باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

خواندنی های پزشکی

نوروفیدبک چیست و چگونه کار می کند

منتشر شده

در

نوروفیدبک چیست و هزینه درمان با آن چقدر است؟

نوروفیدبک یکی از این روش‌ها می‌باشد که امروزه برای درمان بسیاری از اختلالات و مشکلات مرتبط با امواج عصبی مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش که با نام بازخورد عصبی نیز شناخته می‌شود، با ثبت امواج الکتریکی مغز و القای بازخورد به فرد سعی در آموزش نوعی خودتنظیمی به فرد را دارد. این بازخورد‌ها عموما به صورت صدا یا تصویر به فرد ارائه می‌شوند.

این روش تاکنون توانسته تاثیرات مثبت بسیاری در تحقیقات انجام شده داشته باشد و در حال حاضر در بسیاری از کلینیک‌ها برای درمان مشکلاتی از قبیل بیش‌فعالی، صرع، افسردگی، میگرن و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید با این روش درمانی بیشتر آشنا شوید، این مطلب مناسب شماست. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با نوروفیدبک، چگونگی کارکرد دستگاه آن، مشکلات و اختلالاتی که با این روش قابل درمان می‌باشند و همچنین هزینه درمان آن با شما در میان بگذاریم.

نوروفیدبک چیست؟

در مغز انسان‌ها، فرایند‌های غیرارادی بسیاری در حال رخ دادن هستند که خود انسان‌ها نسبت به آن‌ها آگاه نیستند. نوروفیدبک روشی است که با ثبت امواج الکتریکی داخل مغز به خوبی نشان می‌دهند که چه فرایندی در مغز در حال انجام است و به فرد کمک می‌کنند تا به خودتنظیمی نسبت به این فرایند‌ها رسیده و بسیاری از مشکلات خود را حل نماید.

گفته می‌شود که نوروفیدبک در مغز انسان دقیقا مانند آینه عمل می‌کند تا افراد را از آنچه در مغزشان می‌گذرد، آگاه سازد. این روش به افراد کمک می‌کند که امواج الکتریکی مغز خود را در مناسب‌ترین حالتشان تنظیم کنند تا به عملکرد بهتری برسند. به نوعی می‌توان گفت که این روش درمانی به افراد یاد می‌دهد که چگونه بدون مصرف دارو و تنها با اصلاح امواج مغزی خود به زندگی سالم برسند.

استفاده از روش درمانی نوروفیدبک برای افراد بالای ۵ تا ۶ سال می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما به اختلال و مشکل فرد نیز بستگی دارد. اگر مشکل بیش فعالی کودکان و یا اختلالات یادگیری آن‌ها باشد، بدون شک بهترین سن برای استفاده از این روش سنین دبستان می‌باشد.

نوروفیدبک تاکنون توانسته به خوبی عمل کند و گزارشی نسبت به تاثیرات منفی آن ثبت نگردیده است. در ارتباط با عوارض جانبی آن نیز هیچگونه گزارشی مبنی بر عارضه جانبی مشخصی ثبت نگردیده است و تنها احتمال سردرد یا سرگیجه در جلسات اول و دوم وجود دارد که چندان جدی نیست.

آیا درمان با نوروفیدبک قطعی است؟

به طور کلی می‌توان گفت که به هیچ بیماری نمی‌توان وعده درمان قطعی با استفاده از این روش را داد و درمان کاملا بستگی به نوع بیماری، شدت آن و همچنین میزان همکاری فرد با تیم درمانی دارد. در بیماری‌هایی که چندان پیشرفت نکرده‌اند احتمال پاسخ گرفتن از این روش بیماری بالاتر بوده و طول درمان نیز کوتاه‌تر خواهد بود.

فردی که مورد درمان نوروفیدبک قرار می‌گیرد، باید انگیزه کافی برای بهبود را داشته و برای آن تلاش کند. حضور مرتب در جلسات درمانی و همچنین مهارت درمانگر در استفاده از دستورالعمل‌های درمانی مناسب نیز از موثرترین عوامل بر نتیجه می‌باشد.

نوروفیدبک چیست و هزینه درمان با آن چقدر است؟

از سویی نیز نوروفیدبک در واقع نوعی آموزش می‌باشد و یادگیری فرد مورد درمان در آن نقش دارد. به همین خاطر نیز تعداد جلسات در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. معمولا تعداد جلسات درمان با این روش بین ۳۰ الی ۴۰ جلسه می‌باشد که هر جلسه بین ۳۰ ال ۴۵ دقیقه زمان می‌برد، اما همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، درمان قطعی به عوامل متعددی بستگی دارد و پزشک نمی‌تواند تضمین درمان در زمان مشخصی را بدهد.

دستگاه نوروفیدبک چگونه کار می‌کند؟

این دستگاه امواج مغز را در کامپیوتر می‌برد و فرد مورد درمان می‌تواند این امواج را ببیند. دستگاه نوروفیدک نیز توسط روان درمانگر طوری برنامه‌ریزی می‌شود که فرد بتواند تصویر روی صفحه مانیتور را با امواج مفید مغز خود حرکت دهد. در نتیجه این روش، بیمار یاد می‌گیرد که در شرایط مختلف چگونه امواج مغزی مفید خود را به کار گیرد.

به طور مثال کسی که مشکل اضطراب دارد را در نظر بگیرید. این فرد با مراجعه به روان درمانگر برای درمان با استفاده از نوروفیدبک، امواج مغزی خود را خواهد دید و به مرور مسلط می‌شود که چگونه در زمان اضطراب، آرامش را جایگزین آن کرده و مشکل خود را درمان کنند.

آیا استفاده از نوروفیدبک مستلزم قطع داروی خاصی می‌باشد؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال باید ابتدا مورد معاینه پزشک قرار بگیرید و این پزشک معالج شماست که تعیین می‌کند باید داروی خاصی را قطع کنید و یا داروی جدیدی مصرف کنید. ممکن است درمان با این روش بدون نیاز به داروی خاصی صورت گیرد و افرادی که داروی خاصی را مصرف می‌کنند در طول درمان و به مرور زمان تحت نظر پزشک معالج خود دارو‌های خود را کاهش می‌دهند.

انواع روش‌های نوروفیدبک کدامند؟

روش‌های مختلفی از نوروفیدبک کشف و معرفی شده‌اند که برای سطح‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش مورد استفاده برای درمان بسته به نوع بیماری می‌تواند یکی از روش‌های این شیوه درمانی باشد. به طور کلی شش نوع روش نورفیدبک دسته‌بندی شده است که این شش نوع عبارتند از:

۱. EEG Neurofeedback

این روش رایج‌ترین روش می‌باشد که در آن امواج سطحی ثبت و تحلیل می‌شوند و فیدبک ارائه شده به دامنه امواج بستگی دارد.

۲. Slow Cortical Potentials Neurofeedback

در این روش کار تحلیل و فیدبک در فرکانس‌های زیر یک هرتز انجام می‌شود. این روش برای درمان بیش‌فعالی و صرع مناسب می‌باشد.

نوروفیدبک چیست و هزینه درمان با آن چقدر است؟

۳. HEG Neurofeedback

در این روش، ارائه فیدبک توسط جریان خون اطراف مغز انجام می‌شود. HEG گزینه مناسبی برای درمان میگرن و افسردگی می‌باشد. همچنین این روش تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان نصف می‌شود.

۴. Z-Score Neurofeedback

این روش مبتنی بر روش اول است با این تفاوت که میزان فیدبک در این روش بر اساس دیتابیس جامعه نرمال در نظر گرفته می‌شود.

۵. LORETA Neurofeedback

فیدبک ارائه شده در لورتا بر اساس منشا تولید امواج مغزی تعیین می‌شود.

۶. fMRI Neurofeedback

در این روش ابتدا میزان فعالیت قسمت‌های مختلف مغز با استفاده از دستگاه MRI مشخص می‌شود و سپس فیدبک نسبت به میزان فعالیت‌ها انجام می‌گردد. البته این روش هنوز در مرحله تحقیق و آزمایش است.

چه مشکلات و اختلالاتی با نوروفیدبک قابل درمان هستند؟

به طور کلی هر اختلالی که مرتبط با اموج الکتریکی مغز انسان باشد، می‌تواند با نوروفیدبک درمان شود. برخی از اصلی‌ترین مشکلاتی که با این روش درمانی قابل حل می‌باشند به شرح زیر هستند:

نوروفیدبک چیست و هزینه درمان با آن چقدر است؟

هزینه درمان با نوروفیدبک چقدر است؟

هزینه درمان با این دستگاه می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله تعداد جلسات مورد نیاز برای بهبود، شدت و نوع بیماری فرد، میزان تبحر درمانگر و همچنین روش مورد استفاده در نوروفیدبک بستگی خواهد داشت.

اگر روش‌های مختلف را برای درمان مشکلاتی از قبیل اضطراب، میگرن، صرع و یا بیش‌فعالی امتحان کرده و نتیجه‌ای نگرفته‌اید، می توانید روش بانوروفیدبک را نیز امتحان کنید

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خواندنی های پزشکی

سرفه های مداوم نشانه چیست

منتشر شده

در

توسط

خوراکی‌های شگفت‌انگیزی که باید در پاییز بخورید

سرفه مداوم، سرنخ کشف کدام بیماری‌ها است؟

برای قرن‌ها، پزشکان از طریق بررسی نوع سرفه، به دنبال تشخیص بیماری‌های مختلف بوده‌اند.

سرفه‌ی گه‌گاه، اغلب خطرناک نیست، اما سرفه‌ای که مخاط خونی تولید می‌کند، یا همراه با تب، سرگیجه یا خستگی است، می‌تواند هشداری برای مراجعه فوری به پزشک باشد.

در دوران پاندمی ویروس کرونا پزشکان هشدار می‌دهند که اگر بیش از یک ساعت سرفه مداوم می‌کنید و این سرفه‌ها خشک و همراه با تنگی نفس، تب و درد عضلات است، باید از نظر ابتلا به ویروس تحت آزمایش قرار بگیرید.

سایر علل سرفه مداوم از این قرارند:

ریفلاکس معده باعث نشت محتویات معده به سمت مری شده و می‌تواند منجر به اسپاسم مجاری تنفسی و در نهایت تنگی نفس و سرفه شود. ریفلاکس اسید با مصرف دارو‌های کاهنده اسید معده مانند فاموتیدین، پنتوپرازول، راینیتیدین قابل درمان است.

عفونت‌هایی مانند برونشیت یا ذات‌الریه می‌تواند باعث سرفه حاد یا سرفه مزمن شود. این عفونت‌ها توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. بسیاری از بیماران، اغلب حتی پس از رفع عفونت، سرفه را تجربه می‌کنند.

سویه خاصی از ذات‌الریه باکتریایی نیز که مایکوپلاسما نام دارد، ممکن است باعث سرفه مزمن همراه با خستگی، ضعف، تنگی نفس و تولید خلط شود. این عفونت گاهی اوقات به عنوان پنومونی پیاده‌روی شناخته می‌شود و معمولاً افراد جوان و سالم را درگیر می‌کند.

حداکثر ۴۰ درصد افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، فیبروز ریوی نیز دارند. آرتریت روماتوئید می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند و منجر به سرفه مداوم شود.

معمولا وقتی به مدت یک یا دو هفته سرفه‌های ملایمی دارید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. ولی در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

  • زمانی که بیش از سه هفته دچار سرفه شده اید.
  • سرفه واقعا شدید است و به مرور زمان هم وخیم‌تر می‌شود.
  • سرفه با خون یا تنگی نفس، اختلالات تنفسی و درد در قفسه سینه همراه است.
  • سرفه همراه با علائم نگران‌کننده دیگر مثل کاهش غیرمنتظره وزن، تغییرات مداوم در صدا، وجود توده یا تورم در گلو است.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

موارد استفاده اشتباه از ضد عفونی کننده ‌ها

منتشر شده

در

توسط

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

با ورود کرونا ویروس به زندگی ما، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند ژل‌ها و محلول‌های استریل کننده، از موارد بهداشت عمومی به شمار می‌روند. این مواد بهداشتی، ویروس کرونا و دیگر میکروب‌ها را از بین می‌برند و حالا دیگر از راه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز به شمار می‌روند که توصیه می‌شود همه از آن‌ها استفاده کنند؛ اما با این حال اشتباهاتی در این‌باره انجام می‌دهیم که در ادامه به شناسایی آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. در طول مدت مناسب از مواد بهداشتی استفاده نمی‌کنید (۲۰ ثانیه دست شستن)

طول مدت مناسب یعنی به مواد ضد عفونی کننده و استریل کننده مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها را بدهیم. برای مثال، برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها باید ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشوید نه کمتر. در غیر این صورت پاک‌سازی به طول کامل انجام نمی‌شود و دست‌ها هنوز آلوده هستند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۲. استفاده از نوع غلط مواد استریل کننده

همه مواد بهداشتی استریل دست‌ها، یکسان نیستند. ایده‌آل‌ترین مواد ضد عفونی کننده آن‌هایی هستند که از ۶۰ درصد اتیل یا ۷۰ درصد الکل تشکیل شده باشند تا بتوانند ویروس‌ها را تحت تاثیر قرار دهند و آن‌ها را از بین ببرند؛ بنابراین به هنگام خرید روی محصول را مطالعه کنید. روی برخی از محصول‌ها ذکر شده است که روی باکتری‌ها اثرگذار است یا ویروس‌ها. شما باید به این مورد دقت بسیاری کنید.

در حال حاضر از محصولی استفاده کنید که اثر مستقیم روی ویروس‌ها دارند نه باکتری‌ها، چون در خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا هستیم. با این حال بهتر است گول امنیت کاذبی که برخی از تبلیغات می‌دهند را نخوریم. برخی از دستمال‌های مرطوب ادعا دارند که از بین برنده میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند؛ ولی باید بدانیم که دستمال‌های مرطوب حتی برای کودکان هم ضد ویروس و میکروب نیستند. استفاده از محصولاتی که اتانول ندارند، می‌توانند (در حالت محلول) از روی پوست نیز موجب مسمومیت شوند.

۳. صرفه‌جویی بیجا؛ استفاده کم از مواد ضد عفونی کننده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضد عفونی کننده، به این معنی است که پاک‌سازی را به طور کامل انجام نمی‌دهیم و بهداشت را رعایت نمی‌کنیم. اگر از ظروف بزرگ برای شست و شوی دست‌ها استفاده می‌کنید یک فشار بر روی پمپ‌ها کافی است؛ اما از ظروف کوچک استفاده می‌کنید که به نسبت ظروف بزرگ، پمپ‌های کوچکی نیز دارند فشار ۲ الی ۴ بار پمپ، کفایت می‌کند.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۴.نگهداری از مواد استریل کننده

باید بدانیم که نباید مواد ضد عفونی کننده را در معرض نور خورشید و در یخچال قرار دهیم.

۵. ضد عفونی کردن تمام مناطق دست

اگر می‌خواهید ضد عفونی دست‌ها و پاک‌سازی آن‌ها را کامل انجام دهید، بهتر است تمامی نقاط دست‌ها را استریل کنید. برای مثال، تنها به ضد عفونی کردن و کف و روی دست‌ها و انگشت‌ها بسنده نکنید. بین انگشت‌ها، روی ناخن‌ها و زیر آن‌ها را باید به مواد ضد عفونی کننده آغشته کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۶. از مواد ضد عفونی کننده قبل از غذا خوردن استفاده نکنید

مواد ضد عفونی کننده به از بین بردن ویروس‌ها کمک به سزایی می‌کنند؛ اما روی پوست از خود مواد شیمیایی به جای می‌گذارند که نباید وارد بدن شوند. بنابراین، قبل از شستن دست‌ها برای صرف نهار می‌توانید از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید؛ اما بهداشتی نیست که دست‌ها با مواد شیمیایی ضد عفونی کنید و به سراغ غذا خوردن بروید.

۷. وقتی دست‌ها چرب هستند

وقتی از کرم‌های چرب کننده و مرطوب کننده دست استفاده کردید، مواد ضد عفونی نمی‌توانند پاک‌سازی را به خوبی انجام دهند؛ زیرا به پوست دسترسی کامل ندارند. اول باید دست‌ها را با آب و صابون بشویید و اگر نیاز شد از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.

۸ استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی کننده

۸. مواد استریل کننده آتش‌زا هستند

همه مواد استریل کننده اشتعال‌پذیر و آتش‌زا هستند. آن‌ها را در نزدکی فندک و سیگار قرار ندهید. الکل بعد از روی دست‌ها به حالت گاز در می‌آید پس حدود ۳۰ دقیقه بعد از استفاده‌ی مواد استریل کننده، می‌توانید نزدیک فندک و سیگار شوید.

ادامه مطلب

خواندنی های پزشکی

همه چیز درباره کرونا در تهران

منتشر شده

در

توسط

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

در کنار اصول سه گانه “فشم” (فاصله/ شست و شوی مداوم دست ها/ ماسک) مهم ترین راهکار کنونی بشر در مقابل کروناست، جامعه آماری این پژوهش حدود صد هزار نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌های تهران بوده‌اند. این مطالعه از ۱۴ فروردین تا ۲۰مهر ماه امسال انجام شده و پس از پردازش اطلاعاتی درباره رابطه سن و مرگ و میر، علائم جدید به کرونا، رابطه بیماری قلبی با کرونا، تحصیلات، اشتغال و حتی مجرد و متاهل بودن را در بردارد که در ادامه این مطلب به آنها می‌پردازیم:

میانگین سنی در مبتلایان به کرونا 

میانگین سنی بیماران ۵۷.۳سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای ۸۰سال بود. اگر نسبت بهبودیافته‌ها و فوت‌شده‌ها را در این داده‌ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰سال   و ۲۰ تا ۳۰ساله  و بیشترین درصد مرگ در بستری‌شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای ۸۰سال و گروه سنی ۷۰ تا ۸۰سال دیده شده است. یافته‌ها نشان می‎دهد، در نیمه اردیبهشت امسال، روند نزولی در سیر موارد ابتلا به بیماری اتفاق افتاده، اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد رخ‌داده مرگ هم تقریبا از الگوی ابتلا طی زمان پیروی می‌کند.

تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به کرونا در دنیاست ولی در تهران به سرفه توجه کنید!

در بیشتر مطالعات انجام‌شده در دنیا، تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری است، اما در این مطالعه مشخص شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع‌ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیماری‌های زمینه‌ای مبتلایان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایع‌ترین بیماری‌های زمینه‌ای در جمعیت مورد مطالعه، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت و سرطان‌ها بوده‌اند. دیابت، به‌دلیل شیوع بالاتر در جامعه، در زنان سهم بیشتری نسبت به مردان داشته است.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا ۲۰ مهر تعداد ۱۴ هزار و ۹۸۲ نفر که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای شامل بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های کبدی، بدخیمی و بیماری‌های کلیوی بودند، پس از ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند.

از ابتدا تا ۲۰ مهرماه، در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی ۱۵۵ نفر، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ۷ هزار و ۳۰۹ نفر فوتی، در بیماران دیابتی ۵ هزار و ۲۷۹ نفر، در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی ۳۰۵ نفر، در بیماران مبتلا به بیماری‌های بدخیمی ۷۰۹ نفر، همچنین در بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی نیز هزار و ۲۲۵ نفر جان خود را به خاطر کرونا از دست داده‌اند.

مبتلایان ۲هفته پیش از بیماری به کجا تردد داشتند؟

در ادامه این تحقیق، مکان‌های تردد بیماران، پیش از ابتلا، در شهر تهران بررسی شده است. این بررسی بر روی ۱۹هزارو۶۴۰نفر انجام شده است. مطالعات این بخش نشان می‌دهد اغلب افراد مبتلای بستری‌شده، در ۲هفته قبل از بیماری، جابه‌جایی‌های مختلفی از محل زندگی داشته‌اند، به‌طوری‌که بیش از نیمی از آن‌ها حداقل یک بار به خارج از استان محل زندگی و در سطح کشور سفر کرده‌اند و حدود یک‌سوم در محدوده‌ای بیش از ۲۰۰ کیلومتر به مسافرت رفته‌اند.

آنچه در نقشه تردد این بیماران مشخص است، بیشترین میزان رفت‌وآمد آن‌ها به مناطق مرکزی شهر تهران است. بیشترین سفر‌ها در مسیر‌های بین‌شهری محور‌های هراز، قزوین و رشت، مسیر‌های منتهی به شرق مازندران و کرمانشاه و در جنوب؛ استان‌های قم، اراک و ملایر، همینطور در محور چالوس، گیلان، زنجان و اردبیل انجام شده است. در محدوده شعاعی کمتر، به‌جز کرج، مسیر شرقی تهران که احتمالا بیشترین ویلا‌های تفریحی تهرانی‌ها در آنجا قرار دارند، فراوانی بیشتری را نشان می‌دهد. البته این سفر‌ها فقط مربوط به تردد افراد بیمار مقیم در تهران است و تردد‌های افراد ساکن در مناطق مقصد به تهران را شامل نمی‌شود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

بیشترین مبتلایان چه کسانی بوده‌اند؟

طبق نتایج این مطالعه مردان با تحصیلات کمتر و متاهل؛ بیشترین مبتلایان به کرونا بوده‌اند.  براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در بخش دیگری از مطالعه،  مشخص شد که ۳۹.۵درصد بی‌سواد یا تحصیلات به اندازه ابتدایی، ۱۲.۵درصد سیکل و راهنمایی، ۲۳.۴درصد دیپلم، ۲.۹درصد فوق دیپلم، ۱۴.۷درصد لیسانس، ۴.۵درصد فوق‌لیسانس و ۲.۵درصد دکتری داشته‌اند. ۷۸.۷درصد متاهل، ۶.۹درصد مجرد و ۱۴.۴درصد از همسر جداشده یا فوت‌شده بودند.

شیلد و ماسک به تنهایی چاره‌ساز نیست

درخصوص به‌کارگیری تمهیدات پیشگیرانه در مقابل کرونا، طبق اظهار افراد مورد مطالعه، فقط ۲۸.۵درصد به‌طور مرتب از ماسک صورت و ۳.۲درصد از شیلد استفاده می‌کردند (۱۷.۹درصد هرگز یا به‌ندرت ماسک می‌زده‌اند)، ولی حدود ۱۸درصد دست‌ها را به‌طور مرتب نمی‌شستند. حدود یک‌پنجم افراد مبتلا، مرتباً محیط خود را ضدعفونی می‌کردند و فقط ۱۲.۳درصد فاصله‌گذاری اجتماعی را قبل از ابتلا همواره یا اکثر موارد رعایت می‌کرده‌اند. تجربه حضور در میهمانی یا نشست جمعی در حدود نیمی از افراد (۴۸.۵درصد) طی ۲ هفته قبل از ابتلا گزارش شده که همراه با تماس نزدیک با سایرین بوده است. درمجموع ۶۲.۲درصد هم سابقه صحبت کردن حداقل ۵دقیقه با یک فرد در خارج از خانه و در فاصله کمتر از ۱.۵متر را اعلام کردند.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و اشتغال با کرونا

علت اصلی ابتلا به کرونا

طبق خوداظهاری افراد مورد مطالعه، علت ابتلای آن‌ها به کووید-۱۹ بیشتر مراکز بهداشتی-درمانی، خانواده و نزدیکان، محل کار، مراکز خرید، مسافرت، مراسم ترحیم، مترو، اتوبوس و تاکسی ذکر شده است.

آلوده‌ترین مناطق تهران

همچنین مشخص شد که مناطق ۱۷، ۱۲ و ۶ به‌ترتیب بیشترین نسبت مبتلایان را به‌خود اختصاص داده‌اند، ولی این اندازه‌ها زمانی که با در نظر گرفتن جمعیت هر منطقه و به‌ازای ۱۰۰هزار نفر محاسبه می‌شود مناطق ۴، ۱۹ و ۶ را به عنوان بیشترین میزان ابتلا نشان می‌دهند. از آنجا که موارد پیگیری‌شده فقط شامل ترخیص‌شدگان تست مثبت به‌دلیل کرونا در طول مدت مطالعه بود، موارد مرگ را در داخل بیمارستان در برنمی‌گیرد و شامل مرگ‌های بعد از ترخیص در این گروه است که ۱۲.۸درصد بود.

رابطه عجیب ازدواج، تحصیلات و شاغل بودن با کرونا

ادامه مطلب

پنجدری