باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

فناوری

با پیشرفته‌ترین ربات ‌های جهان آشنا شوید

منتشر شده

در

Image result for robot

در عصر مدرن، فناوری رباتیک برخی از بالاترین سطوح مهندسی و نبوغ انسانی را شکل داده است. حاصل این سطح از نبوغ انسانی یعنی ربات‌ها، سریع‌تر از آنچه انتظار داریم، درحال پیشرفت است و احتمالا خیلی زود به جزئی مهم در زندگی ما تبدیل خواهد شد.

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

سه سال پیش بود که ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس در حساب توییتری خود نوشت تا چند سال دیگر، ربات‌ها به قدری سریع حرکت خواهند کرد که برای دیدن‌شان فقط به یک بارقه نور نیاز خواهیم داشت. به باور ایلان ماسک، روزگار ربات‌هایی که با سرعت نور حرکت می‌کنند، چندان دور نیست. کارشناسان دیگری نیز پیش‌بینی می‌کنند که بشر تا سال ۱۴۰۹ شمسی/ ۲۰۳۰ میلادی، به گونه‌ای هیبریدی از ربات و انسان تبدیل خواهد شد.

باوجود این‌که هشدار‌هایی از این دست کاملا قابل تامل هستند، اما ربات‌ها در طیف گسترده‌ای از صنایع و همین‌طور در منازل به میزان زیادی مفید واقع شده‌اند. در حال حاضر ربات‌ها در بسیاری از زمینه‌ها مانند رشته‌های پزشکی، کشاورزی، مراقبت از بیماران در منزل و اکتشافات فضایی نقش مهمی دارند و حتی در همه‌گیری کنونی به ما کمک کرده‌اند. برای مثال، بیمارستانی در ووهان چین از ربات‌های انسان‌نما برای ضدعفونی کردن، اندازه‌گیری دما، تحویل غذا و دارو و سرگرم کردن کادر پزشکی و بیماران استفاده کرده است.

اما ربات‌ها همچنان پیشرفته‌تر می‌شوند. در طول چند سال گذشته ما شاهد ظهور ماشین‌هایی بوده‌ایم که می‌توانستند مانند ما حرکت و حتی مانند ما صحبت کنند. فرآیند‌های پیچیده ساخت ربات‌ها، پیشرفت و قدرت‌گیری روزافزون هوش مصنوعی، دروازه‌های عصر جدیدی را در این زمینه گشوده و ربات‌هایی که ما امروز شاهد آن‌ها هستیم، بسیار فراتر از اجدادشان که بی‌حرکت بودند و فقط می‌توانستند روی انجام یک کار متمرکز شوند، عمل می‌کنند. در ادامه شما را با برخی از پیشرفته‌ترین ربات‌های موجود در بازار آشنا می‌کنیم.

ربات انسان‌نمای سی‌بی ۲

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

این ربات انسان‌نما که چهره‌ای شبیه کودکان دارد، در سال ۱۳۸۶/ ۲۰۰۷ در دانشگاه اوزاکای ژاپن به منظور مطالعه درمورد چگونگی توسعه عصب‌ها در کودکان ساخته شد. ربات انسان‌نمای سی‌بی ۲ (CB۲) که از توانایی‌های جسمی و روحی کودک دو ساله تقلید می‌کند، دارای چندصد حسگر لمسی در زیر پوست سیلیکونی خود و یک دوربین پشت چشمانش است. این ربات با استفاده از فناوری تشخیص چهره، احساسات و واکنش‌های فیزیکی مخاطب را تشخیص داده و به محققان در درک بهتر نحوه رشد شناختی در انسان کمک می‌کند.

حسگر‌های لمسی تعبیه‌شده در زیر پوست پلاستیکی سی‌بی ۲ به آن اجازه می‌دهد به نوازش‌ها و تعامل‌هایی مانند در آغوش گرفته شدن واکنش نشان بدهد. همچنین طیفی از حرکات مانند آویزان کردن پاها، هنگام نشستن روی صندلی و حرکت دادن شانه‌ها، هنگام تقلید از حرکت تنفس از توانایی‌های دیگر این ربات است. محققانی که روی این پروژه کار کرده‌اند، می‌گویند یکی از اهداف ساخت این ربات، آموزش زبان انسان به آن است. این محققان معتقدند در آینده، نژادی کاملا جدید از ربات‌های انسان‌نما در کنار انسان‌های واقعی زندگی خواهند کرد.


ربات انسان‌نمای ویومیترا

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

هنگامی که موضوع چالش‌های مربوط به پرواز فضایی مطرح می‌شود، ربات‌ها می‌توانند بهتر از عهده فشار‌های ناشی از ترک جو زمین برآیند درحال حاضر چند کشور در سراسر جهان در حال توسعه ربات‌ها برای اکتشافات فضایی هستند. منطقی است که ربات‌ها بتوانند از پس حضور در محیط‌های سخت فضا برآیند و در طیف وسیعی از ماموریت‌ها مورد استفاده قرار گیرند. از ربات‌های آینده می‌توان برای مطالعه سیاره‌های بالقوه قابل سکونت و حتی ساخت و استقرار پایگاه‌ها، قبل از ورود همتایان انسانی آن‌ها استفاده کرد.

ربات انسان‌نمای ویومیترا که ساخت کشور هند است، توانایی فشردن دکمه‌ها، صحبت کردن با فضانوردان و نظارت بر سیستم‌های فضاپیما را دارد و می‌تواند عملکرد انسان در فضا را به‌دقت شبیه‌سازی کند. کارایی بالای این ربات در شبیه‌سازی می‌تواند چگونگی تاثیر پرواز فضایی را بر بدن انسان نشان دهد. این ربات انسان‌نما، در اواخر سال جاری و یا اوایل سال ۱۴۰۰/ ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. البته این ربات تنها رباتی نیست که برای سفر‌های فضایی طراحی شده است. ناسا سال گذشته، رباتی موسوم به آستروبی (Astrobee) را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاد.


سگ رباتیک اسپات

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

ربات اسپات (SPOT) ساخت شرکت بوستون داینامیکس که به‌تازگی وارد بازار شده و مدتی است مورد توجه عموم قرار گرفته است، رباتی شبیه سگ است. به گفته سازندگان این ربات، سگ رباتیک اسپات طوری طراحی شده که می‌تواند در موقعیت‌ها و مسیر‌های ناهموار تعادل خود را حفظ کرده و با سهولت کم‌نظیری از این مسیر‌ها عبور کند. اسپات می‌تواند از پله‌ها بالا برود یا در میان گل‌ولای به حرکت خود ادامه دهد.

ویژگی‌هایی مانند دید ۳۶۰ درجه، بلند شدن بعد از زمین خوردن، جلوگیری از برخورد با موانع، حمل بار‌های مختلف و برنامه‌ریزی شدن برای انجام ماموریت‌های خودکار از ویژگی‌های دیگر این محصول است. ربات اسپات از زمان معرفی در سال ۱۳۹۴/ ۲۰۱۵ تاکنون دستخوش تغییرات زیادی شده است. از جمله این تغییرات می‌توان به جایگزینی موتور الکتریکی اسپات با یک سیستم هیدرولیک اشاره کرد که امکان استفاده از آن در محیط‌های داخلی را فراهم کرده است.


ربات انسان‌نمای سوفیا

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

سوفیا که می‌توان آن را سلبریتی دنیای ربات‌ها دانست، یک ربات انسان‌نماست که در شرکت هنگ‌کنگی «هانسون رباتیک» طراحی شده است. این ربات که در شکل و شمایل یک بانوی موقر با ابرو‌های کمانی ساخته شده، رباتی اجتماعی است و قرار است به گفته سازندگانش دوست بشر باشد و به تمام فرضیه‌های بد در مورد ربات‌ها پایان دهد. سوفیا با هدف تقلید از رفتار‌های انسان و ایجاد احساس عشق و شفقت در انسان ساخته شده و حتی می‌تواند با استفاده از چهره انسان‌نمای خود، احساساتش را ابراز کند. در ۱۹ مهر ۹۶ سوفیا در مکالمه‌ای کوتاه با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، به این سازمان معرفی شد.


ربات زیردریایی آکوانات

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

این ربات یک تغییرشکل‌دهنده واقعی است که شرکت هوستون مکاترونیکس ساخته است. ربات زیردریایی آکوانات این توانایی منحصر به فرد را دارد که در حالی که زیر آب است، از یک وسیله نقلیه مستقل زیر آبی (AUV) به یک ربات نگهدارنده انسان‌نما (ROV) تبدیل شود. وقتی ربات در حالت AUV قرار دارد، می‌تواند در طول یک ماموریت، ۲۰۰ کیلومتر مسافت را طی کند و کار‌هایی مانند نقشه‌برداری از کف دریا و بازرسی از مناطق وسیع را انجام دهد. در حالت ROV، دو بازوی مکانیکی از بدنه ربات خارج می‌شود و به آن امکان می‌دهد تعمیرات روی سکو‌های نفتی و خطوط لوله را در محیط‌های خطرناکی که به‌راحتی برای انسان قابل دسترسی نیست، انجام دهد.


ربات تی- اچ‌آر ۳

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

تی- اچ‌آر ۳ (۳ T-HR) در سال ۱۳۹۶/ ۲۰۱۷ از سوی شرکت تویوتا معرفی شد. این ربات با استفاده از کنترلگرها، حسگر‌ها و تجهیزات واقعیت مجازی، حرکات مفاصل و اندام‌های انسان را تقلید می‌کند. اگر شما دست‌هایتان را به سمت چپ یا راست حرکت دهید، ربات هم حرکات شما را دنبال خواهد کرد. تی- اچ‌آر ۳ با استفاده از کنترلگر‌های بهتر و حرکات طبیعی‌تر، برای استفاده در المپیک ۱۴۰۰/ ۲۰۲۱ به‌روزرسانی شده است. ربات تی- اچ‌آر ۳ که از قابلیت کنترل از راه دور برخوردار است، می‌تواند به عنوان مراقب بیماران مورد استفاده قرار بگیرد. از این ربات که ۱۵۲ سانتی‌متر ارتفاع و نزدیک به ۷۵ کیلوگرم وزن دارد، در خانه‌ها، مناطق آسیب‌دیده، ساخت‌وساز و حتی فضا استفاده خواهد شد.


ربات انسان‌نمای سورنا ۴

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

محققان دانشگاه تهران در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در حوزه رباتیک داشته‌اند. پیشرفت و نوآوری این محققان در ربات انسان‌نمایی به نام سورنا نمود یافته است. سورنا ابتدا یک دهه پیش معرفی شد و در مقایسه با ربات‌هایی که اکنون شاهد آن‌ها هستیم، دارای ویژگی خاصی نبود. اما ربات سورنا ۲ و سورنا ۳ که در سال ۱۳۹۴ معرفی شدند، پیشرفت‌هایی را در زمینه حرکت به نمایش گذاشتند و توانمندی‌های بسیار بیشتری را ارائه کردند.

پس از آن در اوایل سال جاری میلادی محققان دانشگاه تهران ربات ایرانی سورنا ۴ را معرفی کردند که از قابلیت‌های شگفت‌انگیزی برخوردار است. این ربات در مقایسه با نمونه‌های قبلی خود از توانایی‌های بیشتری شامل تقلید از حالات افراد، در دست گرفتن بطری آب و حتی نوشتن نام خود روی تخته برخوردار است. سورنا ۴ که در ابعاد و اندازه انسان بزرگسال طراحی شده، قادر به تشخیص چهره‌ها و اشیا و تشخیص گفتار و ایجاد آن است و حتی می‌تواند با سرعت ۷۰۰ متر در ساعت راه برود.


ربات انسان‌نمای آسیمو

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

ربات آسیمو ساخت شرکت هوندای ژاپن از پیشرفته‌ترین ربات‌های انسان‌نما در جهان است که به‌تازگی بازنشسته شده است. به لطف سیستم پیچیده هوش مصنوعی، این ربات می‌تواند به طور مداوم از محیط خود بیاموزد. این ربات دو پا همچنین می‌تواند در محیط‌های مختلف خود را به حالت ایستاده، ثابت و متحرک نگه دارد. این ربات تقریبا به طور مستقل قادر به یادگیری نحوه راه رفتن در تنظیمات خود است.


ربات سگ آیبو

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

آیبو نام سگی رباتیک با هوش مصنوعی است. این سگ رباتیک جزئی از خانواده حیوانات رباتیک است که در شرکت سونی ژاپن تولید می‌شوند. سگ رباتیک آیبو که طی سال‌های گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده، در واقع ترکیبی از یک حیوان خانگی و اسباب‌بازی است.

اولین نسل آیبو در دهه ۹۰ میلادی به جهانیان معرفی شد. به لطف هوش مصنوعی، از آن زمان تاکنون نسل‌های جدید این سگ بسیار هوشمندتر شده و رفتار و حرکات‌شان به واقعیت نزدیک‌تر شده است. این محصول حالا درست مثل یک سگ خانگی واقعی توانایی شناخت چهره و صدای صاحبش را پیدا کرده و حتی با گذشت زمان رفتارش را با شخصیت و رفتار مالکش سازگار می‌کند. هدف نهایی این است که ما یک سگ ربات با رفتاری غیرقابل تشخیص از یک سگ واقعی داشته باشیم. این هدف ممکن است زودتر از آنچه فکر می‌کنید، تحقق پیدا کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی که سگ‌های رباتیک، هوش خود را از آن دارند، در فضای ابر نگهداری می‌شود. این شرایط امکان یادگیری دسته‌جمعی را به سگ‌ها می‌دهد و این یعنی همه سگ‌ها می‌توانند از یکدیگر یاد بگیرند.


ربات انسان‌نمای دیجیت

با پیشرفته‌ترین و پرقدرت‌ترین ربات‌های جهان آشنا شوید

دیجیت یک ربات انسان‌نمای بدون سر و دست، در ابعاد و اندازه یک انسان است. این ربات که در شرکت «اجیلیتی رباتیکس» آمریکا طراحی شده دو بازو و دو پا دارد و می‌تواند راه برود. پا‌های دیجیت، بدون انگشت و صاف است و زانو‌های آن به سمت عقب هم خم می‌شوند. این ربات از قدرت و دوام کافی برخوردار است و می‌تواند به کمک حسگرهایش، کار‌ها را به صورت خودکار انجام دهد. دیجیت می‌تواند جایگزین ایده‌آلی برای کارگران انسانی باشد و کار‌های پرزحمتی مانند برداشتن جعبه‌هایی به وزن ۱۸ کیلوگرم را انجام دهد. این ویژگی دیجیت باعث شده شرکت فورد موتور آمادگی خود را برای خرید این ربات انسان‌نما اعلام کند.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فناوری

رقابت نفس گیر تیک تاک با اینستاگرام

منتشر شده

در

توسط

تیک‌تاک یک شبکه اجتماعی چینی است که از طریق اپلیکیشن‌های آی‌آواس و اندروید قابل دسترس می‌باشد. این اپلیکیشن ابتدا با عنوان دوئین در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک‌تاک در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک‌تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک‌ویدئو‌های بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه‌ای بسازند.

تیک‌تاک در سال ۲۰۱۷ با اپلیکیشن محبوب musical.ly تلفیق شد و به محبوبیت فراوانی رسید. این محبوبیت به‌خصوص بین نوجوانان بسیار مشهود بود و تا سال ۲۰۱۹ توانست ۸۰۰ میلیون کاربر را جذب کند و این رقم امسال از مرز یک میلیارد کاربر نیز عبور کرده است و اکنون با فرگیر شدن محبوبیت آن علاوه بر نوجوانان، بسیاری از چهره‌های معروف دنیای هنر و سرگرمی به استفاده از آن روی آورده‌اند.‌

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

می‌توان گفت تیک تاک اولین اپلیکیشن چینی به حساب می‌آید که تا این حد در سطح بین‌الملل موفق بوده است.

کاربران تیک تاک بیشتر از کدام کشور هستند؟

این اپلیکیشن چینی برای ۱۵۴ کشور مختلف در سطح وب قابل دسترس می‌باشد و ۴۰ درصد از کاربران آن غیر چینی می‌باشند. کشور هند یکی از پرکاربرترین کشور‌ها در این اپلیکیشن به حساب می‌آید. تا به امروز تقریبا ۲۵ درصد کاربران از هند این برنامه را دانلود کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۹، کاربران اینترنتی در چین بیشتر از ۶۰۰ میلیون ساعت در روز را صرف تماشای ویدیو‌های کوتاه این اپلیکیشن کردند؛ که البته عدد بالایی به حساب می‌آید و می‌توان از همین اعداد و ارقام به میزان محبوبیت تیک تاک پی برد.

تیک تاک، یک سرگرمی کوتاه

وقتی اپلیکیشن تیک تاک را باز می‌کنید، با هجوم ویدیو‌هایی از افراد معمولی سراسر کشور مواجه می‌شوید. بیشتر این ویدیو‌ها لب‌همگامی‌های نوجوانان روی موسیقی‌ها یا ویدیویی خنده‌دار از آن‌ها می‌باشند و به همین خاطر افراد بالای ۲۰ سال چندان با این ویدیو‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنند، اما همین ویدیو‌ها موفق می‌شوند میلیون‌ها فالوور درو کنند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

شاید یکی از دلایلی که تیک تاک برای برخی قابل درک نیست، کوتاه بودن ویدیو‌ها باشد. تیک تاک اصولا ویدیو‌های ۱۵ ثانیه‌ای را به نمایش می‌گذارد. البته امکان اشتراک‌گذاری ویدیو‌های یک دقیقه‌ای هم در این اپلیکیشن وجود دارد، ولی ویدیو‌های یک دقیقه‌ای هم کوتاه به حساب می‌آیند و همین موضوع باعث می‌شود شما در روز‌های ابتدایی استفاده از این اپلیکیشن، چندان ارتباطی با آن برقرار نکنید.

سلبریتی‌ها در تیک تاک

گفته می‌شود مسئولین تیک تاک با سلبریتی‌ها و افرادی که فالور زیادی در اینستاگرام دارند، مستقیما تماس می‌گیرند و از آن‌ها دعوت می‌کنند که به این شبکه اجتماعی بپیوندند.

ویل اسمیث، بازیگر مشهور هالیوود یکی از افرادیست که در سال ۲۰۱۹ به جمع کاربران این اپلیکیشن پیوست و در طول چند هفته موفق شد بیشتر از یک میلیون فالوور جذب کند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

جنیفر لوپز، مایلی سایرس، جسیکا آلبا، جاستین بیبر، آلیشا کیز و آریانا گراند از دیگر سلبریتی‌هایی هستند که حضوری پررنگ در تیک‌تاک داشته‌اند و باعث محبوبیت هرچه بیشتر این اپلیکیشن در میان مردم شده‌اند.

حقایقی از تیک تاک

  • اپلیکیشن تیک‌تاک تاکنون توسط بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در سطح دنیا دانلود شده است.
  • ۴۶۶ میلیون از کاربران تیک‌تاک از هند هستند، ۱۷۳ میلیون نفر از چین و ۱۲۳ میلیون نفر از آمریکا.
  • کاربران تیک‌تاک به‌طور میانگین ۵۲ دقیقه از روز را در تیک تاک سپری می‌کنند.
  • ماهانه ۶۰ میلیون نفر از آمریکا وارد تیک‌تاک می‌شوند که ۶۰ درصد آن‌ها زن و ۴۰ درصدشان مرد هستند.
  • از ۲۱ مهر ۹۸ دسترسی کاربران ایرانی به این اپلیکیشن قطع شده است و استفاده از آن با فیلترشکن صورت می‌گیرد.

تیک تاک چه هدفی را پیش گرفته است؟

زمانی که یک اپلیکیشن جدید سر از مارکت‌ها در می‌آورد و به سرعت میان مردم به مجبوبیت می‌رسد، درک این موضوع که چرا به این اپلیکیشن نیاز داریم کمی دشوار می‌شود.

از اپلیکیشن اینستاگرام تا مدت‌ها به عنوان اپلیکیشنی برای افزودن فیلتر روی عکس‌ها، استفاده می‌شد، اما پس از مدتی تبدیل به یک رسانه اجتماعی محبوب و فضایی برای انجام مارکتینگ شد. استوری‌های اسنپ چت در ابتدا مضحک به نظر می‌رسیدند، اما با محبوب شدن آن‌ها، اینستاگرام ایده‌ی استوری را از اسنپ چت دزدید و همین استوری‌ها حالا فضای مارکتینگ را فراهم می‌کنند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

میلیون‌ها انسان دقایقی از روز را برای سرگرمی در تیک‌تاک می‌گذرانند و همین جمعیت می‌تواند منجر به شکل‌گیری کسب و کار‌های اینترنتی در این اپلیکیشن شوند. سیر تکاملی اپلیکیشن‌هایی با امکان مارکتینگ، مانند اینستاگرام و اسنپ چت، ثابت کرده است که هرچیزی با وجود کاربران فعال در شبکه اجتماعی امکان‌پذیر است.

ادامه مطلب

خودرو و موتور سیکلت

سوئست A۵ سدان چینی جدید در ایران

منتشر شده

در

توسط

در گذشته‌های نه چندان دور هیچ یک از کمپانی‌های خودروسازی جهان تصور نمی‌کردند که روزی خودروسازان چینی بتوانند تا این حد پیشرفت کنند. اغلب شرکت‌های چینی در ابتدا تنها به کار مونتاژ قطعات برای خودروسازان اروپایی اشتغال داشتند و به طور مستقل هیچ خودروی تولید نمی‌کردند، اما کارکردن کنار خودروسازانی همچون فولکس واگن، ب ام و، مزدا و… باعث شد تا طی چند سال گذشته خودرو‌های چینی به سطح قابل قبولی از تکنولوژی ساخت خودرو دست پیدا کنند که در نتیجه آمار خوبی از خرید خودرو در داخل ایران را به خود اختصاص دادند.

طبیعتا نباید انتظار داشت که تمامی خودروسازان این کشور توانسته باشند همگام با تکنولوژی روز دنیا پیش‌روی کرده باشند، در واقع هنوز هم شرکت‌های نوپا و ضعیفی وجود دارند که محصولات بسیار بی‌کیفیت و کپی‌شده از خودروسازان اروپایی را تولید می‌کنند. هم‌اکنون در بازار کشور ما نیز بیش از ده‌ها برند مختلف از خودرو‌های چینی عرضه می‌شوند و با وجود تمامی حاشیه‌ها توانسته‌اند مشتریان زیادی را به سوی خود بکشانند.

در ابتدای ورود خودرو‌های چینی تقریبا تمامی افراد نسبت به خرید این خودرو‌های گمنام مقاومت از خود نشان می‌دادند، اما پس از مدت کوتاهی همزمان با افزایش خدمات، تنوع محصولات و شرایط بسیار خوب فروش، خودرو‌های چینی نیز توانستند اعتماد مشتریان داخلی را جلب کرده و به بازار خوبی دست پیدا کنند. بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده، پای سدان چینی جدیدی به بازار ایران باز شده است.


سدان جدید چینی درشهرک آزمایش

با توجه به این تصاویر، مشخص است که سدان جدیدی وارد شهرک آزمایش شده و گویا قرار است تا مجوز‌های لازم برای عرضه و شماره‌گذاری را دریافت کند. با دقت به این عکس‌ها، می‌بینیم که نشان تجاری خودرو پوشانده شده و قطعا طرف ایرانی برنامه ندارد تا پیش از قطعی شدن برنامه تولید، معرفی را برای این سدان جدید داشته باشد.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

با جست‌و‌جوی بیشتر در فضای وب، متوجه می‌شویم که این خودرو مربوط به کمپانی «سوئست» چین است.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

این خودروساز چینی سال‌های قبل در بازار ایران حضور داشته و به تولید ون مشغول بوده است. در چند ماه گذشته هم تصاویری از سایر محصولات این خودروساز در جاده‌های کشور منتشر شد و معلوم است که سوئست برنامه عرضه کراس اوور‌ها و سدان‌های جدیدی را در بازار ایران دارد. اما هنوز به صورت قطعی نمی‌توان گفت که کدام خودروساز ایرانی مشارکت با این نشان چینی را در پیش گرفته و فعلا برخی گمانه زنی‌ها در خصوص فعالیت برخی خودروسازان کرمانی با نشان سوئست مطرح شده است.


قیمت و مشخصات فنی

سوئست A۵ به عنوان یک سدان اقتصادی در بازار چین عرضه می‌شود و قیمتی کمتر از ۱۲هزار دلار را در اکثر بازار‌های هدف این خودروساز شرقی دارد. A۵ که در رده سدان‌های کلاس C قرار دارد، نمونه به روزتر سوئست V۵ است و تا حدی در بحث طراحی به روزتر از قبل به حساب می‌آید. سوئست A۵ به پیشرانه ۱٫۵ لیتری تنفس طبیعی مجهز است و ۱۲۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۳ نیوتن متر در اختیار راننده می‌گذارد. جعبه دنده A۵ از نوع ۵ سرعته دستی است و می‌توان این سدان چینی را با جعبه دنده CVT اتوماتیک هم سفارش گذاری کرد.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

دو کیسه هوا، سانروف، کروز کنترل، تریم داخلی چرم مصنوعی، نمایشگر لمسی، دوربین و سنسور پارک عقب، استارت دکمه ای، سیستم کنترل پایداری، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، چراغ روشنایی روز، سنسور نور و باران، تهویه اتوماتیک، جلو آمپر دیجیتال، آینه‌های تاشو برقی، سنسور باد لاستیک و… در سوئست A۵ دیده می‌شود.

ادامه مطلب

بازی

ایکس‌ باکس سری S کوچک ‌ترین ایکس باکس

منتشر شده

در

توسط

ایکس‌باکس سری اس (Xbox Series S)، دومین کنسول نسل نهمی مایکروسافت، رسما تأیید شد. «کوچک‌ترین ایکس‌باکس تمام دوران‌ها» قرار است با قیمت ۲۹۹ دلار از راه برسد. رونمایی از ایکس‌باکس سری اس، مطمئنا برای یک رویداد آنلاین برنامه‌ریزی شده بود؛ یک رویداد که مایکروسافت برنامه داشت در آن از قیمت و زمان عرضه‌ی دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس صحبت کند.

با این حال، خبرگزاری Thurrot امروز صبح اطلاعات و ظاهر کنسول ایکس‌باکس سری اس را به شکلی غیر رسمی منتشر کرد و در ادامه‌ی آن، خبرگزاری ویندوز سنترال از جزییات عرضه و قیمت هر دو کنسول نسل بعد مایکروسافت نوشت.

چند ساعتی بیشتر طول نکشید تا حساب کاربری رسمی ایکس‌باکس در توییتر، رسما وجود ایکس‌باکس سری اس و قیمت ۳۰۰ دلاری آن را تایید کرد.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

تصویری که مایکروسافت به‌همراه توییت خود منتشر کرده است و به‌عنوان تصویر اصلی این مقاله می‌توانید مشاهده‌اش کنید، به ما امکان می‌دهد به‌شکلی دقیق‌تر ظاهر کنسول ایکس‌باکس سری S را مشاهده کنیم. این تصویر به‌وضوح نشان می‌دهد با کنسولی نسبتا باریک طرف هستیم؛ همچنین خبری از دیسک درایو در ایکس‌باکس سری اس نخواهد بود. درحال‌حاضر تمامی اطلاعاتی که به‌صورت رسمی از ایکس‌باکس سری اس اعلام شده شامل این موارد است و مایکروسافت می‌گوید «به‌زودی» جزئیاتی بیشتر درباره‌ی کنسول دردسترس رسانه‌ها قرار می‌دهد.

بررسی تصویر نشان می‌دهد ایکس‌باکس سری اس به‌نوعی به ایکس‌باکس وان اس شبیه است؛ درواقع ارتباط بین ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس وان ایکس، به ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس وان اس نسبت داده می‌شود. در تصویری که مایکروسافت منتشر کرده، ایکس‌باکس سری اس به‌صورت عمودی روی زمین قرار داده شده؛ بااین‌حال لوگوی ایکس‌باکس روی کنسول نشان می‌دهد که احتمالا حالت افقی، حالت اصلی دستگاه است.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

ویدئویی که در فضای مجازی فاش شده است نشان می‌دهد ایکس‌باکس سری اس بسیار باریک‌تر از ایکس‌باکس سری ایکس است و همین موضوع باعث می‌شود سری اس ساده‌تر در زیر تلویزیون جای بگیرد. همان‌طور که رسانه‌ها پیش‌تر اعلام کرده بودند، در بخش بالایی ایکس‌باکس سری اس دریچه‌ی هوا به‌فرم دایره دیده می‌شود که قطعا روی جریان یافتن هوا در بخش درونی کنسول تأثیر محسوسی می‌گذارد.

مایکروسافت در توییت خود اضافه کرده بود که به‌زودی رسما از این کنسول و جزییات آن رونمایی می‌کند. با این حال، بعد از تاییدیه‌ی رسمی مایکروسافت، ویدیوی نهایی معرفی ایکس‌باکس سری اس هم به بیرون درز کرد. شب گذشته، مایکروسافت خودش ویدیو را در شبکه‌های مختلف خود منتشر و ضمن اعلام قیمت و تاریخ عرضه‌ی کنسول، به صورت رسمی از ایکس‌باکس سری اس رونمایی کرد.

کنسول ایکس‌باکس سری اس در روز ۱۰ نوامبر سال جاری (۲۰ آبان) با قیمت ۲۹۹ دلار وارد بازار خواهد شد.

تعدادی از قابلیت‌های این کنسول، از این قرار هستند:

۶۰ درصد کوچکتر از ایکس‌باکس سری ایکس
کنسول کاملا دیجیتال (بدون دیسک درایو)
پشتیبانی از وضوح تصویر ۱۴۴۰ p و سرعت اجرا تا ۱۲۰ فریم در ثانیه
پشتیبانی از ری تریسینگ
۵۱۲ گیگابایت حافظه‌ی اس‌اس‌دی
توانایی پخش و استریم ویدیو با کیفیت ۴ K

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که خبرگزاری ویندوز سنترال، قبل از انتشار رسمی این اطلاعات از سوی مایکروسافت، عینا همین قیمت، تاریخ عرضه و دیگر جزئیات کنسول ایکس‌باکس سری اس را اعلام کرده بود؛ طوری که احتمالا باید به جزییات و قیمت ارایه شده از سوی این خبرگزاری برای ایکس‌باکس سری ایکس هم اعتماد کنیم. طبق گفته‌ی آن‌ها، ایکس‌باکس سری ایکس همزمان با سری اس و با قیمت ۵۰۰ دلار وارد بازار خواهد شد.

خبرگزاری ویندوز سنترال هم‌چنین اضافه کرده بود که مایکروسافت برنامه دارد تا ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس را به صورت قسطی هم بفروشد. سری ایکس و سری اس به همراه اشتراک سرویس ایکس‌باکس گیم پس و ایکس‌باکس لایو گلد، به صورت قراردادی با قسط ماهیانه‌ی به ترتیب ۳۵ و ۲۵ دلار به فروش خواهد رسید.

ایکس‌باکس سری اس با قیمت ۳۰۰ دلار عرضه می‌شود

نکته‌ی مهم دیگر به قیمت کنسول برمی‌گردد و همان‌طور که انتظار می‌رفت به علت سخت‌افزار ضعیف‌تر این محصول نسبت به ایکس‌باکس سری ایکس، قیمت آن نیز کمتر خواهد بود و طبق اطلاعات فاش شده، تنها ۲۹۹ دلار قیمت خواهد داشت که برای محصولی با ویژگی‌های نسل بعد (با رزولوشن پایین‌تر) می‌تواند قیمتی عالی محسوب شود.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

داشتن برچسب قیمت ۲۹۹ دلاری، ایکس‌باکس سری ایکس را به کنسولی مقرون‌به‌صرفه در بین کنسول‌های نسل بعد تبدیل می‌کند و قطعا باعث می‌شود میزان استقبال از آن به‌شدت بالا باشد. البته شرایط بازار ایران به گونه‌ای است که به ما اجازه‌ی استفاده از واژه‌ی مقرون‌به‌صرفه را نمی‌دهد. همین کنسول ۲۹۹ دلاری را قطعا اکثر گیمر‌های ایرانی تهیه نخواهند کرد. با همه‌ی این‌ها ایکس‌باکس سری ایکس در بازار‌های جهانی کنسولی بسیار خوش‌قیمت به‌حساب می‌آید.

لحظاتی پس از انتشار عکس توسط برد سمز، تعدادی دیگر از خبرنگاران و کارشناسان صنعت بازی نیز به صحبت در این زمینه پرداختند؛ از دنیل احمد که طرح کنسول را تأیید کرد، ولی قیمت آن‌را همچنان به‌طور ۱۰۰٪ رسمی نمی‌داند، تا فردی با نام مستعار WalkingCat که ویدیویی از کنسول و مقایسه‌ی ابعاد آن با ایکس‌باکس سری ایکس منتشر کرد.

در هفته‌های گذشته نیز نشانه‌ها و مدارک متعددی مبنی بر قطعی بودن وجود این نسخه از نسل جدید کنسول‌های مایکروسافت در اینترنت منتشر شده که از میان آن‌ها می‌توان به اشاره به نام ایکس‌باکس سری اس در آپدیت جدید سیستم‌عامل ویندوز، بروشور‌های تبلیغاتی سرویس ایکس‌باکس گیم پس، جعبه‌ی کنترلر‌های جدید ایکس‌باکس و همچنین ارائه‌ی مشخصات کامل سخت‌افزاری این دستگاه توسط اینسایدر‌ها و منابع مطلع اشاره کرد.

ادامه مطلب

پنجدری