باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

دنیای مزه ها

روش های درست پخت انواع گوشت

منتشر شده

در

روش‌های صحیح پخت نقش موثری در ارتقاء سلامت افراد دارند. اگر به دنبال زندگی طولانی و سالم هستیم باید از همین امروز در نحوه غذا پختن و غذا خوردن مان توجه بیشتری کنیم؛ بنابراین تغییرات ساده می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی سلامت قلب، سیستم ایمنی بدن و سایر اورگان‌های بدن داشته باشند.

اگرچه پختن گوشت هضم را راحتتر کرده و میکروب‌های مضر را از بین می‌برد، همچنین می‌تواند باعث کاهش محتوای مواد مغذی و ایجاد مواد شیمیایی مضر شود که به طور بالقوه خطر بیماری را افزایش می‌دهد. به طور کلی، استفاده از گوشت شیوه‌های مختلفی دارد، در این بخش می‌خواهیم ببینیم کدامیک برای سلامتی خوب است. در ادامه تما‌می این شیوه‌ها توضیح داده می‌شود. در صورتی که اشما جزو آن دسته از افرادی هستید که به خوردن گوشت تمایلی ندارید می‌توانید از فراورده‌های گوشتی مثل انواع سوسیس و کالباس که به شیوه سالم تهیه می‌شوند، استفاده نمایید.

۱. جوشاندن و آب‌پز

روش‌های پخت آب‌پز و بخارپز کالری کمتری نسبت به انواع دیگر دارد. ضمن اینکه آهن و روی موجود در گوشت با انواع پخت، تغییر زیادی نمی‌کنند و معمولا در انواع روش‌های نام برده، محفوظ می‌مانند.

در این روش ماده غذایی در آب می‌جوشد که مزیت آن انتقال خوب حرارت از آب به غذا و عیب آن حل شدن مواد مغذی مثل ویتامین B و C در آب پخت است. در این روش با کم کردن آب برای پخت مواد غذایی و اضافه کردن مواد غذایی (بخصوص سبزی‌ها) بعد از جوش آمدن آب و مصرف آب پخت می‌توان مواد مغذی کمتری را هدر داد. همچنین هر چه سطح تماس ماده غذایی بیشتر باشد کاهش مواد مغذی بیشتر خواهد بود. بنابراین خرد و له کردن، برش دادن و ریز کردن به دلیل افزایش سطح تماس باعث از دست دادن مواد مغذی می‌شود. بازگذاشتن درب ظرف پخت نیز باعث افزایش از دست رفتن ویتامین‌ها می‌شود.

به علاوه اگر نمک در ابتدای پختن اضافه شود، موجب طولانی شدن زمان پخت و خارج شدن آب، ویتامین‌ها و مواد معدنی در حین پخت می‌شود.

۲. بخارپز

در این روش، پخت مواد غذایی با استفاده از حرارت بخار تولید شده توسط آب جوش انجام می‌شود، دمای پخت نسبت به حرارت خشک پایین‌تر است؛ بنابراین بخارپز کردن با حفظ طعم، رنگ، شکل، بافت و مواد مغذی موجود در مواد غذایی بر جوشاندن برتری دارد. لازمه این روش پخت استفاده از بخار تولید شده از آب جوش است. از آنجا که تماس بین ماده غذایی و آب کمتر از روش جوشاندن بوده، از دست دادن مواد محلول نیز کمتر است، اما چون مدت زمان پخت طولانی‌تر است ویتامین C توسط حرارت بیشتر تجزیه می‌شود. هر چه جریان بخار در مدت زمان پخت بهتر صورت گیرد، زمان پخت کاهش می‌یابد که این مساله در حفظ هر چه بیشتر مواد مغذی اهمیت دارد.

بخاطر داشته باشید که موارد قید شده در این مقاله تنها مختص گوشت قرمز نمی‌باشد بلکه می‌توان جهت پخت و طبخ انواع و اقسام دیگر گوشت‌ها، بخصوص گوشت مرغ نیز بکار گرفت، با خرید اینترنتی گوشت مرغ بسته بندی مثل ران یا سینه مرغ با قیمت مناسب و همینطور انواع دیگر گوشت‌ها با تازگی منحصربفرد از مراکز خرید معتبر در وقت خود صرفه‌جویی نمایید.

۳. پختن تحت فشار (زودپز)

این روش پخت همان طبخ گوشت در قابلمه زودپز است. در این قابلمه‌ها فشار بخار باعث افزایش دمای جوش از ۲۱۲ درجه فارنهایت (۱۰۰ درجه سانتیگراد) تا ۲۵۰ درجه فارنهایت (۱۲۱ درجه سانتیگراد) می‌شود. این گرمای زیاد منجر به کاهش زمان پخت می‌شود. مهمترین مزیت پخت و پز تحت فشار این است که مدت زمان لازم برای پخت گوشت یا مرغ کم می‌شود. علاوه بر این پختن گوشت در زودپز باعث کاهش اکسید کلسترول نسبت به سایر روش‌های پخت و پز شده و طعم گوشت را حفظ می‌کند. ضمن این که میزان تلفات ویتامین‌ها را به حداقل می‌رساند.

۸ روش ممکن برای پخت انواع گوشت به سالم‌ترین شکل ممکن

نقطه ضعف این روش این است که اگر برای بررسی نر‌می‌ گوشت نیاز به باز کردن در قابلمه داشته باشید، این کار به طور موقت فرآیند پخت و پز را متوقف می‌کند. همچنین مانند روش پخت آهسته، پخت و پز تحت فشار ممکن است برخی از گوشت‌ها را خیلی نرم کند.

۴. Sous Vide

Sous vide یک اصطلاح فرانسوی است که به معنی “تحت خلاء” می‌باشد. در این روش گوشت را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده بسته کرده و برای یک تا چند ساعت در حمام آب کنترل شده با حرارت پخته می‌شود. Sous vide از کمترین محدوده دما یعنی ۱۳۰ الی ۱۴۰ درجه فارنهایت (۵۵-۶۰ درجه سانتیگراد) در بین تمام روش‌های پخت و پز استفاده می‌کند. پخت و پز در این دما می‌تواند به کاهش تشکیل مواد شیمیایی بالقوه مضر کمک کند. همچنین از آنجا که می‌توان زمان و دمای پخت و پز را به طور دقیق کنترل کرد؛ با این روش پخت گوشت نسبت به روش‌های دیگر بسیار لطیف‌تر و یکدست‌تر می‌شود.

علاوه بر این تمام آب خارج شده از گوشت در حین پخت‌و‌پز در کیسه باقی می‌مانند و در نتیجه باعث حفظ بهتر ویتامین‌های گروه B و سایر مواد مغذی می‌شود. علاوه بر این طبق گفته یکی از تولید کنندگان، تمام کیسه‌های پخت و پز به شیوه vide به طور مستقل مورد آزمایش قرار گرفته اند و حاوی هیچ نوع بیسفنول A یا سایر مواد شیمیایی بالقوه مضر نیستند. برای آشنایی بیشتر با مزایای پخت و پز با این روش این مطلب را مطالعه کنید.

۵. پخت مرطوب

در روش مرطوب حرارت نسبتاً کم بوده و تخریب مواد مغذی توسط حرارت زیاد صورت نمی‌گیرد، ولی به دلیل زمان پخت طولانی مقدار زیادی از مواد مغذی محلول در آب به داخل مایع مورد استفاده وارد می‌شود. به علاوه مقداری از این مواد مغذی به مدت طولانی در معرض هوا قرار می‌گیرد و از بین می‌رود (بخصوص ویتامین C).

۶. گریل کردن

یکی از روش‌های پخت، گریل کردن است که در آن از حرارت استفاده می‌شود. در روش حرارت دادن خشک از درجات حرارت بالاتر نسبت به سایر روش‌های پخت استفاده می‌شود و جهت پخت از سه روش انتقال حرارت (هدایت، انتشار و پرتوافکنی) توسط هوا استفاده می‌شود. در این روش به علت استفاده از دمای بالاتر نسبت به روش مرطوب، میزان از دست رفتن مواد مغذی که به حرارت حساس هستند نسبتاً بالاتر است.

۸ روش ممکن برای پخت انواع گوشت به سالم‌ترین شکل ممکن

۷. کباب کردن (نوعی از گریل کردن)

هنگام کباب کردن گوشت، اگر شیره گوشت در معرض تماس مستقیم شعله قرار گیرد و حالت سوختگی پیدا کند، مطلوب نیست چرا که در دراز مدت این نوع سوختگی در گوشت باعث بروز سرطان می‌شود. جهت کباب کردن بهتر است از گوشت گوساله و از برش‌های نازک به دلیل چربی کمتر استفاده شود. گوشت گوساله برای افزایش طعم و نرم شدن و تردی باید آهسته پخته شود. پختن گوشت در دمای زیاد سبب چروکیدگی گوشت و سفت شدن بافت آن می‌شود. اگر ندانیم که برش گوشت از کدام قسمت است، بهتر است آن را با آب کم و یا بصورت ملایم بپزیم.

۸. تنوری کردن

طی فرآیند تنوری کردن و برشته کردن تغییرات مطلوب در طعم ماده غذایی اتفاق می‌افتد. در کباب کردن سطح بیرونی ماده غذایی نسبت به سطح درونی حرارت بیشتری دریافت می‌کند که برای برطرف کردن این نقص از سیخ‌های فلزی و قطعات کوچک‌تر ماده غذایی باید استفاده کرد. قطعات به ابعاد ۲۰ سانتی متر از انواع گوشت قرمز با درجه حرارت ۲۳۰ c -۲۰۰ به زمانی حدود ۱۷-۱۴ دقیقه برای پخت کامل نیاز دارند و این زمان برای قطعات بزرگ گوشت با وزن ۵/۱ -۱ کیلو گرم و با حرارت حدود ۲۰۰-۱۷۵ درجه سانتی گراد حدود یک ساعت و یا بیشتر است.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنیای مزه ها

دستور تهیه سالاد تبوله ویژه خاورمیانه

منتشر شده

در

توسط

سالاد تبوله را می‌توان به عنوان میان وعده هم سرو کرد و در کمترین زمان ممکن یک طعم فوق العاده را ساخت. با ما همراه باشید تا طرز تهیه این سالاد خوشمزه را به شما آموزش دهیم.

مواد مورد نیاز:

  • خیار: ۱ عدد
  • بلغور: ½ لیوان
  • پیازچه: ½ لیوان
  • جعفری: ۱٫۵ لیوان
  • آب جوش: ¾ لیوان
  • گوجه فرنگی: ۲ عدد
  • آبلیمو: ۳ قاشق غذاخوری
  • روغن زیتون: ۳ قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل سیاه: به اندازه کافی

 

طرز تهیه سالاد تبوله، سالاد عربی هیجان انگیز | مجله اکالا

دستور تهیه و پخت:

۱. ابتدا بلغور را داخل یک کاسه می‌ریزیم و روی آن ۱ قاشق غذاخوری زیتون می‌ریزیم و خوب مخلوط می‌کنیم تا به روغن آغشته شود و بعد آب جوش روی آن می‌ریزیم و در کاسه را با پلاستیک سلفون می‌پوشانیم تا به مدت ۱۵ دقیقه همین طور بماند.

۲. سپس برای هدر نرفتن زمان پیازچه و جعفری را می‌شوییم و روی تخته ساطوری می‌کنیم و خیار را می‌شوییم و به صورت عمودی و افقی روی آن برش می‌زنیم تا خیار به صورت مربع‌های کوچکی شوند (مانند مدل سالاد شیرازی برش می‌دهیم)

۳. سپس گوجه فرنگی‌ها را نیز می‌شوییم و ریز خرد می‌کنیم. پس از گذشت ۱۵ دقیقه سلفون را بر می‌داریم و آب اضافه آن را بیرون می‌ریزیم و آبکش می‌کنیم و در ظرف می‌ریزیم و مواد خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم.

۴. روغن زیتون باقی مانده را روی مواد می‌ریزیم و نمک، فلفل سیاه، آبلیمو روی مواد می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم تا یک‌دست و طعم‌دار شوند.

ادامه مطلب

دنیای مزه ها

ترشی های خوشمزه ویژه ترشی دوستان

منتشر شده

در

توسط

ترشی یکی از چاشنی‌های محبوب ایران و به‌طور کلی خاورمیانه است.ترشی یکی از چاشنی‌های محبوب ایران و به‌طور کلی خاورمیانه است. انواع ترشی را می‌توان در کنار غذاهای ایرانی سرو کرد. انواع مختلف ترشی وجود دارد که با مواد اولیه گوناگونی درست می‌شوند. جالب است بدانید که استان‌های مختلف ایران، ترشی‌های مخصوص به خود را دارند. فرایند تولید ترشی باعث می‌شود سبزیجات را با قرار دادن در آب نمک یا سرکه به‌مدت طولانی‌تری نگهداری کرد. مصرف ترشی در کنار غذا باعث هضم بهتر غذا می‌شود. پزشکان نیز توصیه کرده‌اند در کنار غذاهای گوشتی بهتر است از ترشی استفاده کرد، زیرا که از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. در ادامه به برخی از بهترین ترشی‌های ایران اشاره کرده‌ایم.

ترشی مخلوط، شناخته‌شده‌ترین ترشی ایرانی

طرز تهیه ترشی مخلوط خانگی - مجله تصویر زندگی

شاید شناخته‌شده‌ترین ترشی ایرانی، ترشی مخلوط باشد. ترشی مخلوط در شهرهای مختلف تقریباً به یک شکل درست می‌شود و فقط ممکن است بعضی از ادویه ها بنابر سلیقه افراد متفاوت باشد. در این ترشی به‌طور معمول گل کلم، هویج، خیارشور و گاهی کرفس وجود دارد.

ترشی بادمجان، مخصوص دوستداران بادمجان

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر مجلسی و خوشمزه مرحله به مرحله

ترشی بادمجان یکی دیگر از ترشی‌های محبوب ایران است. این ترشی طرفداران بسیار زیادی دارد. خیلی از کسانی که علاقه‌ای به بادمجان ندارند با استفاده آن در ترشی مشکلی ندارند و به این ترتیب می‌توانند از خواص آن بهره‌مند شوند. استفاده از ترشی بادمجان در کنار غذاهای مجلسی ایرانی مانند زرشک پلو با مرغ یا انواع خورشت بسیار رایج است. ترشی بادمجان از نظر ظاهری مقداری شبیه به دلمه بادمجان است؛ زیرا که مقداری داخل آن را خالی کرده و با مواد مختلفی مانند سبزی‌های معطر، هویج و سیر و موارد دیگر پر می‌کنند و آن را درون سرکه قرار می‌دهند. در میان سبزی‌های معطر ممکن است از گلپر هم به‌دلیل خاصیت ضدعفونی‌کننده استفاده شود. گلپر از کپک زدن ترشی جلوگیری می‌کند.

ترشی لیته، از بهترین‌های تند

طرز تهیه‌ ترشی لیته خانگی؛ نکات طلائی در خوشمزه‌تر شدن آن | مجله اکالا

ترشی لیته نیز از دیگر چاشنی‌های ایرانی است که در آن بادمجان وجود دارد. ترشی لیته را در استان‌های مختلف ایران به روش‌های مختلف درست می‌کنند. به‌طور مثال ترشی لیته در جنوب ایران معمولا تند است و از فلفل زیادی در آن استفاده می‌شود. ترشی لیته شمالی با بادمجان کبابی درست می‌شود و به آن نازخاتون نیز می‌گویند. در ترشی لیته از بادمجان، هویج و سبزی های معطر استفاده می‌شود. این ترشی نیز به‌همراه غذاهای اصیل ایرانی سرو می‌شود.

سیرترشی، دوست صمیمی دیزی سنگی

زِیتونِت|سامانه گردشگری روستایی، سیر ترشی تازه

سیر ترشی یکی دیگر از ترشی‌های پرطرفدار ایرانی است. این ترشی دارای خواص بالایی است و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می‌آید. سیر ترشی از بروز سکته قلبی نیز جلوگیری می‌کند و برای پوست مفید و دارای فسفر، منیزیوم، آهن و پتاسیم فراوان است. سیر ترشی خانگی نسبت به مدل کارخانه ای آن خواص بیشتری دارد. از دیگر فواید سیر ترشی می‌توان به ویتامین‌ های B و C اشاره کرد. ویتامین B موجب کارکرد مناسب روده می‌شود. همچنین فسفر موجود در آن برای تقویت حافظه مؤثر است.

ترشی فلفل سبز، جذاب و پرخاصیت

طرز تهیه ترشی فلفل سبز خانگی خوشمزه و مجلسی به روش همدانی

افرادی که به چاشنی های تند علاقه‌مند هستند، ترشی فلفل سبز بهترین انتخاب برای آن‌ها است. البته ترشی فلفل سبز همیشه تند نیست؛ زیرا که می‌توان فلفل‌های سبز شیرین را با فلفل تند جایگزین کرد. مصرف این ترشی در کنار غذاهای دریایی مانند سبزی پلو با ماهی بسیار رایج است. فلفل سبز تند دارای ویتامین C فراوان است. ویتامین C در بدن باعث ایجاد آنتی اکسیدان می‌شود. همچنین فلفل سبز تند تولید کلاژن و پروتئین در بدن را تحریک می‌کند. کلاژن برای پوست و استخوان، رگ‌های خونی و بافت‌‌ها بسیار مفید است. این ترشی بر تقویت سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر بسیار دارد.

ترشی کلم قرمز، خوش رنگ و لعاب‌ترین ترشی ایران

طرز تهیه ترشی کلم قرمز

ترشی کلم قرمز به‌عنوان چاشنی در کنار انواع کباب استفاده می‌شود. البته در کنار دیگر غذاها نیز مصرف می‌شود. اما معمولا از آن به‌عنوان دورچین غذا یا برای تزیینات استفاده می‌شود. این ترشی علاوه بر طعم بی‌نظیر، دارای رنگ بسیار زیبایی است که در کنار باقی غذاها بسیار خوش‌رنگ به نظر می‌آید. گاهی برای خوش‌رنگ‌تر شدن ترشی از آب لبو استفاده می‌شود. در کلم قرمز دو ماده بسیار مفید به نام لوتئین و زئاکسانتین وجود دارد. این دو ماده برای بهبود سلامت چشم‌ها مؤثر بوده و به‌طور طبیعی از شبکیه چشم در برابر اشعه‌های ماورای بنفش محافظت می‌کنند. همچنین میزان بالای ویتامین K موجود در کلم قرمز برای سلامت استخوان‌ها مفید است.

ترشی هفت بیجار

طرز تهیه ترشی هفت بیجار خوشمزه و مجلسی به روش شمالی

ترشی هفت بیجار از جذاب‌ترین ترشی های ایرانی است. این ترشی به‌دلیل آن که در آن از ۷ میوه، هفت ادویه و هفت سبزی استفاده شده است و مخصوص شهر بیجار است به این اسم نام گذاری شده است. قدمت این ترشی به بیش از ۱۵۰ سال می‌رسد. در این ترشی گل کلم، سیب‌زمینی، لوبیا سبز، فلفل سبز تند، بادمجان و خیار استفاده شده است. همچنین در آن چند نوع سبزی معطر مانند ترخون، مرزه، نعنا، جعفری و گشنیز وجود دارد.

ادامه مطلب

دنیای مزه ها

دستور تهیه چیز کیک انبه با بیسکویت پتی‌بور

منتشر شده

در

توسط

به راحتی و بدون نیاز به فر با بیسکوییت پتی‌بور، پنیر خامه‌ای، خامه، ژله و مقداری میوه مثل انبه یک چیز کیک یخچالی ساده در خانه تهیه کنید. با ما همراه باشید تا دستور تهیه چیز کیک یخچالی انبه را به شما آموزش دهیم.

مواد مورد نیاز

 • بیسکوییت پتی‌بور: ۱۶۰ گرم
 • پوره‌ی انبه: ۱ پیمانه
 • پنیر خامه‌ای: ۳۵۰ گرم
 • خامه‌ی صبحانه: ۳۵۰ گرم
 • شکر: سه چهارم پیمانه
 • کره‌ی ذوب شده: ۱۰۰ گرم
 • پودر ژلاتین: ۲ قاشق غذاخوری
 • آب خنک: ۸ قاشق غذاخوری
 • وانیل: نصف قاشق چای‌خوری
 • انبه‌ی خردشده برای تزئین: به میزان لازم

Mango Cake Recipe (VIDEO) - NatashasKitchen.com

دستور تهیه

بیسکوییت پتی‌بور را داخل غذاساز یا میکسر کاملا خرد کنید.

کره‌ی ذوب شده را به بیسکوییت خردشده اضافه کنید و هم بزنید تا مایه حالت چسبندگی پیدا کند.

مخلوط بیسکوییت و کره را کف یک قالب کمربندی بریزید و با پشت قاشق آن را کاملا فشرده و یکدست کنید.

قالب را برای ۳۰ دقیقه در فریزر قرار دهید تا مواد خودش را بگیرد.

پودر ژلاتین را با آب خنک مخلوط کنید. ظرف را روی بخار آب قرار دهید تا ژلاتین به روش بن‌ماری ذوب شود.

پنیر خامه‌ای، خامه صبحانه، شکر و وانیل را با همزن برقی خوب مخلوط کنید.

پوره‌ی انبه را اضافه کنید و باز هم بزنید تا مخلوط کاملا یکدست شود.

ژلاتین بن‌ماری شده را به مخلوط اضافه کنید و باز هم بزنید.

قالب را فریزر خارج کنید، مایه‌ی چیز کیک را روی بیسکوییت‌های خردشده بریزید و با کاردک سطح آن را صاف کنید.

چیز کیک را برای ۳ تا ۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و سپس روی آن را با انبه‌ی خردشده تزیین کنید.

ادامه مطلب

پنجدری