باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

خواندنی های پزشکی

دلایل زایمان زودرس و روش های پیشگیری

منتشر شده

در

علائم زایمان زودرس و ۱۳ روش طلایی برای پیشگیری از آن

زایمان زودرس هنگامی رخ می‌دهند که انقباضات مکرر و پشت سر هم پیش از هفته ۳۷ بارداری رخ دهند و به دنبال آن‌ها دهانه رحم باز شود که به صورت زیر قابل دسته بندی هستند:

 • زایمان زودرس در هفته‌های قبل از هفته ۲۸ بارداری
 • زایمان زودرس در هفته‌های ۲۸ تا ۳۲ بارداری
 • زایمان زودرس در هفته ۳۲ تا ۳۷ بارداری

اگر زایمان در بین هفته ۲۰ تا هفته ۳۷ بارداری رخ دهد، به آن زایمان زودرس گفته می‌شود. ناگفته نماند که هر چه هفته بارداری کمتر باشد، زایمان زودرس مشکل ساز‌تر خواهد بود.

علل زایمان زودرس

زایمان زودرس ممکن است در هر بارداری رخ دهد. علل و دلایل زیادی برای زایمان زودرس وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

 • زایمان زودرس در بارداری‌های قبلی
 • بارداری دو قلویی یا چندقلویی
 • مشکلات مرتبط با رحم، دهانه رحم یا جفت
 • مصرف دخانیات یا دارو‌های مخدر

علائم زایمان زودرس و ۱۳ روش طلایی برای پیشگیری از آن

مصرف دخانیات و زایمان زودرس

 • عفونت به خصوص وجود عفونت در مایع آمنیوتیک یا در دهانه رحم یا واژن
 • برخی بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا یا دیابت یا تیروئید
 • رخداد‌های پر استرس زندگی مانند مرگ یکی از عزیزان
 • افزایش مایع دور جنین که به آن پلی هیدروآمنیوس نیز گفته می‌شود.
 • خون ریزی و لکه بینی واژینال در طی بارداری
 • وجود نقص جنینی
 • فاصله کمتر از شش ماه بین دو بارداری
 • عفونت بافت‌های اطراف دندان‌ها
 • مشکلات لخته شدن خون
 • عدم رعایت مراقبت‌های لازم در طی بارداری
 • اضافه وزن یا کمبود وزن در طی بارداری
 • بارداری به واسطه IVF
 • مسمومیت بارداری
 • کوتاهی دهانه رحم
 • جفت سر راهی
 • بارداری در زنان کمتر از ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال

علائم زایمان زودرس

علائم هشدار دهنده زیر می‌توانند نشان دهنده وقوع زایمان زودرس باشند:

 • افزایش ترشحات واژن
 • تغییر نوع ترشحات
 • خون ریزی یا لکه بینی واژینال
 • درد در ناحیه زیر شکم
 • دل درد با یا بدون اسهال
 • احساس فشار در ناحیه لگن
 • کمر درد
 • انقباضات مکرر کمتر از ۱۰ دقیقه
 • پاره شدن کیسه آب

علائم زایمان زودرس و ۱۳ روش طلایی برای پیشگیری از آن

تشخیص زایمان زودرس

آزمایشات و معاینات زیر می‌توانند تعیین کنند که آیا شما در حال دچار شدن به زایمان زودرس هستید یا خیر:

 • معاینه لگنی: این روش به پزشک کمک می‌کند تا ضخامت رحم و اندازه و موقعیت جنین را تشخیص دهد و همچنین به ارزیابی این مورد کمک می‌کند که آیا دهانه رحم در صورت پاره شدن کیسه آب باز شده است یا خیر.
 • سونوگرافی
 • معاینه رحم با دستگاه توکومتر برای سنجش انقباضات رحمی
 • تست آزمایشگاهی برای بررسی عفونت و فیرونکتین جنینی: فیرونکتین جنینی پروتئینی است که توسط رحم ترشح می‌شود و ساک حاملگی را به پوشش داخلی رحم متصل می‌کند. از بین رفتن این چسب می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود.

اگر تشخیص تایید کننده زایمان زودرس باشد، پزشک سعی در طولانی‌تر کردن بارداری با روش‌های متفاوتی خواهد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

علائم زایمان زودرس و ۱۳ روش طلایی برای پیشگیری از آن

درمان زایمان زودرس

درمان زایمان زودرس بستگی به علت آن و همچنین سنجش مزایا و معایب به تاخیر انداختن زایمان دارد.

۱. تجویز دارو

۲. سرکلاژ دهانه رحم

روش‌های پیشگیری از زایمان زودرس

اگرچه زایمان زودرس همواره غیر قابل اجتناب نیست، در برخی موارد می‌توان از آن جلوگیری کرد. دانستن این که چگونه می‌توان از زایمان زودرس جلوگیری کرد می‌تواند به کاهش ریسک مواجهه با این موقعیت ترسناک کمک کند. در ادامه روش‌هایی برای جلوگیری از زایمان زودرس آورده شده است:

۱. انجام یوگای بارداری: یوگای بارداری یکی از ورزش‌های پر طرفدار در میان مادران باردار است. نه تنها این ورزش تناسب اندام شما را حفظ می‌کند و مانع مشکلات زیادی از جمله درد مفاصل و سر درد می‌شود، همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد و تامین اکسیژن برای بدن را تنظیم می‌کند. این عوامل می‌توانند موجب کامل شدن دوره بارداری شوند.

۲. پیلاتس بارداری: نوعی تمرین ورزشی مفرح و سرگرم کننده دیگر که به کامل شدن دوره بارداری کمک می‌کند و مانع زایمان زودرس می‌شود، پیلاتس بارداری است. این تمرین ورزشی به تقویت عضلانی کمک می‌کند که به طور مستقیم در زایمان دخیل هستند. پیلاتس می‌تواند گردش خون را تنظیم کند و مفاصل ناحیه لگن را ریلکس کند که منجر به این می‌شود که جنین در محیط امن تری رشد کند.

۳. مواظب خودتان باشید تا سرما نخورید: زنانی که سرما می‌خورند بیشتر در خطر زایمان زودرس هستند. اگر هم سرما خوردید سعی کنید که استراحت بیشتری بکنید تا مانع زایمان زودرس شوید.

۴. ویتامین‌های خود را مصرف کنید: یکی از دلایل اصلی که می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود، کمبود ویتامین هاست. پزشک ویتامین‌هایی را برای شما تجویز می‌کنند که باید حتما آن‌ها را مصرف کنید تا دچار مشکلات بارداری و همچنین زایمان زودرس نشوید.

۵. مصرف دخانیات را کنار بگذارید: مصرف دخانیات موجب زایمان زود رس می‌شود. پس مصرف آن را کنار بگذارید.

۶. پیاده روی کنید: تقریبا تمام پزشکان به شما توصیه می‌کنند که در طی بارداری ورزش کنید که دلیل آن بهبود گردش خون و سالم ماندن جنین است که مانع زایمان پیش از موعد می‌شود.

علائم زایمان زودرس و ۱۳ روش طلایی برای پیشگیری از آن

۷. وزن توصیه شده توسط پزشک را حفظ کنید: پزشک رژیم غذایی را برای شما تجویز می‌کند تا سلامت شما در حالت بهینه باقی بماند. افزایش زیاد وزن میتواند موجب دیابت بارداری و مسمومیت بارداری شود که می‌توانند منجر به زایمان زودرس شوند.

۸. آب کافی بنوشید: اکثر ما اهمیت هیدراته بودن در طی روز را نمی‌دانیم. اهمیت این فاکتور در زمان بارداری چند برابر می‌شود. بهتر است از پزشکتان درباره میزان آبی که باید در طی روز بنوشید سوال کنید.

۹. دهانتان را به طور مرتب تمیز کنید: این مورد ممکن است تعجب برانگیز باشد، اما سالم ماندن دندان‌ها و لثه‌ها در پیشگیری از زایمان زودرس موثر هستند.

۱۰. به اندازه کافی استراحت کنید: استراحت کافی برای شما و جنین تان بسیار حیاتی است و مانع ابتلا به زایمان زودرس می‌شود.

علائم زایمان زودرس و ۱۳ روش طلایی برای پیشگیری از آن

۱۱. هر زمان که احساس نیاز به دفع ادرار داشتید حتما به دستشویی بروید: ادرار خود را نگه ندارید این کار موجب التهاب رحم و مثانه می‌شود و می‌تواند منجر به عفونت شود که در نهایت به زایمان زودرس ختم می‌شود.

۱۲. بین بارداری‌های خود وقفه ایجاد کنید: فاصله کمتر از شش ماه بین دو بارداری می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود. اکثر پزشکان فاصله حداقل ۱۸ ماهه را پیش از بارداری بعدی توصیه می‌کنند.

۱۳. تغذیه سالمی داشته باشید: حفظ رژیم غذایی سالم و دوری از غذا‌های فراوری شده مانند سوسیس و کالباس و فست فود برای بارداری الزامی است و مصرف غذا‌های حاوی اسید‌های چرب امگا-۳، ویتامین سی و کلسیم می‌توانند مانع زایمان زودرس شوند.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خواندنی های پزشکی

سرفه های مداوم نشانه چیست

منتشر شده

در

توسط

خوراکی‌های شگفت‌انگیزی که باید در پاییز بخورید

سرفه مداوم، سرنخ کشف کدام بیماری‌ها است؟

برای قرن‌ها، پزشکان از طریق بررسی نوع سرفه، به دنبال تشخیص بیماری‌های مختلف بوده‌اند.

سرفه‌ی گه‌گاه، اغلب خطرناک نیست، اما سرفه‌ای که مخاط خونی تولید می‌کند، یا همراه با تب، سرگیجه یا خستگی است، می‌تواند هشداری برای مراجعه فوری به پزشک باشد.

در دوران پاندمی ویروس کرونا پزشکان هشدار می‌دهند که اگر بیش از یک ساعت سرفه مداوم می‌کنید و این سرفه‌ها خشک و همراه با تنگی نفس، تب و درد عضلات است، باید از نظر ابتلا به ویروس تحت آزمایش قرار بگیرید.

سایر علل سرفه مداوم از این قرارند:

ریفلاکس معده باعث نشت محتویات معده به سمت مری شده و می‌تواند منجر به اسپاسم مجاری تنفسی و در نهایت تنگی نفس و سرفه شود. ریفلاکس اسید با مصرف دارو‌های کاهنده اسید معده مانند فاموتیدین، پنتوپرازول، راینیتیدین قابل درمان است.

عفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود. این عفونت‌ها توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. بسیاری از بیماران، اغلب حتی پس از رفع عفونت، سرفه را تجربه می‌کنند.

سویه خاصی از ذات‌الریه باکتریایی نیز که مایکوپلاسما نام دارد، ممکن است باعث سرفه مزمن همراه با خستگی، ضعف، تنگی نفس و تولید خلط شود. این عفونت گاهی اوقات به عنوان پنومونی پیاده‌روی شناخته می‌شود و معمولاً افراد جوان و سالم را درگیر می‌کند.

حداکثر ۴۰ درصد افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، فیبروز ریوی نیز دارند. آرتریت روماتوئید می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند و منجر به سرفه مداوم شود.

معمولا وقتی به مدت یک یا دو هفته سرفه‌های ملایمی دارید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. ولی در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • زمانی که بیش از سه هفته دچار سرفه شده اید.
 • سرفه واقعا شدید است و به مرور زمان هم وخیم‌تر می‌شود.
 • سرفه با خون یا تنگی نفس، اختلالات تنفسی و درد در قفسه سینه همراه است.
 • سرفه همراه با علائم نگران‌کننده دیگر مثل کاهش غیرمنتظره وزن، تغییرات مداوم در صدا، وجود توده یا تورم در گلو است.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

موارد استفاده اشتباه از ضد عفونی کننده ‌ها

منتشر شده

در

توسط

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

با ورود کرونا ویروس به زندگی ما، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند ژل‌ها و محلول‌های استریل کننده، از موارد بهداشت عمومی به شمار می‌روند. این مواد بهداشتی، ویروس کرونا و دیگر میکروب‌ها را از بین می‌برند و حالا دیگر از راه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز به شمار می‌روند که توصیه می‌شود همه از آن‌ها استفاده کنند؛ اما با این حال اشتباهاتی در این‌باره انجام می‌دهیم که در ادامه به شناسایی آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. در طول مدت مناسب از مواد بهداشتی استفاده نمی‌کنید (۲۰ ثانیه دست شستن)

طول مدت مناسب یعنی به مواد ضد عفونی کننده و استریل کننده مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها را بدهیم. برای مثال، برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها باید ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشوید نه کمتر. در غیر این صورت پاک‌سازی به طول کامل انجام نمی‌شود و دست‌ها هنوز آلوده هستند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۲. استفاده از نوع غلط مواد استریل کننده

همه مواد بهداشتی استریل دست‌ها، یکسان نیستند. ایده‌آل‌ترین مواد ضد عفونی کننده آن‌هایی هستند که از ۶۰ درصد اتیل یا ۷۰ درصد الکل تشکیل شده باشند تا بتوانند ویروس‌ها را تحت تاثیر قرار دهند و آن‌ها را از بین ببرند؛ بنابراین به هنگام خرید روی محصول را مطالعه کنید. روی برخی از محصول‌ها ذکر شده است که روی باکتری‌ها اثرگذار است یا ویروس‌ها. شما باید به این مورد دقت بسیاری کنید.

در حال حاضر از محصولی استفاده کنید که اثر مستقیم روی ویروس‌ها دارند نه باکتری‌ها، چون در خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا هستیم. با این حال بهتر است گول امنیت کاذبی که برخی از تبلیغات می‌دهند را نخوریم. برخی از دستمال‌های مرطوب ادعا دارند که از بین برنده میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند؛ ولی باید بدانیم که دستمال‌های مرطوب حتی برای کودکان هم ضد ویروس و میکروب نیستند. استفاده از محصولاتی که اتانول ندارند، می‌توانند (در حالت محلول) از روی پوست نیز موجب مسمومیت شوند.

۳. صرفه‌جویی بیجا؛ استفاده کم از مواد ضد عفونی کننده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضد عفونی کننده، به این معنی است که پاک‌سازی را به طور کامل انجام نمی‌دهیم و بهداشت را رعایت نمی‌کنیم. اگر از ظروف بزرگ برای شست و شوی دست‌ها استفاده می‌کنید یک فشار بر روی پمپ‌ها کافی است؛ اما از ظروف کوچک استفاده می‌کنید که به نسبت ظروف بزرگ، پمپ‌های کوچکی نیز دارند فشار ۲ الی ۴ بار پمپ، کفایت می‌کند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۴.نگهداری از مواد استریل کننده

باید بدانیم که نباید مواد ضد عفونی کننده را در معرض نور خورشید و در یخچال قرار دهیم.

۵. ضد عفونی کردن تمام مناطق دست

اگر می‌خواهید ضد عفونی دست‌ها و پاک‌سازی آن‌ها را کامل انجام دهید، بهتر است تمامی نقاط دست‌ها را استریل کنید. برای مثال، تنها به ضد عفونی کردن و کف و روی دست‌ها و انگشت‌ها بسنده نکنید. بین انگشت‌ها، روی ناخن‌ها و زیر آن‌ها را باید به مواد ضد عفونی کننده آغشته کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۶. از مواد ضد عفونی کننده قبل از غذا خوردن استفاده نکنید

مواد ضد عفونی کننده به از بین بردن ویروس‌ها کمک به سزایی می‌کنند؛ اما روی پوست از خود مواد شیمیایی به جای می‌گذارند که نباید وارد بدن شوند. بنابراین، قبل از شستن دست‌ها برای صرف نهار می‌توانید از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید؛ اما بهداشتی نیست که دست‌ها با مواد شیمیایی ضد عفونی کنید و به سراغ غذا خوردن بروید.

۷. وقتی دست‌ها چرب هستند

وقتی از کرم‌های چرب کننده و مرطوب کننده دست استفاده کردید، مواد ضد عفونی نمی‌توانند پاک‌سازی را به خوبی انجام دهند؛ زیرا به پوست دسترسی کامل ندارند. اول باید دست‌ها را با آب و صابون بشویید و اگر نیاز شد از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۸. مواد استریل کننده آتش‌زا هستند

همه مواد استریل کننده اشتعال‌پذیر و آتش‌زا هستند. آن‌ها را در نزدکی فندک و سیگار قرار ندهید. الکل بعد از روی دست‌ها به حالت گاز در می‌آید پس حدود ۳۰ دقیقه بعد از استفاده‌ی مواد استریل کننده، می‌توانید نزدیک فندک و سیگار شوید.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

همه چیز درباره کرونا در تهران

منتشر شده

در

توسط

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

در کنار اصول سه گانه “فشم” (فاصله/ شست و شوی مداوم دست ها/ ماسک) مهم ترین راهکار کنونی بشر در مقابل کروناست، جامعه آماری این پژوهش حدود صد هزار نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های تهران بوده‌اند. این مطالعه از ۱۴ فروردین تا ۲۰مهر ماه امسال انجام شده و پس از پردازش اطلاعاتی درباره رابطه سن و مرگ و میر، علائم جدید به کرونا، رابطه بیماری قلبی با کرونا، تحصیلات، اشتغال و حتی مجرد و متاهل بودن را در بردارد که در ادامه این مطلب به آنها می‌پردازیم:

میانگین سنی در مبتلایان به کرونا 

میانگین سنی بیماران ۵۷.۳سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای ۸۰سال بود. اگر نسبت بهبودیافته‌ها و فوت‌شده‌ها را در این داده‌ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰سال   و ۲۰ تا ۳۰ساله  و بیشترین درصد مرگ در بستری‌شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای ۸۰سال و گروه سنی ۷۰ تا ۸۰سال دیده شده است. یافته‌ها نشان می‎دهد، در نیمه اردیبهشت امسال، روند نزولی در سیر موارد ابتلا به بیماری اتفاق افتاده، اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد رخ‌داده مرگ هم تقریبا از الگوی ابتلا طی زمان پیروی می‌کند.

تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به کرونا در دنیاست ولی در تهران به سرفه توجه کنید!

در بیشتر مطالعات انجام‌شده در دنیا، تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری است، اما در این مطالعه مشخص شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع‌ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیماری‌های زمینه‌ای مبتلایان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایع‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای در جمعیت مورد مطالعه، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت و سرطان‌ها بوده‌اند. دیابت، به‌دلیل شیوع بالاتر در جامعه، در زنان سهم بیشتری نسبت به مردان داشته است.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا ۲۰ مهر تعداد ۱۴ هزار و ۹۸۲ نفر که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای شامل بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های کبدی، بدخیمی و بیماری‌های کلیوی بودند، پس از ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند.

از ابتدا تا ۲۰ مهرماه، در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی ۱۵۵ نفر، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ۷ هزار و ۳۰۹ نفر فوتی، در بیماران دیابتی ۵ هزار و ۲۷۹ نفر، در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی ۳۰۵ نفر، در بیماران مبتلا به بیماری‌های بدخیمی ۷۰۹ نفر، همچنین در بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی نیز هزار و ۲۲۵ نفر جان خود را به خاطر کرونا از دست داده‌اند.

مبتلایان ۲هفته پیش از بیماری به کجا تردد داشتند؟

در ادامه این تحقیق، مکان‌های تردد بیماران، پیش از ابتلا، در شهر تهران بررسی شده است. این بررسی بر روی ۱۹هزارو۶۴۰نفر انجام شده است. مطالعات این بخش نشان می‌دهد اغلب افراد مبتلای بستری‌شده، در ۲هفته قبل از بیماری، جابه‌جایی‌های مختلفی از محل زندگی داشته‌اند، به‌طوری‌که بیش از نیمی از آن‌ها حداقل یک بار به خارج از استان محل زندگی و در سطح کشور سفر کرده‌اند و حدود یک‌سوم در محدوده‌ای بیش از ۲۰۰ کیلومتر به مسافرت رفته‌اند.

آنچه در نقشه تردد این بیماران مشخص است، بیشترین میزان رفت‌وآمد آن‌ها به مناطق مرکزی شهر تهران است. بیشترین سفر‌ها در مسیر‌های بین‌شهری محور‌های هراز، قزوین و رشت، مسیر‌های منتهی به شرق مازندران و کرمانشاه و در جنوب؛ استان‌های قم، اراک و ملایر، همینطور در محور چالوس، گیلان، زنجان و اردبیل انجام شده است. در محدوده شعاعی کمتر، به‌جز کرج، مسیر شرقی تهران که احتمالا بیشترین ویلا‌های تفریحی تهرانی‌ها در آنجا قرار دارند، فراوانی بیشتری را نشان می‌دهد. البته این سفر‌ها فقط مربوط به تردد افراد بیمار مقیم در تهران است و تردد‌های افراد ساکن در مناطق مقصد به تهران را شامل نمی‌شود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیشترین مبتلایان چه کسانی بوده‌اند؟

طبق نتایج این مطالعه مردان با تحصیلات کمتر و متاهل؛ بیشترین مبتلایان به کرونا بوده‌اند.  براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در بخش دیگری از مطالعه،  مشخص شد که ۳۹.۵درصد بی‌سواد یا تحصیلات به اندازه ابتدایی، ۱۲.۵درصد سیکل و راهنمایی، ۲۳.۴درصد دیپلم، ۲.۹درصد فوق دیپلم، ۱۴.۷درصد لیسانس، ۴.۵درصد فوق‌لیسانس و ۲.۵درصد دکتری داشته‌اند. ۷۸.۷درصد متاهل، ۶.۹درصد مجرد و ۱۴.۴درصد از همسر جداشده یا فوت‌شده بودند.

شیلد و ماسک به تنهایی چاره‌ساز نیست

درخصوص به‌کارگیری تمهیدات پیشگیرانه در مقابل کرونا، طبق اظهار افراد مورد مطالعه، فقط ۲۸.۵درصد به‌طور مرتب از ماسک صورت و ۳.۲درصد از شیلد استفاده می‌کردند (۱۷.۹درصد هرگز یا به‌ندرت ماسک می‌زده‌اند)، ولی حدود ۱۸درصد دست‌ها را به‌طور مرتب نمی‌شستند. حدود یک‌پنجم افراد مبتلا، مرتباً محیط خود را ضدعفونی می‌کردند و فقط ۱۲.۳درصد فاصله‌گذاری اجتماعی را قبل از ابتلا همواره یا اکثر موارد رعایت می‌کرده‌اند. تجربه حضور در میهمانی یا نشست جمعی در حدود نیمی از افراد (۴۸.۵درصد) طی ۲ هفته قبل از ابتلا گزارش شده که همراه با تماس نزدیک با سایرین بوده است. درمجموع ۶۲.۲درصد هم سابقه صحبت کردن حداقل ۵دقیقه با یک فرد در خارج از خانه و در فاصله کمتر از ۱.۵متر را اعلام کردند.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

علت اصلی ابتلا به کرونا

طبق خوداظهاری افراد مورد مطالعه، علت ابتلای آن‌ها به کووید-۱۹ بیشتر مراکز بهداشتی-درمانی، خانواده و نزدیکان، محل کار، مراکز خرید، مسافرت، مراسم ترحیم، مترو، اتوبوس و تاکسی ذکر شده است.

آلوده‌ترین مناطق تهران

همچنین مشخص شد که مناطق ۱۷، ۱۲ و ۶ به‌ترتیب بیشترین نسبت مبتلایان را به‌خود اختصاص داده‌اند، ولی این اندازه‌ها زمانی که با در نظر گرفتن جمعیت هر منطقه و به‌ازای ۱۰۰هزار نفر محاسبه می‌شود مناطق ۴، ۱۹ و ۶ را به عنوان بیشترین میزان ابتلا نشان می‌دهند. از آنجا که موارد پیگیری‌شده فقط شامل ترخیص‌شدگان تست مثبت به‌دلیل کرونا در طول مدت مطالعه بود، موارد مرگ را در داخل بیمارستان در برنمی‌گیرد و شامل مرگ‌های بعد از ترخیص در این گروه است که ۱۲.۸درصد بود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و شاغل بودن با کرونا

ادامه مطلب

پنجدری