باحالترینا گلچینی از باحالترینا!

فناوری

کنسول پلی ‌استیشن‌ ۵ را در ایران چقدر می‌فروشند؟

منتشر شده

در

کنسول تازه سونی یعنی پلی استیشن ۵ یا همان PS۵ یک‌هفته پیش در بازار ایران آفتابی شد؛ تنها چند روز بعد از شروع عرضه در بازار‌های جهانی. در روز‌های اول این دستگاه بازی را حدود ۵۰ میلیون تومان می‌فروختند و حالا پس از هفت، هشت روز قیمت آن به حدود ۳۰ میلیون تومان رسیده است، اما این عدد هنوز بالاست، چون محاسبه‌ها نشان می‌دهد سونی قیمت مصرف‌کننده این کنسول را حدود ۵۰۰ دلار تعیین کرده و با توجه به نرخ ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان دلار، PS۵ نمی‌تواند در ایران بیشتر از ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان فروخته شود. فکر می‌کنید چه عواملی باعث گرانفروشی پلی استیشن ۵ در ایران شده و قیمت این کنسول بازی چه زمانی در بازار داخل کشور منطقی می‌شود؟ قرار است در این گزارش جواب این سوال‌ها را پیدا کنیم.

اختلاف قیمت پلی ‌استیشن ۵ در ایران با سایر نقاط دنیا

قیمت کنسول پلی‌استیشن ۵ سونی در بازار‌های جهانی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. یعنی اگر دلار را با احتساب سود واردکننده، دلال و فروشنده ۳۰ هزار تومان فرض کنیم، PS۵ باید در ایران نهایتا ۱۵ میلیون تومان فروخته شود. خودتان که بهتر می‌دانید؛ هر کالای جدیدی به‌خصوص در حوزه دیجیتال به‌محض آفتابی شدن در بازار ایران بر اثر تب و جو قیمت نجومی پیدا می‌کند. این مورد را زمان ورود آیفون‌های جدید اپل به وضوح مشاهده می‌کنیم. دو برابر، سه برابر. حالا به‌نظر می‌رسد پلی استیشن جدید سونی معروف به PS۵ دچار تب شده باشد. دو برابر، سه برابر.

مرور آگهی‌های اینترنتی نشان می‌دهد فروشندگان با توجه به همین مسئله در روز اول ورود این دستگاه به ایران، PS۵ را با قیمتی بین ۳۰ تا ۴۸ میلیون تومان پیشنهاد می‌دادند. اولین منتشرکنندگان آگهی‌های فروش پلی‌استینشن ۵ ادعا می‌کند دستگاه آکبند است و آن را با لوازم کامل به قیمت توافقی می‌فروشند. این یعنی برای خریدار دام پهن کرده تا هرکی بیشتر طلبه است، پول بیشتری پرداخت کند.

همان روز‌های اول سه، چهارتا آگهی دیگر منتشر شد که در آن‌ها قیمت حدود ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان بود، اما وقتی با شماره‌های اعلام شده تماس می‌گیریم، می‌گویند فروش رفته. احتمالا از این فروشنده‌هایی هستند که می‌خواهند در اصطلاح قیمت‌شکنی کنند. شاید هم آدم‌های تنهایی که می‌خواهند زنگ‌خور تلفن‌همراهشان را بالا ببرند. کسی چه می‌داند؟

از همان روز اول ورود PS۵ به ایران آگهی‌هایی هم به‌عنوان خریدار به‌ثبت رسیده است. منتشرکنندگان آن‌ها می‌گوید برای خرید PS۵ حاضر هستند ۱۵، ۱۶ میلیون تومان وجه رایج مملکت را پرداخت کنند. کسی به آن‌ها زنگ نزده و پیشنهادی مطرح نشده است. لابد فروشنده‌ای که واقعا پلی‌استیشن ۵ دارد حاضر نیست مطاع گرانبهای خود را با این قیمت بفروشد. حداقل الان حاضر نیست این کار را بکند. فعلا دور، دور فروشنده‌هاست.

کنسول پلی‌استیشن 5 را در ایران چقدر می‌فروشند؟

فروشنده‌های ایرانی اول قیمت PS۵ را ۴۸ میلیون تومان اعلام می‌کردند و بعد قیمت را پایین آوردند؛ هر بار حدود یک میلیون

طی روز‌های بعد تعداد آگهی‌های فروش افزایش پیدا کرد. یعنی دست زیاد شده و فروشنده واقعی زیاد است. قیمت‌ها در این دسته آگهی‌ها بین ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان می‌رسبد. البته که بیشترشان به کلمه توافقی مزین شده‌اند یعنی زنگ بزن تا هرطور شده با هم کنار بیاییم، اما حداقل در چند روز اول هیچکدامشان زیر ۳۵ میلیون تومان فروشنده نبودند.

کانال‌های تلگرامی هم دستی بر آتش دارند. این کانال‌ها متعلق به فروشندگان بازی و کنسول است و هرکدامشان سابقه و قدمتی دارند. دنبال‌کنندگان آن‌ها معمولا مشتری‌های قدیمی‌شان هستند و قیمتی که در این دسته کانال‌ها اعلام می‌شود به‌قیمت واقعی بازار نزدیک‌تر است. چندتایی از آن‌ها را که اطمینان داریم آگهی‌شان سرکاری نیست، چک می‌کنیم. در روز‌های اول عرضه PS۵ قیمت را ۴۸ میلیون تومان اعلام می‌کنند و در روز‌های بعد مدام قیمت را پایین می‌آورند. هر بار حدود یک میلیون تومان!

نسبت به هفته گذشته دلار ارزان شده؛ قیمت فعلی دلار را باید بین ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان در نظر بگیریم. با این حساب قیمت پلی‌استیشن در گران‌ترین حالت ۱۳ میلیون تومان می‌شود. بیایید سری به بازار بزنیم و ببینیم در آگهی‌های اینترنتی، PS۵ سونی را چقدر می‌فروشند. با گذشت حدود یک هفته از ورود پلی‌استیشن ۵ به بازار ایران، فروشنده‌ها فیتیله قیمت را پایین کشیده‌اند. در کانال‌های تگرامی حرف از اعدادی مثل ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. این رقم را باید کف بازار در نظر گرفت، اما قیمت PS۵ در آگهی اینترنتی سایت‌هایی مثل دیوار دور و بر ۳۰ میلیون تومان می‌چرخد. بعضی‌ها هم با این عدد بازی می‌کنند و پیشنهاد‌های خود را باذکر قیمت‌هایی مثل ۲۹۲۰۰۰۰۰ تومان و ۲۹۳۹۹۰۰۰ تومان به ثبت می‌رسانند. کمترین عددی که ما به چشم دیدیم ۲۴ میلیون تومان بود. کنترلر‌های کنسول PS۵ هم به‌شکل فراوان در بازار با قیمت حدود سه میلیون تومان به‌چشم می‌خورد.


PS۵ چگونه وارد ایران می‌شود؟

عرضه جهانی کنسول پلی استیشن ۵ در روز ۲۲ آبان ماه به شکل رسمی آغاز شده است. فعالان بازار کنسول معمولا چند روز قبل شروع عرضه جهانی با رفقای خود در دبی امارات هماهنگ می‌کنند و کالا را به‌صورت پارت‌های بزرگ خریداری می‌کنند. در این معامله قیمت، کمتر از چیزی که ما انتظار داریم خواهد بود. پس کسی که چند صد دستگاه کنسول بازی PS۵ به صورت عمده خریداری کرده همچنان می‌تواند حتی با تعیین قیمت ۴۰۰، ۵۰۰ دلاری مورد نظر سونی برای مصرف‌کننده، معامله سودآوری داشته باشد. دستگاهی که به خرده‌فروش می‌رسد، همچنان در همین محدوده قیمت تمام شده یعنی ۱۳ تا ۱۵ میلیون است، اما انقدر دلال و واسطه این وسط وجود دارد که هر کدام چند درصد به معنی چند میلیون روی آن می‌کشند و به‌نفر بعدی می‌دهند.

کنسول پلی‌استیشن 5 را در ایران چقدر می‌فروشند؟

وقتی تب ورود PS۵ فروکش کرد و هیجان خوابید، می‌توانید آن را با قیمت ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان بخرید


ماجرای اولین خریداران PS۵ در ایران

اولین خریداران پلی استیشن ۵ در ایران خیلی خوش‌شانس نبوده‌اند. آن‌ها احتمالا چیزی در حدود ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان پول پرداخت کرده‌اند تا جدیدترین کنسول بازی ویدئویی سونی را تنها یک هفته پس از عرضه جهانی و سه، چهار روز بعد ورود به ایران صاحب شوند. به‌خاطر این هیجان هم که شده به رسم معمول عکسی به یادگاری گرفته اند. سه‌نفری! معلوم نیست کنسول مال کدامشان است یا سه‌تایی با هم پول‌هایشان را روی هم گذاشته‌اند یا اصلا از رفقای فروشنده بوده‌اند و به‌خواست او مجبور شده‌اند برای بازارگرمی تن به‌گرفتن عکس بدهند.

به‌همین خاطر در اینکه آن‌ها اولین خریدارن پلی‌استیشن ۵ در ایران باشند، قطعیتی درکار نیست، اما، چون در توضیح عکس منتشر شده از آن‌ها آمده «اولین خریداران کنسول پلی‌استیشن ۵ در ایران»، در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. خیلی‌ها با این عکس سوخی کردند. یک نفر که از ذوق و قریحه بیشتری برخوردار بوده، عکسی مشابه در کنار عکس خریداران ایرانی پلی‌استیشن گذاشته و ادعا می‌کند این سه‌نفر طراحان و سازندگان اصلی کنسول بازی PS۵ هستند.

بعد قیافه و ژشت افراد حاضر در عکس را مقایسه کرده تا به نتیجه دلخواه خودش برسد. کاربران شبکه‌های اجتماعی هم هر دو تا عکس را با توضیحات کوتاه زیر آن دست به‌دست می‌کنند، اما اگر این عکس بازارگرمی یک فروشنده نباشد، آن‌ها حدود ۴۰ میلیون برای خرید دستگاه پول داده‌اند. آن را به خانه برده‌اند و خب حالا چی؟ می‌توانند نهایتا آن را به تلویزیون وصل کنند و به پنل و منوی دستگاه نگاه کنند. دیسک‌های بازی پلی استیشن ۵ هنوز به ایران نرسیده و کسی که آن‌ها را بخرد، می‌تواند به‌صورت دیجیتال بازی نصب کند.

شرکت الکترونیک آرتس اعلام کرده بازی‌هایی که در سال ۲۰۲۰ برای پلی‌استیشن ۴ عرضه کرده را با استفاده از یک به‌روزرسانی رایگان می‌توان در پلی‌استیشن ۵ هم استفاده کرد. تعداد دیگری از تولیدکنندگان هم گفته‌اند اگر بخش‌هایی از بازی‌ها را روی PS۴ انجام داده‌اید، می‌توانید ادامه‌اش را روی PS۵ پیش ببرید، اما برای ما در ایران اوضاع به‌این سادگی و شیرینی نیست. با توجه به سرعت اینترنت در کشور باید کلی زمان و وقت صرف دانلود بازی‌ها و انتقال فایل Save آن‌ها بکنید.


کاهش قیمت کنسول بازی PS۴

کنسول پلی‌استیشن 5 را در ایران چقدر می‌فروشند؟

فروشنده‌های مدل قدیمی یعنی PS۴ از دو هفته قبل به پیشواز PS۵ رفته‌اند. برای اینکه کنسول‌های قدیمی روی دستشان باد نکند آن‌ها را با تخفیف می‌فروشند. قیمت جهانی PS۴ همان ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است، اما در ایران این کنسول بدون احتساب تخفیف حدود ۱۱ میلیون تومان و با احتساب تخفیف تا هشت، ۹ میلیون تومان می‌رسد. همین معادله ساده می‌تواند قیمت نهایی فروش کنسول جدید را نشانمان دهد. حداکثر ۱۵ میلیون تومان و در حالت عادی حدود ۱۰ میلیون تومان. پس وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد، تب ورود PS۵ فروکش کرد و هیجان خوابید می‌توان آن را با قیمت کمتری خریداری کرد. همان ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومانی که از اول گفتیم.

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فناوری

رقابت نفس گیر تیک تاک با اینستاگرام

منتشر شده

در

توسط

تیک‌تاک یک شبکه اجتماعی چینی است که از طریق اپلیکیشن‌های آی‌آواس و اندروید قابل دسترس می‌باشد. این اپلیکیشن ابتدا با عنوان دوئین در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک‌تاک در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک‌تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک‌ویدئو‌های بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه‌ای بسازند.

تیک‌تاک در سال ۲۰۱۷ با اپلیکیشن محبوب musical.ly تلفیق شد و به محبوبیت فراوانی رسید. این محبوبیت به‌خصوص بین نوجوانان بسیار مشهود بود و تا سال ۲۰۱۹ توانست ۸۰۰ میلیون کاربر را جذب کند و این رقم امسال از مرز یک میلیارد کاربر نیز عبور کرده است و اکنون با فرگیر شدن محبوبیت آن علاوه بر نوجوانان، بسیاری از چهره‌های معروف دنیای هنر و سرگرمی به استفاده از آن روی آورده‌اند.‌

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

می‌توان گفت تیک تاک اولین اپلیکیشن چینی به حساب می‌آید که تا این حد در سطح بین‌الملل موفق بوده است.

کاربران تیک تاک بیشتر از کدام کشور هستند؟

این اپلیکیشن چینی برای ۱۵۴ کشور مختلف در سطح وب قابل دسترس می‌باشد و ۴۰ درصد از کاربران آن غیر چینی می‌باشند. کشور هند یکی از پرکاربرترین کشور‌ها در این اپلیکیشن به حساب می‌آید. تا به امروز تقریبا ۲۵ درصد کاربران از هند این برنامه را دانلود کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۹، کاربران اینترنتی در چین بیشتر از ۶۰۰ میلیون ساعت در روز را صرف تماشای ویدیو‌های کوتاه این اپلیکیشن کردند؛ که البته عدد بالایی به حساب می‌آید و می‌توان از همین اعداد و ارقام به میزان محبوبیت تیک تاک پی برد.

تیک تاک، یک سرگرمی کوتاه

وقتی اپلیکیشن تیک تاک را باز می‌کنید، با هجوم ویدیو‌هایی از افراد معمولی سراسر کشور مواجه می‌شوید. بیشتر این ویدیو‌ها لب‌همگامی‌های نوجوانان روی موسیقی‌ها یا ویدیویی خنده‌دار از آن‌ها می‌باشند و به همین خاطر افراد بالای ۲۰ سال چندان با این ویدیو‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنند، اما همین ویدیو‌ها موفق می‌شوند میلیون‌ها فالوور درو کنند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

شاید یکی از دلایلی که تیک تاک برای برخی قابل درک نیست، کوتاه بودن ویدیو‌ها باشد. تیک تاک اصولا ویدیو‌های ۱۵ ثانیه‌ای را به نمایش می‌گذارد. البته امکان اشتراک‌گذاری ویدیو‌های یک دقیقه‌ای هم در این اپلیکیشن وجود دارد، ولی ویدیو‌های یک دقیقه‌ای هم کوتاه به حساب می‌آیند و همین موضوع باعث می‌شود شما در روز‌های ابتدایی استفاده از این اپلیکیشن، چندان ارتباطی با آن برقرار نکنید.

سلبریتی‌ها در تیک تاک

گفته می‌شود مسئولین تیک تاک با سلبریتی‌ها و افرادی که فالور زیادی در اینستاگرام دارند، مستقیما تماس می‌گیرند و از آن‌ها دعوت می‌کنند که به این شبکه اجتماعی بپیوندند.

ویل اسمیث، بازیگر مشهور هالیوود یکی از افرادیست که در سال ۲۰۱۹ به جمع کاربران این اپلیکیشن پیوست و در طول چند هفته موفق شد بیشتر از یک میلیون فالوور جذب کند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

جنیفر لوپز، مایلی سایرس، جسیکا آلبا، جاستین بیبر، آلیشا کیز و آریانا گراند از دیگر سلبریتی‌هایی هستند که حضوری پررنگ در تیک‌تاک داشته‌اند و باعث محبوبیت هرچه بیشتر این اپلیکیشن در میان مردم شده‌اند.

حقایقی از تیک تاک

  • اپلیکیشن تیک‌تاک تاکنون توسط بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در سطح دنیا دانلود شده است.
  • ۴۶۶ میلیون از کاربران تیک‌تاک از هند هستند، ۱۷۳ میلیون نفر از چین و ۱۲۳ میلیون نفر از آمریکا.
  • کاربران تیک‌تاک به‌طور میانگین ۵۲ دقیقه از روز را در تیک تاک سپری می‌کنند.
  • ماهانه ۶۰ میلیون نفر از آمریکا وارد تیک‌تاک می‌شوند که ۶۰ درصد آن‌ها زن و ۴۰ درصدشان مرد هستند.
  • از ۲۱ مهر ۹۸ دسترسی کاربران ایرانی به این اپلیکیشن قطع شده است و استفاده از آن با فیلترشکن صورت می‌گیرد.

تیک تاک چه هدفی را پیش گرفته است؟

زمانی که یک اپلیکیشن جدید سر از مارکت‌ها در می‌آورد و به سرعت میان مردم به مجبوبیت می‌رسد، درک این موضوع که چرا به این اپلیکیشن نیاز داریم کمی دشوار می‌شود.

از اپلیکیشن اینستاگرام تا مدت‌ها به عنوان اپلیکیشنی برای افزودن فیلتر روی عکس‌ها، استفاده می‌شد، اما پس از مدتی تبدیل به یک رسانه اجتماعی محبوب و فضایی برای انجام مارکتینگ شد. استوری‌های اسنپ چت در ابتدا مضحک به نظر می‌رسیدند، اما با محبوب شدن آن‌ها، اینستاگرام ایده‌ی استوری را از اسنپ چت دزدید و همین استوری‌ها حالا فضای مارکتینگ را فراهم می‌کنند.

«تیک‌تاک» چگونه از اینستاگرام پیشی گرفت؟

میلیون‌ها انسان دقایقی از روز را برای سرگرمی در تیک‌تاک می‌گذرانند و همین جمعیت می‌تواند منجر به شکل‌گیری کسب و کار‌های اینترنتی در این اپلیکیشن شوند. سیر تکاملی اپلیکیشن‌هایی با امکان مارکتینگ، مانند اینستاگرام و اسنپ چت، ثابت کرده است که هرچیزی با وجود کاربران فعال در شبکه اجتماعی امکان‌پذیر است.

ادامه مطلب

خودرو و موتور سیکلت

سوئست A۵ سدان چینی جدید در ایران

منتشر شده

در

توسط

در گذشته‌های نه چندان دور هیچ یک از کمپانی‌های خودروسازی جهان تصور نمی‌کردند که روزی خودروسازان چینی بتوانند تا این حد پیشرفت کنند. اغلب شرکت‌های چینی در ابتدا تنها به کار مونتاژ قطعات برای خودروسازان اروپایی اشتغال داشتند و به طور مستقل هیچ خودروی تولید نمی‌کردند، اما کارکردن کنار خودروسازانی همچون فولکس واگن، ب ام و، مزدا و… باعث شد تا طی چند سال گذشته خودرو‌های چینی به سطح قابل قبولی از تکنولوژی ساخت خودرو دست پیدا کنند که در نتیجه آمار خوبی از خرید خودرو در داخل ایران را به خود اختصاص دادند.

طبیعتا نباید انتظار داشت که تمامی خودروسازان این کشور توانسته باشند همگام با تکنولوژی روز دنیا پیش‌روی کرده باشند، در واقع هنوز هم شرکت‌های نوپا و ضعیفی وجود دارند که محصولات بسیار بی‌کیفیت و کپی‌شده از خودروسازان اروپایی را تولید می‌کنند. هم‌اکنون در بازار کشور ما نیز بیش از ده‌ها برند مختلف از خودرو‌های چینی عرضه می‌شوند و با وجود تمامی حاشیه‌ها توانسته‌اند مشتریان زیادی را به سوی خود بکشانند.

در ابتدای ورود خودرو‌های چینی تقریبا تمامی افراد نسبت به خرید این خودرو‌های گمنام مقاومت از خود نشان می‌دادند، اما پس از مدت کوتاهی همزمان با افزایش خدمات، تنوع محصولات و شرایط بسیار خوب فروش، خودرو‌های چینی نیز توانستند اعتماد مشتریان داخلی را جلب کرده و به بازار خوبی دست پیدا کنند. بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده، پای سدان چینی جدیدی به بازار ایران باز شده است.


سدان جدید چینی درشهرک آزمایش

با توجه به این تصاویر، مشخص است که سدان جدیدی وارد شهرک آزمایش شده و گویا قرار است تا مجوز‌های لازم برای عرضه و شماره‌گذاری را دریافت کند. با دقت به این عکس‌ها، می‌بینیم که نشان تجاری خودرو پوشانده شده و قطعا طرف ایرانی برنامه ندارد تا پیش از قطعی شدن برنامه تولید، معرفی را برای این سدان جدید داشته باشد.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

با جست‌و‌جوی بیشتر در فضای وب، متوجه می‌شویم که این خودرو مربوط به کمپانی «سوئست» چین است.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

این خودروساز چینی سال‌های قبل در بازار ایران حضور داشته و به تولید ون مشغول بوده است. در چند ماه گذشته هم تصاویری از سایر محصولات این خودروساز در جاده‌های کشور منتشر شد و معلوم است که سوئست برنامه عرضه کراس اوور‌ها و سدان‌های جدیدی را در بازار ایران دارد. اما هنوز به صورت قطعی نمی‌توان گفت که کدام خودروساز ایرانی مشارکت با این نشان چینی را در پیش گرفته و فعلا برخی گمانه زنی‌ها در خصوص فعالیت برخی خودروسازان کرمانی با نشان سوئست مطرح شده است.


قیمت و مشخصات فنی

سوئست A۵ به عنوان یک سدان اقتصادی در بازار چین عرضه می‌شود و قیمتی کمتر از ۱۲هزار دلار را در اکثر بازار‌های هدف این خودروساز شرقی دارد. A۵ که در رده سدان‌های کلاس C قرار دارد، نمونه به روزتر سوئست V۵ است و تا حدی در بحث طراحی به روزتر از قبل به حساب می‌آید. سوئست A۵ به پیشرانه ۱٫۵ لیتری تنفس طبیعی مجهز است و ۱۲۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۳ نیوتن متر در اختیار راننده می‌گذارد. جعبه دنده A۵ از نوع ۵ سرعته دستی است و می‌توان این سدان چینی را با جعبه دنده CVT اتوماتیک هم سفارش گذاری کرد.

سدان چینی جدیدی به ایران آمد

دو کیسه هوا، سانروف، کروز کنترل، تریم داخلی چرم مصنوعی، نمایشگر لمسی، دوربین و سنسور پارک عقب، استارت دکمه ای، سیستم کنترل پایداری، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، چراغ روشنایی روز، سنسور نور و باران، تهویه اتوماتیک، جلو آمپر دیجیتال، آینه‌های تاشو برقی، سنسور باد لاستیک و… در سوئست A۵ دیده می‌شود.

ادامه مطلب

بازی

ایکس‌ باکس سری S کوچک ‌ترین ایکس باکس

منتشر شده

در

توسط

ایکس‌باکس سری اس (Xbox Series S)، دومین کنسول نسل نهمی مایکروسافت، رسما تأیید شد. «کوچک‌ترین ایکس‌باکس تمام دوران‌ها» قرار است با قیمت ۲۹۹ دلار از راه برسد. رونمایی از ایکس‌باکس سری اس، مطمئنا برای یک رویداد آنلاین برنامه‌ریزی شده بود؛ یک رویداد که مایکروسافت برنامه داشت در آن از قیمت و زمان عرضه‌ی دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس صحبت کند.

با این حال، خبرگزاری Thurrot امروز صبح اطلاعات و ظاهر کنسول ایکس‌باکس سری اس را به شکلی غیر رسمی منتشر کرد و در ادامه‌ی آن، خبرگزاری ویندوز سنترال از جزییات عرضه و قیمت هر دو کنسول نسل بعد مایکروسافت نوشت.

چند ساعتی بیشتر طول نکشید تا حساب کاربری رسمی ایکس‌باکس در توییتر، رسما وجود ایکس‌باکس سری اس و قیمت ۳۰۰ دلاری آن را تایید کرد.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

تصویری که مایکروسافت به‌همراه توییت خود منتشر کرده است و به‌عنوان تصویر اصلی این مقاله می‌توانید مشاهده‌اش کنید، به ما امکان می‌دهد به‌شکلی دقیق‌تر ظاهر کنسول ایکس‌باکس سری S را مشاهده کنیم. این تصویر به‌وضوح نشان می‌دهد با کنسولی نسبتا باریک طرف هستیم؛ همچنین خبری از دیسک درایو در ایکس‌باکس سری اس نخواهد بود. درحال‌حاضر تمامی اطلاعاتی که به‌صورت رسمی از ایکس‌باکس سری اس اعلام شده شامل این موارد است و مایکروسافت می‌گوید «به‌زودی» جزئیاتی بیشتر درباره‌ی کنسول دردسترس رسانه‌ها قرار می‌دهد.

بررسی تصویر نشان می‌دهد ایکس‌باکس سری اس به‌نوعی به ایکس‌باکس وان اس شبیه است؛ درواقع ارتباط بین ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس وان ایکس، به ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس وان اس نسبت داده می‌شود. در تصویری که مایکروسافت منتشر کرده، ایکس‌باکس سری اس به‌صورت عمودی روی زمین قرار داده شده؛ بااین‌حال لوگوی ایکس‌باکس روی کنسول نشان می‌دهد که احتمالا حالت افقی، حالت اصلی دستگاه است.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

ویدئویی که در فضای مجازی فاش شده است نشان می‌دهد ایکس‌باکس سری اس بسیار باریک‌تر از ایکس‌باکس سری ایکس است و همین موضوع باعث می‌شود سری اس ساده‌تر در زیر تلویزیون جای بگیرد. همان‌طور که رسانه‌ها پیش‌تر اعلام کرده بودند، در بخش بالایی ایکس‌باکس سری اس دریچه‌ی هوا به‌فرم دایره دیده می‌شود که قطعا روی جریان یافتن هوا در بخش درونی کنسول تأثیر محسوسی می‌گذارد.

مایکروسافت در توییت خود اضافه کرده بود که به‌زودی رسما از این کنسول و جزییات آن رونمایی می‌کند. با این حال، بعد از تاییدیه‌ی رسمی مایکروسافت، ویدیوی نهایی معرفی ایکس‌باکس سری اس هم به بیرون درز کرد. شب گذشته، مایکروسافت خودش ویدیو را در شبکه‌های مختلف خود منتشر و ضمن اعلام قیمت و تاریخ عرضه‌ی کنسول، به صورت رسمی از ایکس‌باکس سری اس رونمایی کرد.

کنسول ایکس‌باکس سری اس در روز ۱۰ نوامبر سال جاری (۲۰ آبان) با قیمت ۲۹۹ دلار وارد بازار خواهد شد.

تعدادی از قابلیت‌های این کنسول، از این قرار هستند:

۶۰ درصد کوچکتر از ایکس‌باکس سری ایکس
کنسول کاملا دیجیتال (بدون دیسک درایو)
پشتیبانی از وضوح تصویر ۱۴۴۰ p و سرعت اجرا تا ۱۲۰ فریم در ثانیه
پشتیبانی از ری تریسینگ
۵۱۲ گیگابایت حافظه‌ی اس‌اس‌دی
توانایی پخش و استریم ویدیو با کیفیت ۴ K

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که خبرگزاری ویندوز سنترال، قبل از انتشار رسمی این اطلاعات از سوی مایکروسافت، عینا همین قیمت، تاریخ عرضه و دیگر جزئیات کنسول ایکس‌باکس سری اس را اعلام کرده بود؛ طوری که احتمالا باید به جزییات و قیمت ارایه شده از سوی این خبرگزاری برای ایکس‌باکس سری ایکس هم اعتماد کنیم. طبق گفته‌ی آن‌ها، ایکس‌باکس سری ایکس همزمان با سری اس و با قیمت ۵۰۰ دلار وارد بازار خواهد شد.

خبرگزاری ویندوز سنترال هم‌چنین اضافه کرده بود که مایکروسافت برنامه دارد تا ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس را به صورت قسطی هم بفروشد. سری ایکس و سری اس به همراه اشتراک سرویس ایکس‌باکس گیم پس و ایکس‌باکس لایو گلد، به صورت قراردادی با قسط ماهیانه‌ی به ترتیب ۳۵ و ۲۵ دلار به فروش خواهد رسید.

ایکس‌باکس سری اس با قیمت ۳۰۰ دلار عرضه می‌شود

نکته‌ی مهم دیگر به قیمت کنسول برمی‌گردد و همان‌طور که انتظار می‌رفت به علت سخت‌افزار ضعیف‌تر این محصول نسبت به ایکس‌باکس سری ایکس، قیمت آن نیز کمتر خواهد بود و طبق اطلاعات فاش شده، تنها ۲۹۹ دلار قیمت خواهد داشت که برای محصولی با ویژگی‌های نسل بعد (با رزولوشن پایین‌تر) می‌تواند قیمتی عالی محسوب شود.

ایکس‌باکس سری اس به صورت رسمی معرفی شد

داشتن برچسب قیمت ۲۹۹ دلاری، ایکس‌باکس سری ایکس را به کنسولی مقرون‌به‌صرفه در بین کنسول‌های نسل بعد تبدیل می‌کند و قطعا باعث می‌شود میزان استقبال از آن به‌شدت بالا باشد. البته شرایط بازار ایران به گونه‌ای است که به ما اجازه‌ی استفاده از واژه‌ی مقرون‌به‌صرفه را نمی‌دهد. همین کنسول ۲۹۹ دلاری را قطعا اکثر گیمر‌های ایرانی تهیه نخواهند کرد. با همه‌ی این‌ها ایکس‌باکس سری ایکس در بازار‌های جهانی کنسولی بسیار خوش‌قیمت به‌حساب می‌آید.

لحظاتی پس از انتشار عکس توسط برد سمز، تعدادی دیگر از خبرنگاران و کارشناسان صنعت بازی نیز به صحبت در این زمینه پرداختند؛ از دنیل احمد که طرح کنسول را تأیید کرد، ولی قیمت آن‌را همچنان به‌طور ۱۰۰٪ رسمی نمی‌داند، تا فردی با نام مستعار WalkingCat که ویدیویی از کنسول و مقایسه‌ی ابعاد آن با ایکس‌باکس سری ایکس منتشر کرد.

در هفته‌های گذشته نیز نشانه‌ها و مدارک متعددی مبنی بر قطعی بودن وجود این نسخه از نسل جدید کنسول‌های مایکروسافت در اینترنت منتشر شده که از میان آن‌ها می‌توان به اشاره به نام ایکس‌باکس سری اس در آپدیت جدید سیستم‌عامل ویندوز، بروشور‌های تبلیغاتی سرویس ایکس‌باکس گیم پس، جعبه‌ی کنترلر‌های جدید ایکس‌باکس و همچنین ارائه‌ی مشخصات کامل سخت‌افزاری این دستگاه توسط اینسایدر‌ها و منابع مطلع اشاره کرد.

ادامه مطلب

پنجدری