باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

فناوری

بررسی علمی آنتروپی و زمان وارونه در تنت نولان

منتشر شده

در

احتمالاً اگر تاکنون ساخته جدید کریستوفر نولان را ندیده‌اید در مورد آن زیاد شنیده‌اید. TENET یا انگاشته محصول سال ۲۰۲۰ است که بعد از دیدن آن تا ساعاتی هر اتفاقی را در ذهن خود تفسیر می‌کنید که آیا واقعاً در حال حاضر رخ داده است یا قرار است در آینده اتفاق بیفتد یا اتفاق افتاده و شما تنها ناظر آن هستید.

«تنت/ tenet» یازدهمین فیلم بلند سینمایی کریستوفر نولان، فیلمساز مشهور آمریکایی است. «تنت» اولین فیلم مهم هالیوود بود که در میان همه‌گیری ویروس کرونا در سینما‌ها اکران شد. کارگردان آمریکایی با خصلت جاه‌طلبانه خود در این فیلم بازهم سراغ مقوله‌ای در فیزیک یعنی قانون دوم ترمودینامیک رفته است. قانون دوم ترمودینامیک بیان می‌کند که در یک پروسه طبیعی ترمودینامیکی جمع آنتروپی تک‌افتاده (ایزوله) سیستم‌های شرکت‌کننده در آن پروسه، همواره با گذشت زمان افزایش می‌یابد، (تن‌ها اگر در شرایط ایده‌آل حالت دایمی، یا تحت فرایند برگشت‌پذیری قرار داشته‌باشد، ثابت می‌ماند). به بیان دیگر هیچ پروسه ترمودینامیکی وجود ندارد که با گذشت زمان با افزایش آنتروپی همراه نباشد.

این افزایش آنتروپی برابر است با افزایش اتلاف انرژی، (و سازگار با فرایند برگشت‌ناپذیر و اصل نابرابری گذشته و آینده). حال باید گفت که آنتروپی چیست؟

در ترمودینامیک به میزان گرمایی که در یک دمای معین به جسم یا از جسم منتقل می‌شود، آنتروپی گفته می‌شود. آنتروپی یک مفهوم بسیار حیاتی در علم فیزیک و شیمی است و پدیده‌های فراوانی را توضیح می‌دهد. به‌عنوان مثال، حل شدن رنگ در آب، ذوب شدن یخ و خارج شدن هوا از سوراخ لاستیک خودرو را در نظر بگیرید، توضیح تمام این وقایع ریشه در مفهوم آنتروپی دارند؛ با این حال، فهم آنتروپی آ‌ن‌قدر هم ساده نیست و گاهی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. این چرخه غیر ساده در علم فیزیک به اثر نولان هم راه یافته است تا جایی که مخاطبان بعد از تماشای آن به هزارتویی تامل برانگیز وارد می‌شوند. «تنت» بعد از اکران، مخاطبان خود را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد.

TENET یا انگاشته محصول سال ۲۰۲۰ است که بعد از دیدن آن تا ساعاتی هر اتفاقی را در ذهن خود تفسیر می‌کنید که آیا واقعاً در حال حاضر رخ داده است یا قرار است در آینده اتفاق بیفتد یا اتفاق افتاده و شما تنها ناظر آن هستید.

سفر در زمان آرزوی دیرینه بسیاری بوده و در کتاب‌ها و داستان‌های زیادی از این مفهوم برای جذابیت داستان استفاده شده است. آقای نولان نیز در نگاه اول از این مفهوم برای جذابیت داستان خود استفاده کرده است، اما مانند دیگر ساخته‌هایش رنگ و بوی علمی فیلم باعث شده بیننده TENET را چیزی فراتر از یک فیلم صرفاً تخیلی نظاره کند. سوالی که در ابتدا ذهن بیننده را درگیر می‌کند، این است که اگر سفر در زمان رخ داده است چرا حرکت افراد در این رفت و آمد وارونه می‌شود؟ چرا گلوله‌ای که باید رها شود دریافت می‌شود و صحنه‌هایی از این قبیل که شاید باعث شود در حین دیدن فیلم احساس سردرد کنید. این دقیقاً مفهومی است که TENET در حال نمایش آن است، «وارونگی» یا Inversion. در این مطلب سعی می‌کنیم پیچیدگی‌های علمی فیلم را توضیح دهیم و امیدواریم این مطلب بتواند کمی از سوالات ذهن شما بعد از دیدن فیلم را کم کند.

زمان چیست؟

از دیرباز نسبیت عام و مکانیک کوانتوم در تعریف مفهوم زمان با یکدیگر ناسازگار بوده‌اند و تا کنون این تعریف که زمان یک توهم است در این جدال شانس زیادی برای برنده شدن دارد.

برای نولان نیز این جدال محققین بر سر مفهوم زمان جذاب بوده است و در آثار خود نظریات مختلف آن‌ها را نمایش داده است. ویژگی که می‌توان حداقل از دو اثر اخیر آن درک کرد، این است که در یکی از آثارش سوی طرفدران نسبیت عام را بر سر بحث زمان گرفته و در دیگری جبهه را به سمت طرفداران مکانیک کوانتوم منتقل کرده است. در ادامه بررسی می‌کنیم که از نظر این دو دیدگاه زمان چه مفهومی دارد.


زمان از دیدگاه نسبیت عام

از نظر نسبیت عام و آلبرت اینشتین زمان یک کمیت نسبی است که مقدار آن بستگی به سرعت و گرانش دارد. همانگونه که در فیلم «میان ستاره‌ای» (Interstellar) ساخته دیگر نولان نیز به خوبی این مفهوم نمایش داده شده بود. در این فیلم برای قهرمان داستان که در سفر خود به مکان‌هایی با گرانش قوی حرکت می‌کند گذشت زمان کند می‌شود و وقتی او به زمین بازمی‌گردد هنوز پدر جوانی است که دخترش دوران کهنسالی خود را می‌گذراند. این مفهوم در نسبیت عام به پارادوکس دوقلو‌ها نیز معروف است.

فیلم TENET؛ نظریه‌های علمی آخرین ساخته نولان

صحنه‌ای از فیلم میان ستاره‌ای قبل از سفر قهرمان فیلم به نزدیکی سیاهچاله


زمان از دیدگاه کوانتومی

این در حالی است که در کوانتوم مکانیک زمان یک امر مطلق است و با ابعاد فضا مانند نسبیت ظاهر نمی‌شود. اندازه‌گیری در مکانیک کوانتومی زمان را به عنوان یک کمیت برگشت‌ناپذیر معرفی می‌کند.

بسیاری از فیزیکدانان معتقدند که بر اساس کوانتوم مکانیک عالم نامشخص است و این بیان به مفهوم جهان‌های موازی منجر می‌شود. این مفهومی است که نولان در TENET نیز نمایش می‌دهد. بر اساس مکانیک کوانتومی فرض کنید شما دو انتخاب کاپوچینو و نسکافه برای نوشیدن دارید، این همان اتفاقی است که در اندازه‌گیری توسط مکانیک کوانتومی می‌افتد. در یک جهان شما کاپوچینو دارید و در جهان دیگر شما نسکافه و این دو جهان کاملاً از هم جدا هستند. در واقع از نظر کوانتوم مکانیک عالم گونه‌های متفاوتی دارد که احتمال رخداد هر یک وجود دارد و نظریه جهان‌های موازی از اینجا ناشی می‌شود.

از نظر فیلم TENET نظریه جهان‌های موازی درست است و بیان می‌کند اگر در مکانیک کوانتوم و در یکی از جهان‌ها اندازه‌گیری رخ دهد که شما در آن مکان حضور داشته باشید در این حالت خودتان را در جهان‌های دیگر نیز مشاهده می‌کنید. به همین سادگی!

این موضوع در صحنه‌ای از فیلم TENET نیز مشاهده می‌شود که در آن قهرمان فیلم Oslo می‌خواهد وارد درب فلزی دوار که وارونگی اتفاق می‌افتد شود و به او گفته می‌شود که قبل از وارد شدن به ماشین حتماً باید خودش را در دنیای موازی سمت دیگر ببیند، زیرا در این صورت احتمال اینکه در زمان گم شود افزایش پیدا می‌کند.

فیلم TENET؛ نظریه‌های علمی آخرین ساخته نولان

نظریه جهان‌های موازی در TENET

در TENET شما وارونگی زمان برای اجسامی که در زمان عقب رفته‌اند مشاهده می‌کنید در حالی که بقیه اجزا مسیر خطی خود را دارند. در حقیقت همانطور که در فیلم نیز بیان می‌شود «تو وارونه شده‌ای، جهان وارونه نشده!»، اما با توجه به این مفهوم که زمان در مکانیک کوانتومی مطلق است و برگشت پذیر نیست این موضوع در TENET چگونه رخ داده است؟ آنتروپی.


آنتروپی در TENET چه نقشی دارد؟

به صورت خیلی ساده آنتروپی درجه بی نظمی در هر سیستمی است که با گذشت زمان افزایش می‌یابد. بر اساس قانون دوم ترمودینامیک، آنتروپی هیچگاه کاهش نمی‌یابد و تنها یا افزایش یافته و یا ثابت می‌ماند. به همین دلیل چیزی تحت عنوان زمان که ما درک می‌کنیم در واقع تغییر آنتروپی سیستم است.

در TENET، سفر در زمان در حقیقت به معنای کاهش آنتروپی است. یعنی اگر آنتروپی کاهش یابد شما اینگونه درک می‌کنید که در زمان عقب رفته‌اید.

به همین دلیل است که TENET سفر در زمان نیست بلکه وارونگی زمان با استفاده از کاهش آنتروپی است. نولان در بُعد فیزیکی و علمی این فیلم از مشورت‌های «کیپ تورن» (Kip Thorne)، فیزیکدان و برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ مانند فیلم میان ستاره‌ای، کمک گرفته است.

در فیلم TENET زمان و آنتروپی به عنوان یک مفهوم معادل به کار رفته‌اند. به همین دلیل است که مانند باقی آثار که سفر در زمان را نشان می‌دهند در این فیلم شخصیت فیلم نمی‌تواند در لحظه به عقب برگردد، بلکه باید برای یک هفته عقب رفتن در زمان، یک هفته را به صورت برعکس زندگی کند.

روند معکوس شدن آنتروپی در فیلم توسط درب‌های فلزی بزرگ گردان صورت می‌گیرد و به همین دلیل است که بعد از خروج از درب قهرمانان باید ماسک بزنند، چون در این روند معکوس آن‌ها به جای اینکه اکسیژن را استنشاق کنند آن را از ریه‌های خود خارج می‌کنند و در تنفس دچار مشکل می‌شوند و یا به دلیل همین دنیای معکوس آتش برای قهرمان داستان به یخ تبدیل می‌شود و یا مکالمات وارونه می‌شوند.

فیلم TENET؛ نظریه‌های علمی آخرین ساخته نولان

در فیلم TENET و در جهان وارونه اکسیژن به جای استشاق از ریه خارج می‌شود

در دنیای وارونه آن‌ها آنتروپی در حال کاهش است در حالی که برای ساکنان همان زمان عالم به طور خطی است و آنتروپی در حال افزایش است.


ماده و پاد ماده در فیلم TENET

در فیلم TENET از نظریه «فاینمن و ویلرز» (Feynman & Wheeler) برای توضیح مفهوم آنتی ماده یا پاد ماده استفاده شده است. براساس این نظریه پاد ماده در حقیقت ماده‌ای است که در زمان وارونه شود. یعنی اگر الکترون معکوس شود پوزیترون تشکیل می‌شود این جمله‌ای بود که یکی از قهرمانان داستان «نیل» (Neil) برای توضیح وارونگی به کار برد.

فیلم TENET؛ نظریه‌های علمی آخرین ساخته نولان

طبق نظریه فاینمن و ویلرز، پوزیترون الکترونی است که در دنیای وارونه حرکت می‌کند

یک داستان علمی تاریخی وجود دارد که یک شب ویلرز این ایده را با فاینمن مطرح کرد که تنها یک الکترون در عالم وجود دارد و بعد‌ها فاینمن این نظریه را اینگونه تفسیر کرد که یک الکترون در عالم با حرکت به عقب و جلو الکترون‌های دیگر و کل عالم را تشکیل داده است و منشاء عالم همان یک الکترون است.

بدین ترتیب و با در نظر گرفتن این نظریه هر بار که در فیلم TENET افراد وارونه می‌شدند یک آنتی ماده از آن‌ها به وجود می‌آمد و شما در صحنه‌ای از فیلم نبرد Oslo (یکی دیگر از قهرمانان فیلم) را با خودش مشاهده کردید که یکی از آن‌ها ماده بود که در زمان به جلو حرکت می‌کرد (آنتروپی در حال افزایش) و دیگری آنتی ماده بود که در زمان به عقب (آنتروپی در حال کاهش) حرکت می‌کرد.


آیا TENET از نظر علمی یک اثر دقیق است؟

خب مسلماً اینگونه نیست و همان طور که تاکنون روی این فیلم از نظر علمی نقد‌های زیادی شده است باید به خاطر داشت علم نیز تبین و تفسیر ما از اتفاقات اطراف‌مان است و نمی‌توانیم به صورت مطلق یک پدیده را تایید یا نفی کنیم.

ولی اولین سوالی که به ذهن کسانی که فیلم را دیده‌اند می‌رسد این است که آیا می‌توان با وارونه‌سازی جریان آنتروپی برای یک شی یا شخص باعث شد حرکت زمان معکوس شود؟ دکتر «هارلند-لانگ» (Harland-Lang) فیزیکدان ذرات از دانشگاه آکسفورد، اعتقاد دارد که این اتفاق نمی‌افتد. اما او توضیح می‌دهد که اگر تصور کنیم چنین اتفاق و چنین جهانی وجود داشته باشد فیلم TENET می‌تواند جواب سوالات و تجربیات جالبی در مورد زمان را بدهد.

فیلم TENET؛ نظریه‌های علمی آخرین ساخته نولان

قطعاً این موضوع هنوز جای سوال است که آیا آنتروپی به طور شهودی تصوری طبیعی از زمان را می‌دهد؟ آیا آنتروپی به طور مستقیم با آنچه ما از زمان درک می‌کنیم مطابقت دارد؟ و حتی اگر اینگونه باشد و زمان و آنتروپی به این صورت به یکدیگر گره خرده باشند با این وجود چیزی به نام زمان وجود دارد و به جلو می‌رود؟

این سوال ما را به ایده آنتروپی و جهت بردار زمان می‌رساند. اگر در زمانی گم شویم و ندانیم که زمان به کدام جهت جریان دارد، می‌توان جهت آن را با مشاهده آنتروپی تشخیص داد. جهتی که در آن آنتروپی افزایش می‌یابد همان جهتی است که زمان به سمت جلو جریان دارد. همچنین، چون از نظر ما نشانه‌های جلو رفتن زمان چیز‌هایی مثل پیر شدن، تغییر فصل و … است و این موارد در نتیجه تغییر آنتروپی ایجاد می‌شوند، جدا کردن دو کمیت زمان و آنتروپی سخت است و برای ما هر دو کمیت یک کمیت واحد به نظر می‌رسند.

همانطور که فیلم میان ستاره‌ای قصد داشت به طور دقیق نشان دهد که یک شخص چگونه می‌تواند از یک سیاه چاله عبور کند Tenet نیز می‌خواهد نشان دهد که یک شخص به طور معکوس در طول زمان چگونه حرکت می‌کند. این ایده منجر به خلق صحنه‌های جذاب جنگیدن یک شخص با خودش و گاهی حیرت بیننده از آن چه در فیلم رخ می‌دهد شده است.

صحنه‌های یخ زدن چیزی که ما آن را در دنیای خطی آتش می‌نامیم یا جنگیدن فرد به عنوان ماده با خودش به عنوان پادماده می‌تواند سوالات و ایده‌های جذابی را چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ فلسفی برای مخاطب به همراه داشته باشد هر چند از نظر بعضی TENET به اندازه فیلم میان ستاره‌ای از لحاظ نمایش جنبه‌های گوناگون علمی قوی عمل نکرده است، اما نتیجه بودجه ۲۳۰ میلیون دلاری فیلم آنقدر هم بد نیست.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فناوری

رقابت نفس گیر تیک تاک با اینستاگرام

منتشر شده

در

توسط

تیک‌تاک یک شبکه اجتماعی چینی است که از طریق اپلیکیشن‌های آی‌آواس و اندروید قابل دسترس می‌باشد. این اپلیکیشن ابتدا با عنوان دوئین در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک‌تاک در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک‌تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک‌ویدئو‌های بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه‌ای بسازند.

تیک‌تاک در سال ۲۰۱۷ با اپلیکیشن محبوب musical.ly تلفیق شد و به محبوبیت فراوانی رسید. این محبوبیت به‌خصوص بین نوجوانان بسیار مشهود بود و تا سال ۲۰۱۹ توانست ۸۰۰ میلیون کاربر را جذب کند و این رقم امسال از مرز یک میلیارد کاربر نیز عبور کرده است و اکنون با فرگیر شدن محبوبیت آن علاوه بر نوجوانان، بسیاری از چهره‌های معروف دنیای هنر و سرگرمی به استفاده از آن روی آورده‌اند.‌

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

می‌توان گفت تیک تاک اولین اپلیکیشن چینی به حساب می‌آید که تا این حد در سطح بین‌الملل موفق بوده است.

کاربران تیک تاک بیشتر از کدام کشور هستند؟

این اپلیکیشن چینی برای ۱۵۴ کشور مختلف در سطح وب قابل دسترس می‌باشد و ۴۰ درصد از کاربران آن غیر چینی می‌باشند. کشور هند یکی از پرکاربرترین کشور‌ها در این اپلیکیشن به حساب می‌آید. تا به امروز تقریبا ۲۵ درصد کاربران از هند این برنامه را دانلود کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۹، کاربران اینترنتی در چین بیشتر از ۶۰۰ میلیون ساعت در روز را صرف تماشای ویدیو‌های کوتاه این اپلیکیشن کردند؛ که البته عدد بالایی به حساب می‌آید و می‌توان از همین اعداد و ارقام به میزان محبوبیت تیک تاک پی برد.

تیک تاک، یک سرگرمی کوتاه

وقتی اپلیکیشن تیک تاک را باز می‌کنید، با هجوم ویدیو‌هایی از افراد معمولی سراسر کشور مواجه می‌شوید. بیشتر این ویدیو‌ها لب‌همگامی‌های نوجوانان روی موسیقی‌ها یا ویدیویی خنده‌دار از آن‌ها می‌باشند و به همین خاطر افراد بالای ۲۰ سال چندان با این ویدیو‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنند، اما همین ویدیو‌ها موفق می‌شوند میلیون‌ها فالوور درو کنند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

شاید یکی از دلایلی که تیک تاک برای برخی قابل درک نیست، کوتاه بودن ویدیو‌ها باشد. تیک تاک اصولا ویدیو‌های ۱۵ ثانیه‌ای را به نمایش می‌گذارد. البته امکان اشتراک‌گذاری ویدیو‌های یک دقیقه‌ای هم در این اپلیکیشن وجود دارد، ولی ویدیو‌های یک دقیقه‌ای هم کوتاه به حساب می‌آیند و همین موضوع باعث می‌شود شما در روز‌های ابتدایی استفاده از این اپلیکیشن، چندان ارتباطی با آن برقرار نکنید.

سلبریتی‌ها در تیک تاک

گفته می‌شود مسئولین تیک تاک با سلبریتی‌ها و افرادی که فالور زیادی در اینستاگرام دارند، مستقیما تماس می‌گیرند و از آن‌ها دعوت می‌کنند که به این شبکه اجتماعی بپیوندند.

ویل اسمیث، بازیگر مشهور هالیوود یکی از افرادیست که در سال ۲۰۱۹ به جمع کاربران این اپلیکیشن پیوست و در طول چند هفته موفق شد بیشتر از یک میلیون فالوور جذب کند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

جنیفر لوپز، مایلی سایرس، جسیکا آلبا، جاستین بیبر، آلیشا کیز و آریانا گراند از دیگر سلبریتی‌هایی هستند که حضوری پررنگ در تیک‌تاک داشته‌اند و باعث محبوبیت هرچه بیشتر این اپلیکیشن در میان مردم شده‌اند.

حقایقی از تیک تاک

  • اپلیکیشن تیک‌تاک تاکنون توسط بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در سطح دنیا دانلود شده است.
  • ۴۶۶ میلیون از کاربران تیک‌تاک از هند هستند، ۱۷۳ میلیون نفر از چین و ۱۲۳ میلیون نفر از آمریکا.
  • کاربران تیک‌تاک به‌طور میانگین ۵۲ دقیقه از روز را در تیک تاک سپری می‌کنند.
  • ماهانه ۶۰ میلیون نفر از آمریکا وارد تیک‌تاک می‌شوند که ۶۰ درصد آن‌ها زن و ۴۰ درصدشان مرد هستند.
  • از ۲۱ مهر ۹۸ دسترسی کاربران ایرانی به این اپلیکیشن قطع شده است و استفاده از آن با فیلترشکن صورت می‌گیرد.

تیک تاک چه هدفی را پیش گرفته است؟

زمانی که یک اپلیکیشن جدید سر از مارکت‌ها در می‌آورد و به سرعت میان مردم به مجبوبیت می‌رسد، درک این موضوع که چرا به این اپلیکیشن نیاز داریم کمی دشوار می‌شود.

از اپلیکیشن اینستاگرام تا مدت‌ها به عنوان اپلیکیشنی برای افزودن فیلتر روی عکس‌ها، استفاده می‌شد، اما پس از مدتی تبدیل به یک رسانه اجتماعی محبوب و فضایی برای انجام مارکتینگ شد. استوری‌های اسنپ چت در ابتدا مضحک به نظر می‌رسیدند، اما با محبوب شدن آن‌ها، اینستاگرام ایده‌ی استوری را از اسنپ چت دزدید و همین استوری‌ها حالا فضای مارکتینگ را فراهم می‌کنند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

میلیون‌ها انسان دقایقی از روز را برای سرگرمی در تیک‌تاک می‌گذرانند و همین جمعیت می‌تواند منجر به شکل‌گیری کسب و کار‌های اینترنتی در این اپلیکیشن شوند. سیر تکاملی اپلیکیشن‌هایی با امکان مارکتینگ، مانند اینستاگرام و اسنپ چت، ثابت کرده است که هرچیزی با وجود کاربران فعال در شبکه اجتماعی امکان‌پذیر است.

ادامه مطلب

خودرو و موتور سیکلت

سوئست A۵ سدان چینی جدید در ایران

منتشر شده

در

توسط

در گذشته‌های نه چندان دور هیچ یک از کمپانی‌های خودروسازی جهان تصور نمی‌کردند که روزی خودروسازان چینی بتوانند تا این حد پیشرفت کنند. اغلب شرکت‌های چینی در ابتدا تنها به کار مونتاژ قطعات برای خودروسازان اروپایی اشتغال داشتند و به طور مستقل هیچ خودروی تولید نمی‌کردند، اما کارکردن کنار خودروسازانی همچون فولکس واگن، ب ام و، مزدا و… باعث شد تا طی چند سال گذشته خودرو‌های چینی به سطح قابل قبولی از تکنولوژی ساخت خودرو دست پیدا کنند که در نتیجه آمار خوبی از خرید خودرو در داخل ایران را به خود اختصاص دادند.

طبیعتا نباید انتظار داشت که تمامی خودروسازان این کشور توانسته باشند همگام با تکنولوژی روز دنیا پیش‌روی کرده باشند، در واقع هنوز هم شرکت‌های نوپا و ضعیفی وجود دارند که محصولات بسیار بی‌کیفیت و کپی‌شده از خودروسازان اروپایی را تولید می‌کنند. هم‌اکنون در بازار کشور ما نیز بیش از ده‌ها برند مختلف از خودرو‌های چینی عرضه می‌شوند و با وجود تمامی حاشیه‌ها توانسته‌اند مشتریان زیادی را به سوی خود بکشانند.

در ابتدای ورود خودرو‌های چینی تقریبا تمامی افراد نسبت به خرید این خودرو‌های گمنام مقاومت از خود نشان می‌دادند، اما پس از مدت کوتاهی همزمان با افزایش خدمات، تنوع محصولات و شرایط بسیار خوب فروش، خودرو‌های چینی نیز توانستند اعتماد مشتریان داخلی را جلب کرده و به بازار خوبی دست پیدا کنند. بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده، پای سدان چینی جدیدی به بازار ایران باز شده است.


سدان جدید چینی درشهرک آزمایش

با توجه به این تصاویر، مشخص است که سدان جدیدی وارد شهرک آزمایش شده و گویا قرار است تا مجوز‌های لازم برای عرضه و شماره‌گذاری را دریافت کند. با دقت به این عکس‌ها، می‌بینیم که نشان تجاری خودرو پوشانده شده و قطعا طرف ایرانی برنامه ندارد تا پیش از قطعی شدن برنامه تولید، معرفی را برای این سدان جدید داشته باشد.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

با جست‌و‌جوی بیشتر در فضای وب، متوجه می‌شویم که این خودرو مربوط به کمپانی «سوئست» چین است.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

این خودروساز چینی سال‌های قبل در بازار ایران حضور داشته و به تولید ون مشغول بوده است. در چند ماه گذشته هم تصاویری از سایر محصولات این خودروساز در جاده‌های کشور منتشر شد و معلوم است که سوئست برنامه عرضه کراس اوور‌ها و سدان‌های جدیدی را در بازار ایران دارد. اما هنوز به صورت قطعی نمی‌توان گفت که کدام خودروساز ایرانی مشارکت با این نشان چینی را در پیش گرفته و فعلا برخی گمانه زنی‌ها در خصوص فعالیت برخی خودروسازان کرمانی با نشان سوئست مطرح شده است.


قیمت و مشخصات فنی

سوئست A۵ به عنوان یک سدان اقتصادی در بازار چین عرضه می‌شود و قیمتی کمتر از ۱۲هزار دلار را در اکثر بازار‌های هدف این خودروساز شرقی دارد. A۵ که در رده سدان‌های کلاس C قرار دارد، نمونه به روزتر سوئست V۵ است و تا حدی در بحث طراحی به روزتر از قبل به حساب می‌آید. سوئست A۵ به پیشرانه ۱٫۵ لیتری تنفس طبیعی مجهز است و ۱۲۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۳ نیوتن متر در اختیار راننده می‌گذارد. جعبه دنده A۵ از نوع ۵ سرعته دستی است و می‌توان این سدان چینی را با جعبه دنده CVT اتوماتیک هم سفارش گذاری کرد.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

دو کیسه هوا، سانروف، کروز کنترل، تریم داخلی چرم مصنوعی، نمایشگر لمسی، دوربین و سنسور پارک عقب، استارت دکمه ای، سیستم کنترل پایداری، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، چراغ روشنایی روز، سنسور نور و باران، تهویه اتوماتیک، جلو آمپر دیجیتال، آینه‌های تاشو برقی، سنسور باد لاستیک و… در سوئست A۵ دیده می‌شود.

ادامه مطلب

بازی

ایکس‌ باکس سری S کوچک ‌ترین ایکس باکس

منتشر شده

در

توسط

ایکس‌باکس سری اس (Xbox Series S)، دومین کنسول نسل نهمی مایکروسافت، رسما تأیید شد. «کوچک‌ترین ایکس‌باکس تمام دوران‌ها» قرار است با قیمت ۲۹۹ دلار از راه برسد. رونمایی از ایکس‌باکس سری اس، مطمئنا برای یک رویداد آنلاین برنامه‌ریزی شده بود؛ یک رویداد که مایکروسافت برنامه داشت در آن از قیمت و زمان عرضه‌ی دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس صحبت کند.

با این حال، خبرگزاری Thurrot امروز صبح اطلاعات و ظاهر کنسول ایکس‌باکس سری اس را به شکلی غیر رسمی منتشر کرد و در ادامه‌ی آن، خبرگزاری ویندوز سنترال از جزییات عرضه و قیمت هر دو کنسول نسل بعد مایکروسافت نوشت.

چند ساعتی بیشتر طول نکشید تا حساب کاربری رسمی ایکس‌باکس در توییتر، رسما وجود ایکس‌باکس سری اس و قیمت ۳۰۰ دلاری آن را تایید کرد.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

تصویری که مایکروسافت به‌همراه توییت خود منتشر کرده است و به‌عنوان تصویر اصلی این مقاله می‌توانید مشاهده‌اش کنید، به ما امکان می‌دهد به‌شکلی دقیق‌تر ظاهر کنسول ایکس‌باکس سری S را مشاهده کنیم. این تصویر به‌وضوح نشان می‌دهد با کنسولی نسبتا باریک طرف هستیم؛ همچنین خبری از دیسک درایو در ایکس‌باکس سری اس نخواهد بود. درحال‌حاضر تمامی اطلاعاتی که به‌صورت رسمی از ایکس‌باکس سری اس اعلام شده شامل این موارد است و مایکروسافت می‌گوید «به‌زودی» جزئیاتی بیشتر درباره‌ی کنسول دردسترس رسانه‌ها قرار می‌دهد.

بررسی تصویر نشان می‌دهد ایکس‌باکس سری اس به‌نوعی به ایکس‌باکس وان اس شبیه است؛ درواقع ارتباط بین ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس وان ایکس، به ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس وان اس نسبت داده می‌شود. در تصویری که مایکروسافت منتشر کرده، ایکس‌باکس سری اس به‌صورت عمودی روی زمین قرار داده شده؛ بااین‌حال لوگوی ایکس‌باکس روی کنسول نشان می‌دهد که احتمالا حالت افقی، حالت اصلی دستگاه است.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

ویدئویی که در فضای مجازی فاش شده است نشان می‌دهد ایکس‌باکس سری اس بسیار باریک‌تر از ایکس‌باکس سری ایکس است و همین موضوع باعث می‌شود سری اس ساده‌تر در زیر تلویزیون جای بگیرد. همان‌طور که رسانه‌ها پیش‌تر اعلام کرده بودند، در بخش بالایی ایکس‌باکس سری اس دریچه‌ی هوا به‌فرم دایره دیده می‌شود که قطعا روی جریان یافتن هوا در بخش درونی کنسول تأثیر محسوسی می‌گذارد.

مایکروسافت در توییت خود اضافه کرده بود که به‌زودی رسما از این کنسول و جزییات آن رونمایی می‌کند. با این حال، بعد از تاییدیه‌ی رسمی مایکروسافت، ویدیوی نهایی معرفی ایکس‌باکس سری اس هم به بیرون درز کرد. شب گذشته، مایکروسافت خودش ویدیو را در شبکه‌های مختلف خود منتشر و ضمن اعلام قیمت و تاریخ عرضه‌ی کنسول، به صورت رسمی از ایکس‌باکس سری اس رونمایی کرد.

کنسول ایکس‌باکس سری اس در روز ۱۰ نوامبر سال جاری (۲۰ آبان) با قیمت ۲۹۹ دلار وارد بازار خواهد شد.

تعدادی از قابلیت‌های این کنسول، از این قرار هستند:

۶۰ درصد کوچکتر از ایکس‌باکس سری ایکس
کنسول کاملا دیجیتال (بدون دیسک درایو)
پشتیبانی از وضوح تصویر ۱۴۴۰ p و سرعت اجرا تا ۱۲۰ فریم در ثانیه
پشتیبانی از ری تریسینگ
۵۱۲ گیگابایت حافظه‌ی اس‌اس‌دی
توانایی پخش و استریم ویدیو با کیفیت ۴ K

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که خبرگزاری ویندوز سنترال، قبل از انتشار رسمی این اطلاعات از سوی مایکروسافت، عینا همین قیمت، تاریخ عرضه و دیگر جزئیات کنسول ایکس‌باکس سری اس را اعلام کرده بود؛ طوری که احتمالا باید به جزییات و قیمت ارایه شده از سوی این خبرگزاری برای ایکس‌باکس سری ایکس هم اعتماد کنیم. طبق گفته‌ی آن‌ها، ایکس‌باکس سری ایکس همزمان با سری اس و با قیمت ۵۰۰ دلار وارد بازار خواهد شد.

خبرگزاری ویندوز سنترال هم‌چنین اضافه کرده بود که مایکروسافت برنامه دارد تا ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس را به صورت قسطی هم بفروشد. سری ایکس و سری اس به همراه اشتراک سرویس ایکس‌باکس گیم پس و ایکس‌باکس لایو گلد، به صورت قراردادی با قسط ماهیانه‌ی به ترتیب ۳۵ و ۲۵ دلار به فروش خواهد رسید.

ایکس‌باکس سری اس با قیمت ۳۰۰ دلار عرضه می‌شود

نکته‌ی مهم دیگر به قیمت کنسول برمی‌گردد و همان‌طور که انتظار می‌رفت به علت سخت‌افزار ضعیف‌تر این محصول نسبت به ایکس‌باکس سری ایکس، قیمت آن نیز کمتر خواهد بود و طبق اطلاعات فاش شده، تنها ۲۹۹ دلار قیمت خواهد داشت که برای محصولی با ویژگی‌های نسل بعد (با رزولوشن پایین‌تر) می‌تواند قیمتی عالی محسوب شود.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

داشتن برچسب قیمت ۲۹۹ دلاری، ایکس‌باکس سری ایکس را به کنسولی مقرون‌به‌صرفه در بین کنسول‌های نسل بعد تبدیل می‌کند و قطعا باعث می‌شود میزان استقبال از آن به‌شدت بالا باشد. البته شرایط بازار ایران به گونه‌ای است که به ما اجازه‌ی استفاده از واژه‌ی مقرون‌به‌صرفه را نمی‌دهد. همین کنسول ۲۹۹ دلاری را قطعا اکثر گیمر‌های ایرانی تهیه نخواهند کرد. با همه‌ی این‌ها ایکس‌باکس سری ایکس در بازار‌های جهانی کنسولی بسیار خوش‌قیمت به‌حساب می‌آید.

لحظاتی پس از انتشار عکس توسط برد سمز، تعدادی دیگر از خبرنگاران و کارشناسان صنعت بازی نیز به صحبت در این زمینه پرداختند؛ از دنیل احمد که طرح کنسول را تأیید کرد، ولی قیمت آن‌را همچنان به‌طور ۱۰۰٪ رسمی نمی‌داند، تا فردی با نام مستعار WalkingCat که ویدیویی از کنسول و مقایسه‌ی ابعاد آن با ایکس‌باکس سری ایکس منتشر کرد.

در هفته‌های گذشته نیز نشانه‌ها و مدارک متعددی مبنی بر قطعی بودن وجود این نسخه از نسل جدید کنسول‌های مایکروسافت در اینترنت منتشر شده که از میان آن‌ها می‌توان به اشاره به نام ایکس‌باکس سری اس در آپدیت جدید سیستم‌عامل ویندوز، بروشور‌های تبلیغاتی سرویس ایکس‌باکس گیم پس، جعبه‌ی کنترلر‌های جدید ایکس‌باکس و همچنین ارائه‌ی مشخصات کامل سخت‌افزاری این دستگاه توسط اینسایدر‌ها و منابع مطلع اشاره کرد.

ادامه مطلب

پنجدری