باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

تندرستی

همه چیز درباره ایمپلنت دندان مزایا، معایب و هزینه ها

منتشر شده

در

Dental Implants In Istanbul, Turkey - Procedures, Cost » Denthub

ایمپلنت دندان یا dental implant، یک متد درمانی است برای کسانی که دندان خود را کشیده‌اند و نیاز دارند به جای آن دندانی جدید بکارند. در این متد یک پیچ کوچک (معمولا از جنس تیتانیوم) را داخل استخوان فک‌ها قرار می‌دهند و به نوعی آن پیچ نقش دندان شما را ایفا خواهد کرد.

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند یک تکه یا دو تکه باشند و به کمک پیچ اتصال قیمت تاج و ریشه به هم وصل شوند. به قسمت پایینی ایمپلنت که درون استخوان فک قرار می‌گیرد فیکسچر و به قسمت تاج دندان اباتمنت گفته می‌شود. روی اباتمنت را نیز روکش یا پروتز ایمپلنت می‌پوشاند.

به صورت کلی می‌توان گفت کاشت یا ایمپلنت دندان بهترین راهکار برای کسانی است که دندان خود را از دست داده‌اند. زیرا ایمپلنت دندان کاملا مشابه ریشه و دندان اصلی است و برخلاف دندان‌های متحرک و مصنوعی، این دندان‌ها مشکلی در جویدن غذا یا صحبت کردن ایجاد نمی‌کنند. زیرا کاملا محکم روی فک ثابت شده‌اند.

انواع ایمپلنت دندان کدامند؟

بعد از گرفتن تصمیم نهایی برای انجام ایمپلنت این سوال برایتان پیش خواهد آمد که کدام ایمپلنت را باید انجام دهید؟ نام‌های زیادی که از انواع ایمپلنت (انواع ایمپلنت همجون کره‌ای، آمریکایی، ایمپلنتینیوم و …) می‌شنوید ممکن است گیجتان کند و حتی باعث تعویق درمانتان شود، ولی لازم است بدانید که بیشتر ایمپلنت‌ها خوبند به‌شرطی که توسط دندانپزشکی ماهر انجام پذیرند.

از نظر علمی ایمپلنت دندان ۳ نوع است:

۱. ایمپلنت داخل استخوان

این دسته از انواع ایمپلنت رایج‌ترین و معروف‌ترین نوع به‌حساب می‌آیند. روشی که در آن از یک پیچ تیتانیومی به جای دندان استفاده می‌کنند و آن را داخل استخوان قرار می‌دهند.

۲. ایمپلنت ساب پریوستیال

اگر استخوان فک پایین شدیدا تحلیل رفته باشد از این شیوه ایمپلنت استفاده می‌کنند. در این روش سازه‌ای را روی فک پایین و زیر لثه سوار می‌کنند و سپس روی آن پروتز و روکش دندان را قرار می‌دهند.

۳. ایمپلنت زایگوماتیک

در صورت تحلیل شدید استخوان فک بالا از این شیوه استفاده می‌شود که درست مثل شیوه ساب پریوستیال سازه‌ای استخوان شکل داخل فک جایگزین می‌کنند و سپس روی آن را با پروتز دندان می‌پوشانند.

لازم به ذکر است امروزه با افزایش تکنیک‌های پیوند استخوان از دو روش دوم چندان استفاده نمی‌شود.

بهترین زمان برای انجام ایمپلنت دندان چه موقع است؟

به نظر می‌رسد بهترین زمان برای کاشت یا ایمپلنت دندان بعد از کشیدن دندان باشد، اما اینطور نیست. زمان کاشت دندان برای فک پایین و بالا متفاوت است. ایمپلنت دندان برای فک پایین بهتر است ۲ تا ۳ ماه پس از کشیدن و برای فک بالا ۴ تا ۵ ماه بعد از کشیدن است.

بهتر است ایمپلنت دندان بعد از ۱۸ سالگی انجام شود. زیرا تا ۱۸ سالگی فک صورت شکل نهایی خود را نمی‌یابد و می‌تواند تغییر کند. در این‌صورت ممکن است به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه‌تر به نظر برسد. البته در سنین کمتر از ۱۸ سال نیز می‌توان ایمپلنت دندان انجام داد، ولی باید بعد از ۱۸ سالگی پروتز روی دندان متناسب با اندازه و شکل سایر دندان‌ها تغییر کند.

Dental- implants - دکتر آریام

 

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان هرچند قیمتی نسبتا بالا دارد و مثل دندان اصلی انسان مقاوم نیست، ولی در عین حال مزایایی نیز دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • راحتی و کاربرد بالا
  • بازگرداندن توانایی جویدن و تکلم
  • پیشگیری از جایگزینی دندان‌های دیگر به جای دندان ازدست رفته
  • عدم تحلیل استخوان فک
  • عدم تغییر فرم صورت به واسطه‌ی از دست دادن دندان
  • طول عمر بالا نسبت به سایر روش‌های درمانی
  • امکان جایگزینی درصورت از دست رفتن ایمپلنت
  • زیباتر شدن دندان‌ها و طرح لبخند

به طور کلی ۹۷ درصد ایمپلنت‌ها نتایج خوب و رضایت اکثریت را دربر داشته‌اند و پیشنهاد می‌شود در صورت از دست دادن دندان حتما از این شیوه برای جایگزینی آن استفاده کنید.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

هیچ روش درمانی نیست که عاری از هرگونه عیب باشد. ایپملنت یا کاشت دندان نیز معایبی دارد. هرچند که این معایب در برابر مزایای زیاد این روش چندان به چشم نمی‌آیند، ولی برشمردن آن‌ها نیز لازم است. برخی از این معایب عبارتند از:

  • قیمت بالا
  • زمان‌بر بودن درمان (بین ۴ تا ۹ ماه)
  • داشتن ریسک‌های مربوط به جراحی از جمله عفونت یا ازدست رفتن ایمپلنت
  • نیاز به معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک

مراقبت‌ها پیش از انجام ایمپلنت دندان چیست؟

انجام مراقبت‌هایی پیش از ایمپلنت دندان، می‌تواند سبب گردد که شاهد نتایج بهتری از آن باشیم. برخی از اصلی‌ترین مراقبت‌های پیش از ایمپلنت به شرح زیر هستند:

  • پیش از اقدام تمام مزایا و معایب ایمپلنت را در نظر بگیرید و با آگاهی نسبت به تمام نکات آن اقدام به انجام ایمپلنت دندان نمایید.
  • از سلامت لثه اطمینان یابید. زیرا در صورتی که لثه شما دچار عفونت و یا پوسیدگی باشد، نتایج مطلوبی از ایمپلنت نخواهید گرفت.
  • سلامت دندان‌های کناری ایمپلنت نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
  • تحویل اسکن رادیوگرافی مخصوص ایمپلنت به متخصص ایمپلنت دندان
  • در صورتی که بیماری خاصی از جمله دیابت، فشار خون و مشکلات قلبی دارید و قرص خاصی مصرف می‌کنید، لازم است این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

10 Reasons Why Our Patients Love Their Dental Implants - Dental Roots

مراحل ایمپلنت کردن دندان

ایمپلنت کردن دندان مانند هر جراحی دیگری با بی‌حسی موضعی آغاز می‌شود. سپس ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد و برای اینکه پیوند خوبی با استخوان برقرار کند ۱۲ تا ۲۴ هفته زمان لازم است. در طی این زمان پروتز موقت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا جویدن یا تکلم برای بیمار دشوار نشود. پس از اتمام دوره پیوند استخوان و ایمپلنت قالبگیری از ایمپلنت انجام می‌شود. این مرحله حیاتی‌ترین مرحله برای ایجاد پروتز روی دندان است و بیمار باید طبق گفته‌های پزشک عمل کند.

ایمپلنت دندان چقدر زمان می‌برد؟

طول درمان ایمپلنت می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله استخوان‌های فک فرد بستگی داشته باشد. در مرحله اول باید دندان فرد کشیده شود و سپس استخوان دندان جوش بخورد. پیش از جوش خوردن دندان، عملیات ایمپلنت نمی‌تواند انجام شود. جوش خوردن استخوان می‌تواند به دندان بالا یا پایین بودن فک نیز بستگی داشته باشد. معمولا دندان‌های فک پایین در دو ماه جوش می‌خورند و دندان‌های فک پایین در سه ماه.

پس از جوش خوردن استخوان دندان، باید ایمپلنت در فک قرار گیرد. پیوند این ایمپلنت با استخوان خود می‌تواند نسبت به استخوان فک فرد متفاوت باشد. پس از پیوند استخوان، قالبگیری انجام می‌شود و ایمپلنت دندان تکمیل خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از انجام ایمپلنت دندان چیست؟

  • برای انجام ایمپلنت دندان از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. پس از اتمام ایمپلنت ممکن است چند ساعت زمان صرف بازگشتن دهان و دندان به حالت قبل شود. ممکن است برای برطرف کردن ناراحتی‌های حاصل از بی حسی، نیاز به مسکن داشته باشید.
  • انجام ایمپلنت معمولا با بی حسی موضعی انجام می‌شود. در صورتی که برای انجام جراحی از داروی بیهوشی استفاده شد، لازم است که یک نفر از آشنایان‌تان شما را همراهی نماید.
  • تا چند روز پس از انجام ایمپلنت غذاهای نرم بخورید.
  • تا زمانی که بی حسی دهان‌تان به طور کامل از بین نرفته، از خوردن غذاهای گرم بپرهیزید. زیرا ممکن است متوجه نشده و خود را بسوزانید.
  • پس از انجام ایمپلنت، دهان خود را مثل همیشه با مسواک و نخ دندان تمیز نگه دارید.

Dental Implants - Basaksehir Dental Clinic

برخی از عوارض ایمپلنت دندان

همانطور که گفتیم ایمپلنت دندان به نوعی جراحی به‌حساب می‌آید و بدیهیست که عوارضی پس از جراحی داشته باشد. اصلی‌ترین این عوارض به‌وجود آمدن تورم در موضع کاشت ایمپلنت می‌باشد. البته این تورم بعد از ۳ روز یا نهایتا ۵ روز به‌طور کامل برطرف می‌شود. کبود شدن لب‌ها، بی‌حسی صورت و لب و خونریزی جزئی از دیگر عوارض ایمپلنت دندان می‌باشند.

تفاوت بریج و ایمپلنت دندان

بریج در لغت به معنای پل می‌باشد و اصل در این روش سالم بودن دندان‌های کنری دندان از دست رفته می‌باشد. زیرا در این روش یک روکش سه تایی برای دندان‌ها طراحی می‌شود و سپس دندان‌هایی که تراشیده شده اند از بریج پشتیبانی کرده و پایه دندان از دست رفته محسوب خواهند شد.

Dental Implant vs Dental Bridge, Options, Tooth Replacement, Costa Rica Dental Specialists

بریج دندان هیچگونه رابطه مکانیکی با لثه و استخوان ندارد و به همین‌خاطر می‌تواند با گذر زمان باعث تحلیل استخوان‌های فک شود. این امر می‌تواند عمر بریج را کاهش داده و منجر به پوسیدگی سایر دندان‌ها شود. اما در ایمپلنت استخوان تحلیل نمی‌رود. زیرا در این روش پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان شده و همین منجر به افزایش طول عمر آن می‌شود. این روش از عمر و پایداری بیشتری برخوردار بوده و همینطور جویدن غذا را ساده‌تر می‌کند.

 

تاثیر ایمپلنت دندان بر اصلاح طرح لبخند

به طور کلی روش‌های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد. لمینت دندان، کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان، ارتودنسی دندان از جمله روش‌های متداول برای اصطلاح طرح لبخند می‌باشند. یکی دیگر از روش‌های رایج و بسیار پرطرفدار برای اصلاح طرح لبخند، ایمپلنت دندان می‌باشد. این روش معمولا برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دندان‌های طرح لبخند آن‌ها، یعنی هشت دندان جلویی، پوسیده شده، افتاده و یا نیاز به کشیدن دارد.

ایمپلنت دندان می‌تواند سبب گردد که فرد صاحب دندان‌هایی زیبا و لبخندی منظم و جذاب شود. علاوه بر اینها ایمپلنت دندان می‌تواند به خوبی نقش دندان‌های اصلی فرد را بازی کند و تا پایان عمر برای بیمار کاربرد داشته باشد. همچنین کسانی که قصد گذاشتن دندان مصنوعی دارند، می‌توانند از دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت کمک بگیرند.

 

قیمت ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش‌های کاشت دندان، مثل پروتز‌های متحرک یا دندان‌های مصنوعی، قیمت بیشتری دارد و بسته به نوع برند مورد استفاده ایمپلنت و ساده یا پیچیده بودن روند درمان قیمت‌های متفاوتی دارد.

افرادی که بیماری‌های خاصی مثل دیابت دارند، سیگاری‌ها و کسانی که نیاز به ایمپلنت فوری دندان دارند باید از برند‌های خاصی استفاده کنند و قیمت هر یک از برند‌ها متفاوت است.

در دی ماه ۹۹، قیمت حدودی کاشت دندان یا همان ایمپلنت دندان از 3 تا 9 میلیون تعیین شده است. ولی باتوجه به مزایای گفته شده می‌توان گفت که این روش هرچند گران قیمت، بهترین راه‌حل برای جایگزینی دندان از دست رفته‌ی شماست.

درنظر داشته باشد که اگر مدت زیادی در فک شما دندان نباشد، استخوان فک شما تحلیل خواهد رفت و پیش از انجام ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان خواهید داشت؛ که در اینصورت ملزم به پرداخت هزینه‌ی بیشتری خواهید بود.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خواندنی های پزشکی

سرفه های مداوم نشانه چیست

منتشر شده

در

توسط

خوراکی‌های شگفت‌انگیزی که باید در پاییز بخورید

سرفه مداوم، سرنخ کشف کدام بیماری‌ها است؟

برای قرن‌ها، پزشکان از طریق بررسی نوع سرفه، به دنبال تشخیص بیماری‌های مختلف بوده‌اند.

سرفه‌ی گه‌گاه، اغلب خطرناک نیست، اما سرفه‌ای که مخاط خونی تولید می‌کند، یا همراه با تب، سرگیجه یا خستگی است، می‌تواند هشداری برای مراجعه فوری به پزشک باشد.

در دوران پاندمی ویروس کرونا پزشکان هشدار می‌دهند که اگر بیش از یک ساعت سرفه مداوم می‌کنید و این سرفه‌ها خشک و همراه با تنگی نفس، تب و درد عضلات است، باید از نظر ابتلا به ویروس تحت آزمایش قرار بگیرید.

سایر علل سرفه مداوم از این قرارند:

ریفلاکس معده باعث نشت محتویات معده به سمت مری شده و می‌تواند منجر به اسپاسم مجاری تنفسی و در نهایت تنگی نفس و سرفه شود. ریفلاکس اسید با مصرف دارو‌های کاهنده اسید معده مانند فاموتیدین، پنتوپرازول، راینیتیدین قابل درمان است.

عفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود. این عفونت‌ها توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. بسیاری از بیماران، اغلب حتی پس از رفع عفونت، سرفه را تجربه می‌کنند.

سویه خاصی از ذات‌الریه باکتریایی نیز که مایکوپلاسما نام دارد، ممکن است باعث سرفه مزمن همراه با خستگی، ضعف، تنگی نفس و تولید خلط شود. این عفونت گاهی اوقات به عنوان پنومونی پیاده‌روی شناخته می‌شود و معمولاً افراد جوان و سالم را درگیر می‌کند.

حداکثر ۴۰ درصد افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، فیبروز ریوی نیز دارند. آرتریت روماتوئید می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند و منجر به سرفه مداوم شود.

معمولا وقتی به مدت یک یا دو هفته سرفه‌های ملایمی دارید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. ولی در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • زمانی که بیش از سه هفته دچار سرفه شده اید.
 • سرفه واقعا شدید است و به مرور زمان هم وخیم‌تر می‌شود.
 • سرفه با خون یا تنگی نفس، اختلالات تنفسی و درد در قفسه سینه همراه است.
 • سرفه همراه با علائم نگران‌کننده دیگر مثل کاهش غیرمنتظره وزن، تغییرات مداوم در صدا، وجود توده یا تورم در گلو است.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

موارد استفاده اشتباه از ضد عفونی کننده ‌ها

منتشر شده

در

توسط

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

با ورود کرونا ویروس به زندگی ما، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند ژل‌ها و محلول‌های استریل کننده، از موارد بهداشت عمومی به شمار می‌روند. این مواد بهداشتی، ویروس کرونا و دیگر میکروب‌ها را از بین می‌برند و حالا دیگر از راه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز به شمار می‌روند که توصیه می‌شود همه از آن‌ها استفاده کنند؛ اما با این حال اشتباهاتی در این‌باره انجام می‌دهیم که در ادامه به شناسایی آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. در طول مدت مناسب از مواد بهداشتی استفاده نمی‌کنید (۲۰ ثانیه دست شستن)

طول مدت مناسب یعنی به مواد ضد عفونی کننده و استریل کننده مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها را بدهیم. برای مثال، برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها باید ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشوید نه کمتر. در غیر این صورت پاک‌سازی به طول کامل انجام نمی‌شود و دست‌ها هنوز آلوده هستند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۲. استفاده از نوع غلط مواد استریل کننده

همه مواد بهداشتی استریل دست‌ها، یکسان نیستند. ایده‌آل‌ترین مواد ضد عفونی کننده آن‌هایی هستند که از ۶۰ درصد اتیل یا ۷۰ درصد الکل تشکیل شده باشند تا بتوانند ویروس‌ها را تحت تاثیر قرار دهند و آن‌ها را از بین ببرند؛ بنابراین به هنگام خرید روی محصول را مطالعه کنید. روی برخی از محصول‌ها ذکر شده است که روی باکتری‌ها اثرگذار است یا ویروس‌ها. شما باید به این مورد دقت بسیاری کنید.

در حال حاضر از محصولی استفاده کنید که اثر مستقیم روی ویروس‌ها دارند نه باکتری‌ها، چون در خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا هستیم. با این حال بهتر است گول امنیت کاذبی که برخی از تبلیغات می‌دهند را نخوریم. برخی از دستمال‌های مرطوب ادعا دارند که از بین برنده میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند؛ ولی باید بدانیم که دستمال‌های مرطوب حتی برای کودکان هم ضد ویروس و میکروب نیستند. استفاده از محصولاتی که اتانول ندارند، می‌توانند (در حالت محلول) از روی پوست نیز موجب مسمومیت شوند.

۳. صرفه‌جویی بیجا؛ استفاده کم از مواد ضد عفونی کننده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضد عفونی کننده، به این معنی است که پاک‌سازی را به طور کامل انجام نمی‌دهیم و بهداشت را رعایت نمی‌کنیم. اگر از ظروف بزرگ برای شست و شوی دست‌ها استفاده می‌کنید یک فشار بر روی پمپ‌ها کافی است؛ اما از ظروف کوچک استفاده می‌کنید که به نسبت ظروف بزرگ، پمپ‌های کوچکی نیز دارند فشار ۲ الی ۴ بار پمپ، کفایت می‌کند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۴.نگهداری از مواد استریل کننده

باید بدانیم که نباید مواد ضد عفونی کننده را در معرض نور خورشید و در یخچال قرار دهیم.

۵. ضد عفونی کردن تمام مناطق دست

اگر می‌خواهید ضد عفونی دست‌ها و پاک‌سازی آن‌ها را کامل انجام دهید، بهتر است تمامی نقاط دست‌ها را استریل کنید. برای مثال، تنها به ضد عفونی کردن و کف و روی دست‌ها و انگشت‌ها بسنده نکنید. بین انگشت‌ها، روی ناخن‌ها و زیر آن‌ها را باید به مواد ضد عفونی کننده آغشته کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۶. از مواد ضد عفونی کننده قبل از غذا خوردن استفاده نکنید

مواد ضد عفونی کننده به از بین بردن ویروس‌ها کمک به سزایی می‌کنند؛ اما روی پوست از خود مواد شیمیایی به جای می‌گذارند که نباید وارد بدن شوند. بنابراین، قبل از شستن دست‌ها برای صرف نهار می‌توانید از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید؛ اما بهداشتی نیست که دست‌ها با مواد شیمیایی ضد عفونی کنید و به سراغ غذا خوردن بروید.

۷. وقتی دست‌ها چرب هستند

وقتی از کرم‌های چرب کننده و مرطوب کننده دست استفاده کردید، مواد ضد عفونی نمی‌توانند پاک‌سازی را به خوبی انجام دهند؛ زیرا به پوست دسترسی کامل ندارند. اول باید دست‌ها را با آب و صابون بشویید و اگر نیاز شد از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۸. مواد استریل کننده آتش‌زا هستند

همه مواد استریل کننده اشتعال‌پذیر و آتش‌زا هستند. آن‌ها را در نزدکی فندک و سیگار قرار ندهید. الکل بعد از روی دست‌ها به حالت گاز در می‌آید پس حدود ۳۰ دقیقه بعد از استفاده‌ی مواد استریل کننده، می‌توانید نزدیک فندک و سیگار شوید.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

همه چیز درباره کرونا در تهران

منتشر شده

در

توسط

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

در کنار اصول سه گانه “فشم” (فاصله/ شست و شوی مداوم دست ها/ ماسک) مهم ترین راهکار کنونی بشر در مقابل کروناست، جامعه آماری این پژوهش حدود صد هزار نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های تهران بوده‌اند. این مطالعه از ۱۴ فروردین تا ۲۰مهر ماه امسال انجام شده و پس از پردازش اطلاعاتی درباره رابطه سن و مرگ و میر، علائم جدید به کرونا، رابطه بیماری قلبی با کرونا، تحصیلات، اشتغال و حتی مجرد و متاهل بودن را در بردارد که در ادامه این مطلب به آنها می‌پردازیم:

میانگین سنی در مبتلایان به کرونا 

میانگین سنی بیماران ۵۷.۳سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای ۸۰سال بود. اگر نسبت بهبودیافته‌ها و فوت‌شده‌ها را در این داده‌ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰سال   و ۲۰ تا ۳۰ساله  و بیشترین درصد مرگ در بستری‌شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای ۸۰سال و گروه سنی ۷۰ تا ۸۰سال دیده شده است. یافته‌ها نشان می‎دهد، در نیمه اردیبهشت امسال، روند نزولی در سیر موارد ابتلا به بیماری اتفاق افتاده، اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد رخ‌داده مرگ هم تقریبا از الگوی ابتلا طی زمان پیروی می‌کند.

تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به کرونا در دنیاست ولی در تهران به سرفه توجه کنید!

در بیشتر مطالعات انجام‌شده در دنیا، تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری است، اما در این مطالعه مشخص شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع‌ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیماری‌های زمینه‌ای مبتلایان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایع‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای در جمعیت مورد مطالعه، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت و سرطان‌ها بوده‌اند. دیابت، به‌دلیل شیوع بالاتر در جامعه، در زنان سهم بیشتری نسبت به مردان داشته است.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا ۲۰ مهر تعداد ۱۴ هزار و ۹۸۲ نفر که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای شامل بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های کبدی، بدخیمی و بیماری‌های کلیوی بودند، پس از ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند.

از ابتدا تا ۲۰ مهرماه، در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی ۱۵۵ نفر، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ۷ هزار و ۳۰۹ نفر فوتی، در بیماران دیابتی ۵ هزار و ۲۷۹ نفر، در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی ۳۰۵ نفر، در بیماران مبتلا به بیماری‌های بدخیمی ۷۰۹ نفر، همچنین در بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی نیز هزار و ۲۲۵ نفر جان خود را به خاطر کرونا از دست داده‌اند.

مبتلایان ۲هفته پیش از بیماری به کجا تردد داشتند؟

در ادامه این تحقیق، مکان‌های تردد بیماران، پیش از ابتلا، در شهر تهران بررسی شده است. این بررسی بر روی ۱۹هزارو۶۴۰نفر انجام شده است. مطالعات این بخش نشان می‌دهد اغلب افراد مبتلای بستری‌شده، در ۲هفته قبل از بیماری، جابه‌جایی‌های مختلفی از محل زندگی داشته‌اند، به‌طوری‌که بیش از نیمی از آن‌ها حداقل یک بار به خارج از استان محل زندگی و در سطح کشور سفر کرده‌اند و حدود یک‌سوم در محدوده‌ای بیش از ۲۰۰ کیلومتر به مسافرت رفته‌اند.

آنچه در نقشه تردد این بیماران مشخص است، بیشترین میزان رفت‌وآمد آن‌ها به مناطق مرکزی شهر تهران است. بیشترین سفر‌ها در مسیر‌های بین‌شهری محور‌های هراز، قزوین و رشت، مسیر‌های منتهی به شرق مازندران و کرمانشاه و در جنوب؛ استان‌های قم، اراک و ملایر، همینطور در محور چالوس، گیلان، زنجان و اردبیل انجام شده است. در محدوده شعاعی کمتر، به‌جز کرج، مسیر شرقی تهران که احتمالا بیشترین ویلا‌های تفریحی تهرانی‌ها در آنجا قرار دارند، فراوانی بیشتری را نشان می‌دهد. البته این سفر‌ها فقط مربوط به تردد افراد بیمار مقیم در تهران است و تردد‌های افراد ساکن در مناطق مقصد به تهران را شامل نمی‌شود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیشترین مبتلایان چه کسانی بوده‌اند؟

طبق نتایج این مطالعه مردان با تحصیلات کمتر و متاهل؛ بیشترین مبتلایان به کرونا بوده‌اند.  براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در بخش دیگری از مطالعه،  مشخص شد که ۳۹.۵درصد بی‌سواد یا تحصیلات به اندازه ابتدایی، ۱۲.۵درصد سیکل و راهنمایی، ۲۳.۴درصد دیپلم، ۲.۹درصد فوق دیپلم، ۱۴.۷درصد لیسانس، ۴.۵درصد فوق‌لیسانس و ۲.۵درصد دکتری داشته‌اند. ۷۸.۷درصد متاهل، ۶.۹درصد مجرد و ۱۴.۴درصد از همسر جداشده یا فوت‌شده بودند.

شیلد و ماسک به تنهایی چاره‌ساز نیست

درخصوص به‌کارگیری تمهیدات پیشگیرانه در مقابل کرونا، طبق اظهار افراد مورد مطالعه، فقط ۲۸.۵درصد به‌طور مرتب از ماسک صورت و ۳.۲درصد از شیلد استفاده می‌کردند (۱۷.۹درصد هرگز یا به‌ندرت ماسک می‌زده‌اند)، ولی حدود ۱۸درصد دست‌ها را به‌طور مرتب نمی‌شستند. حدود یک‌پنجم افراد مبتلا، مرتباً محیط خود را ضدعفونی می‌کردند و فقط ۱۲.۳درصد فاصله‌گذاری اجتماعی را قبل از ابتلا همواره یا اکثر موارد رعایت می‌کرده‌اند. تجربه حضور در میهمانی یا نشست جمعی در حدود نیمی از افراد (۴۸.۵درصد) طی ۲ هفته قبل از ابتلا گزارش شده که همراه با تماس نزدیک با سایرین بوده است. درمجموع ۶۲.۲درصد هم سابقه صحبت کردن حداقل ۵دقیقه با یک فرد در خارج از خانه و در فاصله کمتر از ۱.۵متر را اعلام کردند.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

علت اصلی ابتلا به کرونا

طبق خوداظهاری افراد مورد مطالعه، علت ابتلای آن‌ها به کووید-۱۹ بیشتر مراکز بهداشتی-درمانی، خانواده و نزدیکان، محل کار، مراکز خرید، مسافرت، مراسم ترحیم، مترو، اتوبوس و تاکسی ذکر شده است.

آلوده‌ترین مناطق تهران

همچنین مشخص شد که مناطق ۱۷، ۱۲ و ۶ به‌ترتیب بیشترین نسبت مبتلایان را به‌خود اختصاص داده‌اند، ولی این اندازه‌ها زمانی که با در نظر گرفتن جمعیت هر منطقه و به‌ازای ۱۰۰هزار نفر محاسبه می‌شود مناطق ۴، ۱۹ و ۶ را به عنوان بیشترین میزان ابتلا نشان می‌دهند. از آنجا که موارد پیگیری‌شده فقط شامل ترخیص‌شدگان تست مثبت به‌دلیل کرونا در طول مدت مطالعه بود، موارد مرگ را در داخل بیمارستان در برنمی‌گیرد و شامل مرگ‌های بعد از ترخیص در این گروه است که ۱۲.۸درصد بود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و شاغل بودن با کرونا

ادامه مطلب

پنجدری