باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

نوزاد و کودک

فرزندخواندگی و سوالاتی که باید از خود بپرسید

منتشر شده

در

آیا برای پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی آماده هستید؟

اگر شما هم می‌خواهید با جدیت به پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی فکر کنید، باید این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنید تا شتاب‌زده عمل نکرده باشید. جدای از این‌که مشورت شما با کارشناسان و مسئولان مرتبط با فرزندخواندگی ضرورت دارد، باید سوال‌هایی هم از خودتان بپرسید تا تصویر بهتری از ماجرا داشته باشید.

۱. چرا می‌خواهید یک کودک را به فرزندخواندگی بپذیرید؟

پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی واقعا تصمیم بزرگی است، بنابراین باید ببینید که انگیزه شما برای این کار چیست؟ دکتر سارا اسپرینگر، متخصص کودکان می‌گوید: «تن‌ها دلیل واقعا خوب برای پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی، همین است که واقعا از تهِ دل بخواهید در جایگاه والدین از کودک سرپرستی کنید».

۲. اگر دچار مشکلات ناباروری هستید، همچنان می‌توانید فرزندخوانده داشته باشید؟

در این شرایط قبل از این‌که کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنید، باید احساسات و افکار خودتان درباره مشکل ناباروری و تلاش برای داشتن بچه را سبک‌سنگین کنید. دکتر دیوید برودزینسکی، روان‌شناس می‌گوید که ناباروری و همچنین درمان‌های اختصاصی ناباروری می‌توانند احساسات عمیق و ماندگاری را در شما ایجاد کنند. به همین دلیل هم بعضی افراد قبل از اجرایی کردن روند فرزندخواندگی، باید مرحله سوگواری به‌خاطر فقدان مرتبط با ناباروری را پشت سر بگذارند. در این موارد بهتر است که افراد با متخصصان سلامت روان مشورت کنند تا شتابزده اقدامی نکرده باشند.

آیا برای پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی آماده هستید؟

۳. آیا برای مسئولیت‌پذیری آماده هستید؟

پدر یا مادر شدن، یک تعهد مادام‌العمر است. اگر درحال حاضر بچه ندارید، آیا آماده تغییرات دائمی مرتبط با فرزندخواندگی هستید؟ آیا برای شروع تعهد مادام‌العمر در جایگاه پدر یا مادر آمادگی دارید؟ بسیاری از کودکان فرزندخوانده در خانواده جدیدشان واقعا زندگی خوبی دارند، اما بعضی کودکان هم با بیشتر شدن چالش‌ها برای خود و خانواده جدید مواجه می‌شوند. آیا برای چنین اتفاق احتمالی‌ای آماده هستید؟

۴. دقیقا می‌خواهید چه کسی را به خانواده اضافه کنید؟

دکتر اسپرینگر می‌گوید: «من همیشه به خانواده‌هایی که به‌تازگی فکر کردن درباره فرزندخواندگی را شروع کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنم که حداقل به سه متغیر فکر کنند: سن کودک، پیشینه قومی کودک و قوانین داخلی و همچنین بین‌المللی فرزندخواندگی. البته این متغیر‌ها نیز براساس انتخاب‌های شخصی شما شکل می‌گیرند و درنهایت هیچ پاسخ کاملا درست یا کاملا نادرستی وجود ندارد».

آیا برای پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی آماده هستید؟

۵. آیا می‌توانید صبر کنید؟

فرزندخواندگی در همه جای جهان به تشریفات اداری، بررسی‌های حقوقی و قانونی و انتظار طرفین نیازمند است و بعضی فرزندخواندگی‌ها ممکن است بیشتر از حد رایج طول بکشد، بنابراین از خودتان بپرسید که آیا برای مواجهه با این مراحل اداری و حقوقی آماده هستید؟ و آیا می‌توانید برای مدتی صبر کنید؟

۶. آیا از نظر مالی آمادگی دارید؟

مسائل مالی مربوط به فرزندخواندگی در همه کشور‌ها یکسان نیست، اما به‌هرحال قانون هر کشوری هم شرایط مالی خاصی را برای رویه فرزندخواندگی تعیین کرده است، بنابراین جدای از این‌که باید درباره این حداقل‌های قانونی آگاهی داشته باشید، باید به همه هزینه‌های احتمالی برای فراهم کردن یک زندگی مطلوب فکر کنید.

آیا برای پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی آماده هستید؟

۷. آیا همسرتان از شما حمایت می‌کند؟

افراد متاهلی که می‌خواهند کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند، باید مطمئن باشند که همسرشان هم برای انجام دادن این کار رضایت دارد. از طرف دیگر شما باید شرایط زندگی خودتان را بررسی کنید و ببینید که آیا دوستان و دیگر اعضای خانواده از انتخاب شما راضی خواهند بود؟ و آیا پس از شروع فرزندخواندگی از شما و فرزندخوانده‌تان حمایت خواهند کرد؟ اگر پاسخ به این پرسش منفی است، باید از خودتان بپرسید که آیا به‌تن‌هایی آمادگی مدیریت کردن زندگی را خواهید داشت؟

اگر به همه این پرسش‌ها پاسخ دادید و متوجه شدید که برای پذیرفتن یک کودک به فرزندخواندگی واقعا آماده هستید، آن‌وقت می‌توانید اقدامات قانونی بعدی را شروع کنید.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزاد و کودک

مشکلات کودکان خجالتی یا بچه مثبت ها در زندگی

منتشر شده

در

توسط

این بچه‌ها ویژگی‌های رفتاری مشترکی دارند، شکایت نمی‌کنند، معمولا خجالتی‌اند، منظم‌اند، سرکش نیستند، معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کنند، احساسات‌شان را خوب مدیریت می‌کنند و برای درس و مشق‌شان لازم نیست با آن‌ها سر و کله بزنیم. ما این بچه‌ها را «خوب» توصیف می‌کنیم و بدون در نظر گرفتن مشکلاتی که این صفت خوب بودن برایشان به‌همراه دارد از داشتن‌شان احساس غرور می‌کنیم و بر نیازهایشان کمتر تمرکز می‌کنیم و کمتر درباره‌شان دچار نگرانی می‌شویم.

اما این ویژگی‌های به ظاهر مثبت، فرزند «همه‌چیز تمام ما» را از نظر سلامت روان دچار آسیب‌های جدی می‌کند، چون آن‌ها خوب هستند فقط به این دلیل که یاد گرفتند که خوب باشند و خوبی آن‌ها فقط یک اجبار است و نه انتخاب. اگر تعبیر شما از فرزند خوب همین ویژگی‌های بالاست، به شما هشدار می‌دهیم که واقعیت تلخی در کمین آن‌هاست. در ادامه، نکاتی در این‌باره و همچنین آسیب‌های داشتن چنین تفکری مطرح خواهد شد.

عجالتا، اجازه بدهید، فرزندانتان، کمی «بد» باشند

قربانی قلدری دیگران می‌شود

از این‌که فرزند شما خواسته‌های‌تان را بی‌هیچ کم‌وکاست و اعتراضی انجام می‌دهد، احساس غرور می‌کنید؟ او در برابر تقاضا‌ها هیچ اظهارنظری نمی‌کند، چون به‌دلیل ذات مطیع بودنش، مورد ستایش و قدردانی اطرافیان قرار گرفته است. این بچه خوب در اجتماع دوستی‌اش ممکن است از سوی دوستان یا همسالانش تحت فشار و اذیت قرار گیرد تا کار‌هایی را انجام دهد که هیچ تمایلی به انجامش ندارد. در نوجوانی و بزرگ سالی، احتمال این که از نظر جسمی مورد سوء‌استفاده قرار بگیرد بسیار است، زیرا طبیعت سازگار و منفعل او اجازه نمی‌دهد که در برابر رد خواسته‌های مصرانه دیگران که برخلاف میلش است مقاومت کند، موضعی محکم داشته باشد و از خودش دفاع کند.

احساس نداشتن رضایت در او تشدید می‌شود

به ظاهر کودک «خوب» شما احساس رضایت و خوشحالی دارد، چون همواره به دلیل مطیع بودنش مورد توجه همه است. این کودکان در برآورده کردن انتظارات اطرافیان متخصص هستند، اما در واقع این‌طور نیست و افکار و احساسات واقعی آن‌ها نادیده گرفته می‌شود! این بچه‌ها، چون هرگز مخالف نظر پدر و مادر کاری را انجام نداده‌اند، نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که اگر کاری را به شیوه‌ای متفاوت انجام دهند چه اتفاقی می‌افتد.

در نتیجه به مرور از اشتباه و خطر کردن می‌ترسند و بی‌نظر دیگران هیچ تصمیمی نمی‌گیرند و تا بزرگ سالی بیشتر تمایل دارند دنبال‌کننده و پیرو باشند، درحالی‌که افراد از اشتباه‌های خود برای تجربه‌های بزرگ‌تر در آینده درس می‌گیرند. در سال‌های نوجوانی که هم سن‌و‌سالانشان به‌تدریج استقلال فکری خود را به رخ می‌کشند، بچه‌های «خوب» از ترس خشم والدینشان بی‌اراده می‌مانند. نداشتن استقلال فکری این بچه‌ها را تا بزرگ سالی به فردی بدخلق و ناراضی تبدیل می‌کند و در ارتباطشان با اطرافیان دچار مشکل می‌شوند. از طرفی، چون از تلاش مداومشان برای رضایت والدین خسته می‌شوند ممکن است خیلی زود به فردی سرکش و عصیان‌گر تبدیل شوند.

عجالتا، اجازه بدهید، فرزندانتان، کمی «بد» باشند

تاب‌آوری عاطفی‌شان کاهش می‌یابد

تصور کنید که شما در اوج عصبانیت، مجبور شوید این احساس را سرکوب کنید. این وانمود کردن می‌تواند زندگی داخل و خارج از خانه شما را تحت‌تاثیر قرار بدهد. برای بچه‌های خوب هم همین وضعیت را می‌توان تصور کرد. این بچه‌ها از این که نمی‌توانند خودِ طبیعی شان باشند و احساس واقعی خود را ابراز کنند عصبانی می‌شوند و بر این احساسشان سرپوش می‌گذارند و با گذشت زمان خود را ناتوان و تنها می‌بینند. در صورت تداوم، این حالت‌ها حتی می‌تواند منجر به افسردگی شود و در نهایت سلامت روان شان را تهدید کند. کودکان در روند رشد عاطفی خود نیاز دارند گاهی مقابل پدر و مادر قرار بگیرند و موافق آن‌ها نباشند تا فرد بودن خود را شکل دهند و رشد کنند.

احساس فراموش‌شدگی می‌کنند

والدین فکر می‌کنند که بچه‌های خوب نیاز به توجه و حمایت ندارند. آن‌ها بر این باورند که این گونه بچه‌ها می‌توانند در هر شرایطی از خود مراقبت کنند و کار‌های شخصی خود را در مسیر درستی پیش ببرند. با چنین دیدگاهی ناخواسته نیاز‌های عاطفی فرزند خود را نادیده می‌گیرند. آن‌ها کودک را با مجموعه‌ای از احساسات به حال خود رها می‌کنند تا خود به تنهایی با آن‌ها روبه رو شود، غافل از این که کودک اغلب در انجامش ناتوان است.

در چنین شرایطی، نیاز‌های عاطفی نادیده گرفته‌شده، در آینده نه چندان دور در قالب بیماری‌های جسمی در او ظاهر می‌شود. کودک در بزرگ سالی احتمالا برای رهایی از موقعیتی که در آن قرار دارد به دنبال راه فرار است و در شرایط خیلی حاد به مواد مخدر به‌عنوان مکانیسمی برای مقابله با آن روی می‌آورد.

عجالتا، اجازه بدهید، فرزندانتان، کمی «بد» باشند

مرحله مهم نوجوانی و تجربیاتش را از دست می‌دهد

معمولا در مدرسه بچه‌ها از طرف مربی و آموزگارشان برای هر رفتار مثبتی که در لحظه از آن‌ها سر می‌زند تشویق می‌شوند. در این‌صورت طبیعی است که بچه خوب بیش از دیگر همکلاسی‌هایش مورد توجه مسئولان قرار بگیرد. با این شرایط به مرور زمان، دیگر بچه‌ها فقط به این دلیل که او تنها فردی است که همیشه به خاطر رفتار‌های بدون نقص اش تشویق می‌شود، در برابر او موضعی غیردوستانه می‌گیرند. در نهایت آن‌ها بچه خوب را به حال خود رها می‌کنند و او در دوست‌یابی با مشکل روبه‌رو می‌شود و به همین راحتی او نقاط عطف و تجربیات مهم دوران نوجوانی مثل روابط دوستی را از دست می‌دهد و تبدیل به نوجوانی ناراضی و منزوی می‌شود.

عجالتا، اجازه بدهید، فرزندانتان، کمی «بد» باشند

قرار نیست فرزندتان را آزاد بگذارید

بنابراین فراموش نکنید که گاهی بدقلقی و نافرمانی بچه‌ها از جمله رفتار‌های چالشی است که تجربه کردنش برای آن‌ها ضروری است. این چالش‌ها روشی برای یادگیری مهارت‌های بین فردی مثل خوب بودن با دیگران، سرسخت بودن، قوی‌بودن در تصمیم‌گیری، قابل احترام بودن در عین مخالفت کردن و رشد خلاقیت در اوست. البته قرار نیست والدین فرزندشان را آزاد بگذارند تا خودخواسته عمل کند، در واقع والدین مشاور و حمایت‌گر او در موقعیت‌هایی هستند که پیش از آن تجربه‌ای نداشته است. نتیجه این رفتار پرورش فرزندانی مستقل، مسئولیت‌پذیر و با اعتماد به نفس است که به موقع «نه» می‌گویند، درست تصمیم می‌گیرند و موفق هستند.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

نوزاد ۲۷ ساله

تینا و بن گیبسون سال ها برای داشتن فرزند دعا کردند اما مشکل شان حل نشد. حالا این زوج به لطف یک تکنیک درمانی جدید دو فرزند دارند.

منتشر شده

در

توسط

جالب است بدانید که دومین فرزند این خانواده که در ۲۶ اکتبر متولد شده و مولی اورت نام دارد و توانسته نامش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.

مولی در واقع رکورد خواهر بزرگتر خود یعنی اما را شکانده است که در سال ۲۰۱۷ با استفاده از همین روش متولد شد. در آن زمان تینا، مادر اما جنینی را که ۲۴ سال قبل در آزمایشگاه منجد شده بود دریافت کرد و آن را در رحم خود پرورش داد.

در خبری که روز گذشته منتشر شد مشخص گردید که مولی، دختر دوم این خانواده از جنینی متولد شده که ۲۷ سال پیش منجد شده است و در نیجه رکورد تولد با استفاده از جنین دارای طولانی ترین دوره انجماد را به نام خود ثبت کرده است.

خانواده گیبسون

اما این روش چندان هم تازگی ندارد و موارد متعددی از آن در آمریکا مشاهده می شود. برای مثال خانواده دیگری اخیرا بعد از ۲۰ سال توانسته اند با این روش بچه دارند شوند.

۲۰ سال پیش کریس و امیلی برنز به بچه دار شدن فکر نمی کردند اما از همان زمان سلول های پسر آینده شان درون آزمایشگاهی مشغول رشد بود.

این زوج که ساکن لوئیس ویلای کنتاکی هستند بعد از دو دهه ناباروی تصمیم گرفتند که یک رویان را به فرزندی بگیرند؛ در این فرایند تخمک های بارور شده فرد دیگری که هیچ ارتباط خویشاوندی با آنها نداشت درون رحم مادر قرار داده شد.

این تخمک ها که متعلق به زوج دیگری بوده ۲۰ سال پیش لقاح شده اند و به صورت منجمد درون آزمایشگاهی نگهداری شده اند تا زوج هایی که امکان بچه دار شدن ندارند بتوانند با کمک آنها شیرینی داشتن فرزند را بچشند. جنین های منجمد در ادامه درون بدن مادر قرار داده می شوند تا مراحل رشد طبیعی خود را طی کرده و به یک انسان تبدیل شوند.

به گفته امیلی برنز، مادری که تازه زایمان کرده این تنها راه برای مادرهایی است که میخواهند فرزندخوانده شان را خودشان زایمان کنند.

همانطور که در ابتدا گفته شد این زوج جنینی را به فرزندخواندگی گرفتند که حدودا ۲۰ سال پیش منجمد شده بود. این جنین ها پس از انجماد درون نیتروژن مایع نگهداری می شوند و رشد نمی کنند. بنابراین الیس (فرزند جدید خانواده برنز) حالا گرچه تنها ۲۰ ماه سن دارد اما زندگی او از ۲۰ سال پیش آغاز شده.

امیلی می گوید: بعضی وقتها که بچه در اتاق پذیرایی به این طرف و آن طرف می رود با خودم می گویم که زندگی او ۲۰ سال پیش شروع شد و بعد به حالت تعلیق در آمد تا امروز در میان ما باشد. او ۲۰ سال پیش در فریزر انتظار روزی را می کشیده که فرزند خانواده ای بشود.

جالب است بدانید درست مانند خیلی خانواده هایی که با کمک این روش بچه دار می شوند خانواده برنز نیز فرزند خود را پسر برفی خطاب می کنند.

گفته شده در سال ۲۰۱۶ میلادی تنها در آمریکا بیش از ۲۰۰۰ جنین منجمد به فرزندخواندگی پذیرفته شدند که این میزان ۴۰۰ مورد کمتر از آمار ثبت شده در سال ۲۰۰۰ است. در حال حاضر نیز بالغ بر یک میلیون یاخته منجمد در آمریکا وجود دارد. پدر و مادر الیس گفته اند که قصد دارند که بزودی ماجرای تولد او را برایش تعریف کنند تا اگر خواست به دنبال پدر و مادر واقعی اش بگردد.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

قبل از بارداری چه چیزهای نیاز است

منتشر شده

در

توسط

قبل از بارداری

هنگامی که شما برای اولین بار در رویای بچه دار شدن هستید، ممکن است سوالاتی از قبیل اینکه قبل از بارداری چه چیزهای نیاز است، ذهن شما را به خود مشغول سازد.

در این مطلب کیدمام چک لیستی در خصوص نیازمندی های قبل از بارداری تهیه شده است.

با ما همراه باشید.

چک لیست بارداری

قبل از بارداری ورزش کنید

قبل از اینکه به فکر نام نوزاد خود و یا رنگ اتاق بچه در رویای خود باشید، باید بدن و جسم و همچنین سبک زندگی خود را مهیای ورود دلبندتان کنید.

باید قبل از بارداری جسم و هیکل خود را به جهت بارداری و زایمان راحت، ورزیده کنید (ولو اینکه صرفا دور کمر شما برای مدت کوتاهی هم که شده باریک تر از قبل شود)

حداقل روزی ۳۰ دقیقه ورزش انجام دهید تا قلب شما جهت پمپاژ و گردش خون قوی تر شود.

پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا راه های خوبی برای تمرین و آمادگی هستند. همچنین می توانید به کلاس های ورزشی قبل از بارداری بروید و زیر نظر یک مربی تمرین کنید.

تغذیه خود را اصلاح کنید

قبل از بارداری

در حال حاضر می بایست برنامه ریزی جدیدی برای کمیت و کیفیت تغذیه خود انجام دهید.

نگران نباشید، طولی نخواهد کشید که دوباره می توانید به اندازه کافی بستنی و ترشی میل کنید.

بدن شما در هنگام بارداری به مقدار زیادی پروتئین ، آهن ، کلسیم و اسیدفولیک نیاز خواهد داشت.

قبل از بارداری میوه ها ، آجیل ها ، سبزیجات ، اسفناج ، غلات سبوس دار و لبنیات کم چرب را در برنامه خود دخیل کنید.

چیپس و پفک ، مواد غذایی نیمه پخت ، نوشابه و سایر غذاهای ناسالم و هله هوله های بی خاصیت را از سبد غذایی خود حذف کنید. می توانید از شریک زندگی خود بخواهید که در این تصمیم به شما ملحق شود تا این کار برای شما آسان تر شود.

به میزان کافی اسید فولیک مصرف کنید

مصرف مناسب اسیدفولیک قبل از بارداری و حین بارداری کمک شایانی از بروز نقایص جدی هنگام بارداری و زایمان شما میکند.

شما این ویتامین B را می توانید در بسیاری از غذاها از جمله لوبیا ، سبزیجات و مرکبات پیدا کنید اما بیشتر خانم ها برای دریافت کافی فولیک اسید به قرص نیاز دارند.

قبل از بارداری با یک ویتامین در روز شروع کنید. هنگامی که قصد بارداری دارید هر روز به میزان ۴۰۰ میکروگرم (۰.۴ میلی گرم) اسید فولیک نیاز دارید که این مقدار در بیشتر مولتی ویتامین ها موجود است.

قبل از بارداری وزن خود را بررسی کنید

خیلی لاغر بودن می تواند بارداری را برای شما دشوارتر کند. از سوی دیگر چاق بودن نیز می تواند مشکلاتی از قبیل دیابت و فشار خون بالا را برای شما ایجاد کند.

همچنین چاقی می تواند درد زایمان را بیشتر کند و مسلما شما آن را نمی خواهید!

قبل از بارداری در مورد وزن مناسب خود نیز می توانید از نرم افزارهای موجود استفاده کنید و یا با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

یک چکاب انجام دهید

آیا می خواهید برنامه بچه دار شدن خود را با کسی در میان بگذارید؟ اولین نفر می تواند یک پزشک متخصص زنان و زایمان باشد.

چند ماه قبل از شروع تلاش برای بارداری می توانید یک ویزیت شوید و سوالات زیر را بپرسید:

آزمایش یا واکسن مورد نیاز شما در قبل از بارداری

ویتامین های قبل از زایمان

نحوه مدیریت یا کنترل هرگونه اختلال یا بیماری شما قبل از بارداری

داروهایی که می توانید و نمی توانید در دوران بارداری مصرف کنید

مشاوره و آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

قبل از بارداری

هیچ پیشگویی و یا جام کریستالی وجود ندارد که به شما بگوید چشمان کودک شما به چه کسی می رود.

اما اگر در سابقه خانوادگی یا قومیت شما احتمال اختلالات ژنتیکی وجود دارد و یا نسبت های فامیلی بین شما و همسرتان وجود دارد، ممکن است پزشک آزمایشاتی را قبل از بارداری برای شما تجویز کند.

آزمایش ساده خون یا بزاق می تواند روشن کند که آیا ژنهایی برای بیماری هایی نظیر لیف آماس کیسه ای یا فیبروز کیستیک ، سندرم فراژیل ایکس ( ایکس شکننده و یا سندرم مارتین بل ) ، بیماری تی – ساکس یا عقب ماندگی و بیماری کم خونی ( داسی گویچه ) مشاهده می شود یا خیر.

به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر شما هر روز نخ دندان استفاده نمیکنید، اکنون وقت آن رسیده است که آن را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید. این برای کودک شما و همچنین لبخندتان خوب است.

بارداری احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد و از سوی دیگر مشکلات بهداشتی ممکن است باعث زایمان زودرس شوند.

بنابراین قبل از بارداری و روزانه دندان های خود را حسابی تمیز کنید و آنها را بررسی کرده که آیا نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد یا خیر.

روزانه با یک دهانشویه دهان خود را ضد عفونی کنید، مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و در نهایت دهان خود را بشویید.

کم کردن مصرف کافئین

قبل از بارداری

برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند در حالی که می خواهید باردار شوید و یا اگر در دوران بارداری هستید، روزانه بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم کافئین مصرف نکنید.

این میزان مصرف تقریباً به اندازه مصرف یک فنجان قهوه یا چهار فنجان چای در روز است.

می توانید به جای آن نوشیدنی های بدون کافئین و یا شیر گرم همراه با ادویه را در دوران قبل از بارداری امتحان کنید.

اما اگر نمی توانید بدون چای یا قهوه روز خود را شروع کنید، کافی است یک فنجان کوچک نوش جان کنید.

سیگار کشیدن ممنوع

سیگار کشیدن می تواند بارداری را برای شما سخت کند.

همچنین این عادت در دوران بارداری می تواند احتمال بروز مشکلاتی مانند زایمان زودرس ، وزن کم نوزاد هنگام تولد و سقط جنین را افزایش دهد.

همچنین مصرف سیگار در ایام قبل از بارداری ، کودک شما را در معرض سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ( یا به اختصار SIDS ) قرار می دهد.

مصرف مشروبات الکلی ممنوع

علیرغم مذموم بودن مصرف مشروبات الکلی در فرهنگ و دین کشور ما، اما مصرف الکل گاهی اوقات مشکلات و خطرات زیادی را برای مادر و کودک در دوران بارداری و زایمان به وجود می آورد.

همچنین از همسر خود نیز بخواهید که مصرف این نوشیدنی ها را کاملا قطع نماید. مصرف الکل توسط همسر شما می تواند به جنین و همچنین به باروری مردان آسیب وارد نماید.

در نظر گرفتن پس اندازی برای کودک

قبل از بارداری

نوزادان به چیزهای زیادی احتیاج دارند که باید از قبل آماده باشد.

بطور متوسط کودکان قبل از آموزش رفتن به دستشویی حدود ۸۰۰۰ پوشک را مصرف میکنند.

شما همچنین قبل از بارداری باید به سیسمونی نوزاد ، لباس های موردنیاز او ، صندلی ماشین و کالسکه و… توجه داشته باشید.

لیستی از وسایل مورد نیاز کودک تهیه کنید و هم اکنون شروع به خرید کنید.

در نظر داشته باشید هزینه های شما شامل ویزیت پزشک و احتمالاً مراقبت از کودک نیز خواهد بود.

لازم به ذکر است بر اساس آموزه های دینی و تجربه های اطرافیان، کودک معمولا با خود درآمد لازم و به عبارتی برکت را به همراه می آورد.

قبل از بارداری وضعیت کاری یا درمانی خود را بسنجید

برخی از شرکت ها پس از تولد کودک، هزینه هایی به والدین پرداخت میکنند.

در ایران طبق قانون وزارت کار و تامین اجتماعی بین ۶ تا ۹ ماه (بر اساس خصوصی یا دولتی بودن) به شما مرخصی تعلق میگیرد.

در هر صورت در صورتی که شاغل باشید مدتی را می بایست مرخصی گرفته و کنار دلبندتان باشید.

از سوی دیگر داشتن بیمه های درمان شامل دفترچه بیمه یا بیمه تکمیلی کمک شایانی به هزینه های درمانی شما از بارداری تا زایمان خواهد کرد.

زمان های تک یا دو نفره را غنیمت بشمارید

خواه ناخواه بارداری ، تولد و دوران بعد از آن زمان های بسیاری را از شما میگیرد.

می توانید قبل از بارداری خودتان تنهایی و یا با همسرتان برنامه ریزی هایی برای سفر ، رفتن به رستوران های فانتزی و … داشته باشید.

تا زمانی که نوزادی درکار نباشد ایده های زیادی را می توانید پیاده کنید ولی بعد از آن حس شیرین مادر شدن را تجربه میکنید.

همچنین به شما پیشنهاد میکنیم کلیپ اختصاصی و جذاب کیدمام درخصوص راه های تشخیص حاملگی را از دست ندهید.

در این مطلب کیدمام به نکات مهمی که باید قبل از بارداری بدانید، پرداختم. امیدواریم با برنامه ریزی های هدفمند بارداری و زایمان عالی را پیش رو داشته باشید.

ادامه مطلب

پنجدری