باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

دنیای مزه ها

دستور تهیه قهوه دالگونا؛ قهوه ای از کره جنوبی

منتشر شده

در

با طرز تهیه قهوه دالگونا یا قهوه هم‌زده، یکی از نوشیدنی‌های گرم و لذیذ کره جنوبی آشنا شوید که در دوران همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ به شهرتی جهانی رسید.

قهوه «دالگونا» (Dalgona coffee)، یک نوشیدنی بسیار لذیذ است که با هم زدن نسبت‌های مساوی از پودر قهوه فوری، شکر و آب داغ تهیه می‌شود. این مواد به‌قدری هم زده می‌شوند تا قهوه یک بافت خامه‌ای پیدا کند و در نهایت، این قهوه هم‌زده به شیر گرم یا سرد اضافه می‌شود. قهوه دالگونا را معمولا با پودر قهوه، پودر کاکائو، بیسکویت خرد شده و عسل تزئین می‌کنند. درست کردن قهوه دالگونا با استفاده از دانه‌های قهوه آسیاب شده، امکان‌پذیر نیست و این وجود قهوه فوری است که لایه‌ای متراکم و کف مانند را ایجاد می‌کند. دلیل این مسئله نیز تا حد زیادی به روند خشک کردن دانه‌های قهوه مربوط می‌شود.

قهوه دالگونا در زمان همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ از طریق شبکه‌های اجتماعی به شهرت رسید؛ زمانی که مردم در قرنطینه خانگی بودند و شروع به ساخت ویدئوهایی از درست کردن قهوه هم‌زده بدون استفاده از هیچ وسیله الکتریکی و با دست کردند. نام این نوشیدنی خوشمزه از «دالگونا»، یک آبنبات کره‌ای شکری گرفته شده است. ظاهر و طعم این قهوه شباهت زیادی به آبنبات دالگونا دارد؛ اگرچه در تهیه این نوشیدنی از دالگونا استفاده نمی‌‌شود.

طرز تهیه قهوه دالگونا بسیار ساده است و شما می‌توانید آن را با یک همزن برقی یا حتی بدون آن هم در خانه درست کنید. این نوشیدنی هم به‌صورت گرم و هم به‌صورت سرد سرو می‌شود و برای تهیه آن تنها به چهار ماده یعنی شیر، شکر، قهوه فوری و آب نیاز دارید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با طرز تهیه قهوه دالگونا و تاریخچه آن آشنا کنیم.

قهوه هم زده

هرآنچه باید درباره قهوه دالگونا بدانید:

قهوه دالگونا گرم و طرز تهیه آن

مواد لازم برای یک نفر

 • یک قاشق غذاخوری قهوه فوری
 • یک قاشق غذاخوری شکر
 • یک قاشق غذاخوری آب داغ
 • سه چهارم لیوان یا یک لیوان شیر گرم

طرز تهیه قهوه دالگونا گرم

طرز تهیه قهوه دالگونا گرم

مرحله اول:

قهوه فوری، شکر و آب داغ را در یک کاسه بریزید و با استفاده از همزن برقی با سرعت زیاد، آن‌ها را هم بزنید.

مرحله دوم:

هم زدن را برای دو دقیقه ادامه دهید تا بافت قهوه شما خامه‌ای شود. با استفاده از یک قاشق، موادی که روی دیواره کاسه جمع شده است را در وسط کاسه جمع کنید و با همزن همه مواد را خوب هم بزنید.

مرحله سوم:

مخلوط هم‌زده را مزه کنید. توجه داشته باشید که این مخلوط، طعمی بسیار قوی دارد؛ اما نگران نباشید؛ زیرا قرار است آن را با شیر رقیق کنید. در صورت تمایل، مقدار بیشتری شکر به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم:

شیر گرم را در لیوان مورد نظر خود بریزید و مخلوط هم‌زده قهوه را به آن اضافه کنید.

مرحله پنجم:

با استفاده از یک قاشق یا نی، قهوه و شیر را هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. نوش جان!

نکات مهم برای تهیه قهوه دالگونا

نکات مهم برای تهیه قهوه دالگونا 

 • شما می‌توانید قهوه دالگونا را بدون استفاده از همزن برقی و با قاشق نیز هم بزنید؛ فقط باید بدانید که این کار حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد و نیاز به یک بازوی قوی دارد.
 • درست کردن قهوه دالگونا با همزن دستی به حدود هشت تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.
 • شما می‌توانید مخلوط قهوه هم‌زده بدون شیر را برای چند روز در یک ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید. البته این مخلوط در نهایت ته‌نشین خواهد شد؛ اما برای چند روز، حالت خامه‌ای خود را حفظ می‌کند.
 • برای تهیه قهوه دالگونا می‌توان از شکر سفید، شکر قهوه‌ای، شکر تصفیه نشده و شکر نارگیل نیز استفاده کرد.
 • شما می‌توانید شکر را از طرز تهیه قهوه دالگونا حذف کنید. البته باید بدانید که این نسخه از این نوشیدنی، تنها برای حدود دو دقیقه بافت کف‌آلود خود را حفظ می‌کند و به سرعت حل می‌شود تا دوباره به‌شکل مایع دربیاید؛ در حالی که بافت کف‌آلود نسخه با شکر قهوه دالگونا، برای بیش از دو ساعت، باقی می‌ماند.
 • برای تهیه نسخه گیاهی قهوه دالگونا، به‌جای شیر از شیر سویا، شیر بادام، شیر جو دوسر یا شیر نارگیل استفاده کنید.

قهوه دالگونا سرد و طرز تهیه آن

قهوه دالگونا سرد

مواد لازم برای یک نفر

 • یک قاشق غذاخوری قهوه فوری
 • یک قاشق غذاخوری شکر
 • یک قاشق غذاخوری آب داغ
 • سه چهارم لیوان یا یک لیوان شیر سرد
 • یخ به مقدار لازم

طرز تهیه قهوه دالگونا سرد

طرز تهیه قهوه دالگونا سرد

مرحله اول:

شکر، قهوه فوری و آب داغ را در یک کاسه خوب مخلوط کنید. این کار را با همزن برقی و سرعت بالا برای حدود دو تا چهار دقیقه انجام دهید تا روی مخلوط قهوه، استیف پیک (stiff peak) شکل بگیرد. در این مرحله، مخلوط قهوه کاملا سفت می‌شود و اگر پره همزن را از کاسه همزن بیرون بیاورید و برعکس کنید، نوک قله ایجاد شده بالا می‌ماند و برنمی‌گردد.

مرحله دوم:

یخ را در لیوان مورد نظر خود بریزید. سپس شیر را روی آن بریزید. در انتها نیز، قهوه هم‌زده را با قاشق روی شیر بریزید و آن را سرو کنید.

کاربردهای مخلوط قهوه همزده

کاربردهای مخلوط قهوه هم‌ زده

شما می‌توانید با استفاده از مخلوط قهوه هم‌زده، علاوه بر درست کردن قهوه دالگونا، خوراکی‌های خوشمزه دیگری نیز درست کنید. به‌طور مثال، برخی افراد از این مخلوط برای تزئین کیک براونی یا درست کردن انواع کلوچه و بستنی قهوه استفاده می‌کنند. مخلوط قهوه هم‌زده، همچنین یک همراه عالی برای انواع نان‌های میوه‌ای در وعده صبحانه به شمار می‌آید.

تاریخچه قهوه دالگونا

تاریخچه قهوه دالگونا

به اشتراک گذاری و وایرال شدن طرز تهیه‌ها و تصاویری از درست کردن قهوه خود در خانه، اولین بار در زمان اجرای قانون فاصله‌گذاری اجتماعی در کره جنوبی دیده شد و به همین علت، نام این نوشیدنی‌ها را «نوشیدنی قرنطینه» یا «قهوه قرنطینه» گذاشتند. ابداع این نام به «جونگ لی وو» (Jung Il-woo)، بازیگر اهل کشور کره جنوبی نسبت داده می‌شود که در زمان حضور خود در یک برنامه تلویزیونی آشپزی به نام (Stars’ Top Recipe at Fun-Staurant) در شبکه KBS2، در یک غذاخوری در ماکائو، یک قهوه هم‌زده سفارش داد و طعم و مزه آن را به «دالگونا»، تافی یا آبنبات شکری کره‌ای تشبیه کرد. پس از آن، نسخه‌های خانگی قهوه دالگونا با هشتگ «چالش قهوه دالگونا» (#dalgonacoffeechallenge) در سراسر کانال‌های یوتیوب کشور کره جنوبی گسترش یافتند و بعدها در شبکه اجتماعی «تیک تاک» (TikTok) وایرال شدند.

در دوران قرنطینه، درست کردن قهوه دالگونا تبدیل به ترندی در شبکه‌های اجتماعی شد و تماشا کردن آن‌ها، آثاری آرام‌بخش و شبیه به ویدئوهای «واکنش ارادی اوج‌گیری حسی» (ASMR) بر ذهن بیننده‌ها داشت. اگرچه این نوشیدنی به‌عنوان یک نسخه خانگی از قهوه هم‌زده به محبوبیت جهانی رسید، در حال حاضر راه خود را به منوی بسیاری از کافی‌شاپ‌های کره جنوبی باز کرده است.

خاستگاه دالگونا

قهوه دالگونا از یک قهوه هندی به نام «فنتی هوی» (phenti hui)، «فیتی هوی» (phitti hui) یا قهوه هم‌زده الهام گرفته شده است و تنها تفاوت آن‌ها این است که در زمان درست کرده قهوه «فنتی هوی»، شیر روی مخلوط هم‌زده ریخته می‌شود؛ اما برای تهیه قهوه دالگونا، مخلوط هم‌زده قهوه را روی شیر می‌ریزند.

در حالی که بیشتر قهوه‌های دالگونا شامل آبنبات دالگونا نمی‌شوند، یک کافه در کره جنوبی، با مخلوط کردن چای یا قهوه با آبنبات دالگونا، یک نوشیدنی جدید را به مهمانان خود ارائه می‌دهد. درست کردن قهوه دالگونا با استفاده از دانه‌های قهوه آسیاب شده، امکان‌پذیر نیست و این وجود قهوه فوری است که لایه‌ای متراکم و کف مانند را ایجاد می‌کند. دلیل این مسئله نیز تا حد زیادی به روند خشک کردن دانه‌های قهوه مربوط می‌شود.

طعم قهوه دالگونا

مقاله‌ مرتبط:

قهوه دالگونا با بافتی خامه‌ای و ظاهری کاراملی رنگ، به‌قدری زیبا و دلربا است که به‌محض سرو کردن، چشم‌ها را به خود خیره خواهد کرد. مخلوط قهوه هم‌زده کف‌آلود روی شیر و تزئینی از تکه‌های بیسکویت، چیپس شکلاتی، کمی دارچین یا پودر کاکائو، این نوشیدنی را تبدیل به یک اثر هنری می‌کند.

درست کردن و مزه کردن قهوه دالگونا در خانه در این روزهای خانه‌نشینی و در یک عصرگاه سرد زمستانی، کاری بس دلچسب است که امکان ندارد عاشق آن نشوید. قهوه دالگونا، یک نوشیدنی گرم فوق‌العاده لذیذ است که می‌توانید آن را از قبل آماده کنید تا بدون اتلاف وقت در مهمانی به مرحله سرو کردن برسد.

طعم قهوه دالگونا

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنیای مزه ها

دستور تهیه سالاد تبوله ویژه خاورمیانه

منتشر شده

در

توسط

سالاد تبوله را می‌توان به عنوان میان وعده هم سرو کرد و در کمترین زمان ممکن یک طعم فوق العاده را ساخت. با ما همراه باشید تا طرز تهیه این سالاد خوشمزه را به شما آموزش دهیم.

مواد مورد نیاز:

  • خیار: ۱ عدد
  • بلغور: ½ لیوان
  • پیازچه: ½ لیوان
  • جعفری: ۱٫۵ لیوان
  • آب جوش: ¾ لیوان
  • گوجه فرنگی: ۲ عدد
  • آبلیمو: ۳ قاشق غذاخوری
  • روغن زیتون: ۳ قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل سیاه: به اندازه کافی

 

طرز تهیه سالاد تبوله، سالاد عربی هیجان انگیز | مجله اکالا

دستور تهیه و پخت:

۱. ابتدا بلغور را داخل یک کاسه می‌ریزیم و روی آن ۱ قاشق غذاخوری زیتون می‌ریزیم و خوب مخلوط می‌کنیم تا به روغن آغشته شود و بعد آب جوش روی آن می‌ریزیم و در کاسه را با پلاستیک سلفون می‌پوشانیم تا به مدت ۱۵ دقیقه همین طور بماند.

۲. سپس برای هدر نرفتن زمان پیازچه و جعفری را می‌شوییم و روی تخته ساطوری می‌کنیم و خیار را می‌شوییم و به صورت عمودی و افقی روی آن برش می‌زنیم تا خیار به صورت مربع‌های کوچکی شوند (مانند مدل سالاد شیرازی برش می‌دهیم)

۳. سپس گوجه فرنگی‌ها را نیز می‌شوییم و ریز خرد می‌کنیم. پس از گذشت ۱۵ دقیقه سلفون را بر می‌داریم و آب اضافه آن را بیرون می‌ریزیم و آبکش می‌کنیم و در ظرف می‌ریزیم و مواد خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم.

۴. روغن زیتون باقی مانده را روی مواد می‌ریزیم و نمک، فلفل سیاه، آبلیمو روی مواد می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم تا یک‌دست و طعم‌دار شوند.

ادامه مطلب

دنیای مزه ها

ترشی های خوشمزه ویژه ترشی دوستان

منتشر شده

در

توسط

ترشی یکی از چاشنی‌های محبوب ایران و به‌طور کلی خاورمیانه است.ترشی یکی از چاشنی‌های محبوب ایران و به‌طور کلی خاورمیانه است. انواع ترشی را می‌توان در کنار غذاهای ایرانی سرو کرد. انواع مختلف ترشی وجود دارد که با مواد اولیه گوناگونی درست می‌شوند. جالب است بدانید که استان‌های مختلف ایران، ترشی‌های مخصوص به خود را دارند. فرایند تولید ترشی باعث می‌شود سبزیجات را با قرار دادن در آب نمک یا سرکه به‌مدت طولانی‌تری نگهداری کرد. مصرف ترشی در کنار غذا باعث هضم بهتر غذا می‌شود. پزشکان نیز توصیه کرده‌اند در کنار غذاهای گوشتی بهتر است از ترشی استفاده کرد، زیرا که از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. در ادامه به برخی از بهترین ترشی‌های ایران اشاره کرده‌ایم.

ترشی مخلوط، شناخته‌شده‌ترین ترشی ایرانی

طرز تهیه ترشی مخلوط خانگی - مجله تصویر زندگی

شاید شناخته‌شده‌ترین ترشی ایرانی، ترشی مخلوط باشد. ترشی مخلوط در شهرهای مختلف تقریباً به یک شکل درست می‌شود و فقط ممکن است بعضی از ادویه ها بنابر سلیقه افراد متفاوت باشد. در این ترشی به‌طور معمول گل کلم، هویج، خیارشور و گاهی کرفس وجود دارد.

ترشی بادمجان، مخصوص دوستداران بادمجان

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر مجلسی و خوشمزه مرحله به مرحله

ترشی بادمجان یکی دیگر از ترشی‌های محبوب ایران است. این ترشی طرفداران بسیار زیادی دارد. خیلی از کسانی که علاقه‌ای به بادمجان ندارند با استفاده آن در ترشی مشکلی ندارند و به این ترتیب می‌توانند از خواص آن بهره‌مند شوند. استفاده از ترشی بادمجان در کنار غذاهای مجلسی ایرانی مانند زرشک پلو با مرغ یا انواع خورشت بسیار رایج است. ترشی بادمجان از نظر ظاهری مقداری شبیه به دلمه بادمجان است؛ زیرا که مقداری داخل آن را خالی کرده و با مواد مختلفی مانند سبزی‌های معطر، هویج و سیر و موارد دیگر پر می‌کنند و آن را درون سرکه قرار می‌دهند. در میان سبزی‌های معطر ممکن است از گلپر هم به‌دلیل خاصیت ضدعفونی‌کننده استفاده شود. گلپر از کپک زدن ترشی جلوگیری می‌کند.

ترشی لیته، از بهترین‌های تند

طرز تهیه‌ ترشی لیته خانگی؛ نکات طلائی در خوشمزه‌تر شدن آن | مجله اکالا

ترشی لیته نیز از دیگر چاشنی‌های ایرانی است که در آن بادمجان وجود دارد. ترشی لیته را در استان‌های مختلف ایران به روش‌های مختلف درست می‌کنند. به‌طور مثال ترشی لیته در جنوب ایران معمولا تند است و از فلفل زیادی در آن استفاده می‌شود. ترشی لیته شمالی با بادمجان کبابی درست می‌شود و به آن نازخاتون نیز می‌گویند. در ترشی لیته از بادمجان، هویج و سبزی های معطر استفاده می‌شود. این ترشی نیز به‌همراه غذاهای اصیل ایرانی سرو می‌شود.

سیرترشی، دوست صمیمی دیزی سنگی

زِیتونِت|سامانه گردشگری روستایی، سیر ترشی تازه

سیر ترشی یکی دیگر از ترشی‌های پرطرفدار ایرانی است. این ترشی دارای خواص بالایی است و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می‌آید. سیر ترشی از بروز سکته قلبی نیز جلوگیری می‌کند و برای پوست مفید و دارای فسفر، منیزیوم، آهن و پتاسیم فراوان است. سیر ترشی خانگی نسبت به مدل کارخانه ای آن خواص بیشتری دارد. از دیگر فواید سیر ترشی می‌توان به ویتامین‌ های B و C اشاره کرد. ویتامین B موجب کارکرد مناسب روده می‌شود. همچنین فسفر موجود در آن برای تقویت حافظه مؤثر است.

ترشی فلفل سبز، جذاب و پرخاصیت

طرز تهیه ترشی فلفل سبز خانگی خوشمزه و مجلسی به روش همدانی

افرادی که به چاشنی های تند علاقه‌مند هستند، ترشی فلفل سبز بهترین انتخاب برای آن‌ها است. البته ترشی فلفل سبز همیشه تند نیست؛ زیرا که می‌توان فلفل‌های سبز شیرین را با فلفل تند جایگزین کرد. مصرف این ترشی در کنار غذاهای دریایی مانند سبزی پلو با ماهی بسیار رایج است. فلفل سبز تند دارای ویتامین C فراوان است. ویتامین C در بدن باعث ایجاد آنتی اکسیدان می‌شود. همچنین فلفل سبز تند تولید کلاژن و پروتئین در بدن را تحریک می‌کند. کلاژن برای پوست و استخوان، رگ‌های خونی و بافت‌‌ها بسیار مفید است. این ترشی بر تقویت سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر بسیار دارد.

ترشی کلم قرمز، خوش رنگ و لعاب‌ترین ترشی ایران

طرز تهیه ترشی کلم قرمز

ترشی کلم قرمز به‌عنوان چاشنی در کنار انواع کباب استفاده می‌شود. البته در کنار دیگر غذاها نیز مصرف می‌شود. اما معمولا از آن به‌عنوان دورچین غذا یا برای تزیینات استفاده می‌شود. این ترشی علاوه بر طعم بی‌نظیر، دارای رنگ بسیار زیبایی است که در کنار باقی غذاها بسیار خوش‌رنگ به نظر می‌آید. گاهی برای خوش‌رنگ‌تر شدن ترشی از آب لبو استفاده می‌شود. در کلم قرمز دو ماده بسیار مفید به نام لوتئین و زئاکسانتین وجود دارد. این دو ماده برای بهبود سلامت چشم‌ها مؤثر بوده و به‌طور طبیعی از شبکیه چشم در برابر اشعه‌های ماورای بنفش محافظت می‌کنند. همچنین میزان بالای ویتامین K موجود در کلم قرمز برای سلامت استخوان‌ها مفید است.

ترشی هفت بیجار

طرز تهیه ترشی هفت بیجار خوشمزه و مجلسی به روش شمالی

ترشی هفت بیجار از جذاب‌ترین ترشی های ایرانی است. این ترشی به‌دلیل آن که در آن از ۷ میوه، هفت ادویه و هفت سبزی استفاده شده است و مخصوص شهر بیجار است به این اسم نام گذاری شده است. قدمت این ترشی به بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد. در این ترشی گل کلم، سیب‌زمینی، لوبیا سبز، فلفل سبز تند، بادمجان و خیار استفاده شده است. همچنین در آن چند نوع سبزی معطر مانند ترخون، مرزه، نعنا، جعفری و گشنیز وجود دارد.

ادامه مطلب

دنیای مزه ها

دستور تهیه چیز کیک انبه با بیسکویت پتی‌بور

منتشر شده

در

توسط

به راحتی و بدون نیاز به فر با بیسکوییت پتی‌بور، پنیر خامه‌ای، خامه، ژله و مقداری میوه مثل انبه یک چیز کیک یخچالی ساده در خانه تهیه کنید. با ما همراه باشید تا دستور تهیه چیز کیک یخچالی انبه را به شما آموزش دهیم.

مواد مورد نیاز

 • بیسکوییت پتی‌بور: ۱۶۰ گرم
 • پوره‌ی انبه: ۱ پیمانه
 • پنیر خامه‌ای: ۳۵۰ گرم
 • خامه‌ی صبحانه: ۳۵۰ گرم
 • شکر: سه چهارم پیمانه
 • کره‌ی ذوب شده: ۱۰۰ گرم
 • پودر ژلاتین: ۲ قاشق غذاخوری
 • آب خنک: ۸ قاشق غذاخوری
 • وانیل: نصف قاشق چای‌خوری
 • انبه‌ی خردشده برای تزئین: به میزان لازم

Mango Cake Recipe (VIDEO) - NatashasKitchen.com

دستور تهیه

بیسکوییت پتی‌بور را داخل غذاساز یا میکسر کاملا خرد کنید.

کره‌ی ذوب شده را به بیسکوییت خردشده اضافه کنید و هم بزنید تا مایه حالت چسبندگی پیدا کند.

مخلوط بیسکوییت و کره را کف یک قالب کمربندی بریزید و با پشت قاشق آن را کاملا فشرده و یکدست کنید.

قالب را برای ۳۰ دقیقه در فریزر قرار دهید تا مواد خودش را بگیرد.

پودر ژلاتین را با آب خنک مخلوط کنید. ظرف را روی بخار آب قرار دهید تا ژلاتین به روش بن‌ماری ذوب شود.

پنیر خامه‌ای، خامه صبحانه، شکر و وانیل را با همزن برقی خوب مخلوط کنید.

پوره‌ی انبه را اضافه کنید و باز هم بزنید تا مخلوط کاملا یکدست شود.

ژلاتین بن‌ماری شده را به مخلوط اضافه کنید و باز هم بزنید.

قالب را فریزر خارج کنید، مایه‌ی چیز کیک را روی بیسکوییت‌های خردشده بریزید و با کاردک سطح آن را صاف کنید.

چیز کیک را برای ۳ تا ۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و سپس روی آن را با انبه‌ی خردشده تزیین کنید.

ادامه مطلب

پنجدری