باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

سینما و تئاتر

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰ بخش دوم

منتشر شده

در

Best Movies Of 2020: Top 50 For Every Taste - MobyGeek.com

هرگز به‌ندرت گاهی همیشه/ Never Rarely Sometimes Always

سیدنی فلانیگان نقش یک دانش‌آموز دبیرستانی ۱۷ ساله را بازی می‌کند که بدون رضایت والدینش نمی‌تواند در ایالت پنسیلوانیا سقط جنین کند، پس برای این‌کار به نیویورک می‌رود. الیزا هیتمن، نویسنده و کارگردان، در این فیلم بر موانع قانونی و اداری سقط جنین و پیوند ناگسستنی زندگی خصوصی و سیاست‌های عمومی تأکید می‌کند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

جو مورگنسترن درباره فیلم گفته است: «این فیلم فکرشده، صریح و لطیف فراتر از حمله به مجموعه‌ای از اعتقادات است. این سفر ادیسه‌وار کودکی گمشده در سرزمینی ناشناخته است. منتقد «رولینگ استون» هم فیلم را درامی ویرانگر توصیف کرده که مملو از احساسات فراموش‌نشدنی است.

سوت‌زن‌ها | The Whistlers

کورنلیو پورومبوی، کارگردان رومانیایی، که درگیر مفاهیم سیاسی زبان است، تریلری کلاسیک درباره پلیس کثیف را به یک موزاییک معرفت‌شناختی تبدیل می‌کند. در مرکز این فیلم زبان مخصوص جزایر قناری هست که از سوت به جای گفتار استفاده می‌کنند، تا دولت نتواند آن‌ها را استراق سمع و نظارت و ردیابی کند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

منتقد واشنگتن‌پست درباره فیلم گفته است: «سوت‌زن‌ها برای یک طرفدار متوسط فیلم اکشن بیش از اندازه خشن و جذاب است. اما اگر کمی بیشتر عمیق شوید، معنایی درست را در زیرسطح آن پیدا خواهید کرد.


بله، خدا، بله | Yes, God, Yes

کارل مین، برای اولین فیلمش، روایت داستان یک نوجوان را انتخاب کرده است؛ نوجوانی که در مدرسه‌ای کاتولیک درس می‌خواند و در برابر موعظه‌ها و تعالیم آن مقاومت می‌کند. شورش آرام، اما مهم و سرنوشت‌ساز او با تغییراتی جسمی و روحی همراه می‌شود و تمام این‌ها یک کمدی تلخ و گزنده می‌سازد.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

داستانی بدیع، جذاب و صادقانه درباره دوران نوجوانی و دغدغه‌های دینی. منتقد «نیویورکر» درباره فیلم گفته است: «مین با استفاده از بافت دقیق بصری و صوتی و همچنین تخیلی آزاد، فیلم را به یک کمدی‌درام زنده و متنوع تبدیل کرده‌است؛ تصویری پیچیده از تجربه‌ای درونی.»


دیک جانسون مرده است / Dick Johnson Is Dead

وقتی کریستن جانسون مستندساز، فهمید پدر پیرش که روان‌پزشک هم هست، به زوال عقل متبلا شده او را دعوت کرد که با او زندگی کند. او از ماجراجویی مشترکشان فیلم‌برداری کرد و نتیجه‌اش فیلمی شد با سکانس‌های ساختگی درباره مرگ پدرش و البته زندگی بعد از مرگ پدرش. فیلم پر از لحظات همزمان تراژیک و خنده‌دار است.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

کریستن در این فیلم از روش‌های ابداعی و خارق‌العاده‌ای استفاده کرده تا کاری کند که پدر روانپزشکش بمیرد؛ اما امیدوار است که سینما به او کمک کند زمان را تغییر دهد، به درد‌ها بخندد و پدرش برای همیشه زنده بماند. جاستین چنگ، منتقد لس آنجلس تایمز، درباره فیلم توصیف جالبی آورده است: «این فیلم یک اثر خنده‌دار درباره مرگ است؛ همین باعث می‌شود که یک فیلم آزاردهنده درباره زندگی باشد.»


ساندویچ ژامبون |Ham on Rye

اولین فیلم تایلر تاورمینا نمایشی کاملاً ظریف، فوق‌العاده جسورانه و عکاسانه از دوران گذاری است که نوجوانان در پایان دبیرستان تجربه می‌کنند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

جان دفور از «هالیوود ریپورتر» فیلم را نگاهی گیج‌کننده، اما هنرمندانه به بیگانگی نوجوانان توصیف کرده است.


روی صخره‌ها | On the Rocks

کمدی‌درام سوفیا کاپولا درباره یک هنرمند است که به شوهرش مشکوک می‌شود و بعد برای سر درآوردن از زندگی او از پدر خوش‌مشرب و شاد و شنگولش کمک می‌گیرد. ما همراه شخصیت دوست‌داشتنی فلیکس (نقشش را بیل مری بازی می‌کند)، به یک ماجراجویی شبانه می‌رویم که پر از خوشگذرانی و شکستن قوانین مختلف است.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

منتقدی فیلم را نامه‌ای عاشقانه به منهتن، به موسیقی، به پدران و دختران، و به خود عشق دانسته است. منتقد «آسوشیتد پرس» هم درباره فیلم گفته است: «احتمالا فیلم روی صخره‌ها ساده‌ترین و متعارف‌ترین کار کاپولا باشد، اما این اصلا دلیل بر این نیست که از لحاظ عمق یا سرگرم‌کنندگی در سطح پایینی قرار داشته باشد.»


۵ هم‌خون | Da ۵ Bloods

اسپایک لی با دراماتیزه‌کردن پیوند ناگسستنی نبرد برای عدالت و نبرد برای حقیقت تاریخی، فیلمی درباره کهنه‌سربازان سیاه‌پوست جنگ ویتنام ساخته که با انگیزه‌هایی مانند گذشته به ویتنام برمی‌گردند؛ انگیزه‌شان چیست؟

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

گنجی که در آنجا دفن کرده‌اند. منتقد نیویروکر درباره فیلم گفته است: «مدت‌زمان ۵ هم‌خون دو ساعت و نیم است، ولی حتی یک ثانیه هم اضافه ندارد. برعکس انگار انرژی فکری و تصویری و همچنین دیوانگی‌اش فشرده شده است.»


زمان | Time

سیبیل فاکس ریچاردسون که شوهرش به جرم سرقت بانک در زندان است از زندگی خودش و فرزندانش و همچنین تلاش‌هایش برای لغو حکم طولانی و ناعادلانه شوهرش فیلم گرفته است. گرت بردلی، مستندساز، از آرشیو فیلم‌های ضبط‌شده فاکس ریچاردسون استفاده کرده و از جریان تلاش‌های مداوم او برای آزادی شوهرش هم تصویربرداری کرده است.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

نتیجه، مجموعه‌ای از تصاویر زندگی شخصی و میراث قوانین اصلاح‌نشده جیم کرو را نشان می‌دهد. براساس قانون جیم کرو (Jim Crow Laws) با عنوان قانون «جدا، اما برابر» که بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۸۷۶ در ایالت‌های مرزی و جنوبی آمریکا به اجرا درآمد، همه اماکن عمومی (مدارس دولتی، اتوبوس، قطار و حتی پارک‌ها) برای سیاهپوستان و سفیدپوستان جدا شد.


دادگاه شیکاگو هفت / The Trial of the Chicago ۷

دومین فیلم فیلمنامه‌نویس مشهور، آرون سورکین، باز هم یک درام خوش‌ریتم از یک واقعه تاریخی است؛ او این‌بار به گونه‌ای که اولین‌بار به آن شناخته شد برگشته است؛ درام دادگاهی. در سال ۱۹۶۸ ریچارد شولتز، دستیار دادستان کل (با بازی جوزف گوردون لویت)، علیه هفت نفر به اتهام شورش و دعوت به آشوب در دادگاه شیکاگو کیفر خواست صادر می‌کند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

در طرف دیگر ویلیام کانستلر (با بازی مارک رایلنس) و لئونارد واینگلاس (با بازی بن شنکمن) وکالت متهمین را بر عهده می‌گیرند. دادگاه به ریاست جولیس هافمن (فرانک لانگلا) تشکیل می‌شود. این دادگاه یکی از معروف‌ترین و بدنام‌ترین دادگاه‌های تاریخ است. اوون گلیبرمن، منتقد «ورایتی» درباره فیلم گفته است: «این فیلم آنقدر قدرتمند، معتبر و تکان‌دهنده است که این حس را در مخاطب به وجود می‌آورد که انگار این داستان در همین دوران کنونی رخ می‌دهد.»

کجیلیونر | Kajillionaire

درام پرشور و درعین‌حال دلهره‌آور میراندا جولای، درباره یک خانواده مردسالار کلاهبردار و یک زن جوان با روحیه و مقاوم و آزاده است. ریچارد بردی، منتقد نیویروکر درباره فیلم گفته: «تخیل زیبا و ظریف جولای اصلا از کنجکاوی دوست‌داشتنی و اضطرار احساسی او جدا نمی‌شود.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

او می‌تواند غم و اندوهی را که در یک دنیای پر از درد وجود دارد، تبدیل به یک نوع موسیقی سینمایی کند؛ چیزی که درون خود را با جزئیات ظریفی آشکار می‌کند و نه‌تن‌ها دست تسلی به سمت شما دراز می‌کند، بلکه کورسوی امیدی هم به وجود می‌آورد.» پیتر برادشاو، منتقد گاردین فیلم را سوررئالیسمی با لبه‌های تیز و کنایه‌آمیز توصیف کرده است.

دختر ساده | An Easy Girl

در درام شخصی ربکا زلوتوفسکی، دختری شانزده‌ساله که در کن فرانسه زندگی می‌کند و امیدی به آینده‌اش ندارد، دخترعموی ۲۲ ساله‌اش را به طور غیرمنتظره‌ای ملاقات می‌کند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

دخترعمویش زندگی سریع و شادابی دارد و او ناگهان به زندگی او پرتاب می‌شود. تغییری که در دختر ۱۶ ساله بعد از این دیدار روی می‌دهد متحیرکننده است. منتقد ورایتی فیلم را هوشمندانه و متفکرانه خوانده است.

قرمز، سفید و آبی/ Red, White and Blue

سومین قسمت از مجموعه‌فیلم‌های «تبر کوچک» استیو مککوئین براساس زندگی واقعی لِروی لوگان ساخته شده است. لوگان دانشمند جوان سیاه‌پوستی که در سال ۱۹۸۳ به نیروی پلیس لندن پیوست تا بخش پلیس را اصلاح کند. پلیس‌ها پدر او را با وحشی‌گری و خشونت به نادرست دستگیر کرده بودند. مک کوئین داستانش را با تجزیه و تحلیل و تأمل بر این واقعه روایت می‌کند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

نقش‌آفرینی عالی جان بویگا، در تمام لحظات فیلم به طرز دردناکی انسانی است و شما را مجبور می‌کند به این پرسش فکر کنید: آیا اصرار ناامیدانه او برای اصلاحات کاری بیهوده بوده است؟» آلونسو دورالده، منتقد، درباره فیلم گفته است: «شاید این قسمت از تبر کوچک به اندازه «عشاق راک» احساسی و به اندازه «مانگرو» هیجان‌انگیز نباشد، اما «قرمز، سفید و آبی» داستانی جذاب از پلیسی متفاوت است.


مارتین ایدن | Martin Eden

پیترو مارچلو ایتالیایی این فیلم را با اقتباسی آزادی از رمان جک لندن ساخته است. مارتین ایدن، دریانورد جوانی است که از طبقه متوسط جامعه محسوب می‌شود. او که با دختری از طبقه مرفه آشنا شده می‌خواهد شرایط مالی و زندگی خودش را ارتقا دهد و و با خودآموزی، جایگاهی در میان نخبگان ادبی جامعه‌اش پیدا کند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

آنتونی لین، منتقد نیویورکر، درباره فیلم گفته است: «فیلم هم رمانتیک است و هم به شکل وحشیانه‌ای ضدرمانتیک؛ و این نشان می‌دهد که شکاف بین فقیر و غنی برطرف‌نشدنی است. کیتی والش فیلم را دارای سنگینی و فخامتی سینمایی و فلسفی دانسته است.

من به پایان دادن اوضاع فکر می‌کنم / I’m Thinking of Ending Things

فیلم جدید چارلی کافمن، ۵ سال بعد از انیمیشن قدرنادیده‌اش «آنومالیسا»، نمایشی است از قدرت ذهن پریشان و بازیگوش این کارگردان آمریکایی که با تغییراتی از روی رمان ایان رید ساخته است. زنی جوان (با بازی جسی باکلی) به مزرعه خانوادگی نامزد جدیدش (با بازی جسی پلمونس) می‌رود تا در کنار خانواده او باشد.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

اما کم‌کم ماهیت همه‌چیز (نامزدش، خانواده‌اش، خودش و حتی دنیا) برایش تغییر می‌کند. تیم کاگشل، منتقد فیلم‌ویک، این فیلم را یکی از دلهره‌آورترین آثار سینمایی‌ای که تا به حال دیده توصیف کرده است.

زن گریان| LA LLORONA

فیلم دوم جایرو بوستامانته یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های ترسناک امسال است با داستانی درباره انتقام و نسل‌کشی. در گواتمالا، آلما و فرزندانش در یک حمله نظامی کشته می‌شوند. سی سال بعد، ژنرالی که دستور این نسل‌کشی را صادر کرده بود بی‌گناه شناخته می‌شود و آلما برای عذاب ژنرال به دنیای زندگان برمی‌گردد.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

مونیکا کاستیلو، منتقد سایت «راجر ایبرت» فیلم را نه تنها یک داستان ترسناک، بلکه بازتاب دردناک بی‌عدالتی معرفی کرده است. منتقدی دیگر درباره فیلم گفته است: «آفیلم بوستامانته سفری است به داخل حفره‌های تاریک انسان تا یک کانون توجه روشن و درخشان را روی بدی‌های ناپسند بتاباند؛ بدی‌هایی که هرگز نباید فراموش شوند.»


دستیار | The Assistant

درام روان‌شناختی و دلهره‌آور کیتی گرین درباره تجاوز‌هایی است که در محل کار صورت می‌گیرد. این فیلم داستان زنی جوان را روایت می‌کند که در یک شرکت فیلم‌سازی در نیویورک مشغول به کار است و سعی دارد با سخت‌کوشی و تلاش راهش را برای رسیدن به آرزویش که تهیه‌کنندگی سینماست، هموار سازد.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

اما در همین حال او تصمیم می‌گیرد که روابط ناسالم و سوءاستفاده‌های علنی رئیسش را گزارش دهد. پیتر برادشاو، منتقد گاردین، فیلم را مطالعه‌ای واقع‌بینانه از روزبه‌روز و لحظه‌به‌لحظه سوءاستفاده‌های جنسی محل کار دانسته است.


کالکتیو | Colectiv

در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵، کلوپ شبانه‌ای در بخارست با نام Colectiv دچار یک آتش‌سوزی مهلک شد. در این حادثه ۲۷ نفر کشته شدند و بعد مردم اعتراضاتی خشونت‌آمیز برای این واقعه انجام دادند. برای کسانی که به خیابان‌ها ریختند، این فاجعه آخرین دلیل بی‌کفایتی و فساد رهبری سوسیال دموکراتیک رومانی بود. در طول چهار ماه پس از آتش‌سوزی، ۳۷ بیمار دیگر با سوختگی در بیمارستان جان خود را از دست دادند، بسیاری از مرگ‌ها به دلیل عفونت‌های باکتریایی بود که باید با ضدعفونی‌کننده‌ها کنترل می‌شدند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۰؛

مستند پرتنش، ناامیدانه و عمیقا انسانی الکساندر نانائو درباره کلاهبرداری و فساد در مراقبت‌های پزشکی این بیماران است. منتقد «رولینگ استون» درباره این مستند گفته است: «فیلم در لجنزار قدرت، فساد و دروغ عمیق می‌شود و شما مدام منتظر می‌مانید تا کسی بگوید: “فراموشش کن جیک! اینجا بخارست است. ” منتقد سایت «راجر ایبرت» گفته است: «فیلمی عالی درباره اینکه چطور مطبوعات آزاد و مستقل می‌توانند حسابرسی کنند و ریا و تجاوز را آشکار سازند.»

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سینما و تئاتر

نامزدهای اسکار 2021 در رشته بهترین فیلم

منتشر شده

در

توسط

در این فهرست که سه بخش دارد.مدعیان این رشته معرفی شدند.فصل  اهدای جوایز منتقدان آغاز شده است. امسال 25 فیلم را می‌توان با رده بندی پیش بینی کرد که احتمال دارد در فهرست نامزدها باشند.سال گذشته تعداد مدعیان و پیش بینی ها پنجاه عنوان فیلم بود.

نت‌فلیکس با سه فیلم «منک» ، «دادگاه شیکاگو7» و «بلک باتم ما رینی» مدعی است. کمپانی فاکس سرچ لایت با «سرزمین آواره‌ها» ساخته کلوئی ژائو یک رقیب مدعی جدی دارد.اما شاید جا برای فیلم‌های دیگری مانند «میناری»(A24) یا «پدر» (سونی پیکچرز کلاسیکس) وجود داشته باشد.

پیش‌بینی نامزدها به شرح زیر است:

1- سرزمین آواره‌ها(Nomadland)

2-دادگاه شیکاگو 7(“The Trial of the Chicago 7)

3-میناری(Minari)

4-منک(Mank)

5-یک شب در میامی(One Night in Miami)

6-پدر(The Father)؛ محصول سونی پیکچرز کلاسیکز

7-ما رینی بلک باتم(Ma Rainey’s Black Bottom)،

8-یهودا و مسیحای سیاه (Judas and the Black Messiah)، محصول برادران وارنر

9-اخبار دنیا (News of the World)، محصول یونیورسال پیکچرز

10-زن جوان آینده‌دار(“Promising Young Woman)

*رقبای بعدی

11-آوای متال(Sound of Metal)؛ آمازون استودیوز

12-5 هم‌خون(5 Da bloods)نت فلیکس

13-جشن پایان تحصیلی (The prom) نت فلیکس

14-موریتانی (“The Mauritanian”)، محصول اس تی ایکس فیلمز

15-روی صخره‌ها ( on The Rocks)، محصول مشترک اپل پلاس و A24

16-آسمان نیمه‌شب (“The Midnight Sky)، محصول نت فلیکس

17- سول/روح (Soul)، پیکسار

18-اولین گاو (First Cow)؛محصولA24

19-آمونیت (Ammonite)، محصول  نئون

20-پالم اسپرینگز(“Palm Springs)، محصول مشترک نئون وهولو

• رقبای  جوایز در ردیف بالا

21-آمریکا مقابل بیلی هالیدی(The United States vs. Billie Holiday)، محصول هولو

22-تنت(Tenet)، محصول برادران وارنر

23-تکه‌های از یک زن (“Pieces of a Woman”)، محصول نت‌فلیکس

24-شری (Cherry)، محصول اپل تی وی پلاس

25-سوپرنوا (Supernova)؛ محصول بلیکر استریت

ادامه مطلب

سینما و تئاتر

با فیلم ترسناک های سال 2021 آشنا شوید

منتشر شده

در

توسط

در ماه‌های آخر‌۲۰۲۰ و در سال‌۲۰۲۱ هم سینماگران برای طرفداران فیلم‌های ترسناک، تعداد زیادی فیلم‌های هول‌انگیز و ترسناک تدارک دیده‌اند که درصورت کاهش شیوع کرونا در تاریخ‌های تعیین‌شده اکران می‌شوند. از جمله این فیلم‌ها می‌توان به «یک مکان آرام‌۲» و «کندی‌من» اشاره کرد. در این مطلب به تعدادی از فیلم‌های ترسناکی که قرار است در سال‌۲۰۲۱ انتشار یابند، اشاره می‌کنیم.

جنگ داخلی 

«جنگ داخلی» فیلمی ترسناک با درونمایه‌های نژادی است که به جای سینما از ۱۸ سپتامبر‌۲۰۲۰ در شبکه «وی‌او‌دی» (VOD) انتشار یافت. جرارد بوش و کریستوفر رنز این فیلم را کارگردانی کرده‌اند.

جانل مونائه در این فیلم در نقش زنی نویسنده ایفای نقش می‌کند که در قرن نوزدهم به‌عنوان برده، روی یک مزرعه در جنوب آمریکا کار می‌کند. این فیلم تا‌کنون با واکنش‌های متفاوتی از سوی منتقدان مواجه شده است.


«مرد خالی» ۴ دسامبر ۲۰۲۰

ما هنوز نمی‌دانیم چه فیلمی در سال ۲۰۲۰ ملقب به ترسناک‌ترین فیلم خواهد شد. «مرد خالی» یکی از فیلم‌های مطرح امسال است که انتظار می‌رود در ۴ دسامبر سال‌جاری در سینما‌ها اکران شود. مرد خالی، یک فیلم ماورا‌ءالطبیعی ترسناک است که توسط دیوید پریور با اقتباس از کتاب «مرد خالی» نوشته کالن بان و وانسا آر دل‌ری ساخته شده است.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

در این فیلم داستان یک مأمور پلیس سابق روایت می‌شود که پیش‌تر شاهد قتل زن و فرزندش بوده و اکنون در پی یافتن دختری ناپدید‌شده است. او حین جست‌وجو برای یافتن این دختر، به گروهی مخفی بر‌می‌خورد که درصدد احضار موجودی ماورا الطبیعی هستند.


اتاق فرار ۲

این فیلم در دنباله داستان فیلم «اتاق فرار» (۲۰۱۹) ساخته شده که با بودجه ۹ میلیون دلاری، ۵۵ میلیون دلار فروش کرده بود. در فیلم اتاق فرار، از بازیگران جوان استفاده شده بود.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

موضوع آن نیز پیدا‌کردن راهکاری برای گریز از یک اتاق فرار لعنتی بود. تیلور راسل بازیگر فیلم «بریک اوت» و لوگان میلر در کنار ایزابل فورمن بازیگر فیلم «یتیم» و هالند رودن، در فیلم «اتاق فرار ۲» بازی می‌کنند. درباره موضوع داستان این فیلم هنوز چیزی فاش نشده است.


یک مکان آرام، قسمت ۲

این فیلم که دنباله فیلم «یک مکان آرام» است نیز یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های ترسناکی است که در سال‌۲۰۲۱ در سالن‌های سینما نمایش داده خواهد شد، نگارش فیلمنامه و کارگردانی یک مکان آرام، قسمت ۲ را نیز جان کراسینسکی به‌عهده دارد. بازیگران این فیلم نیز امیلی بلانت، میلیسنت سیموندز و نواه ژوپ هستند.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

موضوع این فیلم درباره خانواده «آبوت» است که در دنیایی مملو از هیولا‌های شکارچی و احساساتی زندگی می‌کنند. در این فیلم خانواده آبوت، بازماندگان دیگری از نوع انسان را نیز در این دنیای احاطه‌شده توسط هیولا‌ها پیدا می‌کنند. این فیلم در حالی روانه بازار می‌شود که فیلم اول «یک مکان آرام» در سال‌۲۰۱۸ با بودجه ۱۷ میلیون دلاری در نهایت به موفقیت بزرگی رسید و ۳۴۰ میلیون دلار فروش کرد.


‌شب گذشته در سوهو

«شب گذشته در سوهو» را ادگار رایت، کارگردان باسابقه در عرصه فیلم‌های ترسناک، کارگردانی کرده است. او با فیلم‌های «شان مردگان»، «بیبی راننده» و «سکات پلیگریم در برابر دنیا» در ژانر فیلم‌های ترسناک، جنایی و هیجان‌انگیز به شهرت رسیده است.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

شب گذشته در سوهو، اما نخستین فیلم تماما ترسناک ادگار رایت، این کارگردان بریتانیایی است. حوادث این فیلم در لندن دهه ۱۹۶۰ و لندن امروزی رخ می‌دهند. در این فیلم آنیا تیلور جوی، توماسین مک‌انزی بازیگر فیلم «خرگوش جوجو» و ترنس استمپ بازی می‌کنند.


مارپیچ  (از سری فیلم‌های اره)

«مارپیچ» فیلم ترسناک آمریکایی است که قرار است در ۲۱‌ماه مه‌۲۰۲۱ توسط کمپانی لاینزگیت در آمریکا روانه بازار شود. این فیلم از آخرین سری فیلم‌های ترسناک «اره» است. دارن لین بوسمن این فیلم را کارگردانی کرده و کریس راک و ساموئل ال‌جکسون (کارگردان مشهور سینمای آمریکا) نیز در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

داستان این فیلم درباره ۲ کارآگاه به نام‌های ازکل زک (با بازی کریس راک) و ویلیام شنک (مکس مینگلا که در سریال سرگذشت ندیمه نیز بازی کرده بود)، است که تحت نظارت یک پلیس کهنه‌کار (با بازی ساموئل ال‌جکسون) مسئول انجام تحقیقات روی قتل‌های خشن و بیرحمانه‌ای هستند که در گذشته در شهرشان رخ داده بود.


هالووین می‌کشد

فیلم «هالووین می‌کشد» از سری فیلم‌های ترسناک «هالووین» به کارگردانی دیوید گوردون‌گرین است. این فیلم به‌احتمال زیاد در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ اکران می‌شود. پیش‌تر این فیلم قرار بود در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ روی پرده سینما برود که تاریخ اکران آن به‌دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق افتاد.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

در این فیلم جیمی لی‌کورتیس در نقش لوری استرود، تنها بازمانده داستان فیلم هالووین (۱۹۷۸)، ایفای نقش می‌کند. او از افسردگی و اختلال روانی ناشی از حوادث داستان فیلم هالووین رنج می‌برد. فیلم «هالووین به پایان می‌رسد» نیز آخرین فیلم از سه‌گانه فیلم‌های اخیر هالووین است که قرار است در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۲ اکران شود.


‌کندی‌من

فیلم «کندی من» به کاگردانی نیا دا کاستا، از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین فیلم‌های ترسناک سال‌۲۰۲۰ است که قرار بود در تابستان سال‌جاری اکران شود، اما به‌دلیل اوج‌گیری شیوع کرونا، تاریخ اکران آن تا اکتبر ۲۰۲۱ به تعویق افتاد و اکنون نیز براساس تازه‌ترین اخبار قرار است در سال‌۲۰۲۱ اکران شود.

چه وحشت هایی انتظارمان را می کشد

داستان این فیلم درباره روحی شیطانی به نام کندی‌من است که توسط یک دانشجو به این دنیا احضار می‌شود. او یک روح قاتل است که بعد از یک‌سری اتفاقات، یکی از دست‌هایش قطع شده و به جای آن یک قلاب دارد.

در ماه‌های آخر‌۲۰۲۰ و در سال‌۲۰۲۱ هم سینماگران برای طرفداران فیلم‌های ترسناک، تعداد زیادی فیلم‌های هول‌انگیز و ترسناک تدارک دیده‌اند که درصورت کاهش شیوع کرونا در تاریخ‌های تعیین‌شده اکران می‌شوند.

ادامه مطلب

سینما و تئاتر

کلاسیک های تلخ سینمای ایتالیا

منتشر شده

در

توسط

آمبرتو دِ/Umberto D

«ویتوریو دسیکا» کارگردان فیلم «دزد دوچرخه» به عنوان یکی از بزرگان سینمای نئورئالیسم جهان است. «امبرتود» یکی از فیلم‌های کمتر دیده شده او، روایتی است از زندگی پیرمردی بازنشسته و مستاجر که پس از اینکه از عهده‌ی تامین اجاره اطاق بر نمی‌آید از خانه بیرون انداخته می‌شود.

ویژگی‌های زیادی وجود دارند که موجب شده فیلم، با گذشت چندین دهه همچنان درخشان بماند. توجه دقیق به جزییات، عدم قصه پردازی و دوری جستن از کشمکش‌های داستانی از جمله‌ی این موارد مهم اند.

روکو و برادارنش/ Rocco and His Brothers

فیلم «روکو و برادرانش» به کارگردانی فیلمساز شهیر ایتالیایی «ویسکونتی» است. چهار برادر روستایی که به تازگی پدر خود را از دست داده اند به همراه مادر خود برای پیدا کردن کار به شهر میلان می‌روند. جایی که برادر بزرگترشان هم اکنون در آنجا مشغول کار است و تصمیم دارد با دختر مورد نظر خود ازدواج کند.

سینمای ایتالیا

«روکو و برادرانش» در نگاه اول، خیلی راحت می‌تواند فیلمی نئورئالیستی به‌نظر برسد؛ آن هم در سال‌هایی که نئورئالیسم نفس‌های آخر را می‌کشید. اما «روکو و برادرانش»، بیشتر حاوی دغدغه‌های فلسفی «ویسکونتی» است و به‌جز موضوع و لوکیشن‌ها و بستر اجتماعی که نئورئالیسم را تداعی می‌کند، دیگر مؤلفه‌های این مکتب غایب‌اند.


جاده/La Strada

کمتر کسی پیدا می‌شود که سینمای ایتالیا را پیگیری کرده و آثار شاخص «فدریکو فلینی» کارگردان پرآوازه و توانمند و البته مؤلف ایتالیا را ندیده باشد. زامپانو که با نمایش سیار زورمندی‌هایش روزگار می‌گذراند، جلسومینا‌ی معصوم و ابله‌نما را می‌خرد تا در نمایش‌هایش دستیار او باشد..

سینمای ایتالیا

«فلینی» در ساخت این فیلم از تجربیات دوران کودکی‌اش بهره گرفته و بخش‌هایی از آن به زندگی فقیرانه‌اش شباهت دارد و شاید به همین دلیل بیش از حد نزدیک به واقعیت‌های تلخی است که در آثار مشابه در آن دوران، کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت.


شب /La Notte

«شب» فیلم میانی در سه‌گانه‌یی از «آنتونیونی» است که با «ماجرا» شروع و با «کسوف» تمام می‌شود. نویسنده جوانی به نام جووانی و همسرش لیدیا احساس می‌کنند که پایان دوره عشقی که برای یکدیگر داشته‌اند رسیده اسـت، امـا از ابراز این حقیقت اجتناب مـی کنند.

سینمای ایتالیا

درهم‌ریختگی پیوند‌های عاطفی و تنهایی‌های عمیق جهان سینمایی را شاید بتوان مشخص‌ترین ویژگی آثار «آنتونیونی» دانست؛ از این رو او را یکی از متفاوت‌ترین روایتگران تنهایی انسان‌ها به این سبک و سیاق است. «شب» در یازدهمین جشنواره فیلم برلین برنده جایزه خرس طلایی و نیز برنده جایزه دیوید دی دوناتلو برای بهترین کارگردان شد.


  استرامبولی/ Stromboli

«روبرتو روسلینی» از بزرگترین و برجسته‌ترین فیلمسازان سینمای ایتالیا به شمار می‌آید که به جهت تاثیرگذاری و ایجاد جریان نوین در سینمای ایتالیا لقب «پدرخوانده موج نوی سینما ایتالیا» به وی اعطا شد. «روسلینی» با «اینگرید برگمن» بازیگر مشهور هالیوود، فیلم «استرامبولی، سرزمین خدا» را ساخت.

سینمای ایتالیا

فیلم داستان کارین زنی فراری از لیتوانی است که همسر ماهی‌گیر ایتالیایی بی‌نوایی می‌شود تا از زندانی شدن در یک اردوگاه بگریزد، اما خود را در تله استرامبولی یک جزیره دورافتاده آتش‌فشانی می‌یابد.


زندگی زیباست / Life Is Beautiful

«زندگی زیباست» یکی از مهمترین آثار کمدی و ضد جنگ تاریخ سینما محسوب می‌شود که «روبرتو بنینی» در سال ۱۹۹۷ آن را روانه سینما کرد. داستان فیلم درباره مرد یهودی سرخوشی به نام گوئیدو  است که به شهر می‌آید تا زندگی جدیدی را تجربه کند. او در این شهر با زنی به نام دورا  آشنا می‌شود

سینمای ایتالیا

فیلم «زندگی زیباست» معمولاً به‌عنوان یک فیلم کمدی شناخته می‌شود، اما تنها بخشی از قسمت اول فیلم دارای تم کمدی ا‌ست و بعد از آن ماجرای فیلم به وضعیت یهودیان در جنگ جهانی و رفتار‌های خصمانه‌ی نازی‌ها با آن‌ها کشیده می‌شود.


 یک روز بخصوص /Una giornata particolare

«اتوره اسکولا» یکی از بهتری فیلم‌های سینمای ایتالیا یعنی «یک روز بخصوص» را جلوی دوربین برد و برای این فیلم موفق به دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان گلدن‌گلوب سال ۱۹۷۸ و جوایز متعددی در سایر جشنواره‌های سینمایی شد. فیلم روایتگر یک روز رابطه ظریف و پنهانی یک روزنامه‌نگار مخالف رژیم فاشیستی و زنی ساده و خانه‌دار است.

سینمای ایتالیا

این فیلم رژیم فاشیست ایتالیا در آن زمان را از نظرگاهی تازه مورد انتقاد قرار می‌دهد. این فیلم اثری عشقی با زمینه‌های سیاسی به شمار می‌رود.

ادامه مطلب

پنجدری