باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

سرگرمی

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب چله (یلدا)

منتشر شده

در

شب چله بهانه‌ای است تا خانواده‌ها و دوستان کنار یکدیگر جمع شوند؛ امروز در این مطلب چند سرگرمی و بازی خانوادگی به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید این شب را به خوشی بگذرانید.

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

بازی‌های کارتی

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

کارت بازی، از سرگرمی‌های ساده و لذت بخشی است که می‌توانید در مهمانی‌ها تجربه کنید. بازی‌های کارتی معمولا طوری طراحی شده‌اند تا قوانین پیچیده نداشته باشند و در یکی دو خط بتوان روش بازی کردن آن‌ها را به افراد توضیح داد. همین موضوع باعث می‌شود تا همه بتوانند وارد بازی شوند و کل جمع از بازی کردن لذت ببرند.

بازی کارتی پیشنهادی ما، همان نوعی است که بی‌نهایت روش بازی کردن دارد. ولی ما یکی دو بازی دیگر را هم در مقابل‌تان می‌گذاریم که حسابی سرگرم کننده و بامزه هستند. مثلا بازی «اونو» (Uno) یکی از سرگرم کننده‌ترین بازی‌های کارتی موجود است و بازی کردن آن هم هیچ کاری ندارد. اگر اونو زیادی ساده به نظر می‌رسد، می‌توانید سراغ نسخه‌ی کارتی بازی مونوپولی بروید که کمی پیچیده‌تر از اونو است، ولی بسیار با مونوپولی اصلی فاصله دارد و هر دور آن هم در ده دقیقه یا یک ربع تمام می‌شود. البته باز هم پیشنهاد می‌کنیم سراغ همان بازی کارتی داخل کشوی‌تان بروید.


حافظ بازی

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

باز کردن دیوان حافظ و گرفتن فال از آن، از رسم و رسوم‌های مهم شب چله است. حداقل برای آن شب، آن کتاب رباعیات خیام را از کنار لیوان‌های خود بردارید و حتی اگر قرار نیست حافظ بخوانید یا فال بگیرید، یک دیوان حافظ به عنوان دکور کنار آن هندوانه یا هر چیز دیگری که روی میز دارید، بگذارید.

محض سرگرمی، از یکی از اعضای خانواده بخواهید تا به دامن حضرت چنگ بزند و شما هم از سمت او، آن صفحه‌ای که از یک روز قبل آماده کرده بودید را باز کنید و عمدا غزلی که برای او انتخاب کرده بودید را بخوانید. این که می‌خواهید به او حال بدهید یا حال او را بگیرید، پای خودتان.

پیشنهاد می‌کنیم چند صفحه و چند غزل را از قبل آماده کرده و آن صفحات را هم مشخص کرده باشید و گرفتن فال را فقط به یک نفر محدود نکنید. برای تک تک افراد فال بگیرید؛ از کجا معلوم، شاید اتفاق خوبی برای‌شان رقم زدید!


بازی‌های تخته‌ای

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

برخلاف بازی‌های کارتی، بازی‌های تخته‌ای معمولا پیچیده هستند و یاد گرفتن‌شان ممکن است کمی طول بکشد. در نتیجه بازی‌های تخته‌ای را برای جمع‌هایی توصیه می‌کنیم که سابقه‌ی بازی کردن آن‌ها را دارند؛ جمع‌هایی که به نسبت اهمیت بیشتری برای خود بازی قائل هستند و در عین حال هم بیشتر درگیر آن‌ها می‌شوند. بازی‌های تخته‌ای به نسبت دیگر بازی‌ها، طولانی‌تر هستند، ولی اگر به آن‌ها دل بدهید، ممکن است متوجه شوید که چیز دیگری از یلدا نصیب‌تان نشده است و تمام شب را پای بازی گذرانده‌اید.

بازی‌های تخته‌ای انواع مختلفی دارند. حتی شطرنج هم در واقع یک بازی تخته‌ای محسوب می‌شود. ما هم پیشنهاد می‌کنیم بازی‌هایی مثل مونوپولی، ریسک، کاتن یا کلودو بازی کنید. بازی‌های تخته‌ای به راحتی می‌توانند یک جمع چند نفره را برای مدت‌ها سرگرم کنند و کاملا مناسب یک دورهمی خلوت خانوادگی شب یلدا هستند.


اسم فامیل

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

از جذاب‌ترین و قدیمی‌ترین بازی‌هایی که می‌توان در یک دورهمی انجام داد، اسم فامیل است. اسم فامیل نه نیاز به کارت دارد و نه نیاز به مهره‌ها و تاس‌ها و تخته‌های پیچیده؛ تنها با چند تکه کاغذ و چند قلم، یا با استفاده از گوشی‌های موبایل، می‌توان یک مسابقه‌ی اسم فامیل بزرگ راه انداخت.

با این حال، اگر احساس می‌کنید دوستان‌تان چپ و راست در حال تقلب هستند، یا اگر ایده‌های جدیدی برای جذاب کردن بازی به ذهن‌تان نمی‌رسد، می‌توانید نسخه‌ی کارتی اسم فامیل را هم تهیه کنید که از بازی‌های خوب ساخت داخل است. اسم فامیل بازی کردن می‌تواند تخیل شما و دوستان‌تان را به چالش بکشد و منجر به خلق موجودات و اسامی عجیب و غریبی شود که در زندگی‌تان مثل آن‌ها را ندیده‌اید.


بازی ویدیویی

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

بازی‌های ویدیویی هم سال‌هاست که به یکی از وسایل وقت‌گذرانی در مهمانی‌ها تبدیل شده‌اند؛ البته منظورمان بازی‌هایی است که برای چند نفره بازی کردن و برای مهمانی‌ها ساخته شده‌اند. اگر می‌گوییم بازی ویدیویی، منظورمان این نیست که وسط دورهمی یک نفره پای آنچارتد بنشینید و ناتوانی خود در بازی کردن را به بقیه نشان دهید. بلکه منظورمان بازی‌هایی است که یا از پایه چند نفره هستند، یا می‌توان آن‌ها را به صورت نوبتی بازی کرد.

احتمالا وقتی می‌گوییم بازی ویدیویی چند نفره، به فیفا و مورتال کامبت و تکن فکر می‌کنید. این گزینه‌ها به اندازه‌ی کافی جذاب و سرگرم کننده هستند و بهتر است همان ابتدای کار سراغ آن‌ها بروید، چون اکثر افراد می‌دانند چگونه فیفا یا مورتال کامبت بازی کنند. پیشنهاد می‌کنیم به جای دو دسته، چهار دسته داشته باشید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید و بیشتر افراد را درگیر کنید. البته اگر دو دسته دارید، نگران نباشید و نوبت به نوبت، دسته را جا به جا کنید.


بطری بازی

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

قبل از این که فکرتان منحرف شود، این را اضافه می‌کنیم که خوشبختانه نسخه‌های بومی‌سازی شده و‌تر و تمیز بطری بازی هم وجود دارند و منظور ما هم این نسخه‌هاست! نمونه‌اش همین مدلی است که در بالا می‌بینید. مجموعه‌ای از کار‌های سالم و فرهنگی در این مثلا بطری قرار داده شده‌اند تا چشم بسته یکی را انتخاب کنید.

این که بطری بازی شما چقدر جذاب باشد، به قوه‌ی تخیل و سطح آگاهی شما از دوستان‌تان بازمی‌گردد. در نتیجه قبل از این که تصمیم بگیرید و ایده‌ی بطری بازی را با خانواده مطرح کنید، مطمئن شوید که جمع صحیحی را انتخاب کرده‌اید.

نهایتا هم اگر پیشنهاد‌های تمیز ما برای بطری بازی به مذاق‌تان خوش نمی‌آید، خودتان همانطور که بلد هستید خانواده را دور یک بطری بنشانید؛ ما از این نوعش را بلد نیستیم!


پانتومیم

بازی و سرگرمی‌هایی برای شب یلدا

پانتومیم از ساده‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین بازی‌هایی است که می‌توانید در یک جمع خانوادگی ترتیب دهید. توانایی لغوی، توانایی جسمی و مشخصا تلاش دوستان شما برای حفظ ظاهر، با پانتومیم کاملا به چالش کشیده می‌شود. مثل همیشه، جمعیت خود را به دو دسته تقسیم کنید.

اتفاقات غیرمنتظره، پای ثابت پانتومیم بازی هستند. اگر می‌بینید که مدتی است مشغول پانتومیم بازی هستید و هنوز حرکات عجیب و غریبی از سمت اعضا ندیده‌اید، بازی را عوض کنید که پانتومیم مناسب جمع‌تان نیست! بازی در واقع از زمانی شروع می‌شود که برای توصیف لغات، یکی دو آسیب جسمی و آبرویی به خود وارد کرده باشید.

بد نیست این موضوع را هم در نظر بگیرید که پانتومیم بازی کردن معمولا با مجموعه‌ای از فریاد‌های عجیب و غریب همراه است، در نتیجه قبل از این که ایده‌ی پانتومیم بازی کردن را ارایه کنید، نیم نگاهی هم به مکانی که در آن قرار دارید و دور و اطراف خود بیندازید.

 

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سرگرمی

مارهای جذاب و خطرناک زیست بوم ایران

منتشر شده

در

توسط

کشنده‌ترین حیوان کوهستان نیازمند کمک است+ جزییات

گونه‌های بسیازی از جانوران در کشورمان، برای مردم عادی ناشناخته هستند. در ادامه مطلب شما را با 5 مار ویژه زیست بوم ایران آشنا مینمایم :

افعی لطیفی، کشنده و ارتفاع‌پسند

افعی کوهستانی لطیفی (Latifi’s Viper، Montivipera latifii) که از آن با عنوان افعی دماوندی هم نام برده می‌شود، از خزندگان بومی کشور ماست که اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) آن را یک گونه در معرض خطر انقراض معرفی کرده است.

سم این مار بسیار قوی است و کشندگی آن جزو بالاترین‌ها در ایران است. اما موجودی بسیار بی‌آزار است و در ارتفاعات خیلی بالا حدود ۳۲۰۰ متر از سطح دریا و نواحی سرد یافت می‌شود. یعنی می‌توان گفت که جزو معدود مار‌های ایران است که زیستگاهش تا این ارتفاع می‌رسد.


یله‌مار؛ ماری که جفتش انتقام می‌گیرد

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

همان‌طور که می‌دانید مار‌ها اغلب زندگی انفرادی دارند و تمایلی هم به زندگی گروهی ندارند. اما در میان مارها، یله مار (Easten Montpellier Snake، Malpolon insignitus) استثنا است. یله‌مار‌ها یک نر غالب دارند و این نر، ماده‌ای را در فصل تولیدمثل انتخاب می‌کند.

داستان‌هایی مانند این‌که جفت مار از شما انتقام می‌گیرد اشتباه است. اما این خصلت تنها در یله‌مار دیده می‌شود، زیرا نر غالب از ماده‌ای که انتخاب کرده، مراقبت می‌کند؛ ضمن این‌که نر غالب چند نر دیگر در اطراف خود دارد که آن نر‌ها فرمانبر از این نر غالب هستند. نر‌های فرمانبر آن‌هایی هستند که زورشان به نر غالب نمی‌رسد، ولی در گروه نر غالب هستند و در نزدیکی نر غالب زندگی می‌کنند. در نتیجه اگر نر غالب بخواهد با نر دیگری درگیر شود، نر‌های فرمانبر به نر غالب کمک می‌کنند. این مساله حتی در مورد درگیری با انسان‌ها هم صدق می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این مار که با بقیه مار‌ها بسیار تفاوت دارد، این است که نه‌تنها ماده خودش بلکه حتی نر‌های فرمانبر خودش را هم علامت‌گذاری می‌کند. این کار از طریق ترشح یک نوع فرومون از غدد بینی انجام می‌شود تا گروهش با بقیه یله‌مار‌ها قاطی نشوند!


مار‌های کوتوله، با گونه‌های متنوع

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

مار‌های کوتوله همان‌طور که از نامشان برمی‌آید، غالبا جثه کوچکی دارند. از ویژگی‌های جالب در میان مار‌های کوتوله‌جنس Eirenis این است که این مار‌ها اندازه‌شان غالبا نیم‌متر یا حتی کمتر است. تحقیقات نشان می‌دهد این مار‌ها از مار‌های درشت‌جثه‌جنس Dolichophis که به آن‌ها مار شلاقی هم گفته می‌شود، تکامل یافته‌اند؛ یعنی مار‌هایی که اندازه‌شان غالبا بالای یک متر تا یک و نیم متر است، در طول تکامل کوچک شده و مار‌های کوتوله از آن‌ها مشتق شده‌اند.

دلیل این مسأله هنوز به‌درستی مشخص نیست، اما فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید بسته شدن دریای تتیس در اوایل دوره زمین‌شناسی میوسن احتمالا زیستگاه‌های جدیدی را برای خزندگان به وجود آورد و در رقابت برای اشغال‌کردن هرچه بیشتر زیستگاه‌های جدید بود که مار‌های کوتوله تکامل یافتند.


افعی دم‌عنکبوتی، شکارچی حیله‌گر

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

افعی دم‌عنکبوتی (Spider-tailed Honed Viper، Pseudocerastes urarachnoides) از منحصربه‌فردترین گونه‌های خزنده بومی کشور ما ایران است که به دلیل مطالعات بسیار اندکی که روی آن انجام شده، هنوز با عدم قطعیت‌های زیادی مواجه است.

در مورد ویژگی‌های زیستی این مار خیلی کم مطالعه شده، اما احتمالا تخم‌گذار است. با وجود این‌که پراکنش آن در جهان تنها در ایران است، اما هنوز تولیدمثل آن در ایران مطالعه نشده است؛ بنابراین آنچه در این‌جا به آن اشاره می‌کنیم، صرفا براساس دانسته‌های ما تاکنون است. حال آن‌که شاید بعد‌ها ویژگی‌های خیلی جذاب‌تری هم از این مار برای جهانیان معرفی و شناخته شود. یکی از ویژگی‌های جالب این مار نحوه شکار پرندگان است.

البته این گونه از جوندگان کوچک و احتمالا مارمولک‌ها هم تغذیه می‌کند. این افعی ابتدا بی‌حرکت در محلی می‌ماند و با حرکت آرام دم عنکبوت‌مانند خود، منتظر طعمه می‌ماند. برجستگی تخم‌مرغی شکل انتهای دم و فلس‌های کشیده روی دم این گونه در حال حرکت، ظاهری شبیه عنکبوت دارد. وقتی پرنده‌ای برای شکار این عنکبوت دروغین به دم افعی نزدیک می‌شود، بلافاصله نیش زده می‌شود.


افعی شاخ‌دار ؛ با توانایی استتار بالا

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

افعی شاخ‌دار (Gasperettii’s Honed Viper، Cerastes gasperettii) یک گونه منحصربه‌فرد دیگر است که در بخش خیلی محدودی از کشورمان زیست می‌کند. این افعی در مناطق بسیار گرمسیر کشور ما مانند اهواز در تپه‌های رملی و خاکی زیست می‌کند و پراکنش محدودی در کشورمان دارد.

این افعی از گونه‌هایی است که توانایی استتار بالایی دارد. رنگ شنی کاملا نخودی آن به استتارش کمک می‌کند. از سوی دیگر فرم پولک‌ها هم در پنهان شدن موثر است. پولک‌ها برجسته‌اند و دو نوار از کنار بینی شروع و در امتداد صورت روی گونه امتداد دارد و از بالا مثل دو خط روی سر جلوه می‌کند. لکه‌های روی بدنش زیگزاگ کامل نیست، اما لکه‌لکه است. در حالت استتار مردمک چشم مار و بخشی از شاخ از ماسه بیرون است که جلوه‌ای متفاوت دارد. این مار شبگرد است و به خاطر گرمای هوا در روز دیده نمی‌شود.

ادامه مطلب

خواندنی ها

اینفلوئنسرها از مهسا ایرانیان تا جواد خواجوی

منتشر شده

در

توسط

ذائقه مردم را کور نکنید

در دنیای امروزی، کلمه اینفلوئنسر بیشتربرای توصیف کسانی به‌کار می‌رود که در کانال‌های دیجیتالی خود تعداد دنبال‌کننده‌های بالایی دارند. درآمد اینفلوئنسرهای فضای مجازی گاهی از دستمزد بازیگران سینمای ایران نیز بیشتر است.

خیلی از سریال‌هایی که ساخته می‌شود، چه برای پخش در رسانه ملی و چه شبکه نمایش خانگی یا حتی فیلم‌های سینمایی، از اینفلوئنسرها دعوت به همکاری کرده‌اند.

وجود برنامه‌ای مانند «خنداننده‌شو» خیلی به جوانان و افرادی که توانایی استندآپ کمدی داشته‌اند کمک کرده اما شاید قرار نیست هرفردی که در چند برنامه مقابل دوربین برنامه پرمخاطب «خندوانه» قرار گرفت از آن به بعد جزو هنرمندان محسوب شود.

در ادامه نگاهی انداخته‌ایم به افرادی که شهرت در فضای مجازی مثل یک سکوی پرتاب، باعث شده به سینما،تلویزیون و تئاتر راه پیدا کنند و راه سختی را که عده‌ای در پیش دارند با مشهور شدن در فضای مجازی، خیلی آسان‌تر طی کنند.

مهسا ایرانیان

ذائقه مردم را کور نکنید

مهسا ایرانیان با استنداپ کمدی «خندوانه» دیده شد و بعد از آن اجرای «ویتامین خ» در شبکه نسیم را برعهده داشت و به تازگی هم به‌عنوان راوی مسابقه «خانواده باحال» هم فعالیت می‌کند. او در کار دوبله و صداگذاری روی انیمیشن نیز تبحر دارد. بیشتر شهرت او به واسطه استندآپ در اینستاگرام و فضای مجازی است.


علی صبوری

ذائقه مردم را کور نکنید

علی صبوری با حضور و برنده شدن در برنامه «خندوانه» به شهرت رسید و طرفداران خاص خود را پیدا کرد. گفتنی است؛ صفحه او جزو پر طرفدارترین صفحات در اینستاگرام است. صبوری این شب‌ها در سریال «آخر خط» به کارگردانی علی مسعودی که از شبکه سه سیما در حال پخش است نقش‌آفرینی می‌کند. البته علی صبوری با تعهد حقوقی به مدت ۱۰ سال به تلویزیون متعهد شده که خارج از عرف و شؤونات کشور در فضای مجازی تولید محتوا نکند.


جواد خواجوی

ذائقه مردم را کور نکنید

جواد خواجوی، دوبلوری مشهدی زبان است که دابسمش‌هایش در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود. فعالیت جدی خواجوی با صداگذاری کلیپ‌ها و انتشار آن در صفحه شخصی‌اش، از آبان‌۹۶ آغاز شد و کم‌کم صفحه شخصی او هزاران طرفدار پیدا کرد. از آنجا که او در صداگذاری توانست موفق شود لذا از طرف خندوانه برای همکاری دعوت شد. او به واسطه شهرتش در اینستاگرام در دو سریال «محرمانه» و «سرباز» و تئاتر «عشق من حامد بهداد» نقش‌آفرینی کرده است و در حال حاضر در اتاق فکر برنامه اینترنتی «امشو» به کارگردانی مجید صالحی حضور دارد.


مجتبی شفیعی

ذائقه مردم را کور نکنید

مجتبی شفیعی هم جزو اینفلوئنسر‌های اینستاگرام است که فعالیت خود را از رادیو با ساخت آیتم‌های طنز برنامه «اینجا ایران است» آغاز کرد. اولین تجربه تصویری او ایپزود امانت‌دار سریال «قصه‌های تبیان» بود.او به مدت سه سال در رادیو اینترنتی «سرنا» بسیار مورد استقبال قرار گرفت تا اینکه سال ‌۹۷ با انتشار ویدیوهای اخبار زود نیوز به شدت سر زبان‌ها افتاد.


سهیل مستجابیان

ذائقه مردم را کور نکنید

سهیل مستجابیان از طریق برنامه دابسمش و لب‌خوانی کرد و در فضای مجازی به شهرت رسید. وی پس از این شهرت در نمایش «اتو پیای مشکوک»، «بگرد تا بگردم» و فیلم «بی‌حسی موضعی» به کارگردانی حسین مهکام نقش‌آفرینی کرده است. مستجابیان البته در واکنش به این فضایی که ساخته شده گفته بود که نزدیک به بیست سال سابقه کار تئاتر دارد.

ادامه مطلب

سرگرمی

مدارس ابتدایی تایلند در دوران کرونا

منتشر شده

در

توسط

 دانش آموزان یک مهدکودک در تایلند در محل‌های بازی کوچک و محصور شده با حفاظ، به صورت جداگانه و تنهایی به بازی مشغول‌اند.این تصاویر سطح اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی را که توسط مدرسه وات کلونگ تویی در بانکوک صورت گرفته نشان می‌دهد. این مدرسه در ماه ژوئیه از بازگشت ۲۵۰ دانش آموز خود به کلاس‌ها استقبال کرد.

این مهدکودک بعد از این که مقامات تایلند برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، دستور قرنطینه سراسری در کشور را صادر کردند، از اواسط ماه مارس بسته شد.

این مدرسه علاوه بر ایجاد مناطق بازی محصور، حفاظ‌های پلاستیکی را در اطراف میز دانش‌آموزان نصب کرده است و چارچوب‌هایی با حفظ فاصله اجتماعی بر کف زمین کشیده تا دانش‌آموزان درون آن‌ها بایستند.

در حال حاضر محل ورودی این مهدکودک به دستگاه سنجش دمای بدن مجهز است و خارج از هر کلاس هم دستگاه مجهز به مایع دستشویی قرار گرفته است.

برخی مدارس دیگر هم در تایلند برای کاهش خطر ابتلای دانش‌آموزان و کارمندان به ویروس کرونا تمهیدات سخت گیرانه‌تری اعمال کرده‌اند. چوچارت تینگتام مدیر مدرسه سم کوک که حدود ۳۰ مایلی (حدود ۴۸ کیلومتری) شمال پایتخت تایلند واقع شده می‌گوید: زمانی که دانش آموزان به مدرسه می‌رسند، معلمان به آن‌ها ماسک صورت می‌دهند چرا که پوشیدن ماسک اجباری است.وی افزود که دانش‌آموزان برای انجام برخی فعالیت‌ها از شیلد (محافظ) صورت هم استفاده می‌کنند.

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

ادامه مطلب

پنجدری