باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

ماجراجویی

از کوهنوردی و اصول آن بیشتر بدانید

منتشر شده

در

کوهنوردی یک ورزش و ماجراجویی مهیج است که به‌هیچ‌وجه نباید آن را دست‌کم بگیرید و از همین رو آموزش مهارت‌ها و رعایت اصول آن برای هر کوهنوردی ضرورت دارد.

کوهنوردی از پرطرفدارترین و لذت‌بخش‌ترین شکل‌های طبیعت‌گردی و در عین حال ورزشی جذاب و چالش‌برانگیز است که نه‌تنها لذت وافری از تماشای افق‌های باز را پیشکش شما می‌کند، بلکه نقش مهمی در حفظ و بهبود سلامت روحی و جسمی‌ شما دارد.

صعود به قله کوه و تجربه زیبایی و شکوه آن، مستلزم رعایت یک سری اصول است که باعث می‌شود کوهپیمایی و کوهنوردی ایمن‌تر و راحت‌تری داشته باشید و همچنین از شرکت در این برنامه‌ها بی‌نهایت لذت ببرید.

فارغ از اینکه به‌تنهایی یا گروهی راهی کوهپیمایی می‌شوید یا تورهای طبیعت‌گردی و گردشگری را برای این منظور انتخاب می‌کنید، کوهنوردی می‌تواند تجربه‌ای عالی برایتان باشد که شوق تکرار آن رهایتان نکند یا به حدی به شما بد بگذرد که فکر تکرار آن را از سرتان بیرون کنید. چنین نتیجه‌ای کاملا به میزان آمادگی و آگاهی شما پیش از شروع کوهنوردی بستگی دارد؛ پس برای اینکه بهترین تجربه عمرتان را داشته باشید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

هرآنچه باید درباره کوهنوردی بدانید:

قوانین کوهنوردی

کوهنوردی در مسیر سراشیبی کوه برفی

کوهنوردی طبق سه قانون طلایی، سخت‌تر، دورتر و بلندتر از آن چیزی است که به نظر می‌آید. این قوانین برای همه صعودها صدق می‌کند تا در نتیجه آن افراد بتوانند شرایط سخت را مدیریت کنند و بهترین صعود را داشته باشند.

قانون اول: دورتر از انتظار

کوهنوردی در مسیرهای طولانی بسته به شرایط جوی متغیر می‌تواند بین هشت تا ۱۲ ساعت در روز طول بکشد. در برخی مسیرها که شامل برف و یخ می‌شوند و مجبور به حمل کوله‌پشتی ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرمی هستید، کوهنوردی خیلی دشوارتر خواهد بود و با آنچه که انتظار دارید، فاصله زیادی دارد.

علاوه بر این، وضعیت آب‌وهوایی نامساعد در مسیرهای طولانی محتمل است و در نتیجه میزان آمادگی و واقع‌بینی کوهنوردان بسیار اهمیت دارد. در واقع کوهنوردی فقط کار فیزیکی نیست! پس ضمن تقویت مهارت‌های خود، بر اساس احساسات کوهنوردی نکنید. زمانی که به یک قله صعود می‌کنید و با شادی مشغول عکس‌گرفتن هستید، باید به یاد داشته باشید که جشن واقعی زمانی است که صحیح و سالم برگردید. پس اعضای تیم نباید از مشقات کار غافل شوند و تمرکز خود را از دست بدهند. به‌عنوان مثال خستگی بیش از حد افراد نباید منجر به آسیب‌دیدگی آن‌ها شود که عملا امکان صعود به قله را از بین می‌برد.

قانون دوم: بلندتر از انتظار

کوهنوردی در هوای برفی

فارغ از اینکه به قله اورست یا هر قله دیگری صعود می‌کنید، باید بدانید که صعود به قله شامل چند مرحله است و پس از رسیدن به بیس کمپ باید به کمپ بعدی بروید و به همین ترتیب به مسیر خود ادامه دهید تا به قله برسید. در اصل، قله بلندتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد و برای صعود به آن نباید عجله کنید.

زمانی که وارد ارتفاع می‌شوید، ممکن است علائم ارتفاع‌زدگی به‌سراغ شما بیاید؛ اتفاقی که برای هر کوهنوردی رخ می‌دهد و در این صورت باید این موضوع را با لیدر خود مطرح کنید و صبر داشته باشید تا با شرایط خو بگیرید. در بسیاری موارد، افراد چند روز را برای آمادگی جسمانی اختصاص می‌دهند.

قانون سوم: سخت‌تر از انتظار

کوهنوردی گروهی در منطقه ای برفی

تا جایی که می‌توانید برای یک سفر کوهنوردی آموزش ببینید؛ هرچند که آماده‌سازی اصلی از طریق کسب تجربه به دست می‌آید و رفتار یک نفر در وضعیتی خطرناک می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد.

برنامه‌های کوهنوردی دروسی برای مبتدیان ارائه می‌کنند تا مهارت‌ها و تکنیک‌های کوهنوردی را از کارشناسان باتجربه بیاموزند. پس خیلی اهمیت دارد که اول تمرین کافی داشته باشید و بعد با آمادگی کافی به صعود بپردازید که همین موضوع نشان می‌دهد، کوهنوردی سخت‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید.

اصول کوهنوردی

کوهنوردی انفرادی در هنگام غروب خورشید

برای کوهنوردی باید حجم عظیمی از تجربه، مهارت و آمادگی جسمانی و روانی داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. از جمله اصول کوهنوردی می‌توان به کار با طناب، صعود از سنگ و یخ، هواشناسی، پوشاک کوهستان، عبور از یخچال و… اشاره کرد.

آماده‌سازی و برنامه‌ریزی: برای صعود زمان مشخص کنید و آمادگی هر نوع شرایطی را داشته باشید. برای این منظور، گزارش‌های مربوط به مسیر را مطالعه کنید و تصاویر مسیر را ببینید. با افرادی صحبت کنید که این صعود را انجام داده‌اند. تجهیزات موردنیاز را به‌طور کامل در نظر بگیرید. همیشه طوری برنامه‌ریزی کنید که برای استراحت، حوادث پیش‌بینی‌نشده و بازگشت به پایین، وقت کافی داشته باشید.

آمادگی جسمانی و روانی: قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که توانایی این سفر را دارید؛ زیرا در غیر این صورت احتمال بروز سانحه و شکست برنامه وجود دارد. کوهنوردی، ورزشی است که فقط به آموزش و تمرکز فکری خلاصه نمی‌شود و تجهیزات و اسباب خاص خود را می‌طلبد. در نتیجه فهرستی از ملزومات سفر با توجه به فصل، زمان، سطح برنامه و… تدارک ببینید.

کفش کوهنوردی با یخ شکن

کفش کوهنوردی: کفش خود را متناسب با فصل انتخاب کنید؛ به‌عنوان مثال کفش کوهپیمایی برای صعود در فصل تابستان مناسب‌تر است و کفش زمستانی باید در برابر سرمای هوا مقاومت کافی داشته باشد و بتوانید یخ‌شکن یا کرامپون به آن وصل کنید.

تغذیه: غذاهای با کالری بالا و حجم کم در اولویت هستند. میوه‌های خشک (کشمش خشک)، مواد انرژی‌زا (شکلات و اوتمیل)، ژله‌های خوراکی، آب نبات‌، بیسکویت کرم‌دار و… از گزینه‌های عالی برای کوهنوردی به شمار می‌روند. از آنجا در حین کوهنوردی به انرژی نیاز دارید، مواد غذایی با کالری پایین مناسب این رشته ورزشی نیستند.

غذاهای با کالری بالا و حجم کم برای کوهنوردی مناسب هستند

بررسی وضعیت هوا: قبل از سفر به کوهستان برای کوهنوردی، اسکی و… حتما وضعیت آب‌وهوایی را بررسی کنید. با وجودی که طوفان، بارش سنگین برف و غیره در کوهستان عادی است؛ چنین شرایطی می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حتی برگشتن از ارتفاعات را به یک چالش بزرگ تبدیل کند.

پناهگاه اضطراری: از آنجا که امکان شب‌مانی اضطراری (بیواک) در کوهستان وجود دارد، با خود کیسه بیواک، چادر و پتوی نجات همراه داشته باشید.

کوهنوردی گروهی

شرایط اضطراری: داشتن آمادگی برای شرایط غیرقابل پیش‌بینی، یکی از اصول کوهنوردی است. با تمرین بالا می‌توانید به‌صورت خودکار وارد عمل شوید. در شرایط اضطراری، آرامشتان را حفظ کنید. شرایط را بررسی و مشخص کنید که می‌توان آن را توسط گروه مدیریت کرد یا به کمک بیرونی نیاز است. در صورت نیاز با منابع کمک‌رسان معتبر تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. اگر کسی آسیب دید، او را به یک سرپناه انتقال دهید؛ گرم نگه دارید و آب موردنیاز بدنش را تامین کنید. چنانچه فرد مشکوک به آسیب ستون فقرات بود، او را تکان ندهید.

قانون ساعت ۱۴: طبق این اصل، هر کوهنوردی در هر جایی از مسیر که باشد، قبل از ساعت ۱۴ باید به پایین برگردد. این قانون به‌هیچ عنوان فصل و ماه نمی‌شناسد! پس برای اینکه برنامه‌تان مطابق با برنامه‌ریزی پیش برود، با سرعت بهینه صعود کنید و آمادگی کافی برای این موضوع داشته باشید. علاوه بر این، باید بتوانید برای چندین ساعت با کوله‌ای حدود پنج کیلویی با سرعت حداقل ۴۰۰ متر در ساعت ارتفاع بگیرید. شب برنامه زودتر بخوابید تا صعود خود را صبح زود آغاز کنید. همچنین با تعداد افراد کمتر می‌توانید بهره‌وری بهتری در زمان داشته باشید.

پایین آمدن از کوه با تجهیزات حرفه ای

حفظ طبیعت و همکاری با سایر کوهنوردان: از مهم‌ترین اصول کوهنوردی، برقراری ارتباط با سایر اعضای تیم است. ضمن اینکه نباید در شیب‌ها توقف کنید؛ زیرا مسیر صعود سایر اعضای گروه مسدود می‌شود. به‌جای صدای موسیقی، به صدای طبیعت گوش کنید. از آنجا که هندزفری باعث کاهش هوشیاری نسبت به وضعیت کوهستان می‌شود، قید استفاده از آن را بزنید. چیزی از خود در طبیعت به جا نگذارید و زباله‌هایتان را با خود به پایین بیاورید. به پوشش گیاهی آسیب نزنید.

آشنایی با مقصد کوهنوردی: اگر هیچ آشنایی یا اطلاعات کافی راجع به یک کوه ندارید، از آن بالا نروید. برای این منظور بهتر است به تیم معتبری ملحق شوید که اطلاعات کاملی از کوه موردنظر دارد.

کوهنوردی چند نفره در زمستان

تبعیت از سرپرست تیم: همیشه از سرپرست تیم اطاعت و دستورات او را اجرا کنید. به‌هیچ‌وجه از گروه جدا نشده و از مسیر مشخص‌شده خارج نشوید؛ زیرا این رفتار می‌تواند به گم‌شدن شما بینجامد.

از دیگر اصول کوهنوردی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • قبل از هر چیز مطمئن شوید که کلیه امکانات لازم را جمع‌آوری کرده‌اید و یک سوت و چراغ قوه همراه دارید.
 • تنهایی به کوه نروید و از مسیرهای علامت‌گذاری‌شده حرکت کنید.
 • مسیر کوهپیمایی خود را به خانواده، دوستان و پناهگاه‌ها اطلاع دهید.
 • هرگز به‌جای کوله‌پشتی از ساک و کیف استفاده نکنید.
 • اگر برنامه شب‌مانی دارید، پیش از تاریکی هوا شروع به برپایی چادر و کمپ کنید.
 • کیف کمک‌های اولیه حتما همراهتان باشد.
 • افراد گروه علاوه بر آمادگی جسمانی و روانی خوب باید از نظر سن و اخلاق و سلیقه در یک سطح باشند.
 • هر گروه کوهنوردی باید حداقل با یک مربی درجه سه کوهنوری راهی صعود شود.
 • اندازه قدم‌هایتان به‌اندازه عرض شانه باشد و با یک قدم دم و با قدم دیگر بازدم انجام دهید.
 • در شیب‌های تند و سربالایی‌ها به‌شکل زیگزاک حرکت کنید تا شیب مسیر شکسته شود.
 • در طول صعود همیشه وزنتان را به جلو و زمان فرود، سنگینی خود را به عقب متمایل کنید.
 • از حمل ظروف شیشه‌ای در کوله‌پشتی بپرهیزید؛ زیرا احتمال شکسته‌شدن و پارگی کوله وجود دارد.

تجهیزات کوهنوردی

تجهیزات کوهنوردی

صعود به قله مستلزم استفاده از ابزارهای متفاوتی است که بسته به نوع صعود، محل کوهنوردی و فصل ممکن است به تجهیزات گوناگونی نیاز باشد. ضروری‌ترین لوازم به دو دسته لوازم انفرادی و گروهی تقسیم می‌شوند که باید با توجه به برنامه سفر انتخاب شوند.

لوازم انفرادی کوهنوردی

کفش، کوله‌پشتی و کیسه خواب از وسایل انفرادی ضروری هر کوهنوردی هستند.

کفش: پوتین، بهترین نوع کفش است؛ زیرا علاوه بر مقاوم‌بودن، تخت مناسبی دارد و به‌خوبی از مچ پا مراقبت می‌کند. کفش سبک برای کوهپیمایی در مسیرهای خشک مناسب است و می‌توانید از کفش نیمه‌سنگین برای برنامه‌های غیرزمستانی و یک روزه و از کفش سنگین برای مناطق برفی استفاده کنید.

زن کوهنوردی در حال صعود در هوای برفی

کوله‌پشتی: برای برنامه‌های چند روزه باید یک کوله از پارچه‌ ضدآب و مقاوم داشته باشید. وزن کوله نباید در حدی باشد که به کمر فشار آورد. کوله‌ باید مجهز به تسمه‌ کمری، تسمه‌ شانه‌ای و قفل مقاوم باشد. حجم کوله‌پشتی‌ها از ۱۵ لیتر (حمل وسایل مختصر) تا ۸۰ لیتر (کوهنوردی چند روزه‌ زمستانی) متغیر هستند که بسته به نوع سفرتان باید دست به انتخاب بزنید. ضمن اینکه کوله باید علاوه بر کاور باران، رنگی مخالف محیط داشته باشد.

کیسه خواب: کیسه خواب باید مانع نفوذ رطوبت شود و در عین حال در برابر سرما مقاوم باشد. کیسه خواب در دو جنس پر و الیاف مصنوعی طراحی می‌شود که با ظرفیت‌های یک و دو نفره موجود است. کو‌هپیمایی یک‌روزه یا کمتر نیازی به کیسه خواب ندارد.

پوشاک: پیراهن و شلوار پلار، کت پر یا ویسکوز، کاپشن و شلوار بادگیر، کلاه و دستکش و جوراب کوهنوردی و شنل باران (پانچو) از جمله وسایل ضروری این ورزش هستند.

تجهیزات کوهنوردی حرفه ای

عینک کوهنوردی: عینک مناسب کوه باید امواج ماورای بنفش را به میزان زیادی کاهش دهد، اختلاف سطحی در دید فرد به وجود نیاورد و در برابر باد و طوفان مقاوم باشد.

بطری آب: با وجودی که بطری‌های آب در رنگ‌ها، شکل‌ها و حجم‌های مختلفی به فروش می‌رسند؛ بطری‌های فلزی یک لیتری برای کوهنوردی مناسب‌تر هستند.

غذا و خوراکی: در طول کوهنوردی نمی‌توانید فقط غذاهای سرد بخورید؛ پس حتما چند کنسرو با خود همراه ببرید. چای، قند یا شکر، بیسکویت و شکلات را نیز فراموش نکنید!

وسایل بهداشتی: مسواک و خمیر دندان، صابون و شامپو و حوله از لوازم بهداشتی ضروری هستند که هر کوهنوردی باید با خود داشته باشد. کرم مرطوب‌کننده، کرم ضدآفتاب، پماد ضد نیش حشرات، دستمال کاغذی و قرص تصفیه آب نیز ترجیحا همراهتان باشد.

باتوم (چوب دست اسکی)، گتر، زیرانداز (اسفنجی یا بادی)، جعبه کمک‌های اولیه، کلنگ کوهنوردی، یخ‌شکن (کرامپون)، طناب انفرادی و کارابین، پتوی نجات، فلاسک چای، چراغ قوه (با باتری اضافی)، قطب نما، سوت، ظروف غذا، وسایل دوخت و دوز، کارت شناسایی، چاقوی سوییسی، کبریت و فندک، چند ورق روزنامه، دستمال کاغذی و غیره از دیگر وسایل لازم برای کوهنوردی هستند.

لوازم گروهی کوهنوردی

لوازم گروهی کوهنوردی

اگر به فکر برنامه‌ کوهنوردی چند روزه هستید، به هیچ عنوان تنهایی سفر نکنید! سفرهای گروهی این مزیت را دارند که می‌توانید برخی وسایل را به‌صورت شریکی با همراهانتان استفاده کنید. به‌عنوان مثال یک چادر دو نفره را می‌توانید با همنوردتان سهیم شوید.

برای کوهنوردی چند روزه، به‌ هیچ عنوان تنهایی سفر نکنید

چادر کوهنوردی: چادر از مهم‌ترین وسایل کوهنوردی است که از شما در مقابل سرما، گرما، باران، برف و… به‌خوبی محافظت می‌کند. انتخاب چادر به عوامل متعددی نظیر ارتفاع، نوع برنامه، فصل، آب‌وهوا، تعداد افراد و غیره بستگی دارد. در کل چادرهای کوهنوردی در دو نوع ارتفاع و کمپینگ هستند.

چراغ خوراک‌پزی: از لوازم بسیار کاربردی خصوصا در فصول سرد سال است که برای گرم‌کردن غذا، ذوب یخ و برف و نوشیدن چای داغ به کار می‌رود.

نقشه، کروکی، ارتفاع سنج، صندلی سنگنوردی (هارنس)، کتری، قوری، انواع کارابین‌های موردنیاز، چراغ روشنایی (گازی)، فانوس شمعی، بیلچه، وسایل عکاسی با باتری و حافظه اضافه از جمله لوازم گروهی کوهنوردی هستند.

نکاتی درباره کوهنوردی

صعود گروهی از کوهنوردان به قله ای برفی

طرح یک برنامه کوهنوردی: برای کوهنوردی یک‌روزه یا چندروزه باید هدف و مقصدتان را بر اساس مسافت طی‌شده برای هر روز، تجربه و مهارت و آمادگی جسمانی اعضای تیم، تجهیزات، وضعیت مکانی و آب‌وهوایی و… برنامه‌ریزی کنید. در ادامه با توجه به توان مالی و تجربه تیم اقدام به طرح‌ریزی وسایل موردنیاز و برنامه سفر کنید. ترجیحا فردی با اطلاعات کامل از منطقه را با خود ببرید یا اطلاعات لازم را از افرادی بگیرید که قبلا به منطقه رفته‌اند.

بسته‌بندی حرفه‌ای برای کوهنوردی: در اولین قدم تمام وسایلتان را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و بعد آن را درون کوله‌پشتی بگذارید؛ به این ترتیب اگر کوله‌پشتی شما ضدآب نباشد، امکان خیس‌شدن وسایل به صفر می‌رسد. علاوه بر این، وسایل موردنیاز را بسته به وزنشان در قسمت‌های مختلف کوله توزیع کنید تا از خالی‌ماندن یک قسمت و سنگین شدن قسمتی دیگر جلوگیری شود. اگر وزن کوله‌پشتی بیشتر از وزن بدن شما باشد؛ به ستون فقرات و زانوها آسیب می‌زند. مواد غذایی و آبدار را در یک کیسه پلاستیکی بسته‌بندی کنید و سپس در کوله‌پشتی بگذارید. اجسام نوک تیز را نیز طوری در کف کوله قرار دهید که با کتف و پشت شما تماس نداشته باشند. همچنین وسایل را برحسب نیاز در قسمت بالاتر کوله قرار دهید و وسایل غیر‌ضروری را برندارید.

کوهنوردی در فصل بهار و تابستان: در طول فصول پاییز و زمستان احتمال تغییر ناگهانی هوا و ریزش بهمن وجود دارد؛ با این حال کوهنوردانی که در فصل بهار و تابستان به فکر صعود می‌افتند، به این موضوع دقت نمی‌کنند و انتظار وقوع بهمن و تغییرات ناگهانی هوا را ندارند. پس توجه به وضعیت آب‌وهوایی را جدی بگیرید.

صعود از صخره ای برفی

تنفس در کوهستان: هنگام کوهنوردی باید عمیق و آرام نفس بکشید و عمل دم را از بینی انجام دهید؛ زیرا تنفس از راه دهان باعث خشکی گلو، تشنگی و در هوای سرد به سرماخوردگی و چرک‌کردن لوزه‌ها می‌انجامد. تعداد ضربان قلب شما در دقیقه نباید بیش از حد بالا برود. علاوه بر این، استراحت‌های موقت نباید بیش از ۱۱ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد؛ چراکه بدن کم‌کم سرد می‌شود و حالت خشکی پیدا می‌کند.

حرکت و اجرای برنامه: به‌عنوان کوهنورد باید انرژی خود را به سه قسمت تقسیم کنید: انرژی صعود، انرژی ذخیره و انرژی فرود. با گامی ثابت و یکنواخت حرکت کنید تا بتوانید ساعت‌ها به همین منوال پیش بروید، بدون اینکه بدنتان عرق کند یا نیاز به توقف داشته باشید. از تندرفتن در سربالایی بپرهیزید و در شیب‌های تند به‌صورت مارپیچی و با قدم‌های کوتاه حرکت کنید.

پیشگیری از بیماری: استفاده از لباس مناسب و ضدباد در حین کوهنوردی و خشک‌ماندن اهمیت زیادی در این ورزش دارد. به‌هیچ عنوان نباید خود را به‌حدی خسته کنید که باعث تخلیه انرژی بدنتان شود؛ پس حتما زمان مناسبی را برای استراحت و تجدید قوا اختصاص دهید. تغذیه مناسب با غذای پرانرژی و گرم و همچنین نوشیدن آب کافی نیز از نکته‌های مهم در کوهنوردی هستند. استفاده از داروهایی مانند کدئین، آرام بخش و قهوه زیاد توصیه نمی‌شود.

پایین آمدن یک کوهنوردان با تجهیزات حرفه ای

مصرف آب و املاح در کوهنوردی: آب نقشی اساسی برای هر کوهنوردی دارد. در یک برنامه کوهنوردی که بدن به‌طور دائم در فعالیت است و عرق می‌کند، به آب زیادی نیاز دارد که می‌تواند بین چهار تا ۶ لیتر متغیر باشد. بنابراین در هر استراحت، مقداری آب بنوشید. خشکی دهان اخطار جدی بدن به کم‌آبی است! بسیاری از افراد کم‌تجربه در برنامه‌های زمستانی آب همراه خود نمی‌برند، با این تصور غلط که در هوای سرد، عرق نمی‌کنند و در نتیجه نیازی به نوشیدن آب ندارند. در صورتی که کمبود آب در بدن می‌تواند قدرت تشخیص شما را از بین ببرد و با استمرار این موضوع و زمانی که کمبود آب معادل ۱۱ درصد وزن شما باشد، خطری جدی زندگی شما را تهدید خواهد کرد.

نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای جایگزین خوبی برای آب نیستند؛ زیرا نقش مهمی در دفع آب بدن دارند و همچنین به‌دلیل داشتن کافئین باعث بی‌خوابی و اختلال در ضربان قلب می‌شوند. در زمان تعریق، علاوه بر آب، املاح بدن نیز از دست می‌رود که سریع‌ترین راه برای رفع این مشکل، مصرف مقدار کمی نمک است. نمک به ثابت‌کردن ضربان غیرعادی قلب، تنظیم فشار خون، حفظ تعادل مقدار قند خون، تامین انرژی لازم برای بدن، بهبود عملکرد سلول‌های عصبی، جذب مواد مغذی و غیره کمک می‌کند.

کوهنوردی روی قله کوه برفی

لباس مناسب: انتخاب لباس مناسب ارتباط مستقیم با سلامتی شما در کوه دارد. برای کوهنوردی و کوهپیمایی درمجموع به سه لایه لباس احتیاج دارید. لایه اول شامل لباس‌هایی نظیر پیراهن، دستکش راحت و نازک، زیرشلواری نخی، کلاه و جوراب می‌شود که با پوست بدن ارتباط مستقیم دارند. لایه دوم، لباس‌هایی از جنس پشم مصنوعی یا پلار هستند که باید شما را گرم نگه دارند. در تورهای یک روزه کوهنوردی که هوا سرد نیست، این لایه پشمی می‌تواند حذف شود. لایه سوم لباس برای محافظت در برابر رطوبت هوا، باد، باران، سرما و هوای طوفانی است که برای این منظور کاپشن و شلوار و دستکش گورتکس و یک بادگیر سبک مناسب خواهد بود. در مناطق بارانی، پانچو لباس کارآمدی است. در تورهای یک روزه با هوای آفتابی، یک بادگیر، گرمکن و یک دست لباس خنک کفایت می‌کند.

زیرانداز: برای اینکه هنگام نشستن روی زمین یا کناره کوه، خیس یا اذیت نشوید، یک زیرانداز با خود ببرید. برای کوهنوردی دو روزه و بیشتر به زیرانداز حرفه‌ای نیاز دارید؛ در غیر این صورت، یک پارچه ساده برایتان مناسب خواهد بود. علاوه بر این، در برنامه‌های چند روزه که با شب‌مانی در چادر و کیسه خواب همراه است، یک زیرانداز مناسب را می‌توان مهمترین عامل برای خوابی آرام برشمرد. حتی بهترین و گرم‌ترین کیسه‌خواب‌ها نیز بدون یک زیرانداز با عایق‌بندی مناسب، از شما در برابر سرمای شبانه محافظت نخواهند کرد.

کوهنوردی برای مردم عادی

تصویر دو کوهنورد با کلاه و عینک

برای سفر‌های یک‌روزه کوهنوردی به کوله‌ای با وزن کم نیاز دارید که کوله‌های رولی بهترین گزینه به شمار می‌روند. این کوله‌های پارچه‌ای بسیار سبک هستند و پس از خالی‌شدن می‌توانید آن‌ را لوله کنید. ترجیحا کوله ضدآب داشته باشید؛ حتی اگر در فصل تابستان قصد کوهنوردی دارید.

وسایل مراقبت از پوست، به‌خصوص در تابستان، جز موارد ضروری کوهنوردی هستند. قبل از خروج از منزل و آغاز سفر حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کرده و هر چند ساعت یک‌بار، آن را تجدید کنید. کلاه آفتابی با لبه پهن برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست بدن، عینک آفتابی استاندارد برای محافظت از چشم‌ها، چتر تاشوی کوچک با رنگ روشن برای مقابله با آفتاب و بارش ناگهانی، دستمال گردن برای پیشگیری از سوختن ناحیه گردن و… از دیگر وسایل مراقبت از پوست محسوب می‌شوند.

برای کوهنوردی در مسیرهای کوتاه مطمئن شوید که آب شرب در طول مسیر وجود دارد. علاوه بر یک بطری آب، به‌اندازه دو برابر آب موردنیاز برای رسیدن به اولین توقفگاه، با خود آب بردارید تا در شرایط غیرمنتظره‌ به مشکل برخورد نکنید. برای رفع گرسنگی و جلوگیری از پایین‌آمدن فشار خون بهتر است میان‌وعده‌هایی مثل خرما، نان، آجیل، شکلات و کشمش همراه خود داشته باشید. یک کیف کوچک کمک‌های اولیه و داروهای ضروری‌ را فراموش نکنید تا بتوانید طبیعت‌گردی لذت‌بخشی را برای خود رقم بزنید.

از آنجا که ممکن است مسیر کوهنوردی یک‌روزه باعث خستگی شما شود، در مسیر‌های سخت می‌توانید از عصای کوهنوردی کمک بگیرید تا ضمن حفظ تعادل، برای رفع خستگی به آن تکیه کنید.

داشتن یک پاور بانک سبک که کامل شارژ شده باشد، شارژر، کارت شناسایی، کارت اعتباری‌ و مقداری پول نقد را نیز در وسایل سفر خود قرار دهید.

دوربین عکاسی، باتری و حافظه جانبی با خود ببرید و در صورتی که می‌خواهید با تلفن همراهتان عکس بگیرید، حافظه آن را از قبل خالی کنید.

باشگاه های معروف کوهنوردی

نام باشگاه آدرس شماره تماس
فدراسیون کوهنوردی خیابان پاسداران، بهارستان هشتم، شماره ۱۹ ۰۲۱۲۲۷۶۴۵۰۰
هیئت کوهنوردی استان تهران خیابان شهید مدنی شمالی (نظام آباد)، باشگاه رسالت (دیهیم سابق)، طبقه اول ۰۲۱۷۷۸۴۵۵۵۲
باشگاه کوهنوردی تهران میدان انقلاب، جنب سینما مرکزی، کوچه مهرناز، ساختمان ۱۱۰، طبقه ۴، واحد ۳۰ ۰۲۱۶۶۵۶۱۴۰۸-۹
باشگاه کوهنوردی کوهستان خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، نبش خیابان سوم، پلاک ۱۱، طبقه ۳ جنوبی ۰۲۱۶۶۳۷۸۲۶۱
باشگاه کوهنوردی اسپیلت خیابان مفتح جنوبی، بین سمیه و خیابان انقلاب، قبل از زیرگذر دروازه دولت، پلاک ۴۰، طبقه همکف ۰۲۱۸۸۳۰۱۰۸۴
باشگاه کوهنوردان آرش میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه مهرناز ساختمان ۳۶، طبقه ۵، واحد ۱۸ ۰۲۱۶۶۹۰۰۴۷۱
برگ جهان خیابان طالقانی غربی، بین فلسطین و وصال، خیابان فریمان، پلاک ۳۰، واحد یک شمالی ۰۲۱۶۶۴۶۸۲۰۶
باشگاه کوهنوردی دماوند خیابان انقلاب، اول لاله زار نو، پلاک ۶۷۹، طبقه ۳ ۰۲۱۶۶۷۱۷۶۳۹
انجمن کوهنوردی دانشگاه تهران ضلع غربی دانشگاه تهران، خیابان ۱۶ آذر، سالن شماره ۲ تربیت بدنی دانشگاه تهران
انجمن کوهنوردی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی پل سید خندان، دانشکده غرب، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، اتاق ۲۰۱
کانون کوهنوردی و دوچرخه سواری کهبد نارمک، خیابان گلستان، نرسیده به میدان هلال احمر، جنب پارک فدک، فرهنگسرای خانواده ۰۹۱۲۲۴۷۳۲۰۱
باشگاه کوهنوردی همراهان طبیعت اندیشه شهریار، شهر جدید اندیشه، فاز یک، ابتدای بلوار دنیا مالی، جنب پل هوایی، مجتمع تجاری فجر، طبقه اول، واحد ۲ ۰۹۱۲۵۷۲۹۷۳۸

بهترین زمان برای کوهنوردی

کوهنوردی برای افراد ماهر و حرفه‌ای معمولا زمان و مکان ندارد و صعود به قله‌های مرتفع حتی در فصول سرد و برفی نیز برای آن‌ها جذابیت دارد؛ گرچه به‌طور کلی بهترین زمان برای کوهنوردی را می‌توان فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز دانست که شرایط هوایی مناسب‌تر و پایدارتر است و خبری از برف سنگین، باد شدید و هوای سرد و برفی نیست.

هر کوهی بسته به شرایط آب‌وهوایی آن منطقه، در برخی ایام سال شلوغ‌تر می‌شود و در شرایط نامساعد آب‌وهوایی امکان صعود به آن وجود ندارد.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ماجراجویی

فواید کوهنوردی برای تندرستی جسمی و روحی

منتشر شده

در

توسط

فواید کوهنوردی

 

مدت‌ها است که فواید کوهنوردی و طبیعت گردی از منظر علمی مورد بحث و تایید پزشکان، روان‌شناسان و فعالان حوزه سلامت انسان قرار گرفته است. این فواید از تاثیرات مطلوب روحی تا تاثیر بر سلامت جسمی و قوای فیزیکی را شامل می‌شود.

۵ فایده کوهنوردی

تجربه طبیعت‌گردی و کوهنوردی خاص و منحصربه‌فرد است. اگر نگاه شما به کوهنوردی یک ورزش صرف است، باید بگوییم که در اشتباه هستید، متخصصان حوزه سلامت فواید کوهنوردی را بیش از آنچه هر ورزش جسمانی دیگری بر بدن انسان تاثیر دارد قلمداد می‌کنند. کوهنوردی نه فقط خون تازه را در قلب و رگ‌های شما به جریان می‌آورد، بلکه به شما کمک می‌کند تا ذهنی فعال و بازتری داشته باشید.

خوشبختانه در سراسر سرزمین چهار فصل ما، ایران، مکان‌های مناسبی برای طبیعت گردی، کوهنوردی و حتی کمپینگ وجود دارد تا از محاسن این ورزش بهره‌مند شویم. بنابراین بعد از مطالعه این هفت فایده طبیعت گردی و کوهنوردی بهانه‌ای برای دوری از طبیعت برای شما باقی نخواهد ماند!

۱. کوهنوردی یک ورزش تمام عیار فیزیکی است

یکی از بهترین ورزش‌های هوازی و توصیه شده برای تقویت قوای جسمانی، ایجاد سوخت و ساز و افزایش ظرفیت فیزیکی بدن، کوهنوردی است. هیچ تفاوتی نمی‌کند که شما قصد صعود بلند داشته باشید، یا یک طبیعت گردی و پیاده روی ساده ولی طولانی، در هر صورت کوهپیمایی و طبیعت گردی یک ورزش برای تمام عضلات بدن شما خواهد بود.

در فعالیت کوهپیمایی از گردن تا انگشتان پا درگیر ورزش خواهند بود. مداومت و طول این ورزش یکی از دلایلی است که آن را از سایر ورزش‌ها، خصوصا ورزش‌های باشگاهی متمایز می‌کند.

بنابراین اگر قصد شروع یک ورزش برای افزایش قوای جسمانی، تقویت بدن و همچنین افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی را دارید، کوهنوردی می‌تواند بهترین ورزش برای بدن شما باشد.

فواید کوهنوردی به‌عنوان یک ورزش تمام عیار:

 • تقویت استخوان بندی و عضلات بدن
 • هماهنگی جسمانی و عصبی، کنترل بهتر عضلات بدن و افزایش بالانس فیزیکی
 • کمک به تقویت و سلامت قلب
 • کاهش خطرات سلامتی مرتبط با ریه و دستگاه تنفسی

حتما در نظر داشته باشید که کوهنوردی همانند هر ورزش دیگری نیاز به یادگیری اصولی و استفاده از تجهیزات مناسب دارد. بنابر این حتما قبل از شروع کوهنوردی از مشاوره و راهنمایی یک متخصص بهره ببرید. همچنین برای خرید لوازم و تجهیزات مرد نیاز خود می‌توانید از راهنمایی کارشناسان فروشگاه کوهنوردی اردو 360 استفاده کنید.

۲. کوهنوردی: حلال مشکلات! تقویت تمرکز و افزایش بازدهی ذهنی

شاید عنوان دومین فایده کوهنوردی برایتان عجیب باشد. ولی حقیقتا بیشتر افرادی که به فعالیت کوهپیمایی و طبیعت گردی می‌پردازند، دانسته یا نادانسته نه فقط برای بعد جسمانی، بلکه برای افزایش تمرکز و بازدهی ذهنی به این فعالیت می‌پردازند.

کوهنوردی بیشتر از هر ورزش دیگری به شما کمک می‌کند تا تمرکز بهتری بر زندگی و درون خود داشته باشید. این مساله با کاهش حواس‌پرتی‌ها و افزایش راندمان ذهنی، موجب فایق آمدن بر مشکلات و سختی‌های روزمره زندگی شهری می‌شود.

بنابراین یکی از مهمترین فواید کوهنوردی که باید به آن اشاره کرد، تقویت پویایی ذهن و افزایش تمرکز است!

۳. کاهش استرس و تقویت سلامت روان

از دیگر فواید کوهنوردی باید به خاصیت کاهش استرس و آرامش بخشی این فعالیت اشاره کرد. گذران وقت در طبیعت علاوه بر ایجاد یک تحول عظیم در بعد جسمانی، موجب یک تحول عظیم در بعد روانی و روحی نیز می‌شود.

دوری از تشعشعات رادیویی، آلودگی‌های محیط شهری و ارتباط با انواع وسایل ماشینی و غیر زنده موجب آرامش جسم و کاهش استرس وارد بر بدن می‌شود. علاوه بر آن ارتباط با طبیعت، جانوران، حیات وحش و همچنین آرامش جسمانی که موجب آزاد شدن ذهن و کاهش فشار بر آن می‌گردد، شما را به‌سمت و سوی وصف ناشدنی آرامش مطلق خواهد برد.

از دلایلی که افراد به طبیعت گردی و کمپینگ در طبیعت گرایش پیدا می‌کنند، می‌توان به احساس بازگشت به درون و آرامشی که در این برنامه‌ها تجربه اشاره کرد.

کمپینگ نیز مانند کوهنوردی می‌تواند یک فعالیت بسیار مفید باشد، خصوصا در رابطه با پیمایش‌های چندروزه و سفرهای طبیعت گردی در دل طبیعت، این موضوع علاوه بر ابعاد روانی، فایده جسمانی بسیاری برای بدن از جمله دیتاکس و سم‌زدایی جسمی خواهد داشت.

همچنین تجربه خواب در طبیعت، درون کیسه خواب کوهنوردی و در میان جنگل، علاوه بر ایجاد آرامش روحی و جسمی برای شما، موجب تنظیم ساعت بدن شما خواهد شد. و این موضوع بر عملکرد تمام بدن کوهنورد و طبیعت گرد تاثیر مثبت بسزایی خواهد داشت.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با وسایل کمپینگ، اصول کمپ در طبیعت و خرید لوازم کمپینگ از سایت اردو 360 مجله و فروشگاه اینترنتی کوهنوردی، کمپینگ و طبیعت گردی استفاده کنید.

۴. تقویت روابط دوستانه و اجتماعی

عمق زیاد روابط و صمیمیت میان دوستان، آشنایان و اعضای در برنامه کوهپیمایی و طبیعت گردی یکی از ویژگی‌های برتر این گروه فعالیت‌ها است. کوهنوردی به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با دوست و اعضای خانواده خود داشته باشید، طبیعت خود خاصیت دوستی را افزایش می‌دهد.

همچنین خاطره خوبی که از برنامه‌های طبیعت گردی میان گروه شرکت کننده شکل می‌گیرد، با توجه به تعامل زیاد این نوع از برنامه‌های دوستانه، یک پیوند نا گسستنی میان شما و عزیزانتان خواهد بود.

شاید بتوان گفت کوهنوردی تنها ورزشی است که و همه گروه‌های سنی از کودکان تا افراد مسن و سال‌خورده را در بر می‌گیرد و می‌تواند موجب ارتباط بین این افراد باشد. بنابراین یکی از برجسته‌ترین فواید کوهنوردی ارتباط قوی شکل گرفته میان افراد خواهد بود.

۵. افزایش اعتماد به نفس، استقلال و تقویت مهارت‌های زندگی

یکی دیگر از فواید برنامه‌های طبیعت گردی و کمپینگ، تقویت مهارت‌های زندگی است. این مهارت‌ها می‌تواند شامل پخت و پز، تهیه غذا و آذوقه، روشن کردن آتش، هنر رهبری و بسیاری حرفه‌ها و مهارت‌های دیگر باشد که شما در طبیعت و برنامه کوهنوردی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید.

یادگیری این مهارت‌ها و تجربه شرایط جدیدی که در آن قرار می‌گیرید، همگی بر روحیه و اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارند. از معروف ترین فواید کوهنوردی که همه به آن اشاره می‌کنند، افزایش اعتماد به نفس و توانایی دستیابی به اهداف است. اما عکس باور عموم بر لزوم صعود و به قله رسیدن، این فرایند میانی و پروسه شکل گرفته در جریان صعود است که موجب تقویت و رشد فرد می‌شود و حتی رسیدن یا نرسیدن به قله نیز در آن دخیل نیست.

ادامه مطلب

ماجراجویی

با بستن زنجیر چرخ و انواع آن آشنا شوید

منتشر شده

در

توسط

زنجیر چرخ وسیله‌ای ضروری برای رانندگی در روزهای برفی و یخبندان است که نصب آن روی لاستیک خودرو باعث ایجاد اصطکاک با سطح زمین و متعاقبا مانع از سرخوردن خودرو می‌شود. شرایط غیرمنتظره در جاده‌های برفی و یخ‌زده در زمستان می‌تواند برای هر راننده‌ای دردسرساز باشد. بهترین راهکار مقابله با چنین وضعیتی استفاده از زنجیر چرخ مناسب است که اغلب نصب آن در شرایط آب‌وهوایی نامساعد آسان نیست و موجب دردسر راننده‌ها می‌شود. هرچند مدل‌های جدید و سبک‌تری به بازار آمده‌ که این مشکل را برطرف کرده‌اند و از همین رو رضایت‌مندی بیشتری نسبت به آن‌ها وجود دارد.

زنجیر چرخ نه‌تنها سفر جاده‌ای ایمن‌تر و بدون دغدغه‌ای را برایتان به ارمغان می‌آورد، بلکه احتمال وقوع تصادف را به حداقل می‌رساند. زنجیر چرخ‌های متنوعی در بازار وجود دارد که از نظر کیفیت، استحکام و قیمت با هم تفاوت دارند و افراد برحسب نیاز و بودجه خود به خرید آن‌ها اقدام می‌کنند. برای اینکه با انواع زنجیر چرخ و نحوه بستن آن آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

هرآنچه باید درباره زنجیر چرخ بدانید:

معرفی انواع زنجیر چرخ

زنجیر چرخ‌ها عموما از جنس نانو پلیمری، پلیمری، فلزی، تسمه‌ای و پارچه‌ای هستند. هر یک از این زنجیرها معایب و مزایای خود را دارند که افراد بسته به کیفیت و قیمت دست به خرید آن‌ها می‌زنند.

زنجیر چرخ‌ فلزی

بستن زنجیر چرخ فلزی

زنجیر چرخ‌ فلزی که از جنس آهن است، محکم‌ترین زنجیر چرخ‌ به حساب می‌آید و به‌راحتی پاره نمی‌شود؛ گرچه ممکن است هنگام حرکت خودرو باز شود. این زنجیرها در اثر بی‌توجهی احتمال دارد بعد از مدت کوتاهی دچار زنگ‌زدگی شوند؛ مگر آنکه آن را در جعبه مخصوص خودشان نگهداری کنید.

زنجیر چرخ‌ فلزی در دو نوع زنجیر چرخ تکی و زوجی به فروش می‌رسد. زنجیر چرخ تکی از دو زنجیر موازی در طول و زنجیرهای کوتاهی در عرض تشکیل شده است که در بخش ابتدایی و انتهایی زنجیر در طول به هم متصل می‌شوند. زنجیر چرخ زوجی ساختاری شبیه به نوع تکی دارد؛ با این تفاوت که دارای دو رشته‌ عرضی ضربدری و سه زنجیر در طول است.

زنجیر چرخ فلزی زوجی

از معایب این زنجیرها می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگر در زمان حرکت خودرو باز شوند، خسارت اساسی به جلوبندی، گلگیر یا ترمز وارد می‌کنند. بستن زنجیر چرخ فلزی کار سختی است؛ چراکه باید زنجیر را روی زمین پهن کنید و بعد خودرو را به وسط زنجیر ببرید. حتی اگر برای برخی افراد سختی چندانی نداشته باشد، بستن آن در مقایسه با نوع ژله‌ای زمان‌بر خواهد بود. یکی دیگر از معایب این نوع زنجیر، آسیبی است که به لاستیک‌ها می‌زند؛ به‌خصوص وقتی به‌درستی بسته نشود. ضمن اینکه در صورت استفاده طولانی‌مدت می‌تواند ترک‌هایی روی محل قرارگیری زنجیر‌ها به وجود ‌آورد.

زنجیر چرخ‌ ژله‌ای (پلیمری)

مراحل نصب زنجیر چرخ ژله ای

زنجیر چرخ‌ ژله‌ای اغلب گران‌تر از نوع فلزی است و استحکام آن‌ به برند و جنس زنجیر بستگی دارد. این زنجیرهای پلیمری طوری طراحی شده‌اند که نصب بسیار راحت‌تری نسبت به نوع آهنی دارند و به‌خاطر نصب آسان و ظاهر متفاوتشان، بیشتر برای چرخ‌های با رینگ اسپرت به کار می‌روند. همچنین زنجیرهای مذکور به‌دلیل ایجاد اصطکاک بیشتر با جاده، از فرو‌رفتن خودرو در برف عمیق جلوگیری می‌کنند.

با وجود محبوبیت زنجیر چرخ‌‌ ژله‌ای در بازار، قیمت بالاتر آن‌ باعث شده است که آمار فروش این نوع زنجیر نسبت به نوع آهنی کمتر باشد.

زنجیر چرخ نانو پلیمری

زنجیر چرخ نانو پلیمری بیشتر در کشورهای بسیار سرد به کار می‌رود که نه‌تنها آسیبی به جلوبندی و گلگیر نمی‌زند، بلکه از آج لاستیک برای مدت طولانی‌تری محافظت می‌کند و اختلالی در سیستم ABS ایجاد نمی‌کند. هرچند زنجیرهای نانو پلیمری این عیب را دارند که در صورت بازشدن هنگام حرکت خودرو، متوجه آن نخواهید شد و به این ترتیب دیگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید.

زنجیر چرخ تسمه‌ای (کمربندی)

زنجیر چرخ تسمه ای

زنجیر چرخ تسمه‌ای از نظر بازدهی پس از زنجیرهای پلیمری قرار می‌گیرد و نسبت به سایر زنجیرها، محبوبیت کمتری دارد. این زنجیر چرخ مانند یک تسمه، چرخ را احاطه می‌کند و برای خودروهایی مناسب است که رینگ اسپرت دارند. همچنین برای خرید این نوع زنجیر، ملاک عرض و فاق نیست و سایز رینگ اهمیت دارد. این زنجیرها نصب بسیار آسانی دارند و برای استفاده از آن‌ به تعویض لاستیک و جک نیازی نیست.

زنجیر چرخ تسمه‌ای علاوه بر نوع فلزی، با جنس پلاستیکی نیز به فروش می‌رسد؛ ضمن اینکه این زنجیر از انعطاف و دوام بالایی برخوردار است و به رینگ و لاستیک خودرو آسیب نمی‌زند.

زنجیر چرخ پارچه ‌ای

زنجیر چرخ پارچه‌ای (ابریشمی) به‌واسطه وزن سبکی که دارد، رضایت مصرف‌کنندگان را در پی داشته است. این نوع زنجیر از طریق ایجاد اصطکاک زیاد با سطح برف، از سرخوردن و همین طور فرورفتن خودرو در برف جلوگیری می‌کند، مزیت بسیار بزرگی که آن را از سایر زنجیرها متمایز می‌کند؛ زیرا زنجیرهای دیگر باعث فرورفتن خودرو در برف نرم یا عمیق می‌شوند.

زنجیر چرخ پارچه ای

طراحی و ساخت این زنجیر به‌گونه‌ای است که امکان استفاده آن روی تمامی خودروها وجود دارد. نصب آن مشکلات نصب زنجیرهای متداول را ندارد و در کمتر از یک دقیقه می‌توان آن را به‌راحتی نصب کرد. باز و بسته کردن این زنجیر بسیار ساده است و در نتیجه پس از عبور از جاده‌های برفی می‌توانید آن را باز کنید و به مسیر خود ادامه دهید. علاوه بر این، زنجیر چرخ پارچه‌ای آسیبی به آسفالت جاده یا چرخ خودرو وارد نمی‌کند، در برابر سایش و خوردگی مقاوم است، برای کمک فنرها و جلوبندی ضرری ندارد، برای محیط زیست مضر نیست، می‌توان آن را بازیافت کرد و هنگام حرکت خودرو باز نمی‌شود.

ساده ترین روش بستن زنجیر چرخ

زنجیر چرخ را باید روی محوری ببندید که نیروی محرکه خودرو را تحمل می‌کند. به‌عبارتی برای خودروهای دیفرانسیل جلو، زنجیر را روی چرخ جلو نصب کنید. اگر خودرویی دارای دو دیفرانسیل است و نیرو محرکه را به چهار محور خودرو انتقال می‌دهد، پس زنجیر چرخ را روی چهار چرخ ببندید.

زنجیر چرخ فلزی در برف

برای بستن زنجیر چرخ، اگر در جاده هستید، در وهله اول خودروی خود را در جای مطمئن و امنی پارک کنید. پیچ‌وتاب زنجیر را باز کنید و آن را از جهت خارهایش روی زمین قرار دهید، به‌طوری که قسمت صاف آن به‌طرف لاستیک باشد.

حالا خودرو را روی زنجیر هدایت کنید تا لاستیک مربوطه درست در وسط زنجیر قرار بگیرد. اگر می‌خواهید زنجیر را به لاستیک چپ نصب کنید، فرمان خودرو را به‌سمت راست بچرخانید و همین کار را برای لاستیک راست خودرو انجام دهید و آن را در جهت چپ بگردانید. با این کار می‌توانید دسترسی بهتری به دو طرف زنجیر داشته باشید.

در دو طرف زنجیر، حلقه‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را به هم وصل کنید؛ به این ترتیب که گیره‌ محکم یک طرف زنجیر را از حلقه طرف دیگر عبور دهید.

در این مرحله باید از آچار مخصوص استفاده کنید و بست‌های چرخشی روی زنجیر را تاحدی بچرخانید که زنجیر محکم شود. در واقع زنجیر باید کل عرض تایر را بپوشاند و اتصالات آن به میزان یکسانی محکم شده باشند.

وقتی زنجیر را نصب کردید، کمی رانندگی کنید و مجددا زنجیر چرخ‌ را کنترل کنید تا از نصب صحیح آن مطمئن شوید.

بستن زنجیر چرخ تسمه ای

زنجیر چرخ تسمه ای پلاستیکی

برای بستن زنجیر چرخ تسمه‌ای باید بندهای زنجیر را از وسط پره‌های رینگ رد کنید. حالا قفل زنجیر را باز کنید و پس از عبور زبانه زنجیر از آن، زبانه را تاحدی بکشید که ثابت و محکم شود. سپس زبانه و قفل را به‌طرف پایین بیاورید تا بسته شوند. برای اینکه اضافه بند زنجیر آویزان نماند، آن را از قسمت پین عبور دهید.

بستن زنجیر چرخ در برف

برای بستن زنجیر چرخ در برف حتما در مکانی امن در کنار جاده توقف کنید. بهتر است مکانی کاملا صاف را انتخاب کنید تا موقع بستن زنجیر در برف و یخبندان با مشکلی مواجه نشوید.

نحوه بستن زنجیر چرخ

پس از بستن زنجیر و زمانی که مشغول رانندگی هستید، اگر صدای غیرعادی مانند کشیده‌شدن فلز شنیدید، فورا توقف کنید؛ زیرا احتمالا بخشی از زنجیر شکسته یا پاره شده است که می‌تواند باعث آسیب به لاستیک خودرو شود. همچنین وقتی زنجیر چرخ را روی لاستیک‌ها نصب کردید، به‌ یک‌باره ترمز نکنید! سرعتتان نیز کم باشد و آن را یک دفعه بالا نبرید.

نکته هایی درباره زنجیر چرخ

از آنجا که زنجیر چرخ برای هر خودرویی متفاوت است؛ از زنجیری متناسب با اندازه لاستیک‌های خود استفاده کرده و قبل از سفر حتما زنجیر چرخ را روی خودروی خود امتحان کنید. به‌عنوان مثال لاستیک خودروهایی مثل تیبا، پراید و ماتیز مشابه هم هستند و در نتیجه می‌توانید زنجیر چرخ یکسانی برای آن‌ها به کار ببرید. پس اگر زنجیر چرخ بزرگ‌تر از سایر لاستیک باشد، احتمالا روی چرخ‌ها سفت نمی‌شود و در حین رانندگی در هوای سرد و برفی برایتان دردسرساز می‌شود.

استفاده از زنجیر چرخ در هوای برفی

از سالم‌بودن زنجیر چرخ، بست‌ها و اتصالات آن اطمینان داشته باشید. هرچه بیشتر مراقب زنجیرهای چرخ باشید، عمر طولانی و کارکرد بهتری خواهند داشت. علاوه بر این، همیشه زنجیرها را در جای دور از رطوبت و خشک قرار دهید.

با توجه به اینکه بعضی از زنجیرها مجهز به آچار مخصوص به خود هستند؛ هنگام خرید حواستان باشد که این آچار در بسته زنجیر چرخ قرار داشته باشد.

استفاده طولانی از زنجیر چرخ می‌تواند باعث آسیب به جلوبندی، سیستم ترمز و لاستیک‌ها شود. پس ترجیحا فقط در شرایط ضروری زنجیر چرخ ببندید و در مسیرهای غیربرفی از آن استفاده نکنید.

خودرویی با زنجیر چرخ در هوای برفی

برای بازکردن زنجیر چرخ ابتدا در محلی امن توقف کرده و بعد قلاب‌ها را باز کنید و با کمک آچار مخصوص آن را شل کنید. سپس درست در خلاف جهتی که زنجیر را بسته‌اید، آن را باز کنید. برای جمع‌کردن زنجیر مراقب باشید که گره نخورد.

بعد استفاده از زنجیر چرخ‌ نباید آن را مرطوب رها کنید؛ زیرا این موضوع باعث زنگ‌زدگی می‌شود. در نتیجه آن‌ را حتما خشک کنید و بعد در جعبه بگذارید. این موضوع حتی برای زنجیر چرخ‌ پارچه‌ای و ژله‌ای نیز صدق می‌کند و قراردادن زنجیر در محیط نم‌دار، کیفیت آن را کاهش می‌دهد و احتمال پوسیدگی افزایش می‌یابد.

ادامه مطلب

گردشگری

هتل یخی شگفت انگیز در کشور سوئد

نخستین تصاویر از  سی و یکمین هتل یخی سوئد منتشر شده و برای آن هایی که به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع کرونا قادر به سفر نیستند این فرصت به وجود آمده تا از طریق فناوری واقعیت افزوده نگاهی به این هتل حیرت انگیز بیاندازند.

منتشر شده

در

توسط

این هتل حیرت انگیز که در منطقه ی Jukkasjärvi سوئد واقع شده، از برف و یخ اتاق هایی مملوء از آثار هنری می سازد که هر ساله گردشگران سرتاسر دنیا را وسوسه می کند. تجربه ی اقامت در هتل یخی شماره ۳۱، تا یازدهم آوریل ۲۰۲۱ امکان پذیر است و بخش دائمی هتل به نام هتل یخی ۳۶۵ باز باقی می ماند و در تمام سال با یخ و برف پذیرای گردشگران است.

این نمایشگاه موقت هنری از آب رودخانه تورن ساخته می شود و امسال ۱۲ سوییت هنری منحصر به فرد در هتل شماره ۳۱ و شش سوییت هنری جدید هم در هتل شماره ۳۶۵ ساخته شده، به علاوه ی یک سالن جشن برای برگزاری عروسی ها و دیگر مراسم های خودمانی. قرار است ۶ سوییت هنری دیگر هم آماده و روز ۲۱ دسامبر ارائه شود. ابتکار جدیدی که امسال صورت گرفته، مجهز شدن همه ی سوییت های هنری به یک کد QR است که با اسکن کردن آن یک صدای راهنما پخش می شود. این صدا تمام داستان مربوط به هر پروژه ی هنری را بیان می کند.

در سالن جشن وارد جنگلی یخی می شوید، در سوییت «جعبه ی اسباب بازی» پا به دنیایی مملوء از اسباب بازی می گذارید و در سوییت «سونا» احتمالاً سردترین سونای دنیا را تجربه می کنید.

لوکا رونکورونی، مدیر هتل یخی می گوید: «همه گیری کرونا باعث شده طور دیگری فکر کنیم اما نتیجه ادای احترامی است خیره کننده به سوئد.» او همچنین می گوید: «نسخه ی سی و یکم هتل یخی فراموش نشدنی خواهد بود. ۳۵ هنرمند طراحی هایی برای این هتل داشته اند که مهمانان مان را مسحور می کند و شما را از واقعیت امسال رها می کند.»

هتل یخی یک تجربه واقعیت افزوده هم در اینستاگرام دارد. مالین فرانک، مدیر عامل هتل یخی می گوید: «می دانیم که خیلی ها مشتاق سفرند و می خواستیم امکان تجربه ی هتل یخی را برای کسانی فراهم کنیم که ممکن است در حال حاضر امکان اقامت در این هتل را نداشته باشند. به همین دلیل این فکر به ذهن مان رسید که به کمک فناوری واقعیت افزوده امکان یک سفر مجازی را به وجود آوریم.»

ادامه مطلب

پنجدری