باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

سرگرمی

جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

منتشر شده

در

ما یک خانواده چهار نفره هستیم که به خاطر شغل همسرم، چند وقتی است در شهر برلین آلمان ساکن شدیم. چند وقت قبل، تصمیم گرفتیم سری به پارک حیوانات برلین بزنیم. چیزی که از قبل در ذهنم می‌گذشت دیدن یک باغ‌وحش معمولی مثل همه باغ‌وحش‌ها و صرف یک یا دو ساعت زمان در آن‌جا بود، اما چیزی که دیدم، شبیه باغ‌وحش نبود و گذاشتن اسم پارک حیوانات به خاطر شبیه سازی محیط زندگی جانوران در هر بخش روی آن کاملا بجا و مناسب به نظرم آمد.

این مجموعه چیزی در حدود ۱۶۰ هکتار بود و ما حدود پنج ساعت در آن جا بودیم و در نهایت نتوانستیم به تمام بخش‌ها سر بزنیم. قبل از هر چیز باید بدانید که این پارک، قدیمی‌ترین و معروف‌ترین باغ‌وحش آلمان و بزرگ‌ترین باغ وحش جهان است. این پارک که در سال ۱۹۵۵ تاسیس شده، دارای حدود ۲۰ هزار حیوان از ۱۴۰۰ گونه جانوری مختلف است که از لحاظ تنوع گونه‌های جانوری، بدون شک بزرگ‌ترین باغ‌وحش جهان محسوب می‌شود.

در‌های این باغ‌وحش که در مرکز شهر برلین قرار دارد، همه روزه باز است و سالانه حدود چهار میلیون بازدید کننده از سراسر جهان دارد که از این لحاظ هم پربازدیدترین باغ‌وحش در تمام اروپا به شمار می‌رود. آن چه در این مطلب می‌خوانید، بخشی از مشاهدات ما از پارک حیوانات برلین است. لطفا در این گردش همراه ما باشید.

زیبایی توصیف‌ناپذیر فلامینگو‌ها

قشنگ‌ترین و البته سخت‌ترین قسمت این پارک برای توصیف، به نظر من بخش مربوط به فلامینگو‌ها ست. شما در قسمت‌های پایانی بازدیدتان از این پارک به جایی می‌رسید که توان جدا شدن از آن، سخت می‌شود! دشت وسیعی پر از فلامینگو‌های صورتی و پر سر و صدا. خودتان تصویرش را ببینید تا متوجه زیبایی آن بشوید.

همه با دوچرخه آمده بودند!

بلیت را از شب قبل به صورت اینترنتی خریدیم. اکنون به خاطر شرایط کرونا، تعداد بازدیدکنندگان محدود شده است و از قبل باید رزرو بلیت انجام شود. قیمت بلیت هم بزرگ سالان ۵/۱۴ یورو و بچه‌ها از چهار سال تا ۱۵ سال، ۷ یورو بود. صبح روز بازدید تصمیم گرفتیم از دوچرخه و کریر برای رفتن به پارک استفاده کنیم به خصوص که داخل پارک شرایط دوچرخه سواری هم فراهم بود. همسرم کریر مخصوص بچه‌ها را به دوچرخه خودش وصل کرد و سپس با کوله‌باری خوراکی با دو دوچرخه و یک کریر راه افتادیم.

بعد از حدود یک ساعت رکاب زدن به پارک حیوانات رسیدیم. نکته جالب این‌جا بود که عده زیادی مثل ما با دوچرخه به پارک آمده بودند. در زمان ورود ما یک گروه از بچه‌های مدرسه ابتدایی هم در صف ورود بودند تا به عنوان گردش علمی از پارک حیوانات دیدن کنند. به محض ورود و نشان دادن بلیت اینترنتی به ما یک کاتالوگ همراه با نقشه پارک حیوانات دادند و طبق نقشه سعی کردیم به همه بخش‌های آن سر بزنیم.

حیواناتی که در قفس نبودند

با دیدن اولین گروه از حیوانات شوکه شدیم، چون این جا خبری از قفس و حیوانات افسرده و ناراحت نبود. حیوانات هرکدام در یک بخش منحصر به فرد خودشان و به صورت آزاد بودند. البته هر بخش یک تابلوی بزرگ درباره مشخصات آن جانور و زیستگاه آن داشت تا هم ما بدانیم که چه حیوانی در انتظارمان است و هم مراقب باشیم که صدمه‌ای به زیستگاه او با رفتار اشتباه‌مان وارد نشود. در ضمن به جای میله‌های آهنی، بین بازیدکنندگان و حیوانات تقریبا همه قسمت‌ها با شیشه و رودخانه فاصله افتاده بود. همچنین هر نوع حیوانی که اسمش را شنیده بودیم، در این باغ‌وحش وجود داشت. یکی از قسمت‌هایی که توجه ما را بیش از بقیه به خود جلب کرد، بخش زرافه‌ها به خاطر عظمت آن‌ها بود. وقتی آن‌ها را از نزدیک دیدیم، فهمیدیم زرافه‌ها خیلی بزرگ‌تر از آن هستند که در تصورمان بودند.

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

سلفی با روباه‌ها!

بخش قابل‌توجهی از طبیعت این پارک در اختیار خرس‌های قطبی بود که در کنار آن عکس‌هایی از سال گذشته و تولد اولین توله خرس قطبی در پارک حیوانات قرار داشت. قسمت بزرگ دیگر مربوط به روباه‌ها بود و نکته جالب این بود که دور تا دور محل نگهداری آن‌ها بر خلاف دیگر حیوانات وحشی، فنس کشیده شده بود. به همین دلیل بود که شما می‌توانستید بدون استرس تا نزدیک آن‌ها بروید و حتی با آن‌ها سلفی بگیرید.

ساختمانی برای خزندگان و حشرات عجیب

در ادامه مسیر به یک ساختمان بزرگ رسیدیم که مربوط به خزندگان و حشرات عجیب‌و غریب بود. در آن جا انواع مار و حشرات مختلف وجود داشت که البته از پشت ویترین‌های شیشه‌ای، قابل مشاهده بودند. حشراتی در این قسمت وجود داشتند که حتی اسم‌شان را هم نشنیده بودیم مثلا مار‌های خاص و آفتاب‌پرست و حشراتی که اسمش در ذهنم نمانده است، اما شبیه حشرات کارتون هاچ زنبورعسل بودند و یک سری سوسک‌های بزرگ و براق که دیدنش هم ترسناک بود.

روشی برای خوش‌آمد گویی به ایرانی‌ها

قسمت دیگری که در پارک حیوانات برلین خیلی توجه ما را جلب کرد، ردیف مجسمه‌های خرس (به عنوان نماد برلین) بود. وقتی کمی جلوتر رفتیم، متوجه شدیم هر خرس یک طرح منحصر به فرد دارد و مخصوص یک کشور است. کشور‌ها به ترتیب حروف الفبا بودند. کمی قدم زدیم و به حرف «i» رسیدیم و ایران را پیدا کردیم. دیدن اسم ایران با پرچم کشورمان در آن‌جا حس خیلی خوبی بود. ظاهرا این روش، برای خوش‌آمدگویی به بازدیدکنندگان کشور‌های مختلف است که هیجان انگیز بود.

جنگل‌های آمازون در پارک برلین!

در ادامه به ساختمان بزرگی رسیدیم که در نقشه راهنما به اسم جنگل آمازون ثبت شده بود! به محض ورود، رطوبت هوا و صدای پرندگان اولین چیز‌هایی بود که توجه‌مان را جلب کرد. وارد شدن به جایی با هوای به شدت گرم و مرطوب، اتفاقی بود که به شخصه تجربه‌اش نکرده بودم. شاید برای‌تان جالب باشد که به دلیل اختلاف دمای زیاد داخل بخش جنگل‌های آمازون و هوای آزاد بیرون، کنار درِ ورودی دستگاه مخصوص خشک کردن بخار روی عینک وجود داشت!

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

شلوغ‌ترین قسمت دکه بستنی‌فروشی بود

شاید تصور کنید که در این جا دیگر خبری از وسایل بازی کودکان نیست، اما مسئولان این پارک نظر دیگری دارند. در پارک حیوانات برلین محوطه بزرگی مخصوص بازی کودکان بود و انواع سرسره و تاب و وسایل سرگرمی کودکان فراهم بود و علاوه بر این دور تا دور محوطه انواع مختلف نیمکت وجود داشت و محلی برای آب بازی کودکان در تابستان تعیین شده بود. در ضمن در داخل پارک، تعدادی کافه و دکه بستنی فروشی وجود داشت که شلوغ‌ترین قسمت پارک بود.

قطار شهربازی در باغ‌ وحش

همچنین دور تا دور پارک ایستگاه‌هایی قرار داشت که قطاری شبیه قطار شهربازی آن جا توقف می‌کرد و افراد می‌توانستند برای دور زدن اطراف پارک حیوانات از آن به صورت رایگان استفاده کنند. قطاری که به خصوص برای کودکان و نوجوانان، هیجان‌انگیز بود و علاقه زیادی داشتند که برای دقایقی، سوارش شوند.

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

خانه کروکودیل کنار خانه لاک پشت‌ها

ساختمان دیگری با نام خانه کروکودیل‌ها روی نقشه قرار داشت که از اسمش مشخص بود چه چیزی در انتظارمان است! فضایی شبیه یک جنگل انبوه با برکه‌های متعدد داخل آن و تا هر جا چشم کار می‌کرد، کروکودیل بود. بعضی از آن‌ها خواب و بعضی بیدار بودند. نکته جالب وجود لاک پشت‌های آبی در این قسمت بود که ظاهرا زندگی آرامی در کنار کروکودیل‌ها داشتند. البته کنار ساختمان کروکودیل‌ها، ساختمان کوچکی قرار داشت که خانه لاک پشت‌های عظیم‌الجثه بود. لاک‌پشت‌هایی که در خشکی زندگی می‌کردند.

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

سرک یک میمون به کالسکه‌مان!

در ادامه رسیدیم به بخش جنگلی بزرگی که شبیه شهر سوخته درست شده بود و محل زندگی میمون‌ها و شامپانزه‌ها بود. میمون‌ها در آن جا کاملا آزاد بودند و تابلوی جالبی در ورودی آن قرار داشت که نوشته بود: «میمون‌ها بسیار بازیگوش هستند لطفا مراقب کلاه، عینک، موبایل و خوراکی‌هایتان باشید.»، اما ما آن را خیلی جدی نگرفتیم! به محض این‌که با کالسکه وارد شدیم یک میمون داخل کالسکه سرک کشید تا ببیند خوراکی یا چیز به درد بخوری همراه‌مان است یا نه که با دیدن پسر کوچک‌مان که خواب بود، از ما دور شد. نکته جالب این قسمت، گذاشتن میوه و سبزی تازه و فراوان برای آن‌ها در گوشه و کنار محل نگهداری‌شان بود.

دیدن ببر و خرس از پشت شیشه

دیدن ببر، خرس، پلنگ و حیوانات‌وحشی از فاصله نزدیک تجربه جالبی بود. دور تا دور محل نگهداری حیوانات وحشی یا شیشه یا رودخانه بود و به این شکل امنیت بازدید کنندگان رعایت شده بود.

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

حیف که کانگورو‌های نوزاد را ندیدیم

تماشای قسمت کانگوروها، بخش بامزه این بازدید بود. طبق تابلو‌های موجود در این قسمت، کانگورو‌های نوزاد هم در کیسه مادر‌ها بودند و ما به شدت دنبال یک کانگوروی کوچک در کیسه کانگورو‌های مادر بودیم که متاسفانه تا زمانی که آن‌جا ایستاده بودیم، کانگورو‌های نوزاد را ندیدیم.

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

خطرات خرطوم فیل‌ها

بخش مربوط به فیل‌ها هم بسیار جالب و تماشایی بود. در این قسمت، شما باید خودتان فاصله‌تان را حفظ می‌کردید با فیل‌هایی که داخل محیطی بودند که دورش با چندتا میله بسته شده بود. فیل‌ها خرطوم دارند و چندین متر از بیرون محوطه‌ای که نگهداری می‌شدند، خطرساز بودند. در ضمن، تابلوی بزرگی در کنار بخش فیل‌ها خبر از تغییرات در محوطه آن‌ها می‌داد به عبارتی دیگر، کارگران در این قسمت سخت مشغول کار بودند برای تغییراتی به منظور بزرگ و مجهز کردن محوطه فیل‌ها که شاید خطرات خرطوم‌هایشان کاهش یابد.

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

عروس و داماد‌ها هم بودند!

در بخشی از پارک حیوانات، ساختمان سفید زیبایی مربوط به همایش‌ها و مراسم قرار داشت و فضای اطراف آن هم بسیار زیبا بود. رودخانه‌ای زیبا که روی آن پل‌های متعددی قرار داشت و ما چند دقیقه‌ای برای رفع خستگی روی یکی از آن صندلی‌ها نشستیم و به رودخانه و آب‌نما‌ها نگاه کردیم که ناگهان عروس و دامادی همراه با یک عکاس وارد شدند و از زیبایی فضا استفاده کردند و عکس‌های آتلیه‌ای شان را گرفتند و با لبخند از کنار ما گذشتند. برای‌مان جالب بود که یکی از گزینه‌های گرفتن عکس آتلیه‌ای برای عروس و داماد‌های آلمانی، یک باغ‌وحش است!

گردش در جذاب‌ترین پارک حیوانات جهان

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سرگرمی

مارهای جذاب و خطرناک زیست بوم ایران

منتشر شده

در

توسط

کشنده‌ترین حیوان کوهستان نیازمند کمک است+ جزییات

گونه‌های بسیازی از جانوران در کشورمان، برای مردم عادی ناشناخته هستند. در ادامه مطلب شما را با 5 مار ویژه زیست بوم ایران آشنا مینمایم :

افعی لطیفی، کشنده و ارتفاع‌پسند

افعی کوهستانی لطیفی (Latifi’s Viper، Montivipera latifii) که از آن با عنوان افعی دماوندی هم نام برده می‌شود، از خزندگان بومی کشور ماست که اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) آن را یک گونه در معرض خطر انقراض معرفی کرده است.

سم این مار بسیار قوی است و کشندگی آن جزو بالاترین‌ها در ایران است. اما موجودی بسیار بی‌آزار است و در ارتفاعات خیلی بالا حدود ۳۲۰۰ متر از سطح دریا و نواحی سرد یافت می‌شود. یعنی می‌توان گفت که جزو معدود مار‌های ایران است که زیستگاهش تا این ارتفاع می‌رسد.


یله‌مار؛ ماری که جفتش انتقام می‌گیرد

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

همان‌طور که می‌دانید مار‌ها اغلب زندگی انفرادی دارند و تمایلی هم به زندگی گروهی ندارند. اما در میان مارها، یله مار (Easten Montpellier Snake، Malpolon insignitus) استثنا است. یله‌مار‌ها یک نر غالب دارند و این نر، ماده‌ای را در فصل تولیدمثل انتخاب می‌کند.

داستان‌هایی مانند این‌که جفت مار از شما انتقام می‌گیرد اشتباه است. اما این خصلت تنها در یله‌مار دیده می‌شود، زیرا نر غالب از ماده‌ای که انتخاب کرده، مراقبت می‌کند؛ ضمن این‌که نر غالب چند نر دیگر در اطراف خود دارد که آن نر‌ها فرمانبر از این نر غالب هستند. نر‌های فرمانبر آن‌هایی هستند که زورشان به نر غالب نمی‌رسد، ولی در گروه نر غالب هستند و در نزدیکی نر غالب زندگی می‌کنند. در نتیجه اگر نر غالب بخواهد با نر دیگری درگیر شود، نر‌های فرمانبر به نر غالب کمک می‌کنند. این مساله حتی در مورد درگیری با انسان‌ها هم صدق می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این مار که با بقیه مار‌ها بسیار تفاوت دارد، این است که نه‌تنها ماده خودش بلکه حتی نر‌های فرمانبر خودش را هم علامت‌گذاری می‌کند. این کار از طریق ترشح یک نوع فرومون از غدد بینی انجام می‌شود تا گروهش با بقیه یله‌مار‌ها قاطی نشوند!


مار‌های کوتوله، با گونه‌های متنوع

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

مار‌های کوتوله همان‌طور که از نامشان برمی‌آید، غالبا جثه کوچکی دارند. از ویژگی‌های جالب در میان مار‌های کوتوله‌جنس Eirenis این است که این مار‌ها اندازه‌شان غالبا نیم‌متر یا حتی کمتر است. تحقیقات نشان می‌دهد این مار‌ها از مار‌های درشت‌جثه‌جنس Dolichophis که به آن‌ها مار شلاقی هم گفته می‌شود، تکامل یافته‌اند؛ یعنی مار‌هایی که اندازه‌شان غالبا بالای یک متر تا یک و نیم متر است، در طول تکامل کوچک شده و مار‌های کوتوله از آن‌ها مشتق شده‌اند.

دلیل این مسأله هنوز به‌درستی مشخص نیست، اما فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید بسته شدن دریای تتیس در اوایل دوره زمین‌شناسی میوسن احتمالا زیستگاه‌های جدیدی را برای خزندگان به وجود آورد و در رقابت برای اشغال‌کردن هرچه بیشتر زیستگاه‌های جدید بود که مار‌های کوتوله تکامل یافتند.


افعی دم‌عنکبوتی، شکارچی حیله‌گر

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

افعی دم‌عنکبوتی (Spider-tailed Honed Viper، Pseudocerastes urarachnoides) از منحصربه‌فردترین گونه‌های خزنده بومی کشور ما ایران است که به دلیل مطالعات بسیار اندکی که روی آن انجام شده، هنوز با عدم قطعیت‌های زیادی مواجه است.

در مورد ویژگی‌های زیستی این مار خیلی کم مطالعه شده، اما احتمالا تخم‌گذار است. با وجود این‌که پراکنش آن در جهان تنها در ایران است، اما هنوز تولیدمثل آن در ایران مطالعه نشده است؛ بنابراین آنچه در این‌جا به آن اشاره می‌کنیم، صرفا براساس دانسته‌های ما تاکنون است. حال آن‌که شاید بعد‌ها ویژگی‌های خیلی جذاب‌تری هم از این مار برای جهانیان معرفی و شناخته شود. یکی از ویژگی‌های جالب این مار نحوه شکار پرندگان است.

البته این گونه از جوندگان کوچک و احتمالا مارمولک‌ها هم تغذیه می‌کند. این افعی ابتدا بی‌حرکت در محلی می‌ماند و با حرکت آرام دم عنکبوت‌مانند خود، منتظر طعمه می‌ماند. برجستگی تخم‌مرغی شکل انتهای دم و فلس‌های کشیده روی دم این گونه در حال حرکت، ظاهری شبیه عنکبوت دارد. وقتی پرنده‌ای برای شکار این عنکبوت دروغین به دم افعی نزدیک می‌شود، بلافاصله نیش زده می‌شود.


افعی شاخ‌دار ؛ با توانایی استتار بالا

داستان ۵ مار منحصربه‌فرد ایران

افعی شاخ‌دار (Gasperettii’s Honed Viper، Cerastes gasperettii) یک گونه منحصربه‌فرد دیگر است که در بخش خیلی محدودی از کشورمان زیست می‌کند. این افعی در مناطق بسیار گرمسیر کشور ما مانند اهواز در تپه‌های رملی و خاکی زیست می‌کند و پراکنش محدودی در کشورمان دارد.

این افعی از گونه‌هایی است که توانایی استتار بالایی دارد. رنگ شنی کاملا نخودی آن به استتارش کمک می‌کند. از سوی دیگر فرم پولک‌ها هم در پنهان شدن موثر است. پولک‌ها برجسته‌اند و دو نوار از کنار بینی شروع و در امتداد صورت روی گونه امتداد دارد و از بالا مثل دو خط روی سر جلوه می‌کند. لکه‌های روی بدنش زیگزاگ کامل نیست، اما لکه‌لکه است. در حالت استتار مردمک چشم مار و بخشی از شاخ از ماسه بیرون است که جلوه‌ای متفاوت دارد. این مار شبگرد است و به خاطر گرمای هوا در روز دیده نمی‌شود.

ادامه مطلب

خواندنی ها

اینفلوئنسرها از مهسا ایرانیان تا جواد خواجوی

منتشر شده

در

توسط

ذائقه مردم را کور نکنید

در دنیای امروزی، کلمه اینفلوئنسر بیشتربرای توصیف کسانی به‌کار می‌رود که در کانال‌های دیجیتالی خود تعداد دنبال‌کننده‌های بالایی دارند. درآمد اینفلوئنسرهای فضای مجازی گاهی از دستمزد بازیگران سینمای ایران نیز بیشتر است.

خیلی از سریال‌هایی که ساخته می‌شود، چه برای پخش در رسانه ملی و چه شبکه نمایش خانگی یا حتی فیلم‌های سینمایی، از اینفلوئنسرها دعوت به همکاری کرده‌اند.

وجود برنامه‌ای مانند «خنداننده‌شو» خیلی به جوانان و افرادی که توانایی استندآپ کمدی داشته‌اند کمک کرده اما شاید قرار نیست هرفردی که در چند برنامه مقابل دوربین برنامه پرمخاطب «خندوانه» قرار گرفت از آن به بعد جزو هنرمندان محسوب شود.

در ادامه نگاهی انداخته‌ایم به افرادی که شهرت در فضای مجازی مثل یک سکوی پرتاب، باعث شده به سینما،تلویزیون و تئاتر راه پیدا کنند و راه سختی را که عده‌ای در پیش دارند با مشهور شدن در فضای مجازی، خیلی آسان‌تر طی کنند.

مهسا ایرانیان

ذائقه مردم را کور نکنید

مهسا ایرانیان با استنداپ کمدی «خندوانه» دیده شد و بعد از آن اجرای «ویتامین خ» در شبکه نسیم را برعهده داشت و به تازگی هم به‌عنوان راوی مسابقه «خانواده باحال» هم فعالیت می‌کند. او در کار دوبله و صداگذاری روی انیمیشن نیز تبحر دارد. بیشتر شهرت او به واسطه استندآپ در اینستاگرام و فضای مجازی است.


علی صبوری

ذائقه مردم را کور نکنید

علی صبوری با حضور و برنده شدن در برنامه «خندوانه» به شهرت رسید و طرفداران خاص خود را پیدا کرد. گفتنی است؛ صفحه او جزو پر طرفدارترین صفحات در اینستاگرام است. صبوری این شب‌ها در سریال «آخر خط» به کارگردانی علی مسعودی که از شبکه سه سیما در حال پخش است نقش‌آفرینی می‌کند. البته علی صبوری با تعهد حقوقی به مدت ۱۰ سال به تلویزیون متعهد شده که خارج از عرف و شؤونات کشور در فضای مجازی تولید محتوا نکند.


جواد خواجوی

ذائقه مردم را کور نکنید

جواد خواجوی، دوبلوری مشهدی زبان است که دابسمش‌هایش در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود. فعالیت جدی خواجوی با صداگذاری کلیپ‌ها و انتشار آن در صفحه شخصی‌اش، از آبان‌۹۶ آغاز شد و کم‌کم صفحه شخصی او هزاران طرفدار پیدا کرد. از آنجا که او در صداگذاری توانست موفق شود لذا از طرف خندوانه برای همکاری دعوت شد. او به واسطه شهرتش در اینستاگرام در دو سریال «محرمانه» و «سرباز» و تئاتر «عشق من حامد بهداد» نقش‌آفرینی کرده است و در حال حاضر در اتاق فکر برنامه اینترنتی «امشو» به کارگردانی مجید صالحی حضور دارد.


مجتبی شفیعی

ذائقه مردم را کور نکنید

مجتبی شفیعی هم جزو اینفلوئنسر‌های اینستاگرام است که فعالیت خود را از رادیو با ساخت آیتم‌های طنز برنامه «اینجا ایران است» آغاز کرد. اولین تجربه تصویری او ایپزود امانت‌دار سریال «قصه‌های تبیان» بود.او به مدت سه سال در رادیو اینترنتی «سرنا» بسیار مورد استقبال قرار گرفت تا اینکه سال ‌۹۷ با انتشار ویدیوهای اخبار زود نیوز به شدت سر زبان‌ها افتاد.


سهیل مستجابیان

ذائقه مردم را کور نکنید

سهیل مستجابیان از طریق برنامه دابسمش و لب‌خوانی کرد و در فضای مجازی به شهرت رسید. وی پس از این شهرت در نمایش «اتو پیای مشکوک»، «بگرد تا بگردم» و فیلم «بی‌حسی موضعی» به کارگردانی حسین مهکام نقش‌آفرینی کرده است. مستجابیان البته در واکنش به این فضایی که ساخته شده گفته بود که نزدیک به بیست سال سابقه کار تئاتر دارد.

ادامه مطلب

سرگرمی

مدارس ابتدایی تایلند در دوران کرونا

منتشر شده

در

توسط

 دانش آموزان یک مهدکودک در تایلند در محل‌های بازی کوچک و محصور شده با حفاظ، به صورت جداگانه و تنهایی به بازی مشغول‌اند.این تصاویر سطح اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی را که توسط مدرسه وات کلونگ تویی در بانکوک صورت گرفته نشان می‌دهد. این مدرسه در ماه ژوئیه از بازگشت ۲۵۰ دانش آموز خود به کلاس‌ها استقبال کرد.

این مهدکودک بعد از این که مقامات تایلند برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، دستور قرنطینه سراسری در کشور را صادر کردند، از اواسط ماه مارس بسته شد.

این مدرسه علاوه بر ایجاد مناطق بازی محصور، حفاظ‌های پلاستیکی را در اطراف میز دانش‌آموزان نصب کرده است و چارچوب‌هایی با حفظ فاصله اجتماعی بر کف زمین کشیده تا دانش‌آموزان درون آن‌ها بایستند.

در حال حاضر محل ورودی این مهدکودک به دستگاه سنجش دمای بدن مجهز است و خارج از هر کلاس هم دستگاه مجهز به مایع دستشویی قرار گرفته است.

برخی مدارس دیگر هم در تایلند برای کاهش خطر ابتلای دانش‌آموزان و کارمندان به ویروس کرونا تمهیدات سخت گیرانه‌تری اعمال کرده‌اند. چوچارت تینگتام مدیر مدرسه سم کوک که حدود ۳۰ مایلی (حدود ۴۸ کیلومتری) شمال پایتخت تایلند واقع شده می‌گوید: زمانی که دانش آموزان به مدرسه می‌رسند، معلمان به آن‌ها ماسک صورت می‌دهند چرا که پوشیدن ماسک اجباری است.وی افزود که دانش‌آموزان برای انجام برخی فعالیت‌ها از شیلد (محافظ) صورت هم استفاده می‌کنند.

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

بازگشایی مدارس و سلول انفرادی!

ادامه مطلب

پنجدری