باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

گردشگری

افتتاح اولین هتل فضایی تا پایان سال ۲۰۲۴

منتشر شده

در

یکی از موسسه‌های وابسته به ناسا قصد دارد که تا پایان سال ۲۰۲۴، زمینه اقامت گردشگران را در اولین هتل فضایی فراهم کند.

آرزوی بسیاری از علاقه‌مندان به سفر، تماشای چشم‌انداز کره زمین از فضا است‌؛ اما برنامه‌ریزی چنین سفری هرگز به‌ این سادگی امکان‌پذیر نبوده است. با این حال، استارت‌آپ «Axiom Space» که چهار سال پیش توسط رئیس سابق برنامه «ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا» (ISS) راه‌اندازی شد، قصد دارد با ساختن یک ایستگاه فضایی تجاری تا پایان سال ۲۰۲۴ زمینه سفر گردشگران به فضا را فراهم کند.

«AxStation» نام عرشه‌ای خواهد بود که به ایستگاه فضایی فعلی متصل می‌شود و دو عرشه دیگر نیز در سال ۲۰۲۵ به آن ملحق خواهند شد. انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۸ و پس از پایان فعالیت ایستگاه فضایی بین‌المللی، عرشه‌های ملحق شده به آن جدا شوند و یک ایستگاه فضایی کاملا مجزا را تشکیل دهند. کاربری اصلی این ایستگاه نیز  برای انجام فعالیت‌های پژوهشی خواهد بود؛ اما در کنار این پژوهشکده، هتلی برای اقامت گردشگرانی که به‌دنبال تعطیلاتی رویایی هستند طراحی خواهد شد‌. تعطیلاتی که احتمالا برای فرد، ۵۵ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

داخل یک سفینه فضایی با نمایی از کره زمین

به‌نظر می‌رسد که هتل AxStation فضایی بسیار لوکس داشته باشد؛ چراکه طراحی کابین‌های آن را «فیلیپ استارک»، طراح مشهور فرانسوی به‌عهده گرفته است. به‌عنوان یک پروژه آزمایشی، Axiom Space در اواخر سال ۲۰۲۱ دو فضانورد سابق ناسا و دو توریست را برای اقامتی چند روزه توسط کپسول «XSpace Dragon» به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد فرستاد.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ماجراجویی

فواید کوهنوردی برای تندرستی جسمی و روحی

منتشر شده

در

توسط

فواید کوهنوردی

 

مدت‌ها است که فواید کوهنوردی و طبیعت گردی از منظر علمی مورد بحث و تایید پزشکان، روان‌شناسان و فعالان حوزه سلامت انسان قرار گرفته است. این فواید از تاثیرات مطلوب روحی تا تاثیر بر سلامت جسمی و قوای فیزیکی را شامل می‌شود.

۵ فایده کوهنوردی

تجربه طبیعت‌گردی و کوهنوردی خاص و منحصربه‌فرد است. اگر نگاه شما به کوهنوردی یک ورزش صرف است، باید بگوییم که در اشتباه هستید، متخصصان حوزه سلامت فواید کوهنوردی را بیش از آنچه هر ورزش جسمانی دیگری بر بدن انسان تاثیر دارد قلمداد می‌کنند. کوهنوردی نه فقط خون تازه را در قلب و رگ‌های شما به جریان می‌آورد، بلکه به شما کمک می‌کند تا ذهنی فعال و بازتری داشته باشید.

خوشبختانه در سراسر سرزمین چهار فصل ما، ایران، مکان‌های مناسبی برای طبیعت گردی، کوهنوردی و حتی کمپینگ وجود دارد تا از محاسن این ورزش بهره‌مند شویم. بنابراین بعد از مطالعه این هفت فایده طبیعت گردی و کوهنوردی بهانه‌ای برای دوری از طبیعت برای شما باقی نخواهد ماند!

۱. کوهنوردی یک ورزش تمام عیار فیزیکی است

یکی از بهترین ورزش‌های هوازی و توصیه شده برای تقویت قوای جسمانی، ایجاد سوخت و ساز و افزایش ظرفیت فیزیکی بدن، کوهنوردی است. هیچ تفاوتی نمی‌کند که شما قصد صعود بلند داشته باشید، یا یک طبیعت گردی و پیاده روی ساده ولی طولانی، در هر صورت کوهپیمایی و طبیعت گردی یک ورزش برای تمام عضلات بدن شما خواهد بود.

در فعالیت کوهپیمایی از گردن تا انگشتان پا درگیر ورزش خواهند بود. مداومت و طول این ورزش یکی از دلایلی است که آن را از سایر ورزش‌ها، خصوصا ورزش‌های باشگاهی متمایز می‌کند.

بنابراین اگر قصد شروع یک ورزش برای افزایش قوای جسمانی، تقویت بدن و همچنین افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی را دارید، کوهنوردی می‌تواند بهترین ورزش برای بدن شما باشد.

فواید کوهنوردی به‌عنوان یک ورزش تمام عیار:

 • تقویت استخوان بندی و عضلات بدن
 • هماهنگی جسمانی و عصبی، کنترل بهتر عضلات بدن و افزایش بالانس فیزیکی
 • کمک به تقویت و سلامت قلب
 • کاهش خطرات سلامتی مرتبط با ریه و دستگاه تنفسی

حتما در نظر داشته باشید که کوهنوردی همانند هر ورزش دیگری نیاز به یادگیری اصولی و استفاده از تجهیزات مناسب دارد. بنابر این حتما قبل از شروع کوهنوردی از مشاوره و راهنمایی یک متخصص بهره ببرید. همچنین برای خرید لوازم و تجهیزات مرد نیاز خود می‌توانید از راهنمایی کارشناسان فروشگاه کوهنوردی اردو 360 استفاده کنید.

۲. کوهنوردی: حلال مشکلات! تقویت تمرکز و افزایش بازدهی ذهنی

شاید عنوان دومین فایده کوهنوردی برایتان عجیب باشد. ولی حقیقتا بیشتر افرادی که به فعالیت کوهپیمایی و طبیعت گردی می‌پردازند، دانسته یا نادانسته نه فقط برای بعد جسمانی، بلکه برای افزایش تمرکز و بازدهی ذهنی به این فعالیت می‌پردازند.

کوهنوردی بیشتر از هر ورزش دیگری به شما کمک می‌کند تا تمرکز بهتری بر زندگی و درون خود داشته باشید. این مساله با کاهش حواس‌پرتی‌ها و افزایش راندمان ذهنی، موجب فایق آمدن بر مشکلات و سختی‌های روزمره زندگی شهری می‌شود.

بنابراین یکی از مهمترین فواید کوهنوردی که باید به آن اشاره کرد، تقویت پویایی ذهن و افزایش تمرکز است!

۳. کاهش استرس و تقویت سلامت روان

از دیگر فواید کوهنوردی باید به خاصیت کاهش استرس و آرامش بخشی این فعالیت اشاره کرد. گذران وقت در طبیعت علاوه بر ایجاد یک تحول عظیم در بعد جسمانی، موجب یک تحول عظیم در بعد روانی و روحی نیز می‌شود.

دوری از تشعشعات رادیویی، آلودگی‌های محیط شهری و ارتباط با انواع وسایل ماشینی و غیر زنده موجب آرامش جسم و کاهش استرس وارد بر بدن می‌شود. علاوه بر آن ارتباط با طبیعت، جانوران، حیات وحش و همچنین آرامش جسمانی که موجب آزاد شدن ذهن و کاهش فشار بر آن می‌گردد، شما را به‌سمت و سوی وصف ناشدنی آرامش مطلق خواهد برد.

از دلایلی که افراد به طبیعت گردی و کمپینگ در طبیعت گرایش پیدا می‌کنند، می‌توان به احساس بازگشت به درون و آرامشی که در این برنامه‌ها تجربه اشاره کرد.

کمپینگ نیز مانند کوهنوردی می‌تواند یک فعالیت بسیار مفید باشد، خصوصا در رابطه با پیمایش‌های چندروزه و سفرهای طبیعت گردی در دل طبیعت، این موضوع علاوه بر ابعاد روانی، فایده جسمانی بسیاری برای بدن از جمله دیتاکس و سم‌زدایی جسمی خواهد داشت.

همچنین تجربه خواب در طبیعت، درون کیسه خواب کوهنوردی و در میان جنگل، علاوه بر ایجاد آرامش روحی و جسمی برای شما، موجب تنظیم ساعت بدن شما خواهد شد. و این موضوع بر عملکرد تمام بدن کوهنورد و طبیعت گرد تاثیر مثبت بسزایی خواهد داشت.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با وسایل کمپینگ، اصول کمپ در طبیعت و خرید لوازم کمپینگ از سایت اردو 360 مجله و فروشگاه اینترنتی کوهنوردی، کمپینگ و طبیعت گردی استفاده کنید.

۴. تقویت روابط دوستانه و اجتماعی

عمق زیاد روابط و صمیمیت میان دوستان، آشنایان و اعضای در برنامه کوهپیمایی و طبیعت گردی یکی از ویژگی‌های برتر این گروه فعالیت‌ها است. کوهنوردی به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با دوست و اعضای خانواده خود داشته باشید، طبیعت خود خاصیت دوستی را افزایش می‌دهد.

همچنین خاطره خوبی که از برنامه‌های طبیعت گردی میان گروه شرکت کننده شکل می‌گیرد، با توجه به تعامل زیاد این نوع از برنامه‌های دوستانه، یک پیوند نا گسستنی میان شما و عزیزانتان خواهد بود.

شاید بتوان گفت کوهنوردی تنها ورزشی است که و همه گروه‌های سنی از کودکان تا افراد مسن و سال‌خورده را در بر می‌گیرد و می‌تواند موجب ارتباط بین این افراد باشد. بنابراین یکی از برجسته‌ترین فواید کوهنوردی ارتباط قوی شکل گرفته میان افراد خواهد بود.

۵. افزایش اعتماد به نفس، استقلال و تقویت مهارت‌های زندگی

یکی دیگر از فواید برنامه‌های طبیعت گردی و کمپینگ، تقویت مهارت‌های زندگی است. این مهارت‌ها می‌تواند شامل پخت و پز، تهیه غذا و آذوقه، روشن کردن آتش، هنر رهبری و بسیاری حرفه‌ها و مهارت‌های دیگر باشد که شما در طبیعت و برنامه کوهنوردی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید.

یادگیری این مهارت‌ها و تجربه شرایط جدیدی که در آن قرار می‌گیرید، همگی بر روحیه و اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارند. از معروف ترین فواید کوهنوردی که همه به آن اشاره می‌کنند، افزایش اعتماد به نفس و توانایی دستیابی به اهداف است. اما عکس باور عموم بر لزوم صعود و به قله رسیدن، این فرایند میانی و پروسه شکل گرفته در جریان صعود است که موجب تقویت و رشد فرد می‌شود و حتی رسیدن یا نرسیدن به قله نیز در آن دخیل نیست.

ادامه مطلب

ایرانگردی

دیدنی های استان کرمان برای گردشگران

منتشر شده

در

توسط

شهر کرمان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران است و آثار تاریخی متعددی در گوشه و کنار و اطراف آن وجود دارند. جاهای دیدنی کرمان گردشگران بسیاری را در طول سال به این شهر جذب می‌کنند و دیدنیهای اطراف کرمان نیز از برجسته‌ترین بناهای تاریخی و جذاب‌ترین دیدنی‌های طبیعی ایران هستند. قرار گرفتن شهر کرمان در منطقه‌ای کویری و در عین حال مرتفع، آب و هوای این شهر و محیط اطراف آن را نسبت به سایر مناطق کویری ایران معتدل‌تر می‌کند.

برای بازدید از دیدنیهای اطراف کرمان بهترین زمان، فصل‌های بهار و پاییز هستند؛ البته تماشای بسیاری از جاذبه‌های اطراف کرمان در زمستان نیز خالی از لطف نیست. اگر قصد سفر به کرمان را دارید می‌توانید با ما همراه شوید تا شما را با دیدنی‌های برجسته‌ حوالی شهر کرمان آشنا کنیم. بعضی از این دیدنی‌ها آن‌چنان که شایسته آن هستند، تاکنون معرفی نشده‌اند. با آشنایی بیشتر با دیدنیهای اطراف کرمان می‌توانید از سفر خود به این منطقه باستانی و کهن، لذت بیش‌تری ببرید. گرچه بهترین زمان سفر برای بازدید از هرکدام از این دیدنی‌ها دسته‌بندی شده‌اند، می‌توانید با توجه به علاقه‌مندی خود، زمان‌های مختلفی از سال را برای بازدید از این مکان‌ها انتخاب کنید.

فصل بهار یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از دیدنیهای اطراف کرمان است. در این فصل بخش‌های کویری اطراف کرمان هوای معتدل‌تری دارند و ییلاق‌های اطراف کرمان نیز در زیباترین حالت هستند. بسیاری از دیدنیهای تاریخی اطراف کرمان نیز در این فصل شرایط مناسبی برای بازدید دارند، اما به خاطر داشته باشید که این زمان از سال شلوغ‌ترین زمان برای سفر نیز هست. در این بخش به معرفی بهترین دیدنیهای اطراف کرمان در بهار می‌پردازیم.

باغ فتح آباد

 • فاصله: ۲۲ کیلومتری شمال غربی کرمان، ۳۰ دقیقه
 • آدرس: شمال غربی کرمان، جاده زنگی آباد، جاده باغ فتح آباد، باغ فتح آباد (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران

نمایی از ورودی باغ فتح آباد کرمان و حوض مقابل آن

باغ فتح آباد یا باغ عمارت بیگلر بیگی، از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران حکومت قاجاریان در نزدیکی شهر کرمان است. این باغ نیز مانند بسیاری از باغ‌های ایرانی برای مدیریت صحیح آب در جوار چشمه و قنات ساخته شده است. باغ فتح آباد توسط «فضل علی خان بیگلربیگی» که یکی از حاکمان کرمان بود در حدود سال ۱۲۵۵ هجری قمری ساخته شد.

نورپردازی قرمز در نمای عمارت باغ فتح آباد در شب

در میان باغ فتح آباد حوضی زیبا و بزرگ قرار دارد که اطراف آن را درختان باغ فرا گرفته‌اند. ساختمان عمارت دو طبقه دارد و به حوض وسط باغ مشرف است. در طول سالیان اخیر آسیب‌های بسیاری به بنای این کاخ و اطراف آن وارد شده، اما در حال حاضر با بازسازی باغ و عمارت، این بنا رنگ و بویی دیگر گرفته است. در سفر به کرمان می‌توانید با بازدید از باغ فتح آباد لذت قدم زدن میان یکی از باغ‌های ایرانی را تجربه کنید.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

 • فاصله: ۳۷ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، ۳۰ دقیقه
 • آدرس: جاده هفت باغ، ماهان، خیابان ولایت، آرامگاه شاه نعمت الله ولی (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران

گنبد آبی آرامگاه شاه نعمت الله ولی از روی بام عمارت

آرامگاه شاه نعمت الله ولی از دیگر دیدنیهای تاریخی اطراف کرمان در شهر ماهان است. این آرامگاه در حدود ۳۵ هزار مترمربع مساحت دارد و قدمت آن به دوره صفویان می‌رسد. بنای آرامگاه اتاقی چهارگوش با طاق گنبدی شکل است و آن را در سال ۸۴۰ هجری قمری بنا کرده‌اند.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی  در مجموعه‌ای شامل بناهای تاریخی مختلف قرار گرفته است که هرکدام از بناها معماری منحصر به فردی دارند. بناهای این مجموعه از دوران تیموریان تا قاجار ساخته شده‌اند. در تزئین بنای آرامگاه شاه نعمت الله ولی از نقاشی‌های روی گچ، کاشی کاری‌های لاجوردی و فیروزه‌ای و نقوش اسلیمی بهره برده‌اند. سنگ قبر این آرامگاه از جنس سنگ مرمر است و نام ۱۲ امام و آیه‌هایی از قرآن روی آن حک شده‌اند.

تصویر گنبد و مناره های مقبره شاه نعمت الله ولی

در بخش جنوب غربی آرامگاه شاه نعمت الله ولی مکانی موسوم به چله خانه وجود دارد که زمان ساخت آن مربوط به دوره پس از تیموریان است. از این مکان به‌عنوان محل چله نشینی شاه نعمت الله ولی یاد می‌کنند. از بخش‌های دیگر این مجموعه می‌توان رواق شاه عباسی مربوط به دوره صفویه و صحن‌های میرداماد، اتابکی، وکیلی و حسینیه، متعلق به دوره قاجار را نام برد.

از دیگر ویژگی‌های آرامگاه شاه نعمت الله ولی می‌توان به درهای ورودی این بقعه اشاره کرد که زیبایی بسیار دارند. کتابخانه و موزه این آرامگاه نیز از مهم‌ترین بخش‌های این مجموعه هستند که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند. در موزه این آرامگاه ابزار و نشانه‌های تصوف و کتاب‌های خطی با چاپ سنگی به چشم می‌خورند. در جنوب غربی دالان ورودی، آرامگاه «امیر نظام گروسی» قرار دارد که شخصیتی برجسته در دوران قاجار بود. گرچه بخش‌هایی از این مجموعه در زلزله سال ۱۳۶۰ آسیب دیدند، در حال حاضر با بازسازی‌های انجام شده شرایط مناسبی دارند.

باغ شاهزاده ماهان

 • فاصله: ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، ۳۵ دقیقه
 • آدرس: کرمان، بزرگراه هفت باغ، ماهان، جاده باغ شاهزاده (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو

نمایی از باغ شاهزاده ماهان و حوض های حیاط آن در پاییز

باغ شاهزاده ماهان از زیباترین نمونه‌های باغ ایرانی است که در نزدیکی شهر ماهان در استان کرمان قرار دارد. قدمت این باغ به اواخر دوره سلطنت قاجاریان می‌رسد و گرچه دستور ساخت باغ شاهزاده ماهان توسط «محمد حسن سردار ایروانی» داده شده بود، در زمان حاکم پس از آن یعنی «میرزا ناصر الدوله» ساخته شد. قرار گرفتن باغ شاهزاده ماهان در دامنه‌های کوه «تیگران» سبب خوش آب و هوایی و سرسبزی این باغ می‌شود.

باغ شاهزاده ماهان که از آن با عنوان باغ شازده نیز یاد می‌شود از معروف‌ترین آثار دیدنی ایران است که شهرتی جهانی دارد. نام این اثر به‌همراه هشت باغ ایرانی دیگر، در فهرست میراث جهانی یونسکو دیده می‌شود و همین مطلب بر شهرت این باغ افزوده است.

نمای عمارت باغ شاهزاده ماهان از کنار در بهار

از زیباترین بخش‌های باغ شاهزاده می‌توان به سردر ورودی این باغ اشاره کرد. سردر ورودی مانند قاب عکسی زیبا، منظره حوض، فواره‌ها و درختان را در خود جا داده است. عمارت اصلی یا کوشک در انتهای باغ قرار دارد و شامل بخش شاه نشین، سردر ورودی عمارت و حمام‌ها می‌شود. ارتفاع دروازه‌های ورودی سردر عمارت باغ به حدود سه متر می‌رسد و پس از گذر از آن می‌توانید پلکان ورودی اتاق‌ها را ببینید. از اتاق‌های طبقه بالای این ساختمان برای تماشای باغ و سکونت استفاده می‌شد، اما اقامتگاه اصلی باغ، عمارت شاه نشین یا بالا خانه بود. حوض بزرگ باغ با پنج فواره، مقابل این عمارت قرار دارد.

حوض های باغ شاهزاده ماهان با آب زلال از نمای بالای عمارت

از جالب‌ترین بخش‌های باغ در گذشته، فواره‌های میان حوض بودند که بدون استفاده از نیروی برق و بر اساس اختلاف ارتفاع کار می‌کردند. معماران این باغ در گذشته خمره‌های متصل به هم داخل این فواره‌ها کار گذاشته‌اند که جریان آب در میان فواره‌ها بر اثر اختلاف ارتفاع آن‌ها را هدایت می‌کند. منبع اصلی آب مورد نیاز این باغ از قنات تیگران در ارتفاعات جوپار تامین می‌شود. شیب مناسب و مهندسی شده باغ نیز امکان آبرسانی به نقاط مختلف باغ به‌صورت طبیعی را ممکن کرده است. عمارت‌های باغ شاهزاده چشم‌انداز عالی از مناظر اطراف و کوهستان دارد.

برای رفتن به باغ شاهزاده ماهان می‌توانید به ۶ کیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده کرمان-بم بروید. در حال حاضر رستورانی در عمارت شاه نشین این باغ دایر است و از گردشگران پذیرایی می‌کند. در غرفه‌هایی نیز انواع صنایع دستی کرمان برای فروش وجود دارند که می‌توانید برای سوغات از آن‌ها خرید کنید.

آبشارهای سیمک

 • فاصله: ۴۴ کیلومتری شمال شرقی کرمان، ۵۰ دقیقه
 • آدرس: جاده کوهپایه، جاده سیمک، آبشارهای سیمک (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

آبشار سیمک از نمای پایین در میان صخره ها

آبشارهای سیمک از دیگر دیدنیهای طبیعی اطراف کرمان در مسیر جاده کوهپایه هستند. این آبشارها شامل ۱۲ آبشار طبیعی می‌شوند که در تنگه‌ای زیبا به همین نام در شمال روستای کوهپایه قرار گرفته‌اند. تنگه سیمک تنگه‌ی باریک با پهنای سه تا پنج متر است و به همین دلیل برای صعود به بالای این آبشارها باید تجهیزات مناسب و ابزار فنی در اختیار داشته باشید.

آب و هوای مناسب و طبیعت دلپذیر سبب بازدید گردشگران از این تنگه در طول سال می‌شود. پیاده روی در میان دره‌ها و تماشای زیبایی‌های اطراف در نزدیکی منطقه‌ای کویری بسیار دلپذیر است. برای رسیدن به آبشارهای سیمک، باید از روستاهای ده لولو، انارستان، سیمک، اسلام آباد، عبدل آباد و روستای درب آسیاب بگذرید و پس از رسیدن به اردوگاه شهید باهنر، جاده سنگچین شده تا تنگه سیمک را ادامه دهید تا به آبشارها برسید.

آبشارهای دره سختی (فوسک)

 • فاصله: ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمان، یک ساعت مسیر ماشین رو
 • آدرس: جاده کوهپایه، بعد از روستای ده لولو، روستای فوسک (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

آبشارهای دره سختی کرمان در میان تخته سنگ ها

آبشارهای دره سختی یا همان آبشارهای فوسک از پر طرفدارترین جاذبه‌های طبیعی اطراف کرمان هستند. این آبشارها در فاصله کوتاهی از شهر کرمان و در دامنه‌های شمال شرقی «کافر کوه» قرار گرفته‌اند. برای رسیدن به این آبشارهای زیبا باید از روستای فوسک در مسیری خاکی و با شیب بالا به دره‌های عمیق وارد شوید. در طول مسیر از میان کوه‌های پرپیچ‌وخم عبور خواهید کرد. این منطقه را به‌دلیل شیب بالا و سختی‌های کوهپیمایی که دارد با عنوان دره سختی می‌شناسند.

پیمودن کامل مسیر و صعود به قله کافر کوه چند روز طول می‌کشد و نیاز به آمادگی بدنی بالا و تجهیزات فنی کوهنوردی دارد. در بخش‌های مختلف دره سختی بیش از ۴۵ آبشار با ارتفاع حداقل سه متر وجود دارند که بر اثر جریان آب رودخانه تشکیل شده‌اند. این دره از منحصر به‌فردترین نقاط طبیعی در استان کرمان به شمار می‌رود و ویژگی‌های برجسته طبیعی آن توجه طبیعت دوستان را جلب می‌کند.

حوضچه های زیر آبشارهای دره سختی کرمان از نمای بالا

آبشارها و جریان رودخانه‌ها در دره سختی، منبع تامین آب باغ‌های منطقه شهداد هستند. برای نخستین بار در سال ۱۳۸۸ شمسی، تیم امداد و نجات هلال احمر توانستند این مسیر را پیمایش کامل کنند و پس از آن گروه‌های مختلف کوهنورد و صخره‌نورد به این منطقه سفر کردند. برای رفتن به این دره بهتر است با راهنمای مناسب و در صورت داشتن آمادگی جسمانی کافی، اقدام کنید.

روستای سکنج

 • فاصله: ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، ۴۵ دقیقه
 • آدرس: ماهان، بزرگراه کرمان-بم، جاده روستای سکنج، روستای سکنج (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

نمایی زیبا از طبیعت پاییزی روستای سکنج در دامنه کوه ها

روستای سکنج در قسمت شرقی شهر ماهان و شمال جاده کرمان-بم قرار دارد. این روستا نیز یکی دیگر از ییلاق‌های معروف اطراف کرمان است که رودخانه و طبیعت سرسبز و زیبایی اطراف آن ، گردشگران بسیاری را به این منطقه جذب می‌کنند. قدمت روستای سکنج به حدود ۷۰۰ سال می‌رسد و چنارهای کهنسال آن جلوه‌ای خاص به این روستا بخشیده‌اند.

طبیعت زیبا و آبشار سکنج در نزدیکی روستای سکنج

روستای سکنج مملو از باغ‌های میوه و دشت‌های سرسبز است. اگر در امتداد رودخانه سکنج حرکت کنید، به آبشاری زیبا در دره‌های شمالی این روستا خواهید رسید. این مسیر از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی می‌گذرد و برای رفتن به آن باید آمادگی جسمانی و لباس و وسایل مناسب داشته باشید. آرامگاه «شیخ علی بابا»، عارف معروف کرمانی در نزدیکی روستا از دیگر جاذبه‌های این منطقه به شمار می‌رود. کوه‌های اطراف روستای سکنج مانند کوه «پلوار» از بهترین گزینه‌ها برای علاقه‌مندان کوهنوردی هستند.

روستای بهرامجرد

 • فاصله: ۵۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان، ۴۰ دقیقه
 • آدرس: جاده جوپار، جاده بهرامجرد، روستای بهرامجرد (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی و طبیعی

نمایی از روستای تاریخی بهرامجرد کرمان

روستای بهرامجرد از خوش آب و هواترین روستاهای اطراف کرمان در مسیر جاده کرمان به‌سمت بردسیر و بافت است. این  روستا با وجود قرار گرفتن در منطقه‌ای بیابانی، آب و هوایی خنک و دلپذیر دارد و گردشگران بسیاری در طول سال از آن بازدید می‌کنند. از مهم‌ترین شاخصه‌های طبیعی در این روستا می‌توان به درخت‌های بلند سنجد در کنار رودهای روان اشاره کرد. رودخانه بهرامجرد از مهم‌ترین عوامل آب و هوای خوش این روستا است و میوه‌های سردسیری روستای بهرامجرد بهترین سوغات این منطقه به شمار می‌روند.

برج بهرامجرد در روستای بهرامجرد کرمان از نمای پایین

روستای بهرامجرد در کنار طبیعت زیبا و آب وهوای خوب، جاذبه‌های تاریخی برجسته‌ای نیز دارد. از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی در این منطقه می‌توان «قلعه غبیرا»، «تپه تاریخی نگار»، «حمام بهرامجرد» و «برج بهرامجرد» را نام برد. در سفر به کرمان می‌توانید زمانی را برای لذت بردن از دیدنیهای تاریخی و طبیعی در روستای بهرامجرد در منطقه بردسیر اختصاص دهید.

ارگ بردسیر

 • فاصله: ۷۵ کیلومتری جنوب غربی کرمان، یک ساعت
 • آدرس: بزرگراه کرمان-باغین، جاده بردسیر، شهر بردسیر، خیابان شهید صانعی (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران

ارگ بردسیر کرمان از نمای دور زیر آسمان آبی

ارگ بردسیر مشهوترین بنای تاریخی در شهر بردسیر در نزدیکی کرمان است. این بنای تاریخی در مرکز شهر و روبه‌روی مسجد جامع بردسیر، که از دیگر جاذبه‌های تاریخی این شهر به حساب می‌آید، قرار دارد. مساحت این ارگ در حدود ۲۳۰۰ متر مربع است و قدمت آن به حدود ۳۰۰ سال قبل می‌رسد.

از بخش‌های مختلف ارگ بردسیر می‌توان به حیاط با چهار ایوان قرینه و هشت ورودی و آشپزخانه اشاره کرد. این ارگ تاریخی سیستم آبرسانی قابل توجهی داشته است که توجه کارشناسان را به خود جلب می‌کند. ارگ بردسیر در گذشته کاربری نظامی داشته و محل استقرار شاه سلطان حسین صفوی بوده است. در دوره‌های بعد نیز به‌صورت متناوب از این بنا استفاده کرده‌اند.

اشیای کشف شده از ارگ بردسیر به دوره‌های مختلف تاریخی از زمان ایلخانیان تا صفوی و سپس قاجار، تعلق دارند. این بنا را با استفاده از خشت خام ساخته‌اند و کف و سقف این بنا  را با کاه گل و گچ پوشانده‌اند. بررسی‌های انجام شده در این ارگ از وجود لایه قلوه سنگ از جنس سیمان آهکی در شالوده بنا خبر می‌دهد. بازدید از این ارگ تاریخی در شهر بردسیر خالی از لطف نیست.

آرامگاه پیر جارسوز

 • فاصله: ۷۵ کیلومتری جنوب غربی کرمان، یک ساعت
 • آدرس: بزرگراه بردسیر-باغین، شهر بردسیر، بلوار مدرس، خیابان شهید صانعی، بلوار امام جمعه، مقبره پیر جارسوز (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران

نمای گنبد و عمارت آرامگاه پیر جارسوز در غروب

آرامگاه پیر جارسوز در شهرستان بردسیر کرمان قرار دارد و در گذشته کاربری آن آتشکده بوده و بعدها به بقعه تغییر کرده است. پس از ورود اسلام به ایران، عارفان ایرانی از این مکان برای عبادت استفاده می‌کردند و پس از مرگ نیز در این منطقه دفن می‌شدند. این آرامگاه در بلوار امامزاده شهر بردسیر قرار دارد و قرار داشتن بقعه «آقا سید محمد» معروف به «پیر جارسوز» در این بنا، سبب نام‌گذاری این بنا به این نام شده است. قدمت این بقعه به حدود ۷۰۰ سال پیش می‌رسد، اما زمان ساخت نخستین آتشکده دراین بنا مشخص نیست. پیر جارسوز که در گذشته او را با نام «پیر بر حق» نیز می‌شناختند، از عارفان برجسته کرمان بود.

آرامگاه پیر جارسوز ابتدا آتشکده بوده است و پس از ورود اسلام به ایران، کاربری آن را تغییر دادند. پس از دفن پیر جارسوز در این مکان، مردم منطقه آن را با عنوان آرامگاه پیر جارسوز شناختند

آرامگاه پیر جارسوز از بیرون به‌صورت چهار ضلعی دیده می‌شود، اما از داخل هشت ضلعی است و تزئیناتی زیبا با نقاشی‌های رنگی و خط کوفی دارد. بالای این بنا گنبد آجری با دو پوسته قرار گرفته است. در گذشته از دروازه جنوبی به این آرامگاه رفت و آمد می‌شد که در حال حاضر آن را مسدود کرده‌اند. نمای بیرونی بنا از آجر است و تزئینی در ظاهر آن دیده نمی‌شود. در هر ضلع بنا نورگیری تعبیه کرده بودند که منبع نور و تهویه هوا به حساب می‌آمد و در حال حاضر آن‌ها نیز بسته هستند.

در هر ضلع داخل بنای آرامگاه پیر جارسوز، فرورفتگی‌های طاق‌دار دیده می‌شوند و یکی از آن‌ها به‌شکل محراب است و کاشی کاری‌های آن کاملا جدید هستند. محیط داخلی این بنا را با گچ پوشانده‌اند و روی آن را با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای مرمت کرده‌اند. دیوارهای خارجی اضلاع شمالی و شرقی بنا نیز، با قاب‌های مستطیل شکل آجری تزئین و بازسازی شده‌اند.

ارگ راین

 • فاصله: ۱۰۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، یک ساعت و ۲۰ دقیقه
 • آدرس: بزرگراه هفت باغ، ماهان، بزرگراه بم-کرمان، جاده درب بهشت-راین، خیابان کشاورزان، میدان انقلاب، خیابان راین، پارک ولیعصر، ارگ راین (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران

نمایی از ارگ راین کرمان از دور زیر آسمان آبی

ارگ راین دومین بنای بزرگ خشتی در جهان پس از ارگ بم است و مساحت آن به بیش از ۲۲۰۰۰ متر مربع می‌رسد. این بنا که در جنوب غربی شهر راین در کرمان قرار دارد، روی تپه‌ای باستانی واقع شده است. قلعه راین را می‌توان یکی از مهم‌ترین آثار باستانی ایران در کرمان برشمرد که هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از آن به این استان سفر می‌کنند.

قدمت ارگ راین به دوره ساسانیان می‌رسد و ساختار آن شباهت بسیاری به ارگ بم دارد. متاسفانه در اطراف این قلعه بناهای تاریخی با قدمت بیشتر نیز وجود داشته‌اند که در اثر حوادث طبیعی و به مرور زمان از میان رفته‌اند.

ارگ راین از مهم‌ترین مراکز حکمرانی پادشاهان زندیه نیز بوده است. «میرزا حسین خان» و پسرش «محمد علی خان» از پادشاهان محبوب زندیه در این قلعه ساکن بودند. در نهایت این قلعه توسط آقا محمدخان قاجار تصرف شد و پادشاهان زندیه سرنگون شدند. این قلعه را به نام «ارگ میرزا حسین خان» نیز می‌شناسند.

نمایی از ارگ راین کرمان و بخش های تخریب شده آن

قلعه راین پلانی مربع شکل دارد و گرداگرد آن را برج‌ها و حصاری به ارتفاع ۱۰ متر پوشانده‌اند. سردر زیبا و ورودی قلعه راین در سمت شرق این بنا قرار دارد و داخل آن را بخش‌هایی مانند اصطبل، زورخانه و محله‌های اعیانی و عامه نشین تشکیل می‌دهند. قرار گرفتن ارگ راین در شاه‌راه ارتباطی با سایر شهرها، آن را به مرکزی بازرگانی پررونق تبدیل می‌کرد و گروه‌های مختلفی از تاجران و پیشه‌وران گرفته تا کشاورزان در آن زندگی می‌کردند. پس از ورود اسلام به ایران، از این دژ به‌عنوان پناهگاهی امن در جنگ‌ها استفاده می‌شد که بارها مانع از نفوذ مهاجمان به داخل آن و نجات مردم شهر شد. در حال حاضر این بنای تاریخی بازسازی شده، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در کرمان است.

آبشار اوردیکان

 • فاصله: ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، یک ساعت و ۴۵ دقیقه
 • آدرس: جاده بهرامجرد، جاده شیرینک، جاده گلزار، روستای اوردیکان، آبشار اوردیکان (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

آبشار اوردیکان در میان صخره های کوه از نمای دور

آبشار اوردیکان در نزدیکی روستایی به همین نام و در دامنه‌های کوهستان «هزار» قرار دارد. رودهای روان از قله‌های برفی این کوهستان سبب به وجود آمدن آبشار اوردیکان شده‌اند. ارتفاع این آبشار در حدود ۱۲ متر است و در امتداد شیب تند دامنه‌های کوه جریان دارد. در مسیر کوهستانی اطراف این آبشار، مناظری زیبا و سرسبز وجود دارند.

برای رسیدن به آبشار اوردیکان باید به‌سمت ماهان بروید و سپس با ورود به جاده روستای گلزار و گذشتن از روستاهای «صاحب آباد» و «راسک» و رسیدن به روستای اوردیکان، پیاده‌روی به‌سمت این آبشار را آغاز کنید. تماشای این آبشار زیبا در منطقه‌ای کویری خالی از لطف نیست. گل‌های وحشی و درختچه‌های طبیعی اطراف این آبشار، مناظری زیبا و منحصربه‌فرد برای عکاسی ایجاد کرده‌اند؛ پس دوربین خود را فراموش نکنید.

لاله زار بردسیر

 • فاصله: ۱۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان، یک ساعت و ۴۰ دقیقه
 • آدرس: جاده جوپار، جاده بردسیر، جاده بافت-کرمان، لاله زار بردسیر (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

لاله های زیبا و صورتی در دشت لاله های بردسیر کرمان

لاله زار بردسیر یکی دیگر از دیدنیهای طبیعی اطراف کرمان در منطقه بردسیر است که از بهترین ییلاق‌های این استان به شمار می‌رود. این منطقه محل رشد و پرورش مرغوب‌ترین گل‌های محمدی در جهان است و انواع گیاهان دارویی و معطر مانند آویشن، بومادران، زعفران و گل گاو زبان نیز در این منطقه می‌رویند. کوه لاله زار در حدود ۴۳۰۰ متر ارتفاع دارد و به همین دلیل منطقه‌ای سردسیر با آب و هوای کوهستانی است.

لاله زار بردسیر پوشده از گل های صورتی در پای کوه لاله زار

سد لاله زار یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های بردسیر است که گردشگران در سفر به این منطقه در کنار لذت بردن از لاله زارهای آن، از این سد نیز بازدید می‌کنند. گلستان گل محمدی لاله زار در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. گلاب و اسانس‌های تولیدی این گلستان، از با کیفیت‌ترین نمونه‌ها در جهان هستند و به سایر نقاط جهان صادر می‌شوند. اگر تمایل به بازدید از این گلستان زیبا و پر گل دارید، اردیبهشت ماه را برای بازدید از لاله زار بردسیر انتخاب کنید. در این زمان مسیر روستا پر از گل‌های بنفشه و لاله‌های رنگارنگ می‌شوند.

آبشارهای خوشکار

 • فاصله: ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان، یک ساعت و ۴۵ دقیقه
 • آدرس: جاده جوپار، جاده بهرامجرد، جاده بافت، جاده خوشکار، روستای خوشکار، آبشارهای خوشکار (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

نمای از آبشارهای خوشکار روی دامنه های سبز از پایین

آبشارهای خوشکار دو آبشار زیبا و طبیعی در مسیر صعود به قله «لاله زار» در کوهستان «بحر آسمان» هستند. این آبشارها یکی از سه آبشار معروف در منطقه بافت کرمان به شمار می‌روند. آبشارهای «بنگان» و «سه کاسه» نیز دو آبشار مهم دیگر در بافت کرمان هستند.

برای رسیدن به آبشارهای خوشکار باید به روستای «کیسکان» در مسیر جاه کرمان-بافت بروید. ادامه مسیر به‌سمت این آبشارها از این روستا آغاز می‌شود. از روستای کیسکان با پای پیاده در امتداد دره «رودخان خوشکار» و رودخانه روستا ادامه مسیر دهید تا به آبشارهای خوشکار برسید. اگرمسیر کوهنوردی را ادامه دهید، به قله کوه «شاه» خواهید رسید. آبشارهای خوشکار در ماه‌های نخست سال بسیار پر آب هستند و آبشار دوم مقابل دهانه غاری فرو می‌ریزد که شدت آب در بهار مانع دیدن ورودی آن می‌شود.

بخشی از آبشارهای خوشکار از نمای نزدیک

اگر برای رسیدن به آبشارهای خوشکار به‌دنبال کوهنوردی سنگین‌تر هستید، می‌توانید مسیر لاله زار بردسیر به‌سمت ارتفاع کوه لاله زار را برای رسیدن به این آبشارها انتخاب کنید. اگر در فصل بهار به این مسیر بروید می‌توانید از گلستان‌های زیبای گل محمدی در لاله‌زار بردسیر نیز لذت ببرید. برای رفتن به‌سمت آبشارهای خوشکار باید در امتداد مسیر سد حرکت کنید و وارد تنگه «اورتی» شوید. ادامه این مسیر شما را به مقصد مورد نظرتان می‌رساند.

ارگ ساسانی انار

 • فاصله: ۲۱۰ کیلومتری شمال غربی کرمان، دو ساعت و ۲۰ دقیقه
 • آدرس: رفسنجان، انار، میدان ارگ، خیابان رازی شمالی، ارگ ساسانی انار (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران

ارگ تاریخی انار از نمای بالا

ارگ ساسانی انار یکی از دیدنیهای تاریخی اطراف کرمان در شهر انار است. این شهر یکی از باستانی‌ترین مناطق در استان کرمان به شمار می‌رود که در گذشته آن را با نام «آبان» می‌شناختند و بعدها نام آن به‌دلیل وجود آتشکده بزرگ در شهر به «نار» تغییر کرد. با گذشت زمان این نام نیز به انار تبدیل شد. ارگ انار بنایی باستانی در این شهر است که بعضی به اشتباه آن را قلعه انار می‌نامند.

متاسفانه هنوز از قدمت بنای تاریخی ارگ انار اطلاع دقیقی در دست نیست، اما همان طور که از نام این بنای تاریخی پیدا است، بیشتر باستان شناسان در مورد تعلق این بنا به دوره ساسانیان اتفاق‌نظر دارند. برخی از محققان نیز زمان ساخت این اثر را مربوط به دوره‌های پیش از ساسانیان می‌دانند. آنچه مسلم است، در دوره‌های بعدی به‌خصوص زمان صفویان بازسازی‌هایی در این ارگ تاریخی انجام داده‌اند و به تزیینات این بنا افزوده‌اند.

بخش هایی از باقی مانده ارگ انار کرمان

پلان ارگ ساسانی انار به‌شکل ذوزنقه است که خود نشانه‌ای دیگر از تعلق این بنا به دوران باستان به شمار می‌رود، زیرا در دوره‌های بعد، پلان‌های هندسی جای خود را به بناهای مدور دادند. این ارگ باستانی روی تپه‌ای کوتاه قرار دارد و در جهت شرق به غرب ساخته شده است. در ارگ انار ۹ برج و بارو وجود دارند که به نسبت مساحت این بنا عدد قابل توجهی است. دروازه اصلی نیز در ضلع جنوبی ارگ قرار دارد و در ساختار این بنا از خشت خام استفاده شده است.

از مهم‌ترین شگفتی‌های ارگ انار می‌توان به وجود گذرگاه‌های زیرزمینی در این بنا اشاره کرد که هنوز مشخص نیست دسترسی به چه مناطقی داشته‌اند و دلیل ساختن آن‌ها چه بوده است. گرچه نام ارگ ساسانی انار در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد، در دهه‌های اخیر اهمال‌ غیر قابل جبران در نگهداری از این اثر ملی باستانی، آسیب‌های غیر قابل جبرانی به این بنا وارد کرده‌ است. از ساخت ساختمان‌های بلند و پارک در حریم این ارگ تاریخی گرفته تا عدم نظارت بر استفاده درست از این بنا، سبب نابودی بخش‌های بسیاری از ارگ انار شده‌اند که جای تاسف دارد.

پارک ملی خبر

 • فاصله: ۲۲۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان، دو ساعت و ۴۰ دقیقه
 • آدرس: بافت، جاده روستای خبر، پارک ملی خبر (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی، منطقه حفاظت شده

نمای بالا از پارک ملی خبر کرمان

پارک ملی خبر منطقه‌ای حفاظت شده در استان کرمان است که از آن با نام بهشتی در دل کویر یاد می‌کنند. این پارک ملی محل زندگی گونه‌های متنوع جانوری و گیاهی است و به همین دلیل عنوان پناهگاه حیات وحش را نیز دارد. انواع مختلفی از گیاهان ایرانی و خلیجی به‌همراه جانورانی مانند قوچ، میش، آهو، پلنگ، شاه روباه، گرگ و کاراکال، در این منطقه زندگی می‌کنند. از بین جانوران موجود در این منطقه، تعدادی گونه‌های رو به انقراض هستند و متاسفانه برخی گونه‌ها نیز در طول سال‌های گذشته از میان رفته‌اند. از با ارزش‌ترین گونه‌های جانوری کمیاب در این منطقه می‌توان به خرس آسیایی اشاره کرد.

پوشش گیاهی و درختان پارک ملی خبر در دامنه های کوه

منبع عکس: سایت گردشگری ایران، عکاس نامشخص

در پارک ملی خبر سه نوع آب و هوای متفاوت وجود دارند. دامنه‌های مرتفع کوهستانی، دشت‌های سرسبز و زمین های گرمسیر جنوبی، در این پارک سبب شکل‌گیری آب و هوای سردسیر، معتدل و گرمسیر در بخش‌های مختلف شده‌اند. قست‌های بسیاری از پارک ملی خبر را کوه‌های مرتفع تشکیل می‌دهند.

تصویری از حیات وحش پارک ملی خبر

کوه‌های مهم پارک ملی خبر کوه‌های «شاهزاده» و«خبر» هستند و قله‌های «چاه برف» و «برج شوم» شهرت بیشتری دارند. از میان دره‌های معروف در این پارک ملی می‌توان «دره شاه ولایت»، «دره خبر» و «دهنه گردو» را نام برد. غارهای دیدنی و زیبایی نیز در کوه های پارک ملی خبر وجود دارند. غار «شب پره» که ارتفاع آن در حدود ۴۰ متر و پهنای آن نزدیک به ۲۰ متر است، از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی کوه خبر به شمار می‌رود. دشت‌های سرسبز این منطقه نیز چشم‌اندازهای منحصر به فردی به کوه‌های اطراف دارند. روستاهای مختلفی در محدوده پارک ملی خبر قرار گرفته‌اند که در طول سال از گردشگران مختلف میزبانی می‌کنند. می‌توانید در سفر به شهر کرمان برای بازدید از این منطقه حفاظت شده نیز برنامه‌ریزی کنید.

رودخانه و دره شنگستان با درختان سرسبز

شهر کرمان در منطقه‌ای بیابانی با آب و هوای گرم و خشک قرار دارد، اما در اطراف این شهر ییلاق‌هایی خوش آب و هوا در کوهستان‌های مرتفع قرار دارند که از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری اطراف کرمان در فصل تابستان هستند. روستاهای کوهپایه‌ای و آبشارها و رودهای فصلی و دائمی در اطراف شهر کرمان، از پر ترددترین دیدنیهای اطراف کرمان در تابستان به شمار می‌روند. بخش بسیاری از این جاذبه‌ها در منطقه کوهپایه در شمال شرقی شهر کرمان قرار دارند.

روستای ده لولو

 • فاصله: ۳۵ کیلومتری شمال شرقی کرمان، ۳۵ دقیقه
 • آدرس: جاده کوهپایه، روستای ده لؤلؤ (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

درختان روستای ده لولو در جوار رودخانه

روستای ده لولو در نزدیکی شهر کرمان و در جاده کوهپایه قرار دارد. قرار گرفتن این روستا بین کوه‌های «لیسون»، «خرسانی» و «تیزنگ»، سبب آب و هوای مساعد و سرسبزی طبیعت این روستا می‌شود. ده لولو یکی از قدیمی‌ترین روستاهای اطراف کرمان است و به‌دلیل چشمه سارهای روان در اطراف آن، گردشگران بسیاری در سفر به کرمان از این روستا بازدید می‌کنند.

روستای ده لولو در فصل تابستان آب و هوای مناسبی دارد و در زمستان نیز خالی از مسافر نیست. قرار داشتن تفرجگاه‌ها و مراکز اقامتی در اطراف این روستا، آن را به یکی از مقاصد گردشگری در اطراف شهر کرمان تبدیل کرده‌ است. اگر علاقه‌مند به کوهنوردی و طبیعت گردی هستید، در سفر به کرمان حتما سری به روستای ده لولو بزنید. در این روستا می‌توانید از انواع صنایع دستی محلی که هنر دست مردمان این روستا هستند، خرید کنید.

دره شنگستان

 • فاصله: ۳۵ کیلومتری شمال شرقی کرمان، ۴۰ دقیقه
 • آدرس: شمال شرقی کرمان، جاده کوهپایه، جاده وامق آباد، روستای وامق آباد، دره شنگستان (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

طبیعت زیبای دره شنگستان در میان کوه ها

دره شنگستان یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا در منطقه کوهپایه در نزدیکی شهر کرمان است. این دره در روستای «وامق آباد» قرار دارد و در راستای رودخانه «درختنگان» گستره است. محدوده بین این رودخانه در روستای شنگستان تا «چشمه گهر» را دره شنگستان می‌گویند. این منطقه آبشارهای زیبا و طبیعت بکری دارد و مورد توجه کوهنوردان و گردشگران بسیاری قرار می‌گیرد. دره شنگستان در حدود پنج کیلومتر طول و ۲۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

در اطراف دره شنگستان باغ‌های میوه و دشت‌های سرسبز در دامنه کوه‌ها قرار گرفته‌اند و انواع جانوران مانند قوچ، میش، روباه، کبک و پرندگان شکاری مانند شاهین نیز در این دره زندگی می‌کنند. برای ورود به این منطقه باید از کنار باغ‌های روستای شنگستان عبور کنید و با گذشتن از حصارهای دره شنگستان که توسط مردم روستا ایجاد شده‌اند، به رودخانه برسید و سپس به دره شنگستان وارد شوید.

روستای سیرچ

 • فاصله: ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، ۵۰ دقیقه
 • آدرس: بزرگراه کرمان-بم، جاده سیرچ، تونل سیرچ، روستای سیرچ (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

نمایی از خانه های قدیمی در روستای سیرچ

روستای سیرچ منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا در محدوده شهداد کرمان و در نزدیکی‌ کلوت شهداد است. قرار داشتن این روستای سرسبز در حوالی بیابان‌های خشک می‌تواند از جالب توجه‌ترین ویژگی‌های روستای سیرچ باشد. این روستا از بهترین ییلاق‌های اطراف کرمان است که در میان مردم محلی از آن با نام «بهارستان» یاد می‌شود.

با وجود قرار داشتن روستای سیرچ در منطقه‌ای کویری، اطراف این روستا را درختان سرو و چنار کهنسال پوشانده‌اند. باغ‌های سرسبزی نیز در سراسر این روستا به چشم می‌خورند که مملو از درختان انگور، گیلاس، آلبالو و انجیر هستند. این روستا محل تولد و زندگی نویسنده برجسته، آقای هوشنگ مرادی کرمانی نیز هست.

نمای بام خانه های روستای سیرچ از بالا

در نیمه اول سال روستای سیرچ میزبان حجم بالای مسافران است. بسیاری از مردم کرمان و گردشگران برای فرار از گرمای تابستانی اطراف به این روستای سرسبز و خوش آب و هوا پناه می‌برند. این روستا چشمه آبگرم نیز دارد که در بخش جنوبی آن قرار گرفته و آب آن برای درمان بیماری‌های پوستی و استخوانی موثر است. خشکبار، روغن حیوانی و صنایع دستی حصیری از مهم‌ترین سوغات این روستا به شمار می‌روند و برای اقامت در این منطقه می‌توانید خانه‌های روستایی اجاره کنید.

آبشار راین

 • فاصله: ۱۱۹ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، یک ساعت و ۳۰ دقیقه
 • آدرس: بزرگراه کرمان-بم، جاده درب بهشت-راین، جاده آبشار راین (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

آبشار راین کرمان از نمای دور در دامنه کوه

آبشار راین در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی شهری به همین نام در جنوب شرقی کرمان قرار دارد و در دامنه کوه «هزار» واقع شده است. شهر راین و روستاهای اطراف آن از بهترین ییلاق‌های نزدیک کرمان و مناسب برای گردشگری در تابستان هستند. قله هزار مرتفع‌ترین کوه در اطراف کرمان و جنوب ایران است و روستاهای واقع بر آن نیز از بلندترین روستاهای ایران هستند.

آبشار راین را با نام «آبشار زر رود» نیز می‌شناسند و آب این آبشار از جریان رودخانه‌های دائمی در ارتفاع کوه‌های اطراف تامین می‌شود. این آبشار در چند مرحله از روی دامنه‌های کوه فرو می‌ریزد. ارتفاع بخش اول این آبشار در حدود سه متر است و بخش دوم نیز چهار متر بلندی دارد. پس از آن آبشار از لبه پرتگاه به روی تخته سنگی بزرگ در دامنه کوه می‌ریزد و از تخته سنگ تا سنگ بستر آبشار ادامه پیدا می‌کند. ارتفاع این آبشار روی هم در حدود ۴۰ متر است.

آبشار ر این کرمان از نمای کنار در میان صخره های کوه

مسیر حرکت آب آبشار راین، از میان شیارهای سنگ‌ها می‌گذرد و به همین دلیل خنکای آب به‌شکل مطبوعی در فضا می‌پیچد. مسیر رسیدن به این آبشار مملو از گلهای وحشی و پونه است. طبیعت زیبای دامنه‌های کوه هزار کوهنوردان و طبیعت دوستان بسیاری را به این منطقه جلب می‌کند. آبشار راین در فصل زمستان یخ می‌زند و علاقه‌مندان به صخره نوردی برای لذت بردن از زیبایی‌های این آبشار یخی و صعود به آن در این فصل به این منطقه می‌روند.

طبیعت پاییزی در اطراف روستاهای کوهپایه کرمان

کویرها و ریگزارهای اطراف کرمان در فصل پاییز شرایط مناسبی برای بازدید دارند. کوتاه بودن روز و در نتیجه مدت زمان کمتر برای تابش مستقیم نور خورشید، گرمای طاقت فرسای بیابان را از بین می‌برد، اما به خاطر داشته باشید هرچه به‌سمت پایان پاییز بروید، شب‌های کویر سردتر می‌شوند. بازدید از آثار تاریخی و روستاهای اطراف کرمان نیز در این فصل خالی از لطف نیست. برای آشنایی با دیدنیهای اطراف کرمان در پاییز در این بخش با ما همراه شوید.

تل ابلیس

 • فاصله: ۸۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان، یک ساعت و ۱۰ دقیقه
 • آدرس: جنوب غربی شهر کرمان، دشت بردسیر (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی

حضور گردشگران در تل ابلیس کرمان

تل یا تپه ابلیس منطقه‌ای تاریخی است که باستان شناسان قدمت آن را در حدود هزاره پنج پیش از میلاد تخمین می‌زنند. این تپه باستانی نیز در منطقه بردسیر کرمان قرار دارد. از دلیل نام‌گذاری این تپه به این اسم اطلاعات دقیقی در دست نیست. در این تل باستانی منازلی با دیوارهای خشتی و گلی کشف شده‌اند. بیشتر این خانه‌ها بیش از یک اتاق‌ دارند و اشیای سنگی، سفالی و استخوانی از داخل این خانه‌ها یافت شده است.

با وجود آسیب‌های زیاد تل باستانی ابلیس در سال‌های گذشته، اکنون از این منطقه حفاظت می‌شود و کاوش‌های باستانی در آن ادامه دارند. اگر به بازدید از مناطق باستانی و کهن ایران علاقه دارید، می‌توانید در سفر به شهر کرمان به این تپه باستانی سری بزنید.

روستای بیدخوان بردسیر

 • فاصله: ۹۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان، یک ساعت و ۱۰ دقیقه
 • آدرس: جاده جوپار، جاده بردسیر، بعد از روستای دشتکار، روستای بیدخوان (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

طبیعت پاییزی در روستای بیدخوان بردسیر

روستای بیدخوان یکی از زیباترین روستاهای منطقه بردسیر است که هوایی معتدل و مناسب و طبیعتی چشم‌نواز دارد. قرار گرفتن این منطقه سرسبز در نزدیکی ناحیه‌ای کویری نیز سبب توجه بسیاری از گردشگران به آن می‌شود. این روستا از بکرترین مناطق طبیعی در اطراف کرمان است که بین گروه‌های مختلف کوهنورد و طبیعت گرد، جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از کارشناسان قدمت روستای بیدخوان را مربوط ه دوره پیش از اسلام می دانند. این روستا از شرق به کوه «یشم» و از جنوب و جنوب شرقی به کوه‌های «قلعه دسکوییه» و «بحر آسمان» می‌رسد.

روستای بیدخوان بردسیر در تمام فصل‌ها زیبایی‌های منحصربه‌فرد گردشگری دارد و در فصل پاییز، طبیعت اطراف روستای بیدخوان رنگارنگ و تماشایی می‌شود

یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در روستای بیدخوان بردسیر، غار یخدان در مسیر کوهنوردی این روستا و هفت کیلومتری جنوب شرقی آن است که در فصل زمستان دهانه آن پوشیده از قندیل‌های یخی می‌شود. بسیاری از گردشگران برای کوهنوردی و تماشای منظره زیبای این غار در زمستان به این منطقه سفر میکنند. در روستای بیدخوان بردسیر باغ‌ها و درختان بسیاری وجود دارند و گردو یکی از اصلی‌ترین محصولات باغداری در این روستا به شمار می‌رود. درخت گردوی کهنسالی در روستای بیدخوان وجود دارد که محلیان آن را قدیمی‌ترین موجود زنده این روستا می‌دانند.

درخت سبز زیبا در روستای بیدخوان بردسیر

رودخانه بیدخوان در بهار خروشان و پر آب می‌شود و بری عبور از آن باید پل بست. این رودخانه از کوه‌های اطراف این روستا سرچشمه می‌گیرد و سبب سرسبزی طبیعت روستای بیدخوان می‌شود. زمین‌های کوهپایه‌ای اطراف این روستا پوشیده از گیاهان دارویی هستند و طبیعت اطراف این منطقه در فصل پاییز زیبایی دوچندان دارد.

دره راگه

 • فاصله: ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان، یک ساعت و ۴۰ دقیقه
 • آدرس: جاده کرمان-رفسنجان، غرب منطقه حفاظت شده بیدوئیه، نرسیده به رفسنجان، تنگه راگه (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

صخره های زیبای تنگه راگه زیر آسمان آبی پر ابر

تنگه راگه از دیدنیهای طبیعی زیبا در نزدیکی کرمان است که جاذبه‌های منحصر به فردی دارد. این منطقه در جنوب غربی کرمان و نزدیکی رفسنجان قرار دارد و با ایستادن بر فراز این تنگه یا قدم زدن میان آن، صخره‌هایی زیبا با تراش‌های عجیب و اشکال جالب توجه خواهید دید. با قدم زدن میان صخره‌های این تنگه می‌توانید عکس‌هایی زیبا و خاطره انگیز بگیرید.

صخره های به هم پیچیده تنگه راگه کرمان

جریان آب رودخانه میان تنگه راگه بر زیبایی‌های این منطقه می‌افزاید. در میان صخره‌های این تنگه سوراخ‌هایی وجود دارند که آشیانه عقاب هستند. این تنگه فاصله کوتاهی تا منطقه حفاظت شده بدوییه دارد که محل زندگی جانوران متنوعی است. برای بازدید از این منطقه می‌توانید فصل‌ پاییز را انتخاب کنید که هوای این تنگه معتدل می‌شود؛ البته نخستین روزهای بهار نیز برای بازدید از این تنگه مناسب هستند.

برای رسیدن به تنگه راگه در مسیر کرمان به رفسنجان باید به روستای «ناصریه» بروید. از این روستا با پیمودن هشت کیلومتر در جهت غرب، به جاده‌ای خاکی در سمت راست خواهید رسید. تنگه راگه در ۲۷ کیلومتری این جاده قرار دارد.

کلوت شهداد

 • فاصله: ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی کرمان، یک ساعت و ۵۰ دقیقه
 • آدرس: جاده سیرچ، جاده شهداد، جاده نهبندان-شهداد، کلوت شهداد (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی، ثبت شده در فهرست میراث طبیعی ایران و میراث جهانی سازمان یونسکو

نمایی از کلوت شهداد و تپه های شنی و ماسه ای در آن

کلوت پدیده‌ای طبیعی است که در بیابان‌ لوت قرار دارد. کلوت‌ها در اثر فرسایش خاک به‌وسیله باد و باران در طول سالیان دراز به وجود آمده‌اند. کلوت شهداد در بیابان لوت یکی از زیباترین کلوت‌های این بیابان است که بیش از ۱۱ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. بادهای کویری، شنی و ماسه‌ای هستند و به همین دلیل اثر فرسایشی قوی بر خاک بیابان می‌گذارند. از فاصله دور کلوت شهداد مانند شهری متروک و دور افتاده به نظر می‌رسد که سال‌ها خالی از سکنه مانده است.

از بهترین ویژگی‌های کلوت شهداد، سکوت و آرامش بی پایان آن است. بسیاری از گردشگران برای لذت بردن از آرامش کویر به این منطقه سفر می‌کنند. بنا بر گفته زمین شناسان با هر بار بارش باران، چهره کلوت شهداد تغییر می‌کند. از دیگر عوامل مؤثر بر فرسایش این منطقه می‌توان به تنها رودخانه این منطقه، یعنی «رود شور» اشاره کرد.

دریاچه کلوت در منطقه شهداد کرمان

یکی از عجیب‌ترین پدیده‌ها در نزدیکی کلوت شهداد، پدید آمدن دریاچه‌ای در مجاورت این بیابان است که آن را دریاچه کلوت نامیده‌‌اند. از شهر شهداد که به‌سمت کلوت شهداد بروید، پس از پیمودن ۵۰ کیلومتر به این دریاچه خواهید رسید. مردم محلی از این دریاچه زیبا به‌دلیل عمر کوتاهی که دارد، با  نام دریاچه جوان یاد می‌کنند. بازدید از این دریاچه و کلوت شهداد در سفر به کرمان می‌تواند تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای شما باشد.

گندم بریان

 • فاصله: ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی کرمان، یک ساعت و ۵۰ دقیقه
 • آدرس: جاده سیرچ، جاده شهداد، جاده نهبندان، روبه‌روی دریاچه کلوت (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

نمایی از منطقه سیاه گندم بریان در نزدیکی کرمان

منطقه گندم بریان یک توده آذرین آتشفشانی در حاشیه غربی بیابان لوت است که از آن با عنوان گرم‌ترین نقطه چاله‌ای در جهان یاد می‌شود. به‌دلیل سیاه بودن این منطقه در طول روز دمای آن بین ۶۰ تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود. منطقه گندم بریان در بخش شرقی کوه‌های راور کرمان و شمال شهر شهداد قرار دارد. رودخانه شور که تنها رودخانه در بیابان لوت است نیز در غرب این منطقه جریان دارد.

در دشت گندم بریان تکه‌های سنگی با اشکال و فرم‌های عجیب به چشم می‌خورند. گرداگرد این منطقه را دیواره‌های خاک با ارتفاع مختلف پوشانده‌اند. ارتفاع بلندترین دیواره‌ها به ۳۰ متر می‌رسد و تنها بخش شمالی گندم بریان حصار ندارد. اگر از فاصله دور به این منطقه نگاه کنید، تصور خواهید کرد قلعه‌ای متروک پیش روی شما قرار گرفته است.

سنگ های آذرین در گندم بریان کرمان

ترکیب خاک زرد رنگ و سنگ‌های سیاه با شکل‌های عجیب، تصاویری منحصربه‌فرد از پدیده‌های زمین شناسی در مقابل شما قرار می‌دهند. این منطقه از طرف ناسا به‌عنوان یکی از گرم‌ترین نقاط دنیا شناخته می‌شود و تا شعاع ۲۰۰ کیلومتری اطراف آن، هیچ موجود زنده‌ای نمی‌توان یافت.

برای رسیدن به منطقه گندم بریان ابتدا به‌سمت شهداد بروید و سپس در جهت جاده نهبندان ادامه مسیر دهید. روبه‌روی دریاچه کلوت، با عبور از رود شور و پیاده روی روی ماسه‌های با شیب زیاد به بالای تپه و منطقه‌ای موسوم به «گدار باروت» خواهید رسید. دشت گندم بریان در شرق گدار باروت قرار دارد. بازدید از این منطقه یک روز کامل زمان می‌برد. برای رسیدن به این منطقه باید از ماشین‌های آفرود استفاده کنید و به خاطر داشته باشید در این منطقه تلفن همراه آنتن ندارد.

ارگ بم

 • فاصله: ۱۹۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان، دو ساعت و ۱۰ دقیقه
 • آدرس: جاده بم، شهر بم، خیابان صاحب الزمان، بلوار جمهوری، میدان آزادی، خیابان ولیعصر، بلوار لطفعلی خان، میدان رحیمی نژاد، خیابان بهمن، ارگ بم (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو

نمای از بالا از ارگ بم کرمان

یکی از مهم‌ترین اثار باستانی نزدیک به شهر کرمان که شهرتی جهانی دارد، ارگ بم است. این ارگ در شمال رودخانه «پشت رود» و بالای صخره‌ای وسیع قرار دارد. ارگ بم در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است و قدمت آن به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش می‌رسد. این ارگ تاریخی، شهری باستانی با مجموعه‌ای از بناها در دو بخش عامه نشین و اعیان نشین است. در گذشته حاکمان در قسمت اعیان نشین این ارگ و جدا از مردم زندگی می‌کردند. دیوارهایی به بلندی ۶ تا هفت متر در گذشته گرداگرد این ارگ ۱۸ هزار متر مربعی را پوشانده و داخل شهر نیز با دیوارهای تو در تو از هم جداشده بودند.

اگرچه ارگ بم در طول سال‌های دراز، اقوام مختلف را از گزند هجوم دشمنان حفظ کرد، نتوانست در مقابل زلزله سال ۱۳۸۲ مقاومت کند و بیشتر قسمت‌های آن نابود شدند. این اثر باستانی ارزشمند در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ایران و در سال ۲۰۰۴ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

نمای ورودی ارگ بم کرمان پس از بازسازی

برخی از باستان شناسان ارگ بم را متعلق به دوره هخامنشیان و بعضی دیگر مربوط به دوره اشکانیان می‌دانند. نشانه‌هایی از ساخته شدن این بنا در نخستین سال‌های حکومت ساسانیان نیز وجود دارد. بخش‌های بسیاری از بناهای داخل این ارگ نیز در دوران حکومت تیموریان تا قاجار به آن اضافه شده‌اند. سبک معماری در بخش‌های مختلف این بنای عظیم، کمک بسیاری به کارشناسان برای کشف قدمت هر بخش می‌کنند. بنایی مشابه ارگ بم در شهر عشق آباد وجود دارد که سبک معماری آن به این ارگ بسیار نزدیک است. بررسی باستان شناسان در این ارگ، از طراحی مهندسی شده و پیشرفته در این بنای باستانی پرده برداشته‌اند و شگفتی‌هایی از پیشرفتگی این بنا در آن زمان را آشکار کرده‌اند.

خرابه های باقی مانده از ارگ بم کرمان پس از زلزله

وقوع زلزله و تخریب ۸۰ درصدی ارگ بم در سال ۱۳۸۲، سبب قرار گرفتن نام این بنا در فهرست «میراث در خطر» سازمان یونسکو شد، اما در طول سال‌های بعد با بازسازی‌های گسترده، کشور ایران توانست توجه سازمان یونسکو را جلب و نام این اثر باستانی را از این فهرست خارج کند. در روند بازسازی این بنا، سازمان یونسکو و کشورهایی مانند ژاپن، فرانسه و ایتالیا کمک‌های مالی و تجهیزاتی بسیاری کردند. در حال حاضر بخش‌هایی از ارگ بم به همان حالت تخریب شده پس از زلزله باقی مانده‌اند تا یادآور این بخش از تاریخ ارگ بم باشند.

باغ سنگی سیرجان

 • فاصله: ۲۰۵ کیلومتری جنوب غربی کرمان، دو ساعت و ۳۰ دقیقه
 • آدرس: جاده بافت-کرمان، جاده سیرجان، بعد از روستای زمزرج، جاده باغ سنگی، باغ سنگی سیرجان (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

درختان چوبی با میوه های سنگی در باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان یکی از دیدنیهای اطراف کرمان در شهر سیرجان است که قدمت بسیاری ندارد، اما شکل ساخته شدن آن توجه گردشگران را جلب می‌کند. این باغ را «درویش خان اسفندیار پور» از زمین داران کرمان ساخته است، که پس از انجام اصلاحات در سال ۱۳۴۰، بخش قابل توجهی از زمین‌های خود را از دست داد. او پس از خشک شدن بخش بسیاری از باغ‌های سرسبز خود، در صحرای مجاور این زمین‌ها چادر زد و به جمع کردن سنگ‌های بیابان پرداخت.

باغ سنگی در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان و در روستای میاندوآب قرار دارد. درختان این باغ در واقع تندیس‌هایی ساخته شده از چوب و سنگ هستند. تنه‌های خشک شده درختان و سنگ‌های آویخته شده به آن‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف در این باغ سنگی به چشم می‌خورند. بعضی از درخت‌ها بسیار بزرگ هستند و سنگ‌های بزرگی نیز از آن‌ها آویزان و تمام سنگ‌ها با استفاده از سیم به تنه‌های خشک شده درختان وصل شده‌اند.

درختان باغ سنگی سیرجان با میوه های سنگی

درویش خان اسفندیار پور در سال ۱۳۸۶ و در سن ۸۳ سالگی درگذشت و پیکر او در همین باغ به خاک سپرده شد. باغ سنگی سیرجان در حال حاضر آسیب‌های بسیاری دیده است و در معرض نابودی قرار دارد. این باغ سنگی به‌عنوان اثری هنری در طول سال‌های دراز توجه گردشگران و عکاسان بسیاری را به خود جلب کرده است.

روستای تاریخی میمند

 • فاصله: ۲۴۰ کیلومتری غرب کرمان، دو ساعت و ۳۰ دقیقه
 • آدرس: رفسنجان، جاده شهر بابک، جاده روستای میمند، دوراهی میمند، سمت چپ، روستای تاریخی میمند (مشاهده روی نقشه)
 • تاریخی، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو

نمایی از خانه های حفره ای در صخره های روستای میمند

روستای تاریخی میمند به‌دلیل ساختار صخره‌ای خانه‌هایش که به دست انسان‌ها کنده شده‌اند، شهرتی جهانی دارد. این روستا را با نام روستای «دست کند میمند» نیز می‌شناسند. روستای میمند در نزدیکی شهرهای شهر بابک، رفسنجان و سیرجان قرار دارد و وسعت آن در حدود ۴۲۰ کیلومتر مربع است. با توجه به پژوهش‌های باستان شناسان از عمر این روستا بین دو تا سه هزار سال می‌گذرد، اما کارشناسان هنوز در حال بررسی تاریخ دقیق‌تر زمان ساخت روستای میمند هستند.

بعضی از مورخان معتقدند عمر سفال‌های یافت شده در روستای میمند به ۶ تا ۱۰ هزار سال قبل می‌رسد. این منطقه باستانی ساختار دفاعی و نظامی قابل توجهی داشته و معبد، برج، قلعه و خانه‌های صخره‌ای را در خود جا داده است. از اقوام ساکن در این روستا و دلیل کندن خانه‌های آن‌ها در دل کوه هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست.

خانه های حفره ای و صخره ای در روستای تاریخی میمند

در ساخت خانه‌های روستای میمند از هیچ ملات و آجری استفاده نشده است و این خانه‌ها در دل کوه کنده شده‌اند. داخل خانه‌ها چند اتاق و طاقچه دیده می‌شوند. دمای اتاق‌ها در حدود پنج درجه بیشتر از بیرون است و به‌دلیل روشن کردن اجاق داخل خانه‌ها دیوارها و سقف سیاه شده‌اند. اندازه بزرگ‌ترین خانه سنگی در این روستا در حدود ۹۰ متر است و عموم خانه‌ها نزدیک به ۱۲ متر مربع مساحت دارند. در این خانه‌ها نشانه‌هایی از تزیینات بنا نیز به چشم می‌خورد. نام روستای میمند را به‌عنوان یکی از میراث تاریخی جهان، در فهرست یونسکو ثبت کرده‌اند.

ریگ یلان

 • فاصله: ۲۹۰ کیلومتری شمال شرقی کرمان، سه ساعت و ۲۰  دقیقه
 • آدرس: جنوب شرقی روستای ده سلم (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی، ثبت شده در فهرست آثار طبیعی ایران و میراث جهانی یونسکو

ماشینهای آفرود در ریگزار یلان

ریگ یلان از جالب توجه‌ترین عرصه‌های بیابانی در بیابان لوت است که زیبایی منحصر به فردی دارد. این ریگزار در قسمت شرقی بیابان لوت و در محل تلاقی استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان قرار گرفته است. این منطقه از بکرترین مناطق بیابانی جهان به شمار می‌رود و مرتفع‌ترین هرم‌های ماسه‌ای جهان را دارد.

در ریگ یلان کوه‌های ماسه‌ای و چاله‌های عمیق توجه گردشگران را جلب می‌کنند. این منطقه از صعب العبورترین نقاط بیابانی جهان است و گونه‌های گیاهی وجانوری بسیار محدودی دارد. برای لذت بردن از سکوت و آرامش این منطقه می‌توانید بدون کفش میان شنزارها قدم بزنید، اما به خاطر داشته باشید که بدون راهنما به‌سمت مسیرهای دور نروید.

حرکت ماشین آفرود روی تپه شیب دار ریگ یلان

برای رفتن به ریگزار یلان باید به روستای «ده سلم» در جنوب غربی شهر نهبندان بروید. این روستا تنها ۳۵ کیلومتر با ریگ یلان فاصله دارد و برای پیمودن این مسیر به ماشین آفرود نیاز دارید. در مسیر رسیدن به ریگ یلان منظره‌هایی زیبا از نخل‌های سر به فلک کشیده در جوار تپه‌های ماسه‌ای بلند توجه شما را جلب خواهند کرد. در اطراف ده سلم خانه‌های روستایی و اقامتگاه‌های بومگردی برای استفاده گردشگران وجود دارند.

دیدنیهای اطراف کرمان در زمستان

مقاله‌ مرتبط:

از دیدنیهای اطراف کرمان در زمستان می‌توان به کوه‌های مرتفع و مناسب برف بازی و بخش‌هایی از طبیعت این استان که در زمستان تماشایی و منحصربه‌فرد می‌شوند اشاره کرد. آبشارهای یخی نیز از دیدنیهای فصل زمستان در نقاط مختلف ایران هستند. با توجه به گرمسیر بودن شهر کرمان، می‌توانید در زمستان به بازدید دیدنیهای تاریخی اطراف این شهر بروید. این زمان از سال به‌دلیل خلوت بودن  مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد.

پیست اسکی سیرچ

 • فاصله: ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی کرمان،  ۳۵ دقیقه
 • آدرس: بزرگراه کرمان-بم، جاده سیرچ، تونل سیرچ، پیست اسکی سیرچ (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

نمایی از پیست سیرچ پوشیده از برف در زمستان

شاید برای شما عجیب به نظر برسد که بدانید در اطراف کویرهای کرمان پیست اسکی هم وجود دارد. پیست اسکی سیرچ با ارتفاع ۲۷۰۰ متر از سطح دریا در فاصله یک ساعتی از منطقه گندم بریان قرار دارد. این پیست از مهم‌ترین مراکز تفریحی و ورزشی زمستانی برای مردم کرمان و گردشگران این استان است. پیست اسکی سیرچ در نزدیکی روستای سیرچ قرار دارد و برای رسیدن به آن باید پس از تونل سیرچ به‌سمت راست بپیچید. قله جفتان که محل قرار گرفتن این پیست است، از برفگیرترین کوه‌های استان کرمان به شمار می‌رود. در فصل‌های پر بارش این پیست در حدود نیمی از سال شرایط مناسب برای اسکی کردن دارد.

حضور اسکی بازان در پیست اسکی سیرچ پوشیده از برفمنبع 

جاده‌های شهداد-سیرچ و کرمان-سیرچ هر دو دسترسی‌های مناسبی به پیست اسکی سیرچ دارند. برای اقامت در اطراف این پیست گزینه‌هایی وجود دارند که شامل هتل و اقامتگاه‌های روستایی می‌شوند. در سفر به کرمان در فصل زمستان می‌توانید برای لذت بردن از این تفرجگاه زمستانی برنامه‌ریزی کنید.

دریاچه مخرگه (دریاچه نمک شهر بابک)

 • فاصله: ۲۴۰ کیلومتری غرب کرمان، دو ساعت و ۴۰ دقیقه
 • آدرس: شهر بابک، روستای استبرق، مسیر پیاده روی به‌سمت دریاچه مخرگه (مشاهده روی نقشه)
 • طبیعی

بازتاب آسمان از دریاچه نمک شهر بابک

دریاچه مخرگه از زیباترین دیدنیهای طبیعی استان کرمان است که مانند آینه‌ای بزرگ تصویر آسمان آبی را بازتاب می‌دهد و به همین دلیل لقب «بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران» را از آن خود کرده است. این دریاچه فصلی است و هرسال در ماه آبان با شروع بارش‌های زمستانی شروع به آبگیری می‌کند. با پایان یافتن بارش‌ها تبخیر آب این دریاچه آغاز  و تا مرداد ماه کاملا خشک می‌شود. این چرخه طبیعی سالیان درازی است که ادامه دارد.

دریاچه مخرگه در نزدیکی شهر بابک قرار گرفته است و از مهم‌ترین تفرجگاه‌های طبیعی در استان کرمان به شمار می‌رود. اطراف این دریاچه را کوه‌ها و درختان سرسبزی پوشانده‌اند که تصویر آن‌ها در دریاچه مخرگه بازتابی زیبا ایجاد می‌کند. بستر این دریاچه نمکی است و در طول سال‌های اخیر عده‌ای سعی در بهره‌برداری از منابع این دریاچه کرده‌اند.

بستر نمکی دریاچه مخرگه شهر بابک در زمان غروب خورشید

منبع تامین آب این دریاچه رودخانه آب شیرین «حبیب الله خانی» است که خود رودخانه‌ای فصلی است. تبخیر مداوم آب دریاچه و بستر نمکی آن، سبب تغییر ماهیت آب این رودخانه پس از ورود به دریاچه مخرگه می‌شود. غارهای طبیعی زیبایی در حوالی این دریاچه وجود دارند که مشرف بر دریاچه مخرگه هستند. بقایای قلعه‌ای قدیمی نیز در نزدیکی این منطقه کشف کرده‌اند که هنوز اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست.

ادامه مطلب

ایرانگردی

دیدنیهای گردشگری اطراف اصفهان

منتشر شده

در

توسط

از اصفهان به‌عنوان نصف جهان یاد می‌کنند، با این حال اگر خواستید گشت‌وگذاری در اطراف این شهر داشته باشید، گزینه‌های متعددی پیش روی شما است. در کنار جاهای دیدنی اصفهان می‌توانید از طبیعت ناب و منحصربه‌فرد آن لذت ببرید و تجربه بازدید از کویرها، آبشارها و روستاهای اطراف شهر را متناسب با فصل مناسب آن، در برنامه خود بگنجانید. با توجه به فاصله نسبتا کم این جاذبه‌ها با شهر اصفهان، به‌راحتی می‌توانید در قالب سفری یک‌‌روزه یا چند ساعته، از جاهای متفاوت و جدید بازدید کنید. با ادامه این مقاله همراه شوید تا گوشه‌ای از دیدنیهای حومه اصفهان را به شما معرفی کنیم.

گلستانکوه

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۶۵ کیلومتر- دو ساعت و ۱۰ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، نجف آباد، خوانسار، گلستانکوه

گلستانکوه منطقه‌ای با اقلیم کوهستانی است که در کویر مرکزی ایران و در نزدیکی شهر خوانسار قرار دارد. این منطقه حفاظت‌شده را بیشتر با گنجینه ارزشمندش یعنی دشت لاله‌های واژگون می‌شناسند که منظره‌ای کم‌نظیر را در فصل بهار (از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد) به وجود می‌آورد.

در سفر به این منطقه نه‌تنها می‌توانید از چشمه‌های پرآبی لذت ببرید که از قلب زمین می‌جوشند، در صورت علاقه به کوهنوردی امکان صعود به گلستانکوه وجود دارد که تجربه تماشای دشت از بالای کوه را نصیبتان می‌کند.

هنگام قدم‌زدن در دشت گلستانکوه، عطروبوی گیاهان دارویی از کنگر و مرزنجوش تا آویشن، تره و پیاز کوهی و غیره به مشامتان می‌رسد که اگر با آن‌ها آشنا باشید، می‌توانید مقدار کمی از این گیاهان را به‌عنوان سوغات با خود ببرید.

دهکده گلستانکوه

دهکده گردشگری گلستانکوه خوانسار با امکانات رفاهی متعدد در کیلومتر دو جاده خوانسار – اصفهان، روبه‌روی سد خاکی باغکل قرار دارد که در صورت تمایل می‌توانید از فضاهای خدماتی آن نظیر رستوران‌ها و فودکورت، کاروانسرای سنتی، ویلاهای استیجاری، پارک آبی، استخر، سونا، جکوزی، تله کابین، بازی‌های کابلی و تفریحی، پارک تفریحی و… نهایت استفاده را ببرید.

قنات مزدآباد

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۲۱ کیلومتر- حدود دو ساعت
 • آدرس: اصفهان، شهرستان برخوار و میمه، بخش میمه، دهستان ونداده، روستای مزدآباد، قنات مزدآباد

جریان رود در کنار درختان سرسبز

قنات مزدآباد، ‌اثری جهانی در بخش میمه شهرستان شاهین‌شهر و میمه است که در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی و در سال ۱۳۹۵ در سازمان یونسکو به ثبت رسید. این شاهکار کم‌نظیر به طول ۱۸ کیلومتر و عمق مادرچاه ۷۲ متر، نمونه‌ای برجسته از معماری پیشینیان ما است که حدود ۲,۵۰۰ سال قدمت دارد.

تابلوی معرفی قنات مزدآباد

در کمال شگفتی خواهید دید که قنات مزدآباد با دبی ۱۱۰ لیتر در ثانیه از پرآب‌ترین قنات‌ها محسوب می‌شود که دارای سه سد زیرزمینی و دو رشته آب سرد و گرم است.

روستای طامه

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۳۰ کیلومتر- یک ساعت و ۳۵ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، شهرستان نطنز، روستای طامه

آبشاری دو طبقه

روستای طامه در هفت کیلومتری جنوب غرب نطنز قرار دارد که به‌لطف طبیعت کوهستانی و داشتن چشمه و آبشار، به‌عنوان ییلاقی خوش‌آب‌وهوا در این منطقه شناخته می‌شود. در واقع آب‌وهوای لطیف و مطبوع روستا باعث شده است که به مرواریدی سبز و پناهگاهی فرح‌بخش در منطقه‌ای گرم و سوزان تبدیل شود.

دو دره در غرب روستا وجود دارد که دره پاپول، شما را به آبشار مرتفع طامه می‌رساند؛ جایی که بسیاری از گردشگران را به سوی خود می‌کشاند. برای دیدن آبشار بهتر است فصل بهار را انتخاب کنید که آب نسبتا زیادی در آن جریان دارد.

دره پاکدار نیز مسیر صعود به قله کرکس است که طولانی و نفس‌گیر، ولی زیبا است؛ چراکه بخش اعظم این مسیر از کنار آب و آبشار عبور می‌کند.

پارک ملی کلاه قاضی

 • فاصله از مرکز شهر: ۳۶ کیلومتر- ۵۰ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، جاده اصفهان به شیراز، مجاور شهر جدید بهارستان، پارک ملی کلاه قاضی

رویش گیاهانی دارویی در طبیعت

پارک ملی کلاه قاضی، یکی از دیدنیهای اطراف اصفهان است که به‌خاطر وجود گله‌های پازن و آهو، در گذشته به‌عنوان شکارگاه‌ مخصوص پادشاهان استفاده می‌شد. علاوه بر رشته کوه‌های شیدان، قارنه و کلاه‌قاضی که در این منطقه قرار دارند و امکان کوهنوردی در آن‌ها وجود دارد، انواع و اقسام گیاهان از درمنه و گل‌گندم تا شقایق وحشی، خارشتر، لاله وحشی و درختچه، طراوت و سرسبزی خاصی به پارک ملی بخشیده‌اند. علاوه بر این، پارک ملی مذکور زیستگاه پستانداران، پرندگان و خزندگان بسیار با ارزشی است که از آن جمله می‌توان به کل و بز وحشی، آهو، پلنگ، گرگ، کفتار، شغال، خرگوش و انواع موش اشاره کرد.

به‌طور کلی، جاذبه‌های اکوتوریستی پارک ملی کلاه قاضی شامل رشته کوه کلاه قاضی (برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی)، ذخایر فسیلی (مناسب برای دانشجویان، استادان و محققان) و گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شود.

منطقه گردشگری لادر خمینی شهر

 • فاصله از مرکز شهر: ۲۹ کیلومتر- ۴۱ دقیقه
 • آدرس: خمینی شهر، جاده کمربندی خمینی شهر به نجف آباد، بعد از دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر، منطقه گردشگری چشمه لادر

منطقه ای تفریحی در وسط کوه

منطقه زیبای لادر به‌لطف وجود آبشار، چشمه و مسیرهای جریان آب، گیاهان وحشی، درختان انجیر، چشم‌انداز دشت و… برای بسیاری از گردشگران جذابیت دارد. امکانات رفاهی همچون سکوی نشستن در محوطه مقابل آبشار، روشنایی، سرویس بهداشتی و جاده آسفالت مناسب برای بازدیدکنندگان مهیا شده است.

دهکده ای تفریحی در ارتفاعات کوه

بسیاری از گردشگران به بهانه دیدن چشمه راهی این منطقه می‌شوند که برای رسیدن به آن باید جاده‌‌ای آسفالت با سربالایی کم‌شیب در دل کوه‌ را بالا رفت و ضمن قدم‌‌زدن در طبیعت، محو تماشای کوه‌ها شد و از شنیدن صدای پرندگان و سکوت پرابهت مسیر لذت برد. در ادامه محیط زیبایی با نیمکت‌هایی برای نشستن و رفع خستگی وجود دارد که می‌توانید از آب‌نماها و فواره‌ها، درخت‌های بید با سایه خنک، گل‌های زیبا، گیاهان خودرو، دکه اغذیه‌فروشی و غیره نهایت استفاده را ببرید. اگر مسیر خود به‌سمت غار را ادامه دهید، شاهد چشمه لادر در میانه کوه‌ها و در دهانه غار خواهید بود.

دهکده تفریحی زاینده رود

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۳۰ کیلومتر- یک ساعت و ۵۰ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، چادگان، دهکده تفریحی دریاچه زاینده رود

دهکده تفریحی زاینده رود

دهکده توریستی زاینده رود در پنج کیلومتری چادگان و پشت سد معروف زاینده‌رود قرار دارد که محلی سرسبز و خوش‌آب‌وهوا، به‌خصوص در فصل تابستان است. این دهکده با ۲۴۵ هکتار فضای سبز، نیم هکتار گلخانه، چشم‌انداز دریاچه زاینده رود و انواع گونه‌ها گیاهی، امکان گردشی لذت‌بخش و مفرحی را برای گردشگران فراهم کرده است.

دهکده توریستی زاینده رود

علاوه بر ۱۴۸۸ دستگاه واحد ویلایی و آپارتمانی، امکانات دیگری همچون سکوی نشیمن خانوادگی در حاشیه زاینده رود، باشگاه اسب‌سواری و زمین‌های ورزشی (زمین فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس روی میز و…) نیز در این دهکده وجود دارد. اسکله قایقرانی یکی از بخش‌های جذاب آن است که گردشگران می‌توانند از قایق پدالی، موتوری و اتوبوس دریایی استفاده کنند و لحظات خوشی را برای خود رقم بزنند.

تعداد زیادی کلبه در کنار ساحل

استخر چادگان، تله کابین، پیست‌های دوچرخه‌سواری، ماهیگیری در رودخانه، چندین رستوران کوچک و بزرگ، باغ‌های پر از میوه و غیره نیز از دیگر امکانات تفریحی دهکده هستند.

آبشار شاه لولاک

 • فاصله از مرکز شهر: ۷۵ کیلومتر- یک ساعت و ۱۰ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، لنجان، چرمهین، پنج کیلومتری جنوب شهر چرمهین، بلوار آبشار، آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک اصفهان

آبشار شاه لولاک یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی چرمهین محسوب می‌شود که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته‌ مانده است و به همین دلیل همچنان طبیعتی بکر و زیبایی دارد.

این آبشار از چشمه‌ای پرآب در دیواره مرتفع کوه سرچشمه می‌گیرد و از این نظر با سایر آبشارهای ایران تفاوت دارد که به‌صورت جوی روان به پایین سرازیر می‌شوند. آبشار شاه لولاک جزو آبشارهای دائمی اصفهان به حساب می‌آید که در بهار آبی خروشان از آن جاری می‌شود و در زمستان کاملا یخ می‌زند و با قندیل‌های یخی زیبا در دل طبیعت جلوه‌گری می‌کند.

آبشار شاه لولاک، محلی خوش‌آب‌وهوا با آبی بسیار خنک و دلپذیر است که می‌توانید در کنار خانواده یا دوستان، ساعات خوشی را در کنار آن سپری کنید.

پارک ساحلی زرین شهر

 • فاصله از مرکز شهر: ۴۷ کیلومتر- ۵۵ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، زرین شهر، به‌سمت فلکه مرکزی شهر، بعد از چهار راه سعدی، پارک ساحلی زرین شهر

دریاچه پارک ساحلی زرین شهر

پارک ساحلی زرین شهر با مساحت ۲۰۰ هزار مترمربع، آب‌وهوای خنک و مطلوبی دارد و از این‌رو یکی از مکان‌های ایدئال برای تفریح خانواده‌ها در روزهای گرم تابستان به شمار می‌رود.

پارک ساحلی زرین شهر مکانی عالی برای تفریح در روزهای گرم تابستان است

این پارک ساحلی که در حاشیه شمالی زاینده رود و در قسمت جنوبی زرین شهر ساخته شده است، به‌لطف دریاچه‌ای مصنوعی به وسعت ۳۰ هزار متر مربع، رستوران‌ها، ویلاهای مسکونی، ماشین برقی، آب‌نما، زمین بازی برای کودکان، قایق برای قایق‌سواری روی دریاچه، مسیر پیاده‌روی و درختان سرسبز و زیبا در حاشیه دریاچه با چشم‌اندازی فوق‌العاده زیبا، برای گردشگران جذابیت دارد. ضمن اینکه گردشگران می‌توانند از پیاده ‌روی در کنار دریاچه و تماشای فضای سبز و درختان، برای خود خاطره‌سازی کنند.

روستای سیور

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۲۱ کیلومتر- یک ساعت و ۳۰ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم

روستایی سرسبز و کوهستانی

روستای سیور واقع در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم، یکی دیگر از دیدنیهای اطراف اصفهان است که به‌لطف برخورداری از آب‌وهوای مطبوع، تنوع زیستی و جانوری، طبیعت بکر و… در فهرست مقاصد طبیعت‌گردی گردشگران قرار دارد. بافت بیشتر منازل به‌صورت سنتی و خشت و گل بوده؛ اما به‌خاطر وضعیت زلزله‌خیزبودن این منطقه، بافت خانه‌ها تغییر اساسی کرده است. با این حال، مرکز روستا همچنان بافت قدیمی خود را دارد. روستای سیور روی کوهپایه‌های اصلی زاگرس ساخته شده است و جزو مسیرهای صعود به قله دنا به شمار می‌رود.

مجموعه تفریحی سد خمیران

 • فاصله از مرکز شهر: ۷۳ کیلومتر- یک ساعت و ۱۵ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، جاده اصفهان به نجف آباد، بزرگراه نجف آباد – تیران، روستای خمیران، مجموعه تفریحی سد خمیران

سد خمیران در نزدیکی اصفهان

مجموعه تفریحی سد خمیران در نزدیکی روستای خمیران از توابع شهرستان تیران و کرون استان اصفهان قرار دارد. این مجموعه دارای امکانات ساحلی و کلوپ تفریح‌های آبی است و به همین دلیل از مناطق گردشگری مطرح در تابستان به حساب می‌آید. از تفریح‌های جذاب و مهیج مجموعه مذکور می‌توان به شاتل، بنانا، غواصی، جت اسکی، دراگون بت، واتربال، قایق سواری و والیبال ساحلی اشاره کرد که در کنار امکاناتی نظیر بوفه، دوش آب گرم، آلاچیق و سایبان، سرویس بهداشتی و غیره، محیطی ایدئال برای تفریح و سرگرمی خانواده‌ها به شمار می‌رود.

روستای هونجان

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۴۱ کیلومتر- یک ساعت و ۴۰ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، دهستان اسفرجان، روستای هونجان

روستای هونجان

عکاس: ناشناس

روستای هونجان در منطقه‌ای کوهستانی در ۶۰ کلیومتری شهرستان شهرضا قرار دارد و از همین رو زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های خنک و مطبوعی دارد. ضمن اینکه مناطق تفریحی متعددی در گوشه‌وکنار روستا وجود دارد که گردشگران می‌توانند در فصل بهار و تابستان از آن‌ها بهره‌مند شوند.

یکی از این مناطق تفریحی بکر و دست‌نخورده، زرین چشمه یا زر چشمه نام دارد که آب زلال آن از دل سنگ‌های سفیدرنگ بیرون می‌آید. جوشش این چشمه منجر به‌شکل‌گیری رودخانه‌ای شده است که در اطراف آن انبوهی از درختان وحشی همچون یک پارک جنگلی خودنمایی می‌کنند. اهالی بومی هونجان معتقدند که آب زر چشمه در شفای امراض مختلف از جمله بیماری‌های گوارشی تاثیر دارد. این آب با‌غ‌های منطقه را سیراب می‌کند و به طرف اسفرجان جریان می‌یابد و مناظر زیبایی را پیشکش نگاه بیننده‌ها می‌کند.

رودخانه ای پرآب در میان دارودرختان

روستای هونجان در طول شب، آسمان صافی دارد و به همین دلیل یکی از چندین مرکز رصد ستارگان کشور به شمار می‌آید و می‌توانید از تماشای ستارگان نهایت لذت را ببرید و تجربه سفرتان به این منطقه را جذاب‌تر و پربارتر کنید.

از دیگر جاذبه‌های روستا می‌توان به چشمه آب معدنی آبکا، چشمه ماش، بقایای قلعه غازیان، کوچه‌باغ‌ها و غیره اشاره کرد.

پارک سرچشمه خوانسار

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۵۸ کیلومتر- دو ساعت و ۲۰ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، خوانسار، خیابان سرچشمه

جریان رودخانه در محیطی سرسبز

پارک سرچشمه خوانسار با وسعت ۱۵ هکتار به‌واسطه داشتن درختانی بلند و سرسبز، چشمه‌های جوشان و روان و هوای پاک و خنک، در همه فصول سال به‌ویژه از اردیبهشت تا پایان شهریور با خیل عظیم گردشگران مواجه می‌شود. وجود دو چشمه طبیعی به نام‌ها چشمه مرزنگشت یا مرزنگوش و چشمه پیر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پارک هستند که از دل کوه‌ می‌جوشند و در گرمای تابستان باعث خنکی هوا می‌شوند. گردشگران نیز فرصت را غنیمت می‌شمارند و از لذت حضور در کنار چشمه، آب‌بازی و لمس آب خنک استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، در گوشه‌وکنار پارک، حوضچه‌های پرآب و روانی وجود دارد که لذت گردش در پارک سرچشمه را دوچندان می‌کنند.

مقبره ای در دل پارک خوانسار

اگر به بالای کوه چشمه مرزنگشت بروید، می‌توانید ضمن استفاده از آلاچیق‌ها و استراحت، چشم‌اندازی زیبا از کل پارک را به نظاره بنشینید. در نزدیکی چشمه مرزنگشت (مرزنگوش) در دامنه کوه نیز جنگلی انبوه با سکوهایی برای پیک‌نیک و دورهمی خانواده‌ها به چشم می‌خورد.

بقعه ابادنان قریشی معروف به باباپیر نیز در این پارک قرار گرفته است که بنای فعلی این اثر تاریخی به دوره صفویه تعلق دارد.

کویر مرنجاب

 • فاصله از مرکز شهر: ۲۵۰ کیلومتر- حدود سه ساعت
 • آدرس: استان اصفهان، شهر کاشان، آران و بیدگل، بلوار ارتش، جاده مرنجاب، کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان قرار دارد و آن‌چنان زیبا است که در نیمه دوم سال، زمانی که همه جا سرد است، می‌توان از حضور در این منطقه و قدم‌زدن روی شن‌های داغ لذت برد. همچنین می‌توانید تفریح‌هایی مثل شترسواری، موتور چهارچرخ و آفرود، رصد ستارگان در شب، عکاسی و شب‌گردی را در برنامه خود بگنجانید. علاوه بر این، کاروانسرایی قدیمی در این کویر وجود دارد که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است و به‌عنوان اقامتگاهی سنتی در دل کویر فعالیت می‌کند. از دیگر جاهای دیدنی‌های کویر مرنجاب می‌توان به چاه کنجه، جزیره سرگردان، چاه هندوانه، چاه دست کند، قلعه کرشاهی، کوه یخاب و غیره اشاره کرد.

از آنجا که این کویر در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل قرار گرفته است، می‌توانید از دیدن پلی‌گون‌های دریاچه و غروب زیبای آن نهایت لذت را ببرید.

اگر قصد اقامت در کویر مرنجاب را دارید می‌توانید اقامتی به‌یادماندنی را در کاروانسرای شاه عباسی مرنجاب تجربه کرده یا از کمپ‌های کویری اطراف استفاده کنید.

کویر ورزنه

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۲۸ کیلومتر- یک ساعت و ۴۶ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، خیابان جی، کوهپایه، هرند، تپه‌های شنی ورزنه

امکانات تفریحی در کویر ورزنه

کویر ورزنه به‌عنوان نگین شرق اصفهان، از مقاصد جذاب طبیعت‌گردی در فصل پاییز و زمستان به شمار می‌رود که بزرگ‌ترین سایت تفریحی کویری ایران را در خود جای داده است.

در این کویر بی‌نظیر می‌توانید لذت کویرنوردی، راه رفتن روی رمل‌ها و تپه‌های شنی، شن‌سواری، انواع تفریح‌های هیجانی همچون موتورسواری چهار چرخ، زیپ لاین، پاراگلایدر، باگی‌سواری، شترسواری و کویرنوردی با خودروهای آفرود را تجربه کنید. با این اوصاف می‌توان گفت که طبیعت‌گردها، علاقه‌مندان به عکاسی به‌ویژه عکاسی شب، افراد دوستدار تفریح‌های هیجانی و غیره بی‌شک از حضور در کویر ورزنه لذت خواهند برد.

چادرزدن و شب‌مانی یکی دیگر از تفریح‌های مهیج در این کویر است و به همین دلیل همراه‌داشتن تجهیزات کمپینگ بخش ضروری سفر به این منطقه به حساب می‌آید. قطعا هیچ‌چیزی به‌اندازه روشن‌کردن آتش و نشستن به دور آن، لذت حضور در کویر را تکمیل نمی‌کند. علاوه بر این می‌توانید از مجتمع گردشگری واحه و همین طور اقامتگاه‌های بوم‌گردی شهر ورزنه برای اقامت استفاده کنید.

از دیگر امکانات مجتمع گردشگری واحه می‌توان به رستوران، سالن کنسرت روباز، شربت‌خانه، پیست موتورسواری، پیست شترسواری، باغ انار، تعمیرگاه، رصد‌خانه، باشگاه هواپیمای تفریحی، پینت‌بال، باشگاه تیراندازی و مجموعه آب‌درمانی اشاره کرد.

شهر زیبای ورزنه نیز در نزدیکی این کویر قرار دارد و در صورتی که وقت کردید، بازدیدی از دیدنی‌های آن داشته باشید.

کاروان‌سرای سگزی

 • فاصله از مرکز شهر: ۴۶ کیلومتر- یک ساعت
 • آدرس: اصفهان، ۴۲ کیلومتری جاده نائین، روستای سگزی، کاروانسرای سگزی

کاروانسرایی قدیمی

کاروان‌سرای سگزی، اثری مربوط به دوره صفوی است که در سال ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. ماکسیم سیرو، کارشناس معماری از فرانسه معتقد بود که ساخت این بنا به احتمال زیاد به قبل از شاه عباس و دوره شاه اسماعیل دوم مربوط می‌شود. این سازه تاریخی چهار ایوانی دارای ۶ اتاق در دو طرف ایوان مرکزی است که به‌صورت قرینه قرار گرفته‌اند. این کاروان‌سرا همچنین چهار برج در چهارگوشه بنا و سه نیم برج دارد. تزیینات آجری زیبایی در گوشه‌سازی‌های سردر ورودی و زیر طاق ایوان‌ها وجود دارد که برای هر گردشگری جذاب هستند.

ارگ تاریخی مورچه خورت

 • فاصله از مرکز شهر: ۵۶ کیلومتر- یک ساعت
 • آدرس: اصفهان، شاهین شهر، قلعه تاریخی مورچه خورت

قلعه ای تاریخی و قدیمی

ارگ یا قلعه خشتی مورچه خورت در شاهین‌ شهر قرار دارد و پس از ارگ بم، بزرگ‌ترین قلعه‌ مسکونی کشور به شمار می‌رود. این قلعه در گذر زمان دچار تخریب‌های فراوانی شده است؛ با این حال، هنوز هنر معماری ایران زمین را به رخ می‌کشد. قدمت دقیق قلعه به‌درستی مشخص نیست؛ اما احتمال می‌رود که قبل ‌از عصر صفوی ساخته شده باشد. جالب اینکه این ارگ عظیم در زمان حمله نادرشاه به افغان‌ها استفاده شده است و همین موضوع بر قدمت و اهمیت ارگ صحه می‌گذارد. معماری پیچیده بنای تاریخی ارگ مانع از نفوذ دشمنان می‌شد تا به این ترتیب از خانه‌های مردم و ساکنان شهر محفاظت شود.

ارگ مذکور به‌شکل حصاری مرتفع با هشت برج مستحکم برای دیده‌بانی بوده و از داخل دو برج اصلی آن امکان ورود به داخل قلعه وجود داشته است. پس از ورود به ارگ، گنبد فیروزه‌ای آرامگاه امام‌زاده علی (ع) را خواهید دید که شما را به‌سمت خود جذب می‌کند. در ادامه به ساباطی می‌رسید که هوای خنک و مطبوعی دارد و در گرمای کویر، خنکای دلنشینی را نصیب شما می‌کند. گذرگاه‌ها و معابر پیچ‌درپیچ و شگفت‌انگیز، صفه‌ها، سکوها و راه‌پله‌های زیبا، قوس‌ها و طاق‌های خشتی و تزیینات آجری از معماری منسجم و یک‌پارچه‌ای حکایت دارند که به‌صورت هنرمندانه‌ای ساخته شده‌اند.

قنات دو طبقه مون

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۳۴ کیلومتر- یک ساعت و ۴۷ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، اردستان، خیابان شهید فائق، مقابل اداره ثبت اسناد، قنات دو طبقه مون

قناتی بازسازی شده

قنات مون از دیدنیهای اطراف اصفهان در اردستان است که به‌عنوان تنها قنات دوطبقه جهان، آب آن به‌صورت مستقل در هر طبقه جریان دارد، بدون اینکه آب قنات رویی در آب قنات زیری نفوذ کند. علاوه بر این شاید جالب باشد بدانید که آب این دو قنات از لحاظ دبی و سختی آب با یکدیگر تفاوت دارند؛ به‌نحوی که آب قنات زیری گرم‌تر است و سختی بیشتری دارد؛ در حالی که آب قنات رویی شیرین، سبک و خنک است. آب قنات‌ها برای آبیاری باغ‌ها و مزارع محله مون استفاده می‌شود و یک قسمت آن به روستای تلک آباد می‌رود.

این شاهکار بی‌نظیر که علم مهندسی قدیم را به رخ می‌کشد، به‌عنوان بیستمین اثر ایران به ثبت جهانی رسیده است. طول مسیر قنات به حدود چهار کیلومتر می‌رسد که در داخل شهر اردستان قرار دارد و عمق مادر چاه آن ۳۱ متر است؛ ضمن اینکه در این مسیر نزدیک به ۴۰ حلقه چاه وجود دارد.

پیست اسکی فریدون ‌شهر

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۹۰ کیلومتر- دو ساعت و ۳۰ دقیقه
 • آدرس: اصفهان، ۶ کیلومتری غرب شهر فریدون‌شهر، ارتفاعات گردنه روستای چغیورت

اسکی در پیست فریدون شهر

پیست اسکی فریدون‌شهر مرتفع‌ترین پیست اسکی ایران و تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است که سالانه بیش از ۳۰,۰۰۰ بازدیدکننده دارد. از جمله امکانات این پیست می‌توان به تله‌اسکی، اقامتگاه ویژه ورزشکاران، سالن با سیستم گرمایش، رستوران و کافی شاپ، پیست آموزشی افراد مبتدی، سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه، یک بالابر ویژه اسکی‌بازان حرفه‌ای، پارکینگ و برف‌کوب اشاره کرد.

در این مجموعه تفریحی نه‌تنها می‌توانید از امکانات اسکی و تله‌سیژ و غیره استفاده کنید، بلکه امکان آموزش اسکی نیز وجود دارد. علاوه بر استفاده از تجهیزات اسکی، با هزینه‌ای نسبتا کم تیوپ اجاره کنید و با رعایت احتیاط از تیوپ‌سواری حسابی لذت ببرید. زمان بازدید از پیست اسکی از پاییز تا اواخر فروردین ماه است.

نارین قلعه نایین

 • فاصله از مرکز شهر: ۱۵۵ کیلومتر- دو ساعت
 • آدرس: اصفهان، نایین، انتهای بازار تاریخی نایین، نارین قلعه

قلعه تاریخی نارین

نارین قلعه یا نارنج قلعه درست در مرکز بافت تاریخی شهر نایین قرار دارد و به‌عنوان قدیمی‌ترین بنای این بافت تاریخی محسوب می‌شود.

با توجه به مصالح و سبک بنا به نظر می‌رسد که قلعه متعلق به دوره پارتیان یا ساسانیان بوده و کاربری دژ یا کهن‌دژ را داشته و ظاهرا همراه با فضای اطرافش، مرکزی اداری و نظامی بوده است.

این اثر تاریخی ارزشمند که در سال ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، بنایی چندضلعی است که از خشت‌های خام در اندازه‌های متفاوت ساخته شده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد قلعه در دوره‌های مختلف تاریخی ساخته شده و بر وسعت آن اضافه شده است. از اتفاقات تاریخی نارین قلعه می‌توان به جنگ بین امیر مبارزالدین محمد آل مظفر و ملک اشرف چوپانی در قرن هشتم هجری اشاره کرد. قلعه مذکور تا دوره قاجار نیز استفاده می‌شد.

ارگ شیخ بهایی

 • فاصله از مرکز شهر: ۳۲ کیلومتر- ۵۰ دقیقه
 • آدرس: استان اصفهان، شهر نجف آباد، محله جوی خارون، بلوار بهارستان، ارگ شیخ بهایی

ارگ شیخ بهایی

ارگ شیخ بهایی که با نام برج هفت خارون نیز شناخته می‌شود، در محله برج خارون شهر نجف آباد قرار دارد. این بنا تاریخی یادگاری از دوره صفوی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این ارگ دارای هفت برج بلند ۱۴ متری است که ۶ برج آن محل زندگی کبوتران بوده‌اند. این برج‌ها در نوع خود منحصربه‌فرد هستند و تنها نمونه مشابه آن‌ها را می‌توان در شهر تبریز پیدا کرد. جالب اینکه از کود کبوتران این مکان برای امور کشاورزی استفاده می‌شد. ارگ مذکور در باغی با وسعت ۳,۰۰۰ متر مربع جای گرفته و در گذشته شاخصی برای پیداکردن شهر نجف آباد توسط مسافران بوده است.

مرمت این ارگ باشکوه در سال ۱۳۸۲ توسط شهرداری نجف آباد کلید خورد که دو سال به طول انجامید و امروزه به‌لطف داشتن فضای سبز، چایخانه، کافه سنتی، آب‌نما و نورپردازی، به‌عنوان یک مرکز تفریحی به شمار می‌رود.

آب گرم ورتون

 • فاصله از مرکز شهر: ۷۷ کیلومتر- یک ساعت و ۲۴ دقیقه
 • آدرس: شهر اصفهان، از اصفهان به‌سمت نائین، ۱۰ کیلومتر بعد از روستای ورتون، آب‌گرم ورتون

کلبه هایی در دل کویر

چشمه آب‌گرم ورتون در نزدیکی روستای بیابانی ورتون قرار گرفته است و علاوه بر حمام‌های عمومی، حمام‌های خصوصی نیز دارد. آب‌گرم این منطقه از خاصیت درمانی برخوردار است و نه‌تنها به تسکین دردهای عصبی و رماتیسمی کمک می‌کند، بلکه نوشیدن آن باعث ازدیاد ترشح معده می‌شود. خواص این آب‌گرم تاحدی بوده است که می‌گویند حتی شاه عباس صفوی برای استفاده از خواص درمانی آن برای پوست، به این چشمه می‌آمد. جالب اینکه هنوز هم حمام‌هایی با معماری صفوی باقی مانده است که گردشگران از آن‌ها استفاده می‌کنند. حوض‌خانه چشمه آب‌گرم ورتون که به دوره صفوی تعلق دارد، در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این منطقه علاوه بر استفاده از چشمه‌های آب‌گرم معدنی، حمام‌ها و حوضچه‌های آب‌گرم می‌توانید بازدیدی از ساختمان سنگی حوض مراد و بقعه متبرک آن داشته باشید. امروزه چشمه آب‌گرم ورتون مجهز به رستوران، کلبه‌هایی برای اجاره و سوپرمارکت است.

ادامه مطلب

پنجدری