باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

تندرستی

آشنایی با اکسیژن و اوزون درمانی

منتشر شده

در

اکسیژن درمانی و اوزون درمانی؛ مزایا و کاربرد آن‌ها

اوزون نوعی اکسیژن فعال و پر انرژی است که تا به حال هیچ عارضه‌ای از آن گزارش نشده است در این روش ضمن اکسیژن رسانی بافتی با وجود انرژی نهفته در اوزون باعث تعدیل در رفتار ژن‌های معیوب می‌گردیم و با این عمل باعث تعدیل رفتار ژن‌های معیوب در سلول‌های سیستم دفاعی بدن خواهیم شد این اثر باعث تعدیل و کنترل بیماری‌های خود ایمنی می‌گردد.

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با اوزون درمانی و اکسیژن درمانی در اختیار شما قرار دهیم.

اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی از زانو درد گرفته تا آلزایمر، سرطان خون، پسوریازیس، ام اس، بیماری‌های ریوی و خیلی بیماری‌های دیگر را درمان می‌کند. اوزون یک داروی بی عارضه است. دکتر تارات درباره اوزون درمانی بیشتر توضیح می‌دهد: «اوزون نوعی دارو حساب می‌شود. این دارو سه خاصیت عمده دارد؛ به شدت میکروب کش، قارچ کش و ویروس کش است و هر نوع عفونتی را از بین می‌برد. دوم اینکه؛ این ترکیب بی رنگ کننده است و به همین دلیل در کرم‌های مخصوص پوست استفاده می‌شود. مورد آخر اینکه؛ ده برابر بیشتر از اکسیژن حل می‌شود و بین مایع‌های بین سلولی و درون سلولی پوست کاملا اکسیژن را به پوست می‌رساند در عین حال که یک انرژی را آزاد می‌کند، یک جور اشعه گاماست که با طول موج مشخص باعث تحریک سلول‌های زایا می‌شود و نهایتا روی خیلی از قسمت‌های بدن و دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی اثر مثبت دارد. چون این سه ارگان به شدت خودشان را بازسازی می‌کنند به همین دلیل روی این سه عضو بدن تاثیرات مهم و شگفت انگیزی دارد.»

اکسیژن درمانی و اوزون درمانی؛ مزایا و کاربرد آن‌ها

درمان پسوریازیس با ازون درمانی

پسوریازیس یا صدف نوعی بیماری ژنتیکی و سیستمیک است که تحت تاثیر عوامل محیطی و عفونی است و معمولا با یک استرس شدید تظاهر می‌کند، این بیماری بصورت سیستماتیک باعث اختلال در فعالیت اورگان‌های مختلف از جمله مغز، چشم، تیرویید، ریه، غدد فوق کلیوی، دستگاه گوارش، کلیه‌ها، کبد، تخمدان‌ها و رحم و بیضه‌ها می‌گردد و یکی از تظاهرات بالینی آن ضایعات پوستی است که با علائم ضایعات دارای خارش، قرمزی، ضخامت، پوسته ریزی، که به صورت متناوب بروز میکنند شناخته می‌گردد.

این بیماری به دلیل افزایش آلاینده‌های غذایی، دارویی، هوایی و آب به سرعت و با شیوع بالایی در ایران گسترش یافته است.

روش اوزون درمانی Salin DIV عبارت است از تزریق اوزون به سرم , N/S و به صورت تزریق در رگ بیمار انجام می‌گردد این متد یکی از بهترین و بی خطر‌ترین روش‌های کنترل علایم و عوارض بیماری‌های خود ایمنی از جمله پسوریازیس است، که در صورت کنترل شدن علائم عوارض این بیماری به وسیله اوزون درمانی شاهد خاموشی طویل مدت بیماری خواهیم بود.

در کنترل ضایعات پوستی پسوریازیس با روش‌های معمول، استفاده از ترکیبات کورتون دار قطعا باعث تشدید ضایعات میشود و استفاده کورتون‌های خوراکی هیچ جایگاهی ندارد و دیگر دارو‌ها نیز به صورت موقت علائم پوستی را کنترل می‌کند که دارای عوارض گسترده‌ای هستند. استفاده از این دارو‌ها بعضا باعث بازگشت شدیدتر و وسیع‌تر بیماری میشود.

سالهاست در بسیاری از نقاط دنیا از روغن‌ها و کرم‌های گیاهی غنی شده با اوزون برای ترمیم ضایعات پوستی و کاهش علائم بیماری پسوریازیس استفاده می‌شود و علائمی مثل خارش، التهاب، پوسته ریزی و ضخامت ضایعات را کم میکند.

اکسیژن درمانی و اوزون درمانی؛ مزایا و کاربرد آن‌ها

پلاسما اوزون تراپی و سلامی دوباره به زیبایی‌های فراموش شده

پلاسما اوزون تراپی روشی برای جوانسازی پوست خانمهاست. یک روش غیر تهاجمی که در این روش از کرم‌هایی اوزونی استفاده می‌شود که تحت لیسانس انگلیس تولید می‌شوند. پلاسما اوزون درمانی ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می‌دهد O ۳ در واقع یک اکسیژن قدرتمندی بنام پلاسما اوزون درمانی در اختیار تمام سلول‌های زایای پوست قرار می‌گیرد، زیرا پلاسما اوزون درمانی فرم پر انرژی مولکولی از اکسیژن است این حالت از اکسیژن ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد. اتم اضافی در این ساختار آن را به قوی‌ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل کرده است.

در پلاسما اوزون درمانی با متصل شدن اوزن به پروتئین‌های ضروری که برای تنفس سلولی حیاتی هستند به عنوان یک عامل جوان کننده عمل می‌کند. پلاسما اوزون درمانی یا پلاسما اوزون تراپی POZT درون زاد روشی است که بدون تزریق اوزون و به وسیله پلاسما اوزون، درمان انجام می‌شود و باعث افزایش جریان خون درپوست می‌شود. در نتیجه عاملی مهم درمهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت‌های پوستی آسیب دیده به وسیله مواد شیمیایی است و با تحریک سلولی باعث ر‌ها سازی واسط‌های بین سلول‌های فعال سیستم ایمنی مثل اینترلوکین‌ها و اینترفرون‌های واسط التهاب و ترمیم می‌شود و اثر اکسیژن فعال در هر مولکول اوزن O ۳ در واقع باعث ر‌ها سازی انرژی پوزیترونی معادل ۶۴ ٫ ۸ Kcal می‌گردد که به صورت اشعه کاما ازاد شده که این انرژی باعث درمان می‌شود.

اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی یکی از پیشرفته‌ترین و جدید‌ترین روش‌های درمانی در دنیاست. روش درمانی شگفت انگیزی که می‌تواند پایانی برای بسیاری از درد‌ها و بیماری‌هایی باشد که سال‌ها در بدن بیمار خانه کرده است. در تمام دنیا مراکزی وجود دارد که به آن‌ها اصطلاحا اکسیژن هیلینگ سنتر گفته می‌شود. یعنی مراکز سلامت با اکسیژن. این مراکز با روش‌های مختلف مثل اکسیژن هایپر باریک، اکسیژن با فشار بالا و در حال ورزش، اوزون درمانی و پلاسما اوزون درمانی بیماری‌های مختلف را درمان می‌کنند.

اکسیژن درمانی چگونه عمل می‌کند؟

اکسیژن درمانی یا طب هاپیر باریک یک اتاقک یا کپسول است که اکسیژن صد در صد با فشار بیش از یک اتمسفر در آن وجود دارد. اکسیژن درمانی برای چهارده بیماری که از طرف FDA ثابت شده است موارد مصرف دارد. اکسیژن درمانی موارد مصرف گسترده‌ای دارد.

بیش از یک قرن از مراحل ساخت اولین تجهیزات صنعتی و روش‌های درمانی در این نوع کپسول‌ها می‌گذرد. در این روش درمانی با افزایش فشار محیطی و تجویز اکسیژن ۱۰۰ % به بیمار، باعث افزایش در میزان اکسیژن محلول در پلاسما (ذخیره اکسیژن در خون) و افزایش ضریب اشباع هموگلوبین Hb و میوگلوبین Mb (ذخیره اکسیژن در ماهیچه‌های اسکلتی) می‌شود و با افزایش فشار اکسیژن در تمام بافت‌های بدن تا بیست برابر بیشتر می‌شود. این افزایش غلظت اکسیژن با مکانیز‌های متفاوتی باعث بهبود عملکرد سلول‌ها و تسهیل متابولیسم، به خصوص در بافت‌های ایسکمیک (کم اکسیژن) می‌شود.

موارد مصرف اکسیژن درمانی بر اساس تایید FDA

 • آمبولی هوا یا گاز
 • مسمومیت با منو اکسید کربن وسولفید دی هیدروژن
 • قانقاریای گازی
 • صدمات له شدگی، سندرم کارپارتمان، کلیه موارد ایسکمی حاد ترومانیک
 • سندرم تقلیل فشار
 • افزایش عبور زخم‌های مشکل دار
 • کم خونی شدید به دلیل از دست دادن خون
 • عفونت‌های نکروز دهنده بافت نرم
 • آبسه مقاوم به درمان
 • آبسه داخل جمجمه
 • صدمات بافتی در اثر پرتو درمانی
 • نقص در پیوند گرافت و فلاپ پوستی
 • سوختگی‌های حرارتی

درمان ام اس با اکسیژن درمانی

اکسیژن درمانی تاثیر شگفت انگیزی در درمان بیماری ام اس دارد. بین ۳۲ تا ۴۸ جلسه پروتکل درمانی ام اس است که باید به صورت یک روز در میان انجام شود. یک پروسه درمانی سه ماهه است. وقتی ام آر آی قبل از اکسیژن درمانی را با ام آر آی بعد از درمان مقایسه می‌کنیم متوجه تغییرات شگفت انگیز این درمان می‌شویم. بافت مغز که به صورت نیمه صدمه دیده است با این روش به حالت طبیعی بر می‌گردد.

اکسیژن درمانی و اوزون درمانی؛ مزایا و کاربرد آن‌ها

 

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خواندنی های پزشکی

سرفه های مداوم نشانه چیست

منتشر شده

در

توسط

خوراکی‌های شگفت‌انگیزی که باید در پاییز بخورید

سرفه مداوم، سرنخ کشف کدام بیماری‌ها است؟

برای قرن‌ها، پزشکان از طریق بررسی نوع سرفه، به دنبال تشخیص بیماری‌های مختلف بوده‌اند.

سرفه‌ی گه‌گاه، اغلب خطرناک نیست، اما سرفه‌ای که مخاط خونی تولید می‌کند، یا همراه با تب، سرگیجه یا خستگی است، می‌تواند هشداری برای مراجعه فوری به پزشک باشد.

در دوران پاندمی ویروس کرونا پزشکان هشدار می‌دهند که اگر بیش از یک ساعت سرفه مداوم می‌کنید و این سرفه‌ها خشک و همراه با تنگی نفس، تب و درد عضلات است، باید از نظر ابتلا به ویروس تحت آزمایش قرار بگیرید.

سایر علل سرفه مداوم از این قرارند:

ریفلاکس معده باعث نشت محتویات معده به سمت مری شده و می‌تواند منجر به اسپاسم مجاری تنفسی و در نهایت تنگی نفس و سرفه شود. ریفلاکس اسید با مصرف دارو‌های کاهنده اسید معده مانند فاموتیدین، پنتوپرازول، راینیتیدین قابل درمان است.

عفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود. این عفونت‌ها توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. بسیاری از بیماران، اغلب حتی پس از رفع عفونت، سرفه را تجربه می‌کنند.

سویه خاصی از ذات‌الریه باکتریایی نیز که مایکوپلاسما نام دارد، ممکن است باعث سرفه مزمن همراه با خستگی، ضعف، تنگی نفس و تولید خلط شود. این عفونت گاهی اوقات به عنوان پنومونی پیاده‌روی شناخته می‌شود و معمولاً افراد جوان و سالم را درگیر می‌کند.

حداکثر ۴۰ درصد افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، فیبروز ریوی نیز دارند. آرتریت روماتوئید می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند و منجر به سرفه مداوم شود.

معمولا وقتی به مدت یک یا دو هفته سرفه‌های ملایمی دارید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. ولی در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • زمانی که بیش از سه هفته دچار سرفه شده اید.
 • سرفه واقعا شدید است و به مرور زمان هم وخیم‌تر می‌شود.
 • سرفه با خون یا تنگی نفس، اختلالات تنفسی و درد در قفسه سینه همراه است.
 • سرفه همراه با علائم نگران‌کننده دیگر مثل کاهش غیرمنتظره وزن، تغییرات مداوم در صدا، وجود توده یا تورم در گلو است.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

موارد استفاده اشتباه از ضد عفونی کننده ‌ها

منتشر شده

در

توسط

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

با ورود کرونا ویروس به زندگی ما، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند ژل‌ها و محلول‌های استریل کننده، از موارد بهداشت عمومی به شمار می‌روند. این مواد بهداشتی، ویروس کرونا و دیگر میکروب‌ها را از بین می‌برند و حالا دیگر از راه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز به شمار می‌روند که توصیه می‌شود همه از آن‌ها استفاده کنند؛ اما با این حال اشتباهاتی در این‌باره انجام می‌دهیم که در ادامه به شناسایی آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. در طول مدت مناسب از مواد بهداشتی استفاده نمی‌کنید (۲۰ ثانیه دست شستن)

طول مدت مناسب یعنی به مواد ضد عفونی کننده و استریل کننده مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها را بدهیم. برای مثال، برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها باید ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشوید نه کمتر. در غیر این صورت پاک‌سازی به طول کامل انجام نمی‌شود و دست‌ها هنوز آلوده هستند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۲. استفاده از نوع غلط مواد استریل کننده

همه مواد بهداشتی استریل دست‌ها، یکسان نیستند. ایده‌آل‌ترین مواد ضد عفونی کننده آن‌هایی هستند که از ۶۰ درصد اتیل یا ۷۰ درصد الکل تشکیل شده باشند تا بتوانند ویروس‌ها را تحت تاثیر قرار دهند و آن‌ها را از بین ببرند؛ بنابراین به هنگام خرید روی محصول را مطالعه کنید. روی برخی از محصول‌ها ذکر شده است که روی باکتری‌ها اثرگذار است یا ویروس‌ها. شما باید به این مورد دقت بسیاری کنید.

در حال حاضر از محصولی استفاده کنید که اثر مستقیم روی ویروس‌ها دارند نه باکتری‌ها، چون در خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا هستیم. با این حال بهتر است گول امنیت کاذبی که برخی از تبلیغات می‌دهند را نخوریم. برخی از دستمال‌های مرطوب ادعا دارند که از بین برنده میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند؛ ولی باید بدانیم که دستمال‌های مرطوب حتی برای کودکان هم ضد ویروس و میکروب نیستند. استفاده از محصولاتی که اتانول ندارند، می‌توانند (در حالت محلول) از روی پوست نیز موجب مسمومیت شوند.

۳. صرفه‌جویی بیجا؛ استفاده کم از مواد ضد عفونی کننده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضد عفونی کننده، به این معنی است که پاک‌سازی را به طور کامل انجام نمی‌دهیم و بهداشت را رعایت نمی‌کنیم. اگر از ظروف بزرگ برای شست و شوی دست‌ها استفاده می‌کنید یک فشار بر روی پمپ‌ها کافی است؛ اما از ظروف کوچک استفاده می‌کنید که به نسبت ظروف بزرگ، پمپ‌های کوچکی نیز دارند فشار ۲ الی ۴ بار پمپ، کفایت می‌کند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۴.نگهداری از مواد استریل کننده

باید بدانیم که نباید مواد ضد عفونی کننده را در معرض نور خورشید و در یخچال قرار دهیم.

۵. ضد عفونی کردن تمام مناطق دست

اگر می‌خواهید ضد عفونی دست‌ها و پاک‌سازی آن‌ها را کامل انجام دهید، بهتر است تمامی نقاط دست‌ها را استریل کنید. برای مثال، تنها به ضد عفونی کردن و کف و روی دست‌ها و انگشت‌ها بسنده نکنید. بین انگشت‌ها، روی ناخن‌ها و زیر آن‌ها را باید به مواد ضد عفونی کننده آغشته کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۶. از مواد ضد عفونی کننده قبل از غذا خوردن استفاده نکنید

مواد ضد عفونی کننده به از بین بردن ویروس‌ها کمک به سزایی می‌کنند؛ اما روی پوست از خود مواد شیمیایی به جای می‌گذارند که نباید وارد بدن شوند. بنابراین، قبل از شستن دست‌ها برای صرف نهار می‌توانید از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید؛ اما بهداشتی نیست که دست‌ها با مواد شیمیایی ضد عفونی کنید و به سراغ غذا خوردن بروید.

۷. وقتی دست‌ها چرب هستند

وقتی از کرم‌های چرب کننده و مرطوب کننده دست استفاده کردید، مواد ضد عفونی نمی‌توانند پاک‌سازی را به خوبی انجام دهند؛ زیرا به پوست دسترسی کامل ندارند. اول باید دست‌ها را با آب و صابون بشویید و اگر نیاز شد از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۸. مواد استریل کننده آتش‌زا هستند

همه مواد استریل کننده اشتعال‌پذیر و آتش‌زا هستند. آن‌ها را در نزدکی فندک و سیگار قرار ندهید. الکل بعد از روی دست‌ها به حالت گاز در می‌آید پس حدود ۳۰ دقیقه بعد از استفاده‌ی مواد استریل کننده، می‌توانید نزدیک فندک و سیگار شوید.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

همه چیز درباره کرونا در تهران

منتشر شده

در

توسط

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

در کنار اصول سه گانه “فشم” (فاصله/ شست و شوی مداوم دست ها/ ماسک) مهم ترین راهکار کنونی بشر در مقابل کروناست، جامعه آماری این پژوهش حدود صد هزار نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های تهران بوده‌اند. این مطالعه از ۱۴ فروردین تا ۲۰مهر ماه امسال انجام شده و پس از پردازش اطلاعاتی درباره رابطه سن و مرگ و میر، علائم جدید به کرونا، رابطه بیماری قلبی با کرونا، تحصیلات، اشتغال و حتی مجرد و متاهل بودن را در بردارد که در ادامه این مطلب به آنها می‌پردازیم:

میانگین سنی در مبتلایان به کرونا 

میانگین سنی بیماران ۵۷.۳سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای ۸۰سال بود. اگر نسبت بهبودیافته‌ها و فوت‌شده‌ها را در این داده‌ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰سال   و ۲۰ تا ۳۰ساله  و بیشترین درصد مرگ در بستری‌شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای ۸۰سال و گروه سنی ۷۰ تا ۸۰سال دیده شده است. یافته‌ها نشان می‎دهد، در نیمه اردیبهشت امسال، روند نزولی در سیر موارد ابتلا به بیماری اتفاق افتاده، اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد رخ‌داده مرگ هم تقریبا از الگوی ابتلا طی زمان پیروی می‌کند.

تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به کرونا در دنیاست ولی در تهران به سرفه توجه کنید!

در بیشتر مطالعات انجام‌شده در دنیا، تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری است، اما در این مطالعه مشخص شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع‌ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیماری‌های زمینه‌ای مبتلایان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایع‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای در جمعیت مورد مطالعه، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت و سرطان‌ها بوده‌اند. دیابت، به‌دلیل شیوع بالاتر در جامعه، در زنان سهم بیشتری نسبت به مردان داشته است.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا ۲۰ مهر تعداد ۱۴ هزار و ۹۸۲ نفر که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای شامل بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های کبدی، بدخیمی و بیماری‌های کلیوی بودند، پس از ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند.

از ابتدا تا ۲۰ مهرماه، در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی ۱۵۵ نفر، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ۷ هزار و ۳۰۹ نفر فوتی، در بیماران دیابتی ۵ هزار و ۲۷۹ نفر، در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی ۳۰۵ نفر، در بیماران مبتلا به بیماری‌های بدخیمی ۷۰۹ نفر، همچنین در بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی نیز هزار و ۲۲۵ نفر جان خود را به خاطر کرونا از دست داده‌اند.

مبتلایان ۲هفته پیش از بیماری به کجا تردد داشتند؟

در ادامه این تحقیق، مکان‌های تردد بیماران، پیش از ابتلا، در شهر تهران بررسی شده است. این بررسی بر روی ۱۹هزارو۶۴۰نفر انجام شده است. مطالعات این بخش نشان می‌دهد اغلب افراد مبتلای بستری‌شده، در ۲هفته قبل از بیماری، جابه‌جایی‌های مختلفی از محل زندگی داشته‌اند، به‌طوری‌که بیش از نیمی از آن‌ها حداقل یک بار به خارج از استان محل زندگی و در سطح کشور سفر کرده‌اند و حدود یک‌سوم در محدوده‌ای بیش از ۲۰۰ کیلومتر به مسافرت رفته‌اند.

آنچه در نقشه تردد این بیماران مشخص است، بیشترین میزان رفت‌وآمد آن‌ها به مناطق مرکزی شهر تهران است. بیشترین سفر‌ها در مسیر‌های بین‌شهری محور‌های هراز، قزوین و رشت، مسیر‌های منتهی به شرق مازندران و کرمانشاه و در جنوب؛ استان‌های قم، اراک و ملایر، همینطور در محور چالوس، گیلان، زنجان و اردبیل انجام شده است. در محدوده شعاعی کمتر، به‌جز کرج، مسیر شرقی تهران که احتمالا بیشترین ویلا‌های تفریحی تهرانی‌ها در آنجا قرار دارند، فراوانی بیشتری را نشان می‌دهد. البته این سفر‌ها فقط مربوط به تردد افراد بیمار مقیم در تهران است و تردد‌های افراد ساکن در مناطق مقصد به تهران را شامل نمی‌شود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیشترین مبتلایان چه کسانی بوده‌اند؟

طبق نتایج این مطالعه مردان با تحصیلات کمتر و متاهل؛ بیشترین مبتلایان به کرونا بوده‌اند.  براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در بخش دیگری از مطالعه،  مشخص شد که ۳۹.۵درصد بی‌سواد یا تحصیلات به اندازه ابتدایی، ۱۲.۵درصد سیکل و راهنمایی، ۲۳.۴درصد دیپلم، ۲.۹درصد فوق دیپلم، ۱۴.۷درصد لیسانس، ۴.۵درصد فوق‌لیسانس و ۲.۵درصد دکتری داشته‌اند. ۷۸.۷درصد متاهل، ۶.۹درصد مجرد و ۱۴.۴درصد از همسر جداشده یا فوت‌شده بودند.

شیلد و ماسک به تنهایی چاره‌ساز نیست

درخصوص به‌کارگیری تمهیدات پیشگیرانه در مقابل کرونا، طبق اظهار افراد مورد مطالعه، فقط ۲۸.۵درصد به‌طور مرتب از ماسک صورت و ۳.۲درصد از شیلد استفاده می‌کردند (۱۷.۹درصد هرگز یا به‌ندرت ماسک می‌زده‌اند)، ولی حدود ۱۸درصد دست‌ها را به‌طور مرتب نمی‌شستند. حدود یک‌پنجم افراد مبتلا، مرتباً محیط خود را ضدعفونی می‌کردند و فقط ۱۲.۳درصد فاصله‌گذاری اجتماعی را قبل از ابتلا همواره یا اکثر موارد رعایت می‌کرده‌اند. تجربه حضور در میهمانی یا نشست جمعی در حدود نیمی از افراد (۴۸.۵درصد) طی ۲ هفته قبل از ابتلا گزارش شده که همراه با تماس نزدیک با سایرین بوده است. درمجموع ۶۲.۲درصد هم سابقه صحبت کردن حداقل ۵دقیقه با یک فرد در خارج از خانه و در فاصله کمتر از ۱.۵متر را اعلام کردند.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

علت اصلی ابتلا به کرونا

طبق خوداظهاری افراد مورد مطالعه، علت ابتلای آن‌ها به کووید-۱۹ بیشتر مراکز بهداشتی-درمانی، خانواده و نزدیکان، محل کار، مراکز خرید، مسافرت، مراسم ترحیم، مترو، اتوبوس و تاکسی ذکر شده است.

آلوده‌ترین مناطق تهران

همچنین مشخص شد که مناطق ۱۷، ۱۲ و ۶ به‌ترتیب بیشترین نسبت مبتلایان را به‌خود اختصاص داده‌اند، ولی این اندازه‌ها زمانی که با در نظر گرفتن جمعیت هر منطقه و به‌ازای ۱۰۰هزار نفر محاسبه می‌شود مناطق ۴، ۱۹ و ۶ را به عنوان بیشترین میزان ابتلا نشان می‌دهند. از آنجا که موارد پیگیری‌شده فقط شامل ترخیص‌شدگان تست مثبت به‌دلیل کرونا در طول مدت مطالعه بود، موارد مرگ را در داخل بیمارستان در برنمی‌گیرد و شامل مرگ‌های بعد از ترخیص در این گروه است که ۱۲.۸درصد بود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و شاغل بودن با کرونا

ادامه مطلب

پنجدری