باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

جهانگردی

تور مجازی از پایتخت امپراتوری اینکا

منتشر شده

در

شهر کوزکو پایتخت امپراطوری اینکا

شهر کوزکو در پرو، به‌عنوان پایتخت امپراتوری اینکا شناخته می‌شود و آثار تاریخی کمتر شناخته‌شده‌ای را در دل خود جای داده است.

کشور پرو، مقاصد گردشگری شناخته‌شده‌ای از جمله «ماچو پیچو» (Machu Picchu) دارد که شهر باستانی و مرموز امپراتوری اینکاها محسوب می‌شود؛ اما به‌جز ماچو پیچو، جاذبه‌ تاریخی دیگری در پرو وجود دارد که به همان‌اندازه به اینکاهای باستان وابستگی دارد و البته، کمتر مورد اقبال گردشگران قرار گرفته است. «کوزکو» (Cusco) که بیشتر به‌عنوان توقفگاهی در مسیر ماچو پیچو شناخته می‌شود، شایسته توجه بیشتری است.

در حالی که قدمت ماچو پیچو به سال ۱۴۴۰ باز می‌گردد، دانشمندان تاریخچه سکونت انسان‌ها در کوزکو را بیش از ۳۰۰۰ سال پیش می‌دانند و تاریخ آغاز تمدن آن نیز به سال ۱۲۰۰ میلادی می‌ر‌سد. اولین امپراتور اینکاها که «مانکو کپاچ» نام داشت، این شهر را مقر حکومت خود قرار داد. با ما همراه شوید تا در سفری با تور مجازی، از شهر کوزکو در پرو دیدن کنیم.

نام امپراتوری اینکا در زبان «کچوا» به‌معنای قلمرویی است که چهار جهت را با هم متحد می‌کند. پایتخت این قلمروی باستانی نیز کوزکو نام داشت که معنای آن را «مرکز جهان» دانسته‌اند. پیش از بنیان‌گذاری امپراتوری، این ناحیه از آمریکای مرکزی به چهار قسمت تقسیم می‌شد که هرکدام به یک جاده واحد منتهی می‌شدند و در شمال‌غربی، شمال‌شرقی، جنوب‌غربی و جنوب‌شرقی قرار داشتند.

در دوران شکوفایی، کوزکو نمونه‌ عالی معماری در امپراتوری اینکاها محسوب می‌شد. این شکوه نه فقط به‌خاطر موقعیت استرتژیک شهر، بلکه به‌خاطر سنت‌های غیرمعمولی بود که در زمان حکومت «پاچاکوتی» روی کار آمدند. یکی از این سنت‌های جالب توجه، این بود که وقتی امپراتوری از دنیا می‌رفت، عنوان وی به پسرش می‌رسید؛ اما دارایی‌ها، املاک و اموال او را بستگانش به ارث می‌بردند. به این‌ ترتیب، امپراتور جدید باید اقامتگاه جدیدی بسازد و زمین‌های بیشتری را آباد کند و تحت اختیار درآورد.

شهر کوزکو پایتخت امپراطوری اینکا

اولین اسپانیا‌یی‌ها در تاریخ ۱۵ نوامبر سال ۱۵۳۳ میلادی قدم به کوزکو گذاشتند و از این طریق، بر بخش‌های عمده‌ای از امپراتوری اینکاها تسلط یافتند. چهار دهه بعد و پس از برچیده شدن کامل امپراتوری اینکا، بناهای تاریخی و فرهنگی آنان بازسازی شد؛ اما طبیعت، به شیوه خود از فاتحان انتقام گرفت! زلزله‌های مداوم سازه‌های اسپانیایی‌ها را تخریب می‌کرد و سکونتگاه‌های آنان را ویران می‌ساخت. این در حالی بود که به‌طریقی رازآلود، بناهای باستانی اینکاها، از هرگونه آسیب در امان می ماندند. در سال ۱۹۵۰ و پس از برخی فجایای طبیعی دیگر، حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی دوران استعمار نیز در توجه برخی از تاریخ‌دانان قرار گرفت و اکنون در کنار بناهای باستانی اینکاها، آثاری از هر دو فرهنگ در این منطقه به چشم می‌خورد.

زلزله‌های مداوم بناهای استعماری را تخریب می‌کرد اما به سازه‌های باستانی اینکا آسیبی نمی‌رساند

در مرکز شهر کوزکو، «Plaza de Armas» قرار دارد که میدانی تاریخی برای پرستش خدای خورشید اینکا بود. این میدان اکنون بسیار کوچک‌‌تر از سابق است؛ چراکه دورتادور آن با عمارت‌ها و کاخ‌های دوران استعمار احاطه شده است و البته، بسیاری از این بناها بر ویرانه کاخ‌های اینکاها ساخته شده‌اند. این میدان تاریخی، امروزه محلی است که دفاتر گردشگری، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و دیگر شاخصه‌های جهان مدرن را در بر می‌گیرد. صومعه «سنت دومینیکو» که یکی از جاهای دیدنی کوزکو محسوب می‌شود، در محل سابق معبد خورشید بنا شده است.

علاوه بر این‌ها، کوزکو دو جاذبه مهم و البته مدرن دیگر نیز دارد. یکی از این شگفتی‌ها، تپه‌نگاره‌ای در دامنه کوهستان است که به‌واسطه فعالیت ارتش پرو در اواسط قرن بیستم پدید آمده و مورد دیگر، مجسمه مسیح است که به‌لحاظ شکوه و زیبایی، چیزی از همتای خود در «ریو دو ژانیرو» کم ندارد. یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته شهر کوزکو، قلعه‌ای به‌ نام «پیساک» است که با بالا رفتن از آن، بقایای معبدی باستانی مشاهده می‌شود. در این معبد، سنگواره‌ای وجود دارد که نمادی از خدای خورشید به‌حساب می‌آید و از تقدس بالایی نزد اقوام اینکا برخوردار بوده است.

۶۰ کیلومتر خارج از شهر کوزکو و در مسیر ماچو پیچو، مکانی باستانی به نام «اولان‌تای‌تامبو» وجود دارد که در ارتفاع ۲,۷۹۲ متری از سطح دریا واقع شده است‌. این مجموعه تاریخی که یادگاری از دوران فرمان‌روایی امپراتور بزرگ اینکاها یعنی پاچاکوتی محسوب می‌شود، علاوه بر معابد، میدان‌ها و کاخ‌های متعدد، استخر، انبار، معدن و تفرجگاه‌های متنوعی را نیز در بر می‌گیرد. اولان‌تای‌تامبو در واقع یکی از خوش آب‌وهواترین شهرک‌های اینکاها محسوب می‌شده است.

نمای بالایی شهر کوزکو در کشور پرو

در سال ۱۹۸۳، شهر کوزکو به‌همراه تمام آثار تاریخی خود، به مثابه نماد فرهنگ و تمدن قاره آمریکا و همچنین تجلی تاریخی متفاوت از بشریت، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. از شما دعوت می‌کنیم تا با استفاده از پنجره‌ای که در آغازه این مطلب تعبیه شده است، به تماشای این شهر باستانی بپردازید.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهانگردی

آشنایی با سوغات کشور ویتنام

منتشر شده

در

توسط

هانوی پایتخت و دومین شهر بزرگ کشور ویتنام، بیش از هزار سال تاریخ پرفراز و نشیب دارد در نتیجه هیچ گردشگری را از نظر تاریخی و فرهنگی، ناامید نمی‌کند. با یک گشت و گذار کوتاه در محله‌ قدیمی هانوی، می‌توانید در مورد معماری، فرهنگ، سبک زندگی، آشپزی و سوغات و صنایع دستی هانوی اطلاعات جالبی به دست آورید.

بهترین سوغاتی‌های هانوی را می‌توانید در محله‌ قدیمی شهر و نواحی اطراف آن پیدا کنید. بسیاری از محصولات بومی و سوغات سنتی هانوی، قیمت‌های مناسبی دارند، بنابراین با کمترین هزینه می‌توانید با چمدانی پر از سوغات به خانه برگردید و دوستان و نزدیکان خود را در خاطرات سفرتان شریک کنید. اسباب‌بازی‌هایی از جنس بامبو، محصولات فرهنگی مثل تقویم‌ها و کارت‌پستال‌های زیبا، اشیای لاکی تزیین شده، گلدوزی‌های سنتی و ابریشم باکیفیت، تنها چند نمونه از سوغاتی‌های بومی هانوی است که می‌توانید خریداری کنید. در ادامه با این محصولات آشنا می‌شویم. با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید می‌توانید هرکدام را که دوست داشتید برای عزیزان‌تان تهیه کنید.

محصولات ابریشمی

ابریشم یکی از محصولاتی است که در ویتنام فراوان است، به‌خصوص در هانوی که تنوع محصولات آن بسیار شگفت‌انگیز است. حتی یک دهکده‌ ابریشم معروف هم در این شهر وجود دارد که هزاران سال قدمت دارد و بهترین و باکیفیت‌ترین ابریشم شهر در آنجا تولید می‌شود. این دهکده در ۸ کیلومتری جنوب غربی هانوی قرار دارد و بهترین مقصد برای یک سفر کوتاه نصف روزه است. در این دهکده با مراحل بافت منسوجات ابریشمی آشنا می‌شوید و می‌توانید محصولات مختلف را با قیمت‌های اصلی خریداری کنید. اگر نمی‌توانید برای این سفر کوتاه برنامه بریزید، از فروشگاه‌های خیابان ابریشم (Hang Gai) خرید کنید که بعضی از آن‌ها در سراسر دنیا شهرت دارند مثلا فروشگاه Khail Silk و Duc Loi Silk.

علاوه بر پارچه می‌توانید سایر محصولات ابریشمی مثل شال و روسری، لباس‌های سنتی، پیراهن، کراوات، کیف و سایر محصولات تولید شده از ابریشم را خریداری کنید.

گلدوزی‌های دستی

خلق تابلو با گلدوزی سنتی در هانوی

هانوی مقصدی عالی برای خرید گلدوزی‌های دستی به‌عنوان سوغات است، چون محصولات عرضه شده در فروشگاه‌های پایتخت، از نظر کیفیت، تنوع و قیمت بسیار مناسب هستند. انواع محصولات گلدوزی شده از جمله روتختی، کوسن، حوله و دستمال، پادری، زیرانداز، رومیزی، کیف لوازم آرایشی، لباس شب و… را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید. هنگام خرید به جنس پارچه‌ای که روی آن گلدوزی شده دقت کنید و اجناس مرغوب‌تر بخرید. طرح‌های سنتی این گلدوزی‌ها شامل تصاویری از اژدها و گل نیلوفر است. کسانی که به فرهنگ و صنایع دستی علاقه دارند، مطمئنا از گرفتن این هدیه‌ ارزشمند، خوشحال می‌شوند.

قرن‌ها است که از کاغذهای سنتی برای ثبت هنر بومی در هانوی استفاده می‌شود

محصولات کاغذی Do

کاغذهایی موسوم به کاغذ Do نوعی کاغذ سنتی هستند که از پوست نوعی گیاه وحشی تهیه می‌شوند. این گیاه بومی همین منطقه است و در نواحی اطراف رودها رشد می‌کند. از این کاغذ که بسیار بادوام است، صدها سال است که برای ثبت هنر بومی استفاده می‌کنند. نقاشی‌های معروف Dong Ho روی همین کاغذها رسم می‌شوند.

Image result for Dong Ho

با گشت و گذار در محله‌ قدیمی هانوی، فروشگاه‌های زیادی را خواهید دید که انواع محصولات تهیه شده از این کاغذ را می‌فروشند، مثلا انواع کارت پستال، دفترچه و سایر محصولات مرتبط که بسیاری از آن‌ها با طرح‌های خاص و لوکس عرضه می‌شوند. هدایایی بسیار ارزشمند برای کسانی که به صنایع دستی علاقه‌مند هستند.

چای نیلوفر

گل نیلوفر برای تولید چای از سوغات هانوی

نیلوفر، گل ملی ویتنام است که در بسیاری از مناطق این کشور به‌وفور یافت می‌شود. اما اهالی ویتنام معتقد هستند که نیلوفرهای دریاچه‌ غربی هانوی، بهترین نیلوفرها هستند و عطر ماندگارتری دارند. طی سالیان متمادی، اهالی هانوی و کسانی که در صنعت چای فعالیت می‌کنند، در هنر استخراج عطر نیلوفر و اضافه کردن آن به چای سبز، تبحر خاصی پیدا کرده‌اند. این فرایند دقیق و زمان‌بر، با دقت و تلاش فراوانی انجام می‌شود و جالب است بدانید که برای تهیه‌ یک کیلوگرم چای نیلوفر، ۱۵۰۰ گل نیلوفر نیاز است. به همین دلیل است که قیمت این محصول ویتنامی بسیار بالا است و هر کیلو از این چای، صدها دلار قیمت دارد.

اما کافی است یک بار این چای را امتحان کنید و متوجه خواهید شد که ارزش این همه هزینه کردن را دارد. یک فنجان از این چای، عطر و طعمی دارد که به‌سادگی آن را فراموش نخواهید کرد. بسته‌بندی‌های کوچک ۱۲۵ گرمی از این چای با بسته بندی‌های بسیار زیبا و مناسب برای هدیه دادن در فروشگاه‌های سوغات هانوی وجود داد.

میوه‌های خشک ویتنامی (O Mai)

سوغات هانوی

این میوه‌های شور یا شیرین خشک‌شده‌ ویتنامی مخصوص این منطقه است و یکی از خوراکی‌های سنتی ویتنام است. میوه‌های خشک را با شکر، لیمو، چیلی و زنجبیل طعم‌دار می‌کنند تا طعمی متعادل از مجموعه همه‌ طعم‌های شور و شیرینی و ترش و تند داشته باشد. برای تهیه‌ این خشکبار خاص، معمولا از میوه‌هایی مثل کامکوات، آناناس، انبه، زردآلو، هلو، آلو و انواع میوه‌های بومی استفاده می‌کنند. اهالی هانوی این خشکبار را برای پذیرایی از مهمانان خود تهیه می‌کنند. در خیابان Hang Duong می‌توانید فروشگاه‌های زیادی را پیدا کنید که این خشکبار را می فروشند. اگر در نزدیکان‌تان کسی هست که دوست دارد طعم‌های جدید را امتحان کند، می‌توانید به‌عنوان سوغات برایش این میوه‌های خشک منحصربه‌فرد را خریداری کنید.

پیراهن سنتی بلند ویتنامی (Ao Dai)

میوه های خشک ویتنامی سوغات هانوی

این لباس بلند و زیبا از قرن هجدهم، پوشش ملی ویتنام است. اگر لباس‌های محلی را دوست دارید یا در نزدیکان‌تان کسی هست که به لباس‌های سنتی علاقه‌مند باشد، می‌توانید برایش این پیراهن‌های زیبا را خریداری کنید. طراحی، رنگ و کیفیت این لباس‌ها بسیار تنوع دارد و با توجه به سلیقه و بودجه‌تان می‌توانید هرکدام را که مناسب‌تر بود، تهیه کنید. بازار Hang Da بهترین جا برای خرید این لباس است.

محصولات لاکی

ساخت محصولات لاکی در ویتنام سابقه‌ای طولانی دارد و نسل به نسل منتقل شده است. فرایند تزیین و نقاشی این اشیا ۲۰ مرحله دارد و تمام کردن آن بیش از ۱۰۰ روز طول می‌کشد. در جریان نمایشگاه‌های بین‌المللی، اشیای لاکی ویتنامی شهرتی در سراسر دنیا به دست آورده‌اند و به‌خاطر کیفیت بیشتری که نسبت به محصولات سایر کشورهای آسیایی دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. محصولاتی که می‌توانید به‌عنوان سوغات و یادگار سفر به خانه بیاورید، عبارت‌اند از جعبه جواهرات، سینی، بشقاب، کاسه و گلدان و قاب عکس.

هنگام خرید این محصولات در بازارها دقت کنید، چون اجناس باکیفیت و بی‌کیفیت همگی در کنار هم به فروش می‌رسند. برای اینکه محصولات باکیفیت‌تر بخرید، به فروشگاه‌های معتبر سر بزنید. رنگ و طرح و قیمت این محصولات بسیار متنوع است.

سوغاتی‌هایی از جنس بامبو

کودکان در پیراهن سنتی ویتنامی از سوغات هانوی

بامبو یکی از گیاهان نمادین ویتنام است و از زمان‌های دور از آن برای ساخت اشیا و وسایل گوناگون استفاده می‌کردند. امروزه انواع سوغاتی‌های ساخته شده با بامبو در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. این محصولات عبارت‌اند از سبد، سینی، کاسه، کلاه حصیری، وسایل تزیینی، چاپ استیک و حتی وسایل منزل. یکی از سوغاتی‌هایی که در فروشگاه‌های هانوی زیاد خواهید دید، سنجاقک‌هایی از جنس بامبو است که به‌عنوان یک وسیله‌ دکوری زیبا مورد توجه گردشگران قرار دارد. در خیابان Quang Trung می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف، ارزان‌ترین  محصولات بامبو را خریداری کنید.

محصولات اقلیت‌های قومی

بیش از ۲۰ اقلیت قومی در ویتنام زندگی می‌کنند که هرکدام فرهنگ و صنایع دستی خاص خود را دارند. محصولات ساخته شده توسط این اقلیت‌های قومی از جمله انواع لباس، منسوجات دست بافت سنتی، کیف، نقاشی، صنایع دستی چوبی و اشیای سرامیکی از نظر فرهنگی بسیار غنی هستند و می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان سوغات و یادگار سفر، خریداری کنید.

ادامه مطلب

جهانگردی

آشنایی با مراکز خرید پایتخت ویتنام شهر هانوی

منتشر شده

در

توسط

Image result for vietnam tourism

هانوی پایتخت و دومین شهر بزرگ کشور ویتنام، مثل همه‌ی شهرهای بزرگ دنیا، مراکز خرید متعددی دارد که در آن‌ها علاوه بر خرید بهترین محصولات می‌توانید از امکانات تفریحی گوناگونی بهره‌مند شوید.

اگر در سفر به هانوی تصمیم گرفتید که از گرمای هوا فرار کنید، آخرین فیلم هالیوودی را تماشا کنید یا از بهترین برندهای بین‌المللی خرید کنید، باید به یکی از چند مرکز خرید مدرن هانوی سر بزنید. البته در هانوی مراکز تجاری متعددی وجود دارد از مغازه‌های قدیمی گرفته تا بازارهای محلی و فروشگاه‌های صنایع دستی کوچک و بزرگ اما مراکز خرید مدرن به سبک و سیاق امروزی، طرفداران زیادی بین اهالی و گردشگران دارند ضمن اینکه انواع خدمات تفریحی و رفاهی را در کنار فروشگاه‌های بزرگ، زیر یک سقف، گرد آورده‌اند.

بیشتر این مراکز خرید مشهور در نزدیکی جاذبه‌های گردشگری مهم قرار دارند و هر روز باز هستند. اگر در سفر به ویتنام تصمیم گرفتید خریدی باکیفیت داشته باشید و بهترین محصولات را به‌عنوان سوغات یا یادگار سفر تهیه کنید، یکی از این مراکز خرید مدرن و مشهور شهر را انتخاب کنید. سر زدن به این مجموعه‌های تجاری، فقط به خرید محدود نمی‌شود و یک تجربه‌ی توریستی کامل همراه با انواع تفریحات است.

مرکز خرید Lotte Center

برج بلند لاته سنتر مراکز خرید هانوی

این مرکز خرید بزرگ میزبان حدود ۲۵۰ برند مد و سبک زندگی است. این مجموعه‌ی تجاری که مقصدی کامل برای خرید است، امکانات متعدد تفریحی هم دارد. رستوران‌های متعدد و سایر امکانات تفریحی آن باعث شده که به‌راحتی بتوانید یک نصفه روز را در آن سرگرم شوید. این بنا ۶۵ طبقه دارد و از منطقه‌ی Hoan Kiem با ماشین ۲۰ دقیقه فاصله دارد. این بنای بزرگ تجاری علاوه بر  مرکز خرید، میزبان یک سوپرمارکت بزرگ، یک هتل، واحدهای مسکونی شخصی، رستوران، باشگاه ورزشی، اسپا و یکی از بهترین سکوهای بازدید شهر است.

در طبقه‌ی اول، هایپرمارکت قرار دارد. در طبقه‌ی دوم، برندهای وارداتی مد، ساعت، زیورآلات و لوازم آرایشی شعبه دارند. طبقه‌ی سوم به پوشاک، کفش، کیف و لوازم آرایش مخصوص بانوان اختصاص دارد. طبقه‌ی چهارم میزبان فروشگاه‌های پوشاک و متعلقات اسپرت و جوان‌پسند است. طبقه‌ی پنجم مخصوص پوشاک و لوازم مردانه است و انواع لوازم و پوشاک ورزشی هم در آن عرضه می‌شود. طبقه‌ی ششم به لوازم‌خانگی و وسایل منزل اختصاص دارد. سکوی بازدید برج در طبقه‌ی شصت و پنجم، چشم‌اندازهای بسیاری زیبایی از شهر را به نمایش می‌گذارد و فرصتی عالی برای ثبت تصاویر پانوراما و خیره‌کننده از هانوی است.

مرکز خرید تانگ تین پلازا (Trang Tien Plaza)

نورپردازی شبانه تانگ تین پلازا از مراکز خرید هانوی

این مجموعه‌ی تجاری یک مرکز خرید لوکس است که تعدادی از برندهای مشهور بین‌المللی مثل بولگاری، دیور،  کارتیه و لویی ویتون در آن شعبه دارند. این مجموعه در ابتدا در سال ۱۹۰۱ در بنایی به سبک استعماری فرانسوی آغاز به کار کرده و بعدها در سال ۲۰۱۳ به شیوه‌ی امروزی، بازسازی شده است. این مجموعه یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید در هانوی است و در نزدیکی منطقه‌ی Hoan Kiem قرار دارد. به‌راحتی از محله‌ی قدیمی شهر با ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌توانید خود را به این مرکز برسانید. این ساختمان به خاطر معماری زیبا و قدمتی که دارد، یکی از بناهای نمادین منطقه است.

این مجموعه از شش طبقه تشکیل شده است که در آن‌ها می‌توانید تنوع بی‌نظیری از محصولات را پیدا کنید. در طبقه‌ی اول، پوشاک و محصولات مرتبط با مد عرضه می‌شود، طبقه‌ی دوم غیر از محصولات مد، فروشگاه‌های موبایل دارد. طبقه‌ی سوم مخصوص لوازم‌خانگی است. در طبقه‌ی چهارم یک سوپرمارکت و فروشگاه‌های مواد غذایی دیده می‌شود. در طبقه‌ی پنجم دفاتر اداری و رستوران‌ها قرار دارند و طبقه‌ی ششم هم به دفاتر مختلف اختصاص یافته است.

مرکز خرید هانگ دا مارکت (Hang Da Market)

مردم محلی در حال خرید از هانگ دا مارکت از مراکز خرید هانوی

این مرکز خرید در قلب منطقه‌ی تجاری مرکزی هانوی قرار دارد و یک مرکز خرید سه طبقه است. تنوع قبل توجهی از فروشگاه‌ها در این مرکز تجاری گرد هم آمده‌اند. اگر به‌دنبال لباس و پارچه، گل و سایر محصولات وارداتی هستید به این بازار سر بزنید. فضای بیرونی این مجموعه هم دیدنی است. این بازار بهترین جا برای خرید انواع لباس است. حتی لباس فاخر دست دوم هم در آن پیدا می‌شود. بهترین زمان برای سر زدن به این مجموعه، صبح‌ها است وقتی که فروشندگان در حال چیدن محصولات خود هستند. بهتر است که در گرمای میان روز و در روزهای آخر هفته از رفتن به این بازار خودداری کنید. در طبقه‌ی اول می‌توانید اسنک‌های تازه‌ی ویتنامی بخرید و دقایقی استراحت کنید.

مرکز خرید هانگ دا مارکت مجموعه‌ای متنوع از کالاها را به مشتریان عرضه می‌کند

در این بازار انواع میوه‌ها  سبزیجات تازه که بسیاری از آن‌ها وارداتی هستند برای فروش عرضه می‌شوند. در طبقات دوم و سوم، لباس و پارچه و سرامیک و سفال به فروش می‌رسد. این لباس‌ها از سراسر دنیا از اروپا، آمریکا و حتی ژاپن وارد می‌شوند و سایزهای متنوعی دارند بنابراین حتما در میان آن‌ها می‌توانید لباس مناسب خود را پیدا کنید. البته غیر از این لباس‌های وارداتی، لباس‌های محلی ویتنامی هم در این مجموعه به فروش می‌رسد که دارای طرح‌ها و گلدوزی‌های زیبای سنتی هستند و اگر به لباس محلی علاقه‌مند باشید، مطمئنا توجهتان را جلب می‌کنند.

هنگام خرید از این مجموعه حتما باید چانه بزنید و سریعا هر مبلغی که فروشنده گفت، پرداخت نکنید. برای گرفتن تخفیف از ۵۰ درصد قیمت عنوان شده برای چانه زدن شروع کنید و هیچ کالایی با تخفیف کمتر از ۲۵ درصد نخرید. بنای بازار هم از نظر معماری جالب توجه است و اگر دوربین همراهتان داشته باشید می‌توانید تصاویری زیبا از بازار و بنای آن ثبت کنید.

مرکز خرید ساویکو مگا مال (Savico MegaMall)

درخت کریسمس در مرکز خرید ساویکو مگا مال مراکز خرید هانوی

این مجموعه یکی از بزرگترین مراکز خریدی است که در ویتنام می‌توانید از آن دیدن کنید. همان طور که اسم آن مشخص است، این مگامال، فقط برای خرید نیست و در آن امکانات تفرحی متعدد و رستوران‌های زیادی وجود دارد. ساخت‌وساز این مرکز خرید در سال ۲۰۱۱ به پایان رسیده است و از همان زمان به بعد در بین اهالی ویتنام بسیار محبوب شده است. این مجموعه از سه طبقه تشکیل شده و درمجموع مساحتی معادل ۶۰ هزار مترمربع دارد. در این مرکز خرید هر محصولی که فکر کنید از پوشاک و متعلقات مد تا کالای دیجیتال و لوازم‌خانگی به فروش می‌رسد. از مشهورترین فروشگاه‌های این مجموعه می‌توان به اوت لت نایکی، اوت لت Samsonite و هایپرمارکت بزرگ BigC اشاره کرد.

علاوه بر اینها، تعداد زیادی رستوران فست فود،  که بسیاری از آن‌ها از رستوران‌های زنجیره‌ای مشهور دنیا هستند، در این مجموعه شعبه دارند. اگر از طرفداران غذاهای دریایی هستید می‌توانید به رستوران‌ Seafo od One در طبقه‌ی سوم سر بزنید که بهترین غذاها را در محیطی زیبا با چشم‌اندازی دیدنی از دیوارهای بلند شیشه‌ای عرضه می‌کنند.

این مرکز خرید در خیابان Nguyen Van Linh قرار دارد که فقط ۵ کیلومتر از مرکز شهر هانوی فاصله دارد. بخشی مخصوص کودکان به نام مگا فان سنتر در این مجموعه در نظر گرفته شده است که امکانات تفریحی زیادی برای بچه‌ها دارد و با خیال راحت می‌توانید همراه با خانواده به این مجموعه سر بزنید و نگران سرگرمی بچه‌ها نخواهید بود. پیست اسکیت روی یخ و سینما از دیگر امکانات این مجموعه است.

مرکز خرید وینکام مگامال رویال سیتی Thanh Xuan

نورپردازی ساختمان وینکام مگامال مراکز خرید هانوی

این مجموعه، یک مرکز خرید لوکس و مدرن است که با همه‌ی امکانات کامل تفریحی در نزدیکی هانوی قرار دارد. این مجموعه علاوه بر فروشگاه امکانات دیگری مثل پیست اسکیت روی یخ سرپوشیده، پارک آبی و تعداد زیادی رستوران دارد. فضای ورودی این مجموعه با حوض، آب‌نما و باغ‌های زیبایی تزیین شده و تندیس‌هایی در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورد. این مرکز خرید ۴۵ دقیقه تا مرکز شهر فاصله دارد.

به‌محض اینکه وارد وینکام مگامال شوید، فرصت‌های زیادی برای خرید از برندهای مشهور و بین‌المللی پیدا می‌کنید. این برندها در زمینه‌ی پوشاک، مد، زیورآلات و لوازم آرایش در طبقه‌ی دوم و در زمینه‌ی کالای دیجیتال و لوازم‌خانگی در طبقه‌ی اول فعالیت می‌کنند.

بعد از ساعت‌ها گشت و گذار در فروشگاه‌ها و خرید کردن، مطمئنا گرسنه می‌شوید. خوشبختانه در بخشی از این مجموعه که به رستوران‌های متعدد اختصاص دارد می‌توانید انواع غذاهای خیابانی ویتنامی، غذاهای محلی و هزاران نوع غذای سنتی از سراسر دنیا مطابق با ذائقه و سلیقه‌ی خود پیدا کنید. انواع کباب و غذای دریایی هم در منوی این رستوران‌ها پیدا می‌شود. در کافه‌ها می‌توانید نوشیدنی و اسنک بخورید.

سینما، زمین بازی کودکان، پارک آبی و دیگر امکانات تفریحی، دست به دست هم داده‌اند تا این مجموعه چیزی فراتر از یک مرکز خرید باشد و در آن بتوانید ساعت‌ها در کنار خانواده تفریح کنید. پارک آبی این مجموعه ۱۴ جاذبه‌ی مختلف دارد از جمله استخر خانواده و استخر کودکان و تعدادی سرسره‌ی آبی.

ادامه مطلب

جهانگردی

موزه سرگئی پاراجانف در ایروان ارمنستان

منتشر شده

در

توسط

Image result for موزه سرگئی پاراجانف

 

موزه پاراجانف در ایروان ارمنستان، از جمله مکان‌هایی است که علاقه‌‌مندان به هنر و سینما می‌توانند با آثار و زندگی این فیلمساز بزرگ بیشتر آشنا شوند.

سرگئی پاراجانف فیلمساز مولفی بود که شاهکارهایش جوایز جهانی را از آن خود کرده‌اند. در این رابطه، فیلم‌های «سایه‌های اجداد فراموش شده» (۱۹۶۴)، «رنگ انار» یا «سایات نووا» (۱۹۶۹)، «افسانه قلعه سورام» (۱۹۸۵) و «عاشق غریب» (۱۹۸۸) از جمله آثار شاخص او به شمار می‌روند. آنچه که پاراجانف به هنر سینما عرضه داشت، اولین و بهترین فیلم‌های شاعرانه‌ای است که از کیفیت هنری بالایی برخوردار بودند. همچنین، پاراجانف در زمینه هنرهای تجسمی بر پایه سنت‌های ارمنستان، شرق و اروپا نیز فعالیت می‌کرد.

اتاق نشیمن و میز و لوستر در موزه سرگئی

موزه سرگئی پاراجانف، پس از اولین نمایشگاه آثار هنری او در موزه هنرهای مردمی ارمنستان، در سال ۱۹۸۸ بازگشایی شد. ساختمان محل موزه توسط شخص پاراجانف انتخاب شد که در آن زمان محوطه شامل دو ساختمان می‌شد. یک ساختمان برای موزه و ساختمانی دیگر برای خانه سرگئی پاراجانف. هر چند به‌دلیل زلزله سال ۱۹۸۸ کار این ساختمان به تعویق افتاد و موزه در سال ۱۹۹۱ افتتاح شد.

اساس مجموعه این موزه بر پایه ۶۰۰ اثر از پاراجانف ساخته شده است. مجسمه‌های سرهم شده، سطوح، اثرهای سه‌بعدی، کولاژها، طراحی‌ها، عروسک‌ها و طراحی‌های فیلم، وسایل خانه، اشیای شخصی وی و هرآنچه که در طول زندگی‌اش از تفلیس به ایروان آورده شده بود، از جمله آثار این مجموعه هستند. در طول سال‌های حیات او، اشیاه موزه به‌طور مداوم افزایش پیدا می‌کردند و امروزه تعداد اشیا به ۱۵۰۰ قطعه می‌رسد. همچنین، متعلقات شخصی پاراجانف و هدیه‌های دوستانش نیز در این موزه نگهداری می‌شود. مکاتبات گرانبهای این کارگردان، از جمله نامه‌هایی از تارکوفسکی و دیگر اشخاص مهم فرهنگی و هنری در آرشیو موزه نگهداری می‌شوند. دو اتاق یادبود نیز به در این موزه بازسازی شده‌ است.

سالن موزه پاراجانف

آثار پاراجانف به‌طور مشخص حاصل واکنش او به زندگی، نحوه نگرش او به جهان و اتفاقات پیرامون او بوده است. طراحی‌ها و کلاژهایی که او در زندان درست کرده، در سالنی جداگانه به نمایش گذاشته شده است. در زندان، از آنجایی که پاراجانف کاغذ و مداد نداشت، آلومینیوم درهای بطری را با ناخن فشار داده و روی آن‌ها نقش صورت درست می‌کرد و خودش آن‌ها را تالر (سکه‌های قدیمی اروپایی) می‌نامید. کپی یکی از این سکه ‌ها به‌عنوان جایزه برای جشنواره فیلم بین‌المللی ایروان با نام «زردآلوی طلایی» انتخاب شد.

بخشی از آثار این هنرمند هیچگونه وابستگی به دنیای بیرون ندارند و تنها از خیالات، استعداد و لطافت او سرچشمه می‌گیرند. استفاده از اشیا و مواد مختلف دلربایی و زیرکی خاصی را به دست سازهای او اضافه می‌کند. دولت شوروی ارمنستان پاراجانف را به‌مدت ۱۵ سال از فیلمسازی محروم کرد، که پنج سال آن (از ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ و ۱۹۸۲) در زندان و کمپ گذشت.

پاراجانف در زندان

پاراجانف متولد ۱۹۲۴ در تفلیس است و تا سال ۱۹۶۳ چهار فیلم غیرشاخص داستانی و سه فیلم کوتاه مستند را کارگردانی کرد. در سال ۱۹۶۴ فیلم «سایه‌های اجداد فراموش‌شده» شهرتی جهانی برای او به ارمغان آورد و به شکلی متناقض مشکلات او نیز از همین جا آغاز شد. در سال ۱۹۶۶ پاراجانف به ارمنستان دعوت شد و کار روی فیلم «سایات نووا» را آغاز کرد. با سختی‌های بسیار این فیلم در سال ۱۹۶۹ و با نام «رنگ انار» به نمایش درآمد. این فیلم به‌عنوان بهترین فیلم کارنامه او شناخته می‌شود. از سویی پس از آن پاراجانف به‌مدت ۱۵ سال از ساخت فیلم محروم شد. شکاف بزرگی بین زبان سینمای پاراجانف، زبان شاعرانه فیلم‌هایش و زبان هنر شوروی وجود داشت. پاراجانف در طول زندگی‌اش دوبار به‌دلیل اتهامات دروغین به زندان انداخته شد. او دراین‌باره می‌گوید:

من اجازه نداشتم فیلم بسازم و به همین دلیل ساخت کولاژ را شروع کردم. کولاژ، فیلم فشرده شده است.

سرگئی پاراجانف در سال ۱۹۹۰ در ایروان و در محلی که موزه او در سال بعد افتتاح شد، درگذشت. در طول ۲۷ سال برپایی، این موزه ۶۴ نمایشگاه را در بیش از ۳۰ کشور برگزار کرده است؛ از جمله کن، آتن، توکیو، مسکو، بوستون، رم، لندن، تهران، پاریس، برزیل، کانادا و دیگر شهرها. موزه پاراجانف یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ایروان است وعلاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر از این موزه جذاب بازدید کنند.

در حال حاضر، موزه پاراجانف بخشی به‌عنوان فروشگاه اینترنتی نیز دارد که در آن، روی محصولاتی مانند تی شرت و کیف، یکی از طراحی‌های پاراجانف را چاپ می‌کند. این طراحی که پس از آزادی او از زندان شکل گرفته، نیم‌رخ مردی شبیه او را نشان می‌دهد که سیم‌های خارداری روی صورتش را گرفته‌اند و یک قیچی در حال بریدن سیم‌های خاردار است.

ادامه مطلب

پنجدری