باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

کسب و کار

با اصطلاحات مدیریت پروژه و برنامه آشنا شوید

منتشر شده

در

مدیریت پروژه و مدیریت برنامه در بیشتر کسب‌وکارها و صنایع، اصطلاحات آشنایی هستند.این مطلب کمک‌تان می‌کند مسیرتان را در میدان مین «صحبت» درباره‌ی مدیریت پروژه و برنامه بیابید. اگر سازمان شما از متدولوژی مدیریت پروژه‌ی خاصی استفاده می‌کند، همیشه به واژه‌نامه‌ی اختصاصی متدولوژی خودتان رجوع کنید. در ادامه با این اصطلاحات و تعریف مواردی که ممکن است جای ابهام داشته باشند، آشنا می‌شوید.

اصطلاحات مربوط به افراد و سازمان

واژه‌های مربوط به افراد در مدیریت پروژه و برنامه

۱. مدیر برنامه

کسی که مسئول برنامه است.

۲. تحلیلگر پروژه

کسی که با انجام تحقیقات، ارائه‌ی اسناد و پیگیری بودجه و زمان‌بندی، از مدیر پروژهی در پروژه‌های بزرگ پشتیبانی می‌کند.

۳. مدیر پروژه

شخصی که مسئول اطمینان از این است که پروژه طبق مشخصات، سر وقت و با بودجه‌ی مورد نظر تحویل داده می‌شود. مدیران پروژه باید فعالیت‌های متخصصان زیادی را با هم هماهنگ کنند.

۴. دفتر پروژه (برنامه)

در پروژه‌ها و برنامه‌های بزرگ، اغلب دفتر برنامه‌ای وجود دارد که با حضور مدیر دفتر برنامه، و شاید سرپرست و حتی حسابدار، مجهز می‌شود. وظیفه‌ی دفتر برنامه، یکی کردنِ گزارش‌ها مربوط به پیشرفت منظم از سوی مدیران پروژه‌های مختلف برای مدیر برنامه است؛ این دفتر، از پایگاه داده‌ی مرکزی اسناد پروژه نگهداری می‌کند، قالب‌های ثابت اسناد را جمع‌آوری کرده و اجرا می‌کند و سایر وظایف متمرکز مدیریتی را برای حمایت از کارکنان پروژه اجرا می‌نماید.

۵. حامی پروژه

«قهرمان» پروژه، کسی که می‌خواهد مزایای مورد نظر پروژه‌ها به دست آیند تا بخشی از سازمان را که او مسئول آن است بهبود ببخشد.

۶. ذی‌نفعان

ذی‌نفعان گروه‌ها یا اشخاصی هستند که در نتیجه‌ی پروژه نفع دارند، اما نفعی که هر گروه از آن برخوردار است، معمولا مختص خود آن گروه است. ذی‌نفعان معمول ممکن است شامل سهام‌داران، مشتریان، تامین‌کنندگان، شرکا و اعضای گروه پروژه باشند. مدیریت ذی‌نفعان می‌تواند بخش بسیار مهمی از شغل مدیر پروژه یا حامی پروژه باشد.

اصطلاحات مربوط به اسناد

۱. طرح تجاری

طرح تجاری، دلیل انجام یک پروژه، سود پروژه، چگونگی دست‌یابی به آن، اینکه چقدر هزینه به دنبال دارد و چقدر طول می‌کشد را شرح می‌دهد. طرح تجاری معمولا در دو مرحله ایجاد می‌شود: طرح تجاری اولیه، در حد نظریه است و برای گرفتنِ تایید برای پروژه استفاده می‌شود. وقتی این مرحله تمام شد، نخستین مسئولیت مدیر پروژه، توسعه‌ی طرح تجاری کامل، شامل هزینه‌ها و زمان‌بندی دقیق خواهد بود. معمولا این هم پیش از آنکه پروژه جلو برود، باید توسط گروه ارشد مدیریتی مورد تایید قرار بگیرد.

۲. کنترل تغییر

اگر در برخی از جنبه‌های طرح پایه‌ی پروژه نیاز به تغییری باشد، سند کنترل تغییر باید پر و تایید شود. این سند توجیه این تغییر، اینکه چه کسی آن را تایید کرده و تاثیری که این تغییر روی هزینه و زمان‌بنید دارد را ثبت می‌کند. تغییرات تاییدشده، در ثبت تغییر گرداوری می‌شوند.

۳. بازبینی پس از اجرا (PIR)

PIR بازبینی‌ای برای چند ماه پس از اجرای پروژه است تا ارزیابی کند که آیا مزایای تجاری‌ای که قرار بود خروجی این پروژه داشته باشد ارائه کرده است یا نه.

۴. منشور پروژه

منشورهای پروژه در نخستین گام‌های چرخه‌ی عمر پروژه ایجاد شده و دربردارنده‌ی مقصود و گستره‌ی کلی پروژه، و اسامی حامیان، ذی‌نفعان اصلی و مدیر پروژه‌ی پیشنهادی هستند. این منشورها اغلب در طی نخستین مراحل تایید گرفتن برای پروژه ضروری هستند.

۵. سند آغاز پروژه (PID)

PID که در مراحل نخست از چرخه‌ی زندگی پروژه ایجاد می‌شود، راهنمایی برای پروژه است که توجیه پروژه، مقاصد آن و چگونگی سازمان‌دهی آن را به طور واضح مشخص می‌کند. این امر کمک می‌کند که مطمئن شوید همه بدانند از همان قدم نخست چه خبر است. سند آغاز پروژه، جزئیات بیشتری نسبت به منشور پروژه دارد و دربردارنده‌ی طرح تجاری مفصل پروژه‌ی مورد نظر و همین‌طور برنامه‌ی آغازین پروژه خواهد بود. این سند پس از آنکه پروژه تایید شد، ایجاد می‌شود.

۶. جرقه‌ی پروژه

سندی که معمولا پروژه‌ای را راه می‌اندازد. مدیران ارشد این سند را ایجاد می‌کنند. معمولا به آنچه پروژه برای موفقیت نیاز دارد و چگونگی سازگاری آن با استراتژی کلی اشاره دارد. معمولا همه‌ی محدودیت‌های مهم و مرزهای گستره‌ی آن را مشخص می‌کند. شاید هم شامل طرح تجاری باشد یا شاید متناوبا توسعه‌ی این طرح تجاری اولیه، نخستین وظیفه‌ای باشد که پیش از اینکه پروژه برای اجرا کاملا مورد تایید قرار بگیرد لازم باشد.

۷. ساختار شکست کار (WBS)

ساختار شکست کار، وظایف حجیم پروژه را به قسمت‌های کاری یا عملیاتی قابل مدیریت‌تری تقسیم می‌کند. سپس این قسمت‌های کوچکتر می‌توانند با استفاده از ماتریس تخصیص مسئولیت، به گروه‌ها یا اشخاص سپرده شوند.

اصطلاحات مربوط به نظارت و گزارش‌دهی

واژه های رایج در مدیریت پروژه در زمینه گزارش‌دهی و نظارت

۱. ثبت CARDI (قیود، فرضیات، ریسک‌ها، وابستگی‌ها، مشکلات)

ثبت CARDI، محدودیت‌ها(Constraints)، فرضیات (Assumptions)، ریسک‌ها (Risks)، وابستگی‌ها (Dependencies) و مشکلاتی (Issues) را ثبت می‌کند که با پروژه در ارتباط هستند. این ثبت معمولا نشان می‌دهد که برای هر نوعی، چه کسی قید را، چه کسی فرضیه را، چه کسی ریسک، وابستگی و مشکل را شناسایی می‌کند؛ چه کسی مسئول مدیریت آن و اقدامی است که پیشنهاد شده و یا اجرا می‌شود.

در میان این پنج بخش ثبت، ثبت ریسک عموما پرکاربردترین است. یک ریسک، مشکلی بالقوه است؛ و بر عکس، یک مشکل، همان ریسکی است که واقعا روی داده است.

۲. وضعیت RAG

RAG از حروف نخست عبارات Red-Amber-Green (قرمز، کهربایی، سبز) تشکیل شده و وضعیت پروژه یا بخشی از پروژه را روی داشبورد پروژه شرح می‌دهد.

۳. داشبورد پروژه

داشبورد پروژه، گزارشی بصری است که پیشرفت پروژه‌ها در طی برنامه را نشان می‌دهد. این داشبورد زمانی بیشترین فایده‌ی ممکن را دارد که به طور منظم منتشر شود، عموما به صورت هفتگی؛ و برای مدیران برنامه و حامیان بسیار مفید است.

اصطلاحات مربوط به زمان‌بندی

۱. مسیر بحرانی

در طی پروژه، بسیاری از فعالیت‌ها هم‌زمان روی می‌دهند. اما برخی فعالیت‌ها باید به ترتیب انجام شوند. مسیر بحرانیِ پروژه، ترتیب وظایفی است که حداقل زمان ممکنِ پروژه را تعریف می‌کند. تاخیر در هر یک از فعالیت‌ها در این مسیر بحرانی، تکمیل پروژه را به تاخیر می‌اندازد.

۲. مایلستون

نقاط عطف نقاط اصلی موفقیت یا رویدادهای مهم در پروژه‌های بزرگتر هستند. آنها معمولا در گزارش نقاط عطف پروژه کنترل می‌شوند.

۳. نمودار گانت

نمودار گانت ابزار برنامه‌ریزی‌ای است که به مدیران پروژه کمک می‌کند وظایفی که باید در پروژه‌ی مورد نظر تکمیل شوند را سازمان‌دهی و زمان‌بندی کنند و این زمان‌بندی را به اطلاع دیگر اعضای پروژه هم برسانند.

۴. نمودار PERT

نمودارهای PERT از نظر ظاهری شبیه به نمودارهای تحلیل مسیر بحرانی هستند، اما سعی می‌کنند زمانی که هر فعالیتی نیاز دارد را دقیق‌تر تخمین بزنند و این کار را با استفاده از فرمولی برای محاسبه‌ی محتمل‌ترین بازه‌ی زمانی هر فعالیت بر اساس طولانی ترین و کوتاه ترین زمان‌ها و همین‌طور زمان موردانتظار انجام می‌دهند.

تخمین زمان، موضوع مهمی در مدیریت زمان است و این گرایش در افراد وجود دارد که زمان مورد نیاز برای تکمیل فعالیت را دست پایین ارزیابی می‌کنند. استفاده از PERT به افراد کمک می‌کند ارزیابی بهتری از زمان داشته باشند.

۵. خرد کردن

تکنیک کوتاه کردن زمانبندی پروژه برای رسیدن به حداقل هزینه با استفاده از افزودن منایع. به عبارت دیگر مسیر بحرانی پروژه و زمان‌بندی آن، با تخصیص منابع اضافی به فعالیت‌های مهمِ آن «تکه تکه می‌شود» یا کاهش می‌یابد.

اصطلاحات مربوط به هزینه

۱. قیمت ثابت

شکلی از قیمت‌گذاری قرارداد است که در آن، قیمت برای تحویل کارهای مشخصی، پیشاپیش با پیمانکار مورد توافق قرار گرفته است. مدیران پروژه، به این شکل از قیمت‌گذاری علاقه دارند چون به آنها اجازه می‌دهد کنترل هزینه‌های پروژه‌هایشان را در دست داشته باشند. از سوی دیگر، پیمانکاران آن را دوست ندارند، چون اگر شرایط پیش‌بینی نشده‌ای روی بدهد، آنها با ریسک شکست مواجه می‌شوند و این یعنی باید بیش از انتظار کار کنند؛ یا اگر مقدار کاری که برای نخستین تحویل نیاز داشتند را دست کم گرفته باشند. در نتیجه، قیمت‌هایی که برای قراردادهایی با قیمت ثابت در نظر گرفته می‌شوند، باید بیشتر باشند تا این ریسک را پوشش دهند.

۲. قیمت‌گذاری به‌همراه هزینه‌گذاری

قیمت‌گذاری بر مبنای هزینه‌ شکلی از قیمتگذاری قرارداد است که طی آن پیمانکار قیمت کار را بر اساس کل هزینه پروژه به علاوه‌ی یک هزینه‌ی ثابت یا (معمولا) درصدی از هزینه‌ کل محاسبه می‌کند. این شکل از قیمت‌گذاری برای پیمانکاران جذاب است، چرا که ریسک آنها را کم می‌کند. معمولا جذابیت کمتری برای مدیران پروژه دارد زیرا بودجه‌بندی را دشوار می‌کند و این یعنی اگر بازه‌های زمانی گسترش پیدا کنند، یا اگر نیاز به تجهیزات بیشتری باشد، پروژه با ریسک هزینه‌های اضافی روبرو خواهد شد. قیمت‌گذاری برمبنای هزینه به طور خاص برای مدیران پروژه مخاطره‌آمیز است، زیرا پیمانکاران به هیچ شیوه‌ای تحریک نمی‌شوند که سریع و موثر کار کنند (در حقیقت، پیمانکاران را تحریک می‌کند که پروژه‌ها را بیشتر طول بدهند).

۳. قیمت‌گذاری بر مبنای مواد و زمان

شکلی از قیمت‌گذاری شبیه به قیمت‌گذاری به‌همراه هزینه‌گذاری که در آن کار انجام‌شده بر اساس مقدار زمانی که روی آن صرف شده و هزینه‌ی موادی که استفاده شده قیمت‌گذاری می‌شود.

اصطلاحات عمومی

اصطلاحات عمومی در مدیریت پروژه

۱. پایه

طرح اولیه‌ی تاییدشده‌ی پروژه (شامل گستره، بودجه و زمان‌بندی). پیشرفت پروژه با این مبنا مقایسه شده و هر گونه تغییری در طرح اولیه به نسبت آن بیان می‌شود.

۲. گستره

دامنه‌ای که پروژه در آن فعالیت می‌کند. این دامنه، سیستم‌ها، رابط‌ها، فرایندها، بخش‌ها و ذی‌نفعان بیرونی (هم‌چون تامین‌کنندگان و مشتریان) را پوشش می‌دهد. همین‌طور بیان اینکه پروژه و محدوده‌ی آن دربردارنده‌ی چه هستند، گاهی اوقات برای تعیین چیزهایی که خارج از گستره‌ی پروژه هستند هم مفید است. پروژه‌هایی که متحمل «خزش گستره» می‌شوند، به احتمال بسیار زیاد از زمان‌بندی و بودجه‌ی اولیه‌ی خود فراتر می‌روند.

۳. تشدید

اگر مشکلی در پروژه روی دهد که مسئولِ مستقیم آن نتواند حلش کند، از سلسله‌مراتب مدیریت پروژه یا برنامه بالا می‌رود تا به کسی برسد که بتواند راه حلی ارائه کند.

۴. لغزش

این مقدار زمانی است که یک پروژه یا فعالیتی در پروژه، از زمان‌بندی برنامه عقب است.

۵. پروژه‌های کلیددردست

نام «کلیددردست» از این ایده نشات می‌گیرد که حامی پروژه می‌تواند کلید پروژه‌ی تحویل‌شده را بچرخاند و بهره‌برداری از آن را آغاز کند. پروژه‌های کلیددردست اغلب بخشی از برنامه‌های بزرگتر هستند، برای مثال بساز و بفروش، مسئولیت لوله‌کشی ساختمان را به پیمانکاری خارج از شرکت می‌سپارد. این بساز و بفروش انتظار دارد زمانی که پروژه‌ی آن لوله‌کش به پایان رسید، همه‌ی اجزای لوله‌کشی ساختمان به طور کامل کار کنند.

۶. پرینس۲

PRINCE2 که از حروف نخست عبارت PRojects IN Controlled Environments (پروژه در محیط کنترل‌شده) تشکیل شده است، احتمالا پرکاربرترین متدولوژی مدیریت پروژه است. این متدولوژی در اصل برای استفاده در پروژه‌های فناوری اطلاعات در بخش دولتی انگلستان توسعه یافت، اما اکنون طیف گسترده‌ای از صنایع بخش خصوصی در سرتاسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

۷. پی‌ام‌باک

پیکره‌ی دانش مدیریت پروژه (PMBOK) استانداردی جهانی برای روش ها و اطلاعات در مدیریت پروژه است. این استاندارد را موسسه‌ی مدیریت پروژه (Project Management Institute) مستقر در ایالات متحده منتشر کرده است.

۸. مدیریت پروژه‌ی چابک (اجایل)

مدیریت پروژه‌ی چابک به جای آنکه از مرحله‌ی توسعه‌ی تکی به همراه رویکردهای مدیریت پروژه‌ی سنتی «آبشاری» استفاده کند، از مراحل کوتاه توسعه و مراحل تست یکپارچه استفاده می‌کند. برای پروژه‌هایی مناسب است که با سرعت پیش می‌روند یا در معرض تغییرات متناوب هستند، مانند پروژه‌ها و استارت‌آپ‌های کسب‌وکار در حوزه‌ی فناوری اطلاعات.

۹. ورودی

بسیاری از پروژه‌های بزرگ به چند مرحله تقسیم می‌شوند، مانند تحقیق، توسعه، آزمایش و انتشار. پیش از هر مرحله‌ای، یک ورودی وجود دارد و مدیر پروژه است که تصمیم می‌گیرد چه وقت پروژه آماده‌ی عبور از آن است تا مرحله‌ی بعدی آغاز شود.

مدیریت پروژه محدود به این واژه‌ها نیست. ما سعی کردیم شما را با برخی از پرکاربردترین واژه‌ها آشنا کنیم. اگر تجربه مدیریت پروژه دارید، از این اصطلاحات چقدر استفاده می‌کنید؟ به نظرتان چه واژه‌های پرکاربرد دیگری می‌توان به این فهرست اضافه کرد؟

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کار

برای یادگیری تعمیرات موبایل از کجا شروع کنیم

منتشر شده

در

توسط

 مشاغلی همچون تعمیرات موبایل تقریباً در صدر جدول تعمیراتی ها قرار می‌گیرند و افراد بسیاری را نیز به سمت خود سوق می‌دهند. در این مطلب همراه ما باشید تا به موضوع تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان بپردازیم و شما را با هر آن چیزی که باید در این زمینه بدانید آشنا کنیم.

درست است که امروزه دوره‌های آموزشی بسیاری در حوزه تعمیرات موبایل برگزار می‌شوند و هر کدام به نوعی با ارائه گواهینامه‌های معتبر افراد را روانه بازار می‌کنند، اما باید این واقعیت را بپذیریم که شرکت در این دوره‌ها و دریافت گواهینامه تعمیرات موبایل به صورت صِرف نمی‌تواند مهارت و کار حرفه‌ای فرد را توجیه کند، بلکه بخش بسیار زیادی از این کار در کنار دریافت گواهینامه به تجربه کاری و داشتن مهارت در تعمیرات موبایل مربوط می‌شود.

این یعنی افرادی که در واحد تعمیرات موبایل فعالیت می‌کنند باید فیلتر‌ها و موارد بسیاری را پشت سر بگذارند تا در نهایت بتوانند به شکل حرفه‌ای و پیشرفته‌تری فعالیت کنند. در ادامه شما را با مراحل مختلف یادگیری تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان آشنا می‌کنیم:

 • یادگیری آکادمیک تعمیرات موبایل

طبیعی است که اولین مرحله تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان به یادگیری آکادمیک آن مربوط می‌شود. پشت سر گذاشتن دوره‌های آموزشی و دریافت گواهی‌نامه معتبر در این زمینه می‌تواند اعتماد و اعتبار بیشتری را به فرد برساند.

افراد در چنین دوره‌هایی با تمامی قوانین و ضوابطی که مربوط به تعمیرات موبایل می‌شود آشنا می‌شوند و امنیت تعمیرات، مراحل تعمیر موبایل و همین‌طور مراقبت از قطعات دمونتاژ را نیز بیشتر درک می‌کنند. توصیه می‌کنیم که اگر تصمیم به شرکت در دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان دارید به سراغ گزینه‌هایی بروید که مطمئن‌تر هستند و تحت آموزش مجرب‌ترین اساتید قرار بگیرید.

معمولاً در دوره‌های آموزشی و آکادمیک تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان مواردی همچون مباحث تئوری الکترونیک، عیب‌یابی برد معیوب، نقشه‌خوانی سخت‌افزار موبایل، نرم‌افزار موبایل، تعویض قطعات موبایل، تعمیرات تخصصی موبایل، کار با ابزار دقیق و تست و تعمیر، کار در محیط واقعی و… آموزش داده می‌شوند.

 • شناخت موبایل و برند‌های آن

مسئله دیگری که برای تعمیرات در سریع‌ترین زمان نیاز خواهید داشت شناخت و آشنایی با انواع گوشی‌ها و برند‌های آن‌هاست. این به آن معناست که یک تعمیرکار موبایل حرفه‌ای باید بر تمامی تلفن‌های همراه اندروید، آی او اس و ویندوز فون تسلط کامل داشته باشد و بتواند تفاوت‌های هر کدام از آن‌ها و مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری‌شان را از هم تشخیص دهد.

در کنار این نیز آشنایی با مفاهیم اولیه مدار‌های الکتریکی و دستگاه‌های الکترونیکی، نقشه‌خوانی، شبکه و مخابرات، قطعه شناسی انواع موبایل، عیب‌یابی انواع مدار‌های موبایل، نرم‌افزار موبایل و… نیز همه و همه مواردی هستند که یک تعمیرکار موبایل باید بر آن‌ها تسلط کامل داشته باشد.

 • آشنایی با ابزار تعمیرات موبایل

از دیگر مراحلی که برای انجام تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان باید انجام داد آشنایی و تسلط کامل بر ابزارآلات مربوط به تعمیرات موبایل است. معمولاً هم برای این کار دوره‌هایی تخصصی برگزار می‌شود که شرکت در چنین دوره‌هایی نیز برای افرادی که تمایل به کار در حوزه تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان دارند اجباری و الزامی خواهد بود. به خاطر داشته باشید که یک تعمیرکار حرفه‌ای موبایل با تمامی ابزارآلات مربوط به این کار آشنا بوده و حتی بر طرز کار پیشرفته‌ترین نمونه‌های آن‌ها نیز تسلط کاملی خواهد داشت.

تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان، چه چیز‌هایی لازم است؟

معمولاً متخصصان این حوزه و تعمیرکاران حرفه‌ای موبایل معتقد هستند که یک تعمیرکار موفق و حرفه‌ای باید بتواند با انتخاب بهترین ابزار تعمیرات، به سراغ گزینه‌هایی برود که کمترین خطر را برای گوشی مشتری داشته باشد تا احتمال آسیب‌دیدگی آن به حداقل برسد. به همین دلیل نیز پیش از هر چیز لازم است که تمامی ابزار مربوط به تعمیرات را به خوبی بشناسید.

 • ارائه خدمات پیشرفته و تخصصی تعمیرات موبایل

برای آنکه بتوانید در حوزه تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان موفق و پردرآمد باشید باید به دنبال ارائه خدماتی پیشرفته و تخصصی باشید. از آنجایی که قطعات موبایل حساس است، کار در حوزه تعمیرات آن نیز بسیار آسیب‌پذیر و حساس خواهد بود. به همین دلیل نیز شما باید با پیشرفته‌ترین و تخصصی‌ترین راه‌ها به خوبی و با موفقیت از پس این موضوع برآیید.

با توجه به این موضوع همیشه باید سعی داشته باشید که کیفیت ارائه خدمات خود را به بهترین و پیشرفته‌ترین حالت ممکن ارتقا دهید. سعی کنید که بهترین ابزار را برای تعمیرات به کار بگیرید و جدیدترین و مطمئن‌ترین روش‌ها را به انجام برسانید. به یاد داشته باشید که کیفیت بالای خدمات تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان می‌تواند مزیت رقابتی شما در بازار مربوط به این کار به حساب آید. سعی کنید که با تازه‌ترین تغییرات مربوط به این حوزه آشنا باشید و از جدیدترین ابزارآلات تعمیراتی موبایل استفاده کنید.

 • سرعت عمل و خوش‌قولی در تعمیرات موبایل

به یاد داشته باشید که سرعت عمل و خوش‌قولی شما به عنوان یک تعمیرکار موبایل می‌تواند وجه تمایز شما با رقبایتان بوده و رضایت مشتری را نیز برایتان به دنبال داشته باشد. یادتان باشد که امروزه موبایل از کاربردی‌ترین وسایل در زندگی افراد است و در نتیجه، مشتریان شما نمی‌توانند مدت زمان زیادی را معطل بمانند تا شما به تعمیرات موبایل آن‌ها بپردازید.

با توجه به تمامی این توضیحات تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان باعث می‌شود که اعتماد مشتریان شما جلب شده و با اطمینان خاطر بیشتری، کار خود را به شما بسپارند. به خاطر داشته باشید که اگر موبایل مشتری خود را در مدت زمان مقرر به او تحویل ندهید و برای این کار بدقولی نمایید مشتری خود را از دست خواهید داد، این در حالی است که اگر تعمیرات موبایل را در کمترین مدت ممکن و البته با کیفیتی مناسب و ایده آل به انجام برسانید می‌توانید مشتریان به مراتب بیشتری را نیز به دست آورید. با این حال فراموش نکنید که در کنار سرعت عمل بالا و خوش‌قولی، کیفیت تعمیرات موبایل نباید نادیده گرفته شود.

تعمیرات موبایل در سریع‌ترین زمان، چه چیز‌هایی لازم است؟

 • ارائه قیمت مناسب برای تعمیرات موبایل

به طور کلی باید بگوییم که قیمت یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های رقابتی در بازار است. معمولاً مشتریان برای تعمیرات موبایل خود به سراغ افرادی می‌روند که در کنار کیفیت بالا و ایده آل در این کار، هزینه تعمیرات موبایل معقولانه‌ای را درخواست می‌کنند. به همین دلیل نیز همیشه سعی کنید که با حفظ کیفیت و همین‌طور قیمتی معقولانه، مشتریان ثابت خود را پیدا کنید.

ادامه مطلب

کسب و کار

تاثیر بازخورد مناسب در افزایش بهره وری کارکنان

منتشر شده

در

توسط

پیش از هرچیز باید به همین سؤال مهم پاسخ داد؛ پاسخی که در مطلب حاضر نقشی اساسی دارد. تقریبا در تمامی کسب‌وکارها و سازمان‌هایی که موفق بوده‌اند و در کارشان دوام آورده‌اند، برنامه‌ای مشخص و منظم برای ارائه بازخورد طرح‌ریزی شده است.

اهمیت و نقش ارائه بازخورد مؤثر در پیشرفت و موفقیت بسیاری از این کسب‌وکارها به حدی است که دستورالعمل‌هایی با شرح کامل جزئیات در اختیار کارکنان و کارفرمایان قرار می‌دهند؛ این دستورالعمل‌ها یا راهنماها شامل اطلاعات جامعی‌اند راجع‌به اینکه چطور باید به دیگری بازخورد خوب و سازنده و مؤثر داد و از سوی دیگر، وقتی کسی به ما بازخوردی می‌دهد، چطور باید رفتار کنیم و چه مسائلی را رعایت کنیم.

حتما می‌توانید حدس بزنید چرا ارائه بازخورد مؤثر برای کسب‌وکارها تا این حد حیاتی است و چطور بهره‌وری کارکنان را دوچندان می‌کند. کسی که بازخوردی ارائه می‌دهد، از بیرون و با دیدگاهی منحصر به خودش، کار دیگری را بررسی می‌کند. این دیدگاه و بازخورد مؤثر و سازنده برای کسی که در حال انجام وظیفه‌ای است فوق‌العاده ارزشمند است. شاید چیزهای تازه‌ای به ذهنش برسد یا کاستی‌هایی را ببیند که پیش از این از آنها غافل مانده بود. اگر هم کارش بدون عیب و نقص باشد، بازخورد مثبت برایش انرژی‌بخش خواهد بود.

اهمیت و نقش بازخوردها و انتقادهای سازنده

اهمیت انتقاد و بازخورد سازنده

نکته مهمی هست که اینجا باید ذکر کرد. در حالت دوم، یعنی وقتی بازخورد مثبت باشد، بیشتر به تعریف و تمجید شبیه می‌شود؛ اما در حالت اول، یعنی وقتی می‌خواهیم کاستی‌های کار کسی را به او گوشزد کنیم، مسئله کمی دشوارتر از آن چیزی می‌شود که در نگاه اول به نظر می‌رسد.

نکند به کسی که بازخورد را ارائه می‌دهیم بربخورد؟ سوءتفاهمی پیش نیاید؟ ناراحت نشود؟ اینها از جمله سؤال‌هایی‌اند که هنگام ارائه چنین بازخوردهایی ممکن است برایتان پیش بیاید. منتها نباید فراموش کرد که بیشتر، همین نوع بازخوردها هستند که سبب پیشرفت و افزایش بهره‌وری کارکنان می‌شوند. باید بیاموزیم چطور چنین بازخوردی ارائه کنیم، بدون آنکه به شخصیت یا احساس دیگری لطمه‌ای وارد کنیم.

در ادامه، با ذکر نکات و توصیه‌هایی کاربردی، خواهیم گفت که چطور و با رعایت چه مسائلی می‌توانید به بهترین نحو ممکن از پس انجام این کار برآیید و انتقاد سازنده داشته باشید.

نکات و توصیه‌هایی برای ارائه بازخوردهای مؤثرتر و بهتر

۱. ایجاد احساس ایمنی و راحتی

بنا به نتایج برخی پژوهش‌های صورت‌گرفته، فقط حدود ۳۰ درصد از کسانی که بازخورد می‌گیرند آن را اجرا می‌کنند. اگر کسی که بازخوردی دریافت می‌کند راحت نباشد یا احساس خوبی نداشته باشد، احتمال آنکه نکات و پیشنهادهایی را که شنیده عملی کند از این هم کمتر خواهد شد. بازخورد ارائه‌شده در این شرایط معمولا مؤثر نخواهد بود؛ پس ببینیم راه چاره چیست.

پیشنهادمان این است که رابطه‌ای ورای کارمند و کارفرما با دیگری داشته باشید. اگر نوعی احساس رفاقت و دوستی بین اعضا شکل بگیرد، بازخوردها حتما از جان بر خواهند آمد و بر دل دیگری خواهند نشست.

منتها اگر چنین امکانی ندارید، می‌توانید خیلی مؤدبانه و با احترام، به دیگری بازخورد دهید. البته نه آنکه بخواهید حرف را در لفافه بپیچید و نکته منفی را با جملات زیبا و مثبت تزیین کنید و به‌قولی، بخواهید ظاهرسازی کنید. این کار زیاده‌روی است و در این شرایط، احتمال آنکه متوجه منظور اصلی‌تان نشود زیاد خواهد بود. فقط کمی رعایت طرف مقابل را بکنید و اجازه ندهید ناراحت شود یا مقابل دوستان و همکارانش خجالت‌زده شود.

فرصت‌هایی در اختیار کارکنان قرار دهید تا بتوانند در خلوت و با اعتمادبه‌نفس کامل با شما صحبت کنند و به ارزیابی‌ها و بازخوردهای سازنده‌تان گوش دهند. وقتی حال کارکنانتان بهتر باشد و بیشتر احساس امنیت کنند، حتما از بازخوردهایتان برای بهترکردن کارشان بهره خواهند برد.

۲. تمرکز بر وظیفه یا کار در حال انجام

توصیه برای ارائه بازخورد مؤثرتر و بهتر

هنگام ارائه بازخورد، تحت هیچ شرایطی راجع‌به شخصیت یا مسائل شخصی طرف مقابل با او صحبت نکنید. این کار ممکن است او را سرافکنده و ناراحت کند. بازخوردی مؤثر و سازنده است که متمرکز بر وظیفه در حال انجام باشد، نه مسائل شخصی یا احساسات کارکنان.

۳. داشتن برنامه زمان‌بندی منظم برای ارائه بازخورد

جالب است بدانید که درصد قابل‌توجهی از کارکنان شرکت‌کننده در برخی مطالعه‌ها و نظرسنجی‌ها، یعنی چیزی حدود دوسوم آنها، تجربه دریافت بازخورد سازنده نداشته‌اند!

این آمار و ارقام نشانگر آن است که حتی گاهی کسب‌وکارهای بزرگ و روبه‌پیشرفت هم از اهمیت ارائه بازخورد خوب و سازنده غافل می‌مانند. برای آنکه شما و کسب‌وکارتان گرفتار این معضل نشوید، پیشنهاد می‌کنیم که برنامه زمان‌بندی مشخص و منظمی برای ارائه بازخورد داشته باشید. کاملا قابل‌درک است که گاهی، ارائه بازخورد، در میان تمامی شلوغی کارهای روزمره دشوار می‌شود؛ اما اگر از قبل برای انجام این کار برنامه‌ریزی کرده و زمان مشخصی را کنار گذاشته باشید، دیگر مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

اگر سرتان شلوغ است، حداقل هفته‌ای یک بار برای ارائه بازخورد به کارکنانتان وقت کنار بگذارید. البته اگر بتوانید هر روز به کارکنان بازخورد دهید، بهتر است.

۴. ایجاد انگیزه برای کارکنان

ایجاد انگیزه برای کارکنان و اهمیت آن در بحث ارائه بازخورد

بازخوردی خوب و مؤثر است که به کارکنان انگیزه دهد و به بهترشدن تشویقشان کند. تضعیف روحیه و گرفتن دیگران به باد انتقاد نتایج خوبی برای کسب‌وکار ندارد.

اگر کارفرمایان بدانند چه چیزهایی انگیزه کارکنانشان را بیشتر می‌کند، بهترین و مؤثرترین بازخوردها را در اختیارشان خواهند گذاشت. البته اگر تنها انگیزه کسی پول درآوردن باشد، صحبت‌کردن راجع‌به ایجاد انگیزه کمی دشوار خواهد شد. ولی کارکنانی هم هستند که صرفا برای کسب درآمد کار نمی‌کنند. این دسته از کارکنان، نوعی تمایل و علاقه درونی به کارشان حس می‌کنند و پتانسیل کافی برای انگیزه‌گرفتن دارند. کارکنانی که چالش‌های کاری را دوست دارند و محقق‌کردن اهداف کاری برایشان با نوعی احساس رضایت و لذت همراه است.

برای آنکه بتوان بهترین بازخوردها را در اختیار کارکنان گذاشت، باید این ویژگی‌های فردی‌شان را بهتر و بیشتر شناخت و بازخوردها را با توجه به شخصیت آنها ارائه کرد.

۵. تحسین در جمع و انتقاد در خلوت

تحسین‌کردن به هر صورت باعث خشنودی کارکنانتان می‌شود. منتها تأثیر واقعی آن در افزایش بهره‌وری کارکنان را وقتی خواهید دید که در جمع اعضای تیم کاری از کارکنانتان تعریف کنید. این کار واقعا خوش‌حالشان می‌کند و آنها انرژی بیشتری برای کارکردن پیدا خواهند کرد.

البته یادتان باشد برعکس این موضوع هم صادق است. در واقع، هیچ‌کس دوست ندارد در حضور دیگران راجع‌به کاستی‌های کارش بشنود. وقتی قصد ارائه چنین بازخوردهایی را دارید، بهتر است در خلوت این کار را انجام دهید.

برخی از کارفرمایان، از ترس اینکه به احساسات کارکنان لطمه بزنند، به‌کلی از فکر ارائه انتقاد سازنده و بازخورد صرف‌نظر می‌کنند. پیش‌گرفتن این مسیر در بلندمدت برای کسب‌وکار زیان‌رسان خواهد بود. کارکنان برای آنکه با روحیه بهتر و بهره‌وری بیشتر کار کنند، به شنیدن بازخوردهای مؤثر نیاز دارند.

۶. توجه به راه‌حل‌ها

هنگام ارائه بازخورد، بهتر است علاوه بر مطرح‌کردن مشکلات، کمی هم راجع‌به راه‌حل مشکل پیش رو صحبت کرد. پیشنهادهایی مطرح کرد که مثلا از این طریق یا به روشی دیگر می‌توان از پس این مشکل برآمد. چنین صحبت‌هایی کارکنان را از لحاظ ذهنی قوی‌تر می‌کند و احتمال آنکه ایده‌های بهتری پیدا کنند بیشتر می‌شود.

هنگام ارائه بازخورد به هریک از کارکنان، همیشه حواستان کاملا جمع باشد و به واکنش‌های طرف مقابل دقت کنید. چه زمانی خوش‌حال می‌شود؟ چه زمانی ناراحت می‌شود؟ نوع برقراری ارتباط با هر شخصی، بسته به عوامل مختلف، متفاوت است. با درک این ویژگی‌های شخصی می‌توانید بازخوردهای مؤثرتر و بهتری در اختیار کارکنان بگذارید.

۷. ارائه بازخورد در زمان مناسب

لزوم ارائه بازخورد در زمان مناسب

هرچیز زمانی دارد و در بیشتر مواقع، فرصتی که از دست برود بازیافتنی نیست. اگر یکی از کارکنان در موضوعی به مشکل برخورده باشد و بازخوردی برای ارائه به او داشته باشید، باید همان موقع بگویید. اگر سه ماه بعد مثلا از بازخوردی که داشتید صحبت کنید، طرف مقابل باید به حافظه‌اش اتکا کند که چندان قابل‌اعتنا و عاری از خطا نیست.

اگر همان زمانی‌که مشکلی پیش می‌آید راجع‌به آن صحبت کنید، نتیجه کار به‌مراتب بهتر و مؤثرتر خواهد بود.

در آخر اینکه…

اهمیت ارائه بازخورد مؤثر در کسب‌وکارتان را جدی بگیرید و از تمامی منابعی که در اختیار دارید برای پیشرفت در این موضوع بهره بگیرید. ارائه بازخورد مؤثر نقشی مهم و حیاتی در موفقیت و پیشرفت کسب‌وکار دارد. منتها گذشته از بحث اهمیت ارائه چنین بازخوردهایی، نکته مهم دیگر چگونگی ارائه بازخورد یا انتقاد سازنده است. اینکه چگونه از کاستی‌های کار دیگری سخن بگوییم، بدون آنکه به شخصیت و احساس او لطمه‌ای وارد شود.

نوع صحبت‌کردن با کارکنان خیلی مهم و تأثیرگذار است؛ مثلا به‌جای اینکه بگویید «باید توی جلسات بیشتر صحبت کنی»، می‌توانید از چنین عباراتی استفاده کنید: «تو آدم باهوشی هستی. دوست دارم از این به‌بعد داخل تمامی جلسه‌هایی که باهم پیش رو داریم بیشتر از ایده‌ها و پیشنهادهات صحبت کنی. اگه یه بارم اظهارنظر کنی کافیه». کارکنان فقط در شرایطی میل به پیشرفت نشان خواهند داد که تشویق شوند. با عیب‌جویی‌کردن نمی‌توان به جایی رسید.

ادامه مطلب

کسب و کار

مدیریت ریسک چگونه است

منتشر شده

در

توسط

ریسک‌ها را به سختی می‌توان شناسایی کرد، چه برسد به این‌که بخواهیم آن‌ها را کنترل کنیم و برای روبه‌رو شدن با آن‌ها آماده شویم. این در حالی‌است که اگر با نتایجی روبه‌رو شوید که از قبل آن‌ها را پیش‌بینی نمی‌کردید، زمان، سرمایه و آبروی شما می‌تواند در معرض خطر قرار بگیرند. با وجود این احتمالات، به‌خصوص جایی‌که ممکن است شغل شما، با ریسک‌های زیادی مواجه باشد، باید یاد بگیرید که چگونه از ابزار ارزیابی و کنترل ریسک‌ به‌گونه ای استفاده کنید که بتوانید به موقع خطرات را شناسایی و مدیریت کنید و اثرات منفی را روی برنامه‌هایتان کاهش دهید. این مقاله شما را در این مسیر یاری خواهدکرد.

در زندگی، فارغ از هر نقشی که داشته باشید، گاهی مجبور به اخذ تصمیماتی هستید که خالی از ریسک نیستند. ریسک از دو بخش تشکیل شده است: احتمال بروز اشکال و اشتباه و عواقب منفی ناشی از بروز این خطا. در ادامه درباره چگونگی استفاده از ابزار ارزیابی و کنترل ریسک‌ به‌گونه برای شناسایی به موقع خطرات را و مدیریت آنها می‌خوانید.

تحلیل ریسک به چه معناست؟

تحلیل ریسک فرآیندی است که به شما کمک می‌کند تا مشکلاتی را که ممکن است در آینده برای شما پیش بیاید و پروژه‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ‌تان را از ریشه ضعیف کند، شناسایی و کنترل کنید. برای انجام این فرآیند، ابتدا باید تهدیداتی را که ممکن است سر راه‌تان قرار بگیرند، شناسایی کنید، سپس درجه‌ی احتمال وقوع این تهدیدات را بسنجید.

تحلیل ریسک می‌تواند کار بسیار پیچیده‌ای باشد چرا که باید تمام جزییات کاری‌تان از جمله اطلاعات دقیق پروژه، داده‌های مالی، پروتکل‌های امنیتی، پیش‌بینی‌های بازاریابی و دیگر اطلاعات مربوطه را یک‌به‌یک بررسی کنید. از آنجا که این ابزار می‌تواند وقت، هزینه و اعتبار شما را حفظ کند، استفاده از آن اقدامی ضروری به حساب می‌آید.

چه زمانی از این ابزار استفاده کنیم؟

تحلیل ریسک، در بسیاری از موارد قابل استفاده و مفید است:

 • زمانی که در حال طرح‌ریزی برای پروژه‌های خود هستید. در این صورت قادر خواهید بود از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.
 • زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید پروژه‌ای را ادامه بدهید یا خیر.
 • زمانی که قصد بهبود امنیت کاری‌تان را دارید و در حال مدیریت ریسک‌های احتمالی در محل کار هستید.
 • زمانی که درحال آماده شدن برای اتفاقات و مشکلاتی مانند خراب شدن ماشین‌آلات و دستگاه‌ها، سرقت، بیماری کارکنان و یا بلایای طبیعی هستید.
 • زمانی که درحال برنامه‌ریزی برای مقابله با تغییراتی همچون ورود رقبای جدید به بازار یا تغییرات سیاست‌های دولتی در محیط کار هستید.

چگونه از تحلیل ریسک استفاده کنیم؟

چگونه از ابزار تحلیل ریسک استفاده کنیم

برای ارزیابی ریسک‌های موجود گام‌های زیر را دنبال کنید:

۱. تهدیدها را شناسایی کنید.

اولین قدم در تحلیل ریسک، شناسایی تهدیدات احتمالی یا موجودی است که امکان دارد با آنها روبه‌رو شوید. این تهدیدها می‌توانند منابع مختلفی داشته باشند. برای مثال:

انسانی: بیماری، مرگ، آسیب جسمی، یا دیگر خسارات جسمی مهم برای افراد

عملکردی: ضعیف شدن تدارکات و عملکردها، دسترسی کمتر به منابع ضروری یا عدم موفقیت در بخش توزیع

اعتباری: از دست دادن مشتری و اعتمادبه‌نفس کارکنان یا آسیب به اعتبارتان در بازار

فرآیندی: ناتوانی در مسئولیت‌پذیری، اشکال در سیستم‌های داخلی، کنترل‌ها یا تقلب

پروژه‌ای: هزینه کردن بیش‌از بودجه‌ی تعیین‌شده، طولانی شدن بیش‌از اندازه‌ی کارها، وجود مشکل در کیفیت محصولات و خدمات

مالی: شکست کسب‌وکار، نوسانات بازار سهام، تغییر نرخ سودها، در دسترس نبودن کمک‌هزینه‌های مالی

فنی: پیشرفت‌های روزافزون تکنولوژی، ناتوانی در به‌کارگیری آن

طبیعی: آب‌وهوا، بلایای طبیعی، بیماری‌های واگیردار

سیاسی‌: تغییر در میزان مالیات، نظرات مردم، سیاست‌های دولتی و یا نفوذ خارجی

مواد شیمیایی خطرناک، نورپردازی ضعیف، افتادن جعبه‌ها، یا هر شرایطی که به سبب آن کارکنان و محصولات صدمه ببینند.

شما هم می‌توانید از رویکردهای متفاوتی برای پیشبرد این تحلیل استفاده کنید:

 • فهرستی مانند فهرست بالا تهیه کنید و ببینید کدام‌یک شما را تهدید می‌کند.
 • به سیستم‌ها، فرآیندها و ساختارهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید دقت کنید و ریسکی را که هرکدام از آن‌ها ممکن است با خود به همراه بیاورد، ارزیابی کنید. چه ضعف و آسیبی از جانب آنها شما را تهدید می‌کند؟
 • به دیدگاه‌های متفاوت دیگران هم گوش بسپارید. اگر شما تیمی را رهبری می‌کنید، از افرادتان بخواهید نظرات‌شان را برای عملکرد بهتر اعلام کنند، و از دیگر افراد فعال در سازمان‌ یا کسانی که پروژه‌های مشابه را دنبال می‌کنند، مشورت بگیرید.

۲. میزان ریسک را تخمین بزنید

به محض اینکه ریسک‌های احتمالی پیشِ رویتان را شناسایی کردید، باید میزان احتمال وقوع آنها را بسنجید و هم از میزان تاثیر و خسارات بالقوه‌ای که می‌توانند برای شما داشته باشند آگاه شوید.

یک راه این است که درصد احتمال وقوع خطر را حدس بزنید و آن را در هزینه‌ای که وقوعِ آن خطر برای شما خواهد داشت ضرب کنید. این فرمول به شما هزینه‌ی واقعی ریسک را می‌دهد:

هزینه‌ی وقوع خطر × احتمال وقوع آن = هزینه‌ی ریسک

به‌عنوان یک مثال ساده، تصور کنید ریسکی را شناسایی کرده‌اید که بر طبق آن هزینه‌ی اجاره‌تان بالا می‌رود. ۸۰٪ احتمال می‌دهید که این اتفاق در سال آینده بیافتد، زیرا که صاحب‌ ملک شما هزینه‌ی اجاره‌ی دیگران را هم بالا برده است. اگر این اتفاق بیافتد، شرکت شما باید در سال آینده متحمل پنجاه میلیون تومان هزینه‌ی اضافی شود. بدین ترتیب، هزینه‌ی ریسک افزایش اجاره می‌شود:

۰.۸۰ ( احتمال وقوع خطر) × ۵۰۰۰۰۰۰۰ تومان (هزینه‌ی وقوع خطر) = ۴۰۰۰۰۰۰۰ تومان (هزینه‌ی ریسک)

از این مرحله باعجله عبور نکنید. تا جایی که می‌توانید اطلاعات کسب کنید و با دقت بالا میزان احتمال وقوع خطر و هزینه‌های ناشی از آن را تخمین بزنید. اگر ابزار درستی برای پیش‌بینی ندارید می‌توانید از داده‌های سال‌های گذشته اطلاعات بگیرید.

چگونه ریسک را مدیریت کنیم؟

چطور از ابزار تحلیل ریسک برای مدیریت ریسک استفاده کنیم

به محض اینکه هزینه‌های ریسک‌های احتمالی را شناسایی کردید، می‌توانید راه‌های مدیریت آن‌ها را بررسی کنید.

سعی کنید به رویکردهای اقتصادی‌تر روی بیاورید‌، چراکه اگر هزینه‌های پیشگیری، بیش از هزینه‌های ناشی از تهدید باشند به هیچ عنوان منطقی نیست. در این حالت حتی بهتر آن است که ریسک را بپذیرید تا برای از بین بردن آن، بیشتر از حدِ منابع‌تان استفاده کنید. حواس‌تان باشد چگونه از این ابزار استفاده می‌کنید، به‌خصوص وقتی که پای اخلاقیات یا امنیت شخصی در میان است.

از ریسک دوری کنید

در برخی موارد شاید لازم باشد که به طور کلی از ریسک دوری کنید. این کار می‌تواند به معنای درگیر نشدن در کسب‌وکار جدید، تبادل پروژه‌ها و صرف نظر از یک فعالیت پرخطر باشد. اما این کار زمانی شدنی است که ریسک‌های یک پروژه‌، منافع سازمان شما را به خطر نیاندازد، یا آن ریسک‌ها چندان ارزش صرف هزینه جهت مقابله را نداشته باشند. اما باید به خاطر داشته باشید که با نادیده گرفتن ریسک‌های بالقوه، فرصتی را هم از دست خواهید داد. از تحلیل چه می‌شود اگر…؟ برای ارزیابی گزینه‌ها هنگام تصمیم‌گیری استفاده کنید.

ریسک را با دیگران تقسیم کنید

شما می‌توانید ریسک‌ها را تقسیم کنید و متعاقبا سود به دست آمده از یک پروژه را با فرد، سازمان یا طرف سوم دیگری تقسیم کنید. برای مثال، می‌توانید ریسک‌تان را از طریق بیمه‌ شخص ثالثِ ساختمان شرکت و انبارتان، با شرکت بیمه تقسیم کنید، یا اینکه در تولید یک محصول مشترک، با سازمان دیگری مشارکت کنید.

ریسک را بپذیرید

آخرین گزینه‌ی شما پذیرفتن ریسک است. این گزینه زمانی روی میز قرار می‌گیرد که شما راهی برای جلوگیری از ریسک یا کاهش آن نداشته باشید، یا هزینه‌ی زیان بالقوه‌‌ی پیش‌رو، از هزینه‌ی بیمه‌ کردن شرکت کمتر باشد و یا سود بالقوه‌ای که در انجام کار وجود دارد به پذیرفتن تمام ریسک‌هایش بیارزد. برای مثال ممکن است شما ریسک شروع دیرهنگام یک پروژه را بپذیرید، تنها به این دلیل که سود آن پروژه هزینه‌های اولیه را پوشش می‌دهد.

کنترل ریسک

اگر قرار است ریسک را بپذیرید بهتر است اقداماتی در جهت کاهش اثرات منفی آن انجام دهید.

آزمایش‌های کسب‌وکار، روش‌های موفقی برای کاهش ریسک هستند. با استفاده از آن‌ها می‌توانیم فعالیت پرخطر را در مقیاس کوچک و کنترل‌شده انجام دهیم و متوجه شویم که مشکلات احتمالی کجا پیش می‌آیند، آنگاه می‌توانیم اقدامات پیشگیرانه و بازرسانه‌ مناسب را پیش از شروع فعالیت در مقیاس اصلی، پیدا و پیاده‌سازی کنیم.

اقدامات پیشگیرانه مربوط به پیشگیری از وقوع وضعیت‌های پرخطر است، که شامل آموزش حفظ امنیت و سلامت، حفاظت فایروال، سرورِ شرکت‌های بزرگ و آموزش متقابل تیمِ کاری‌تان می‌شود.

اقدامات بازرسانه شامل شناسایی نقاطی از فرآیند است که می‌تواند باعث ایجاد مشکل و خطا شود. برای جلوگیری از این اتفاقات مراحلی برای حل این مشکلات (در صورت بروز) تعریف می‌شود. اقداماتی مثل بررسی مجدد صورت‌های مالی، تست‌های ایمنی قبل از عرضه محصول و یا نصب حسگرهایی برای شناسایی محصولات معیوب.

برتامه‌ریزی-اقدام-بررسی-تصویب، یکی از روش‌های متداول برای کنترل تاثیر شرایط ریسکی به شمار می‌رود. همانند آزمایش‌های کسب‌وکار، این روش هم راه‌های گوناگونی را برای کاهش ریسک‌های احتمالی امتحان می‌کند. این ابزار 4 مرحله‌ای از طریق آنالیز موقعیت، ارائه و آزمایش یک راه‌حل، بررسی چگونگی کارکرد آن و در نهایت اجرای آن به شما کمک می‌کند تا حد ممکن خطرات احتمالی پیش رو تا به کمترین میزان خود برسانید.

نکات کلیدی

تحلیل ریسک، یک راه اثبات شده در شناسایی و سنجش عواملی هستند که می‌توانند در موفقیت یک پروژه یا کسب‌وکار تاثیر منفی بگذارند. این تحلیل‌ها شما را قادر می‌سازند تا خطراتی احتمالی‌ که شما و سازمان‌تان را تهدید می‌کنند بشناسید و مشخص می‌کنند که آیا می‌توانید تصمیم پیش رویتان را عملی کنید یا خیر.

به محض این‌که شما ارزش ریسکی را که قرار است با آن مواجه شوید، بسنجید، می‌توانید راه‌های مختلف مدیریت آن را نیز کنترل کنید، مدیریت ریسک می‌تواند تصمیم بر اجتناب از ریسک، تقسیم آن، یا پذیرش ریسک در کنار کاهش تاثیرات منفی باشد. بسیار مهم است که شما در هنگام تحلیل ریسک به‌ صورت همه‌جانبه مسائل را بسنجید و از تمام عواقب و پیامدهای آن آگاه باشید. این آگاهی خصوصاً شامل آگاهی از هزینه‌ها، اصول اخلاقی و حفظ امنیت افراد می‌شود.

ادامه مطلب

پنجدری